Определение по дело №11902/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 26675
Дата: 13 ноември 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20191100511902
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                             гр.София, 13.11.2019 г.

 

                     В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на тринадесети ноември през две хиляди и  деветнадесета година, в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росен Димитров

ЧЛЕНОВЕ: Маргарита Апостолова   

Галя Вълкова     

                 

като разгледа докладваното  от  съдия  Димитров ч.гр. д.  11902 по описа  за 2019 год.,  за да се произнесе, взе пред вид:

 

Производство по реда на чл.274, ал.1, т.2 и чл.577 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на “Е.М.“ ЕООД срещу Определение № 986 /05.08.2019г., постановено от съдия по вписванията Валентина Диманова при Агенция по вписванията гр. София във връзка с подадена молба с вх.№ 50345/05.08.2019г., с което е отказано вписване на вписване на нотариално заверен договор за цесия от дата 29.03.2019 г. сключен между „Юробанк България“ АД и „Е.М.“ ЕООД.

Жалбоподателят поддържа, че неправилно съдията по вписванията отказал да впише представения договор с нотариална заверка на подписите на страните по него, като в мотивите на постановения акт е излязъл извън правомощията си регламентирани изчерпателно в чл.32а ПВп.

Според тази разпоредба проверката на съдията по вписванията е лимитирана до това дали е спазена изискуемата от закона форма за действителност на акта, както и дали в него фигурират задължителните реквизите по чл.6, ал.1 от ПВ , дали актът подлежи на вписване , дали е спазена местната компетентност на съответната служба по вписванията и дали лицето, което подава молбата има правен интерес и дали е процесуално легитимирано да иска вписване на акт, както и дали е внесена държавна такса за вписване.

От представената молба и приложения към нея се установява,че всички посочени изисквания са изпълнени.

Моли отказът на съдията по вписванията да бъде отменен и искането за вписването на  договор за цесия от дата 29.03.2019г. сключен между „Юробанк България“ АД и „Е.М.“ ЕООД да бъде уважено.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и взе предвид данните по делото, намира следното:

Частната жалба е подадена от легитимирано лице,  в рамките на законоустановения срок и се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество частната жалба е неоснователна.

От представената пред съдията по вписванията молба с 20-02-99/ от 05.08.2019 год. по описа на СВ-София се установява,че на основание чл.17,ал.1,т.1 ПВп молителят „Е.М.“ ЕООД е поискал вписване на договор за прехвърляне на вземане от 29.03.2019 год. сключен с цедента „Юробанк България“ АД , тъй като задължението на длъжникът по цедираното вземане е било обезпечено с ипотека на недвижим имот- апартамент 2 в гр. София, ж.к.********** с площ 44.38 кв.м., описан подробно в нотариален акт за договорната ипотека № 11,том ІІІ, рег.№ 365/02.11.2006 год. , вписана в СВп-София под акт № 88, том 56 от 02.11.2006г.

В молбата е посочено,че собственик на горния имот е лицето И.К.С., а длъжник по прехвърленото вземане е „К.**“ ООД с ЕИК *****и кам нея е приложен договор за прехвърляне на вземане от 29.03.2019 год. с нотариална заверка на подписите, нотариален акт за договорната ипотека № 11,том ІІІ, рег.№ 365/02.11.2006 год. и молба за частично подновяване на ипотеката върху посочения по-горе имот.     

Съдията по вписванията при СРС е постановил определение ,с което е отказал вписването на договора с няколко аргумента:

-първо,че молителят не представил изрично предвидената в разпоредбата на чл.17, ал.1 изр.последно и ал. 2 от ПВ, молба;

-второ, че в договора няма достатъчно данни за цедента, цесионера, длъжника , към който се прехвърля вземането и ипотекарните длъжиици и няма описание на имота, до който се отнася акта

и на

-трето място, че в молбата за вписване като ипотекарен длъжник -собственик на апартамент 2 в гр. София, ж.к. ********с площ 44.38 кв.м., е записано лицето И.К.С. , което лице не съответства на описаните в договорната ипотека, вписана в СВ-София под акт № 88, том 56 от 2006г. ипотекарни длъжници и посочени като собственици на имота- А.Н.М.-Т.и К.Л.Т..

При гореизложеното съдът намира следното:

Съгласно  чл. 17, ал. 1 б. „а“ от ПВп подлежат на вписване договорите за прехвърляне на вземане, обезпечено с ипотека. Чл. 17, ал. 2 от ПВп предвижда, че молбата за вписване трябва да съдържа: данните, посочени в чл. 6, ал. 1, буква "а" на молителя, основанието (документа) за вписването, размера на сумата, както и тома и страницата на ипотечната книга, в която е вписан договорът за ипотека, или молбата за учредяване на законната ипотека, върху които ще се направи вписването.

Представеният договор за цесия от 29.03.2019 г. отговаря на изискванията за форма, предвидени в чл. 171 от ЗЗД-писмена с нотариална заверка на подписите на страните. В него е посочен конкретния размер на вземането /892183.24 евро/, длъжника / „К.**“ ООД/ и характера на обезпечението /втора по ред ипотека на недвижим имот/.

Проверката, която съдията по вписванията извършва относно съдържанието на акта е в две насоки - идентификация на страните /чл. 6, ал. 1, б. "а" от ПВп/ и идентификация на имота /чл. 6, ал. 1, б. "в" от ПВп/.Установено е, че в подлежащия на вписване акт са посочени данните на страните по него- цедент и цесионер, както и е налице описание на имота- апартамент 2 в гр. София, ж.к.******** с площ 44.38 кв.м. с принадлежащото избено помещение № 2 и съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж.

Факт е обаче,че в молбата очевидно погрешно е записано,че този имот е собственост на И.К.С., доколкото от представения нотариален акт е видно, че негови собственици са А.Н.М.-Т. и К.Л.Т..

Доколкото в чл.17,ал.4 ПВп е налице изискване преди отбелязването на съдията по вписванията върху ипотечния акт,такова да се извърши по персоналните партиди, то при невярната информация посочена в молбата, това отбелязване ще се извърши погрешно и по персоналната партида на лицето И.К.С.,което не е ипотекарен длъжник по отношение имота описан в молбата и договора за цесия- апартамент 2 в гр. София, ж.к********* с площ 44.38 кв.м. с принадлежащото избено помещение № 2 и съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж.

При тези съображения се налага извода, че постановения от съдията по вписванията отказ като краен резултат е законосъобразен и следва да бъде потвърден.

Водим от горното съдът

 

                               О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 986/05.08.2019 год.,с което по молба на „Е.М.“ ЕООД вх.рег. № 50345/05.08.2019 год. е постановен отказ от вписване на договор за цесия от 29.03.2019 г., сключен между „Юробанк България“ АД и „Е.М.“ ЕООД.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен касационен съд, в едноседмичен срок от връчването му на страната.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………       

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1……………    

 

 

 

                  2………………

Особено мнение на съдия Росен Димитров по ч.гр. д. № 11902/2019 г. на СГС, :

 

Не споделям становището на мнозинството от състава,  че погрешното посочване в молбата на ипотекарния длъжник /не е част от реквизита на молбата съгласно чл.17,ал.2 ПВп/ спрямо имота описан в нея е основание за отказ за вписване на договора за цесия.

Въпросната грешка според мен не може да е основание за отказ на вписването,  тъй като визираните в чл. 32а ал. 1 ПВ основания се отнасят само за нередовности на подлежащия на вписване акт - Тълкувателно решение № 7 от 25.04.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 7/2012 г. ОСГТК, където буквално е казано следното: „…….. няма нормативни изисквания към съдържанието на тази молба, съответно няма правно основание, въз основа на което да се извърши преценка на редовността й. Дори да е допустимо на молителя да се укаже да отстрани нередовности на молбата, неизпълнението им не би могло да има за последица отказ за вписване, тъй като чл. 32а ал. 1 ПВ предвижда като основание за постановяване на такъв отказ само нередовности на подлежащия на вписване акт, не и на молбата, с която е представен.“

 

 

 

 

 

                                           Съдия Росен Димитров:………………………