Решение по дело №177/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 юли 2021 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова Манолова
Дело: 20217200700177
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

                                           № 182

 

 

гр. Русе, 16.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 16 юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

 

 

при секретаря  МАРИЯ СТАНЧЕВА и с участието на прокурора  ДИАНА НЕЕВА като разгледа докладваното от съдия     ВЪРБАНОВА КАН дело 177 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на А.С.С., чрез адв. С.М., против Решение № 260204 от 20.04.2021 г., постановено по АНД № 1768/2020г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-1085-002834/17.09.2020 г. на Началник сектор ПП при ОД МВР Русе, с което на жалбоподателката, на основание чл. 175, ал. 1, т.4 от ЗДвП е наложено наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 5 месеца. Като касационно основание се сочи неправилно приложение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. По подробно изложените в жалбата оплаквания се иска отмяната на обжалваното решение и отмяна на наказателното постановление, а в условията на алтернативност – намаляване на наложената глоба.

Ответникът по касационната жалба, в писмено възражение, взема становище за нейната основателност. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава трета Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да постанови оспореното в настоящото производство решение Русенският районен съд е приел, че в хода на административно-наказателното производство не е допуснато нарушения на процесуалните правила, а материалния закон е приложен правилно.

Решението е правилно.

На посочените в НП дата и място жалбоподателката С. управлявала л.а. Ауди А 3, с рег.№СВ1142МХ.  Екип от Второ РУ към ОД МВР Русе, в състав ст. полицай Г. и полицай Николаев изпълнявали задълженията си по контрол и превенция на нощната тишина и на водачи на МПС в с.Николово, във връзка с провеждащ се в селото празник. Били спрели в близост до кръстовището към Лесопарка. Служителите на МВР забелязали управлявания от С. автомобил, който се движел от центъра на селото към Русе и подали сигнал със стоп палка за спирането му. Автомобилът намалил скоростта си на движение, но вместо да спре, направил ляв завой  преди мястото, на което били спрели служителите на МВР и поел към Лесопарка. Полицаите го последвали със служебния си автомобил, с включени звуков и светлинен сигнал. Автомобилът на жалбоподателката спрял до Гребната база. Тази фактическа обстановка е безспорно установена от събраните писмени доказателства – справка, обяснение, докладна записка, както и от разпита на свидетелите Генов и Николаев.

 Касационната инстанция намира, че изводите на въззивния съд за съставомерност на нарушението са правилни. РРС е изложил подробни и обосновани мотиви относно наличието от обективна и субективна страна на състава на нарушението по чл.103 от ЗДвП, към които, на осн. чл.221, ал.2 от АПК, настоящата инстанция препраща.

В касационната жалба и в съдебно заседание се навеждат възражения относно компетентността на полицаите, подали сигнал за спиране. Твърди се, че проверката все пак е извършена, поради което не е налице състав на нарушение. Излагат си е доводи за неправилно индивидуализиране на наказанията глоба и лишаване от право да управлява МПС, тъй като първото от наказанията е наложено в максимален размер, а второто – към максимума; иска се намаляването им. Съдът намира касационните възражения за неоснователни.

 1.Подалите сигнал със стоп палка полицаи са служители във Второ РУ към ОД МВР Русе и като такива и във връзка с издадената на основание чл.165 от ЗМВР Заповед №81213-1524/09.12.2016г. на Министър на МВР, имат компетентност да осъществяват контрол по ЗДвП. В изпълнение на тази дейност, служителите имат редица правомощия,  включително и да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на водача, както и всички документи, свързани с управляваното превозно средство /чл.165, ал.2, т.1 от ЗДвП/.

2. В конкретния случай, полицаите, в качеството си на контролни органи, са подали сигнал за спиране, но жалбоподателката не е спряла на посоченото място, а  е сменила посоката на движение. Съдът намира, че това е сторено не защото С. не е възприела подадения сигнал /каквито са твърденията на адвоката й/, а защото е била употребила алкохол и се е притеснила от изхода на проверката. Този извод се подкрепя от показанията на свидетелите, които установяват, че след като са отишли до впоследствие спрелия автомобил, на шофьорското място е нямало водач, всички са твърдели, че не знаят кой е управлявал и едва впоследствие С. е признала, че е шофирала тя, както и от показанията на техническото средство, видно от които С. е била с 0.57 промила алкохол. Следва и да се посочи, че административнонаказателната отговорност на жалбоподателката не е ангажирана за това, че е осуетила проверка, а за това, че не е изпълнила подаденото със стоп палката разпореждане на полицаите да спре.

3. И двете наложени на жалбоподателката наказания са правилно индивидуализирани в горните граници на чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП. Правилен е изводът на районния съд, че поведението на С. е проявление на правен нихилизъм, предвид многобройните /седем/ наказания за превишена скорост за период, по малък от една година /19.08.2019г.-26.06.2020г./ Очевидно продължаващото незачитане на разпоредбите на ЗДвП сочи на липса на индивидуална превенция от предходните наказания и следва да се отчете като отегчаващо отговорността обстоятелство. Несъстоятелни са доводите, че определените наказания вредят на социалния и делови живот на жалбоподателката; целта на административните наказания, съгл. чл.12 от ЗАНН, е да предупредят и превъзпитат нарушителя към спазване на установения правен ред, а не да са до такава степен незабележими за него, че той да не усети последиците им.

При извършена, извън наведените в касационната жалба оплаквания, служебна проверка на обжалваното решение, съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, не се установяват пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила. С оглед на това и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН искането на касационния ответник за присъждане на разноски в настоящото производство се явява основателно. Съгласно чл. 65, ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ съдът определя размера на дължимото юрисконсултско възнаграждение на 80 лв., за заплащането на които, следва да бъде осъден касаторът.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд - Русе

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260204 от 20.04.2021 г., постановено по АНД № 1768/2020г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-1085-002834/17.09.2020 г. на Началник сектор ПП при ОД МВР Русе.

ОСЪЖДА А.С.С., ЕГН**********,***, да заплати на ОД МВР Русе, сумата от 80,00 (осемдесет) лева разноски за юрисконсултско възнаграждение.

 Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         

 

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                   2.