Решение по дело №10301/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260456
Дата: 7 февруари 2022 г. (в сила от 7 февруари 2022 г.)
Съдия: Калина Венциславова Станчева
Дело: 20201100510301
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ............

гр. София, 07.02.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на девети декември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА И.

                                         ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТОМИРА КОРДОЛОВСКА

                                                                           мл. съдия КАЛИНА СТАНЧЕВА

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа докладваното от младши съдия Станчева в.гр.дело № 10301 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 240, ал. 1 от ГПК, образувано по молба вх.  5075443/17.06.2020 г. от „С.Г.Б.“ ЕООД за отмяна на неприсъствено решение от открито съдебно заседание на 10.03.2020 г. по гр. дело № 72352 /2018 г. по описа на СРС, 75 състав.

 В постъпилата молба за отмяна се излагат съображения, че не са били налице предпоставките за постановяване от първия съд на неприсъствено решение срещу ответника. Сочи се, че дружеството е било лишено да възможността да участва в производството пред СРС, доколкото надлежно не били връчени препис от исковата молба и приложенията, както и от призовката за съдебно заседание. Излага подробни съображения за нередовност на процедурите по връчване на съдебни книжа и за неправилна преценка на първия съд относно редовността на връчването им. Счита, че СРС е можел да разпореди връчване на книжата и на мястото на осъществяване на стопанската дейност на ответника. Навежда съображения, че на дружеството не е назначен особен представител съгласно разпоредбите на чл. 47 ГПК. Искането до въззивния съд е да отмени неприсъственото решение и да върне делото на СРС за разглеждане на предявения иск от друг състав.

Постъпил е отговор на молбата за отмяна от ищеца в първоинстанционното производство „ПроКредит Банк България“ ЕАД, чрез адв. А.Б. – Д., с който същата се оспорва с доводи за неоснователност. Счита за приложима в конкретния случай на разпоредбата на чл. 50, ал. 2 ГПК. Подчертава, че е налице тенденция за неоткриване на ответното дружество на адреса му на управление, с оглед която сочи, че правилно съдът е приел редовност на уведомяването. Моли за оставяне без уважение на молбата за отмяна.

Съдът като взе предвид изложените от молителя твърдения, възраженията на ответната страна по молбата, и въз основа на събраните писмени доказателства в производдството по чл. 240 от ГПК, и приложеното първоинстанционно гр. д. № 72352/2018 г. на СРС, 75 състав, намира следното:

Молбата за отмяна на неприсъствено решение е допустима - молбата е била подадена в съда на 17.06.2020 г., а препис от постановеното неприсъственото решение е връчен на на ответника на 18.05.2020 г. по реда на чл. 50, ал. 2 ГПК, поради което 1-месечният срок по чл. 240, ал. 1 от ГПК е спазен.

Основанията за отмяна са изчерпателно уредени в чл. 240, ал. 1 от ГПК, като са посочени три отделни хипотези, които не се изискват кумулативно. От обстоятелствата, изложени в молбата за отмяна се налага извода, че правото на отмяна е упражнено от отвтеника на основание чл. 240, ал. 1, т. 1 от ГПК - лишаване от възможност страната да участва в делото поради ненадлежно връчване на препис от исковата молба и призовките за съдебно заседание.

Неприсъственото решение е било постановено от СРС в откритото съдебно заседание на 10.03.2020 г., в което се е явил само ищецът, представляван от адв. Г., като първостепенният съд е приел, че ответникът е редовно призован по реда на чл. 50, ал. 2 ГПК. Съгласно чл. 238, ал. 1 ГПК, когато ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се е явил в първото по делото заседание, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение или да оттегли иска. СРС е приел, че са налице предпоставките за постановяването на такова решение.

Тъй като в опредвидения от ГПК ред по чл. 240, ал. 1 ГПК не са уредени изрични правила, за производството по отмяна следва да намерят приложение по аналогия правилата на отмяната на влезлите в сила решения пред ВКС по чл. 303 и сл. от ГПК. Защитимото според закона право по чл. 240, ал. 1 ГПК е лишаването на страната от възможност да участва в делото, което нарушение засяга конституционно признатото право на защита на гражданите и юридическите лица във всички стадии на процеса – арг. от чл. 122, ал. 1 Конституцията на РБ. Основанията, на които страната е лишена да участва са изброени в т. 1, 2 и 3 от чл. 240, ал. 1 ГПК, а именно по т. 1. ненадлежно връчване на препис от исковата молба или призовките за съдебно заседание; по т. 2. невъзможност да узнае своевременно за връчването на преписа от исковата молба или за призовките за съдебно заседание заради особени непредвидени обстоятелства; 3. невъзможност за се яви лично или чрез повереник заради особени непредвидени обстоятелства, който не е могла да преодолее. Молителят се е позовал конкретно на първото регламентирано в процесуалния закон основание.

В настоящия случай съдът е връчил на ответника „С.Г.Б.“ ЕООД препис от исковата молба, ведно с приложенията, на установения по делото търговски адрес, разписан в ТР, а именно гр. София, ул. *****. Длъжностното лице по призоваването /и настоящ свидетел – В.Д. – призовкар при СРС/ е посетило адреса на молителя три пъти /на 11.01.2019 г.; на 25.01.2019 г. и на 11.02.2019 г./, тоест в рамките на повече от месец не е намерило лице, на което да връчи книжата, доколкото е отбелязано, че на адреса няма надпис на офис и служители. Предвид последното и с последваща разписка е разпоредено и залепване на уведомлението по чл. 47 от ГПК на 19.03.2019 г.

В разписката от 19.03.2019 г. е посочено от длъжностното лице по призоваването, че адресът е посетен отново на 19.02.2019 г., на 05.03.2019 г. и на 19.03.2019 г. и не е намерен служител /“на адреса няма индикация за офис и служители в регламентирано работно време“/. В тези случаи, когато връчителят не може да намери достъп до канцеларията на търговеца или не намери някой, който е съгласен за получи съобщението следва да залепи уведомление по реда на чл. 47, ал.1 от ГПК. В разписката е указано още на молителя-ответник, че има възножност в 2-седмичен срок от съобщението да се яви в канцеларията на съда на посочения в бележката адрес. По същия начин е оформено чрез залепване по чл. 47, ал. 1 ГПК и съобщението за първото по делото заседание, насрочено за 10.03.2020 г. от 10:00 часа. Съдът е приел ответника за редовно призован при условията на чл. 50, ал. 2 ГПК.

За да се приложи чл. 50, ал. 2 ГПК следва да е удостоверено по надлежен начин наличието на две кумулативни предпоставки: че лицето е напуснало адреса си и в ТР не е вписан новият му адрес.

Начинът на връчване на съобщенията по чл. 50, ал. 3 и 4 от ГПК е - в канцеларията на търговеца, на съответен служител, чиито имена и длъжност се упоменават от връчителя, а в случай, че не се намери такова лице или няма достъп до канцеларията на дружеството, длъжностното лице залепва уведомление при условията на чл. 47, ал. 1 ГПК – еднократно. Извършването на тези действия следва да бъде удостоверено по съответния ред.

Както се посочи съобщението, с което е пратен преписа от исковата молба, е връчено чрез залепване на адреса на търговското дружество. По същия начин е връчено и съобщението за първото по делото съдебно заседание, при спазване на изброените по - горе процесуални изисквания на ГПК.

Следователно по делото не се установява да е реализирано основанието за отмяна по чл. 240, ал. 1, т. 1 ГПК, което е лишило молителя от възможност да участва в производството и да защити правата си. Не е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила, които обезпечават правото му на участие по делото, по което е постановено неблагоприятно за него решение.

Последният извод на съда не се компрометира и от събраните в хода на въззивното производство устни доказателствени средстава, доколкото макар свидетелят П.да твърди, че на звънците и на една от пощенските кутии на оградата на къщата е поставено фирмено лого, същият не сочи откога такива са поставени, като последното не изключва по никакъв начин твърдението на другия свидетел Д., че на процесния адрес не е имало указателни табели, индикация за офис и служители – „беше частен дом, към онзи момент нямаше пощенска кутия, а впоследствие се появиха две пощенски кутии“. В посочената част съдът кредитира с доверие показанията и на двамата свидетели, тъй като същите не само не са противоречащи си, а напротив – допълват се едни други.

Досежно изричното възражение, касаещо наличието на куче /порода „хъски“/ в двора на адресата, попречило на връчителя за осъществяване на законосъобразно връчване, настоящата инстанция намира същото за неоснователно, предвид факта, че дори на територията на процесния имот да се е разхождало куче, то не може с категоричност да се установи дали към момента на посещението от служителя на СРС, животното е стояло на външната порта, респективно дали с поведението си е попречило навлизането във вътрешната част на двора от служителя Д.. Още повече, че в своите показания свидетелят Д. установява, че не е навлязла навътре в двора, тъй като е трябвало някой да й отвори, а на адреса нямало никой. Тоест обстоятелството, че призовкарят не е влязъл във вътрешния двор на къщата се дължи на факта, че не е имало лице, което да осигури достъп, а не поради присъствието на животно зад оградата. Поради това и напълно ирелевантно за спора е инвокираното възражение за присъствие на куче на територията на процесния адрес, както и, че последното е повдигнато на въпрос от свидетеля Д. едва пред проведеното пред въззивния съд открито съдебно заседание.

Само за пълнота на изложението, въззивният съд намира за необходимо да посочи още, че възражението в молбата по чл. 240 ГПК досежно неназначаването на особен представител по реда на чл. 47 от ГПК е изцяло неоснователно. Трайна е практиката на Върховната инстанция (виж. Решение № 100 от 8.05.2013 г. на ВКС по гр. д. № 2030/2013 г., III г. о., ГК; Решение №  34/15.05.2014г. по т.д. №  4652/2013г., I ТО, ВКС; Решение №  803/2011г. по гр.д. №  1236/2010г., III ГО, ВКС), че хипотезата на чл. 47, ал. 6 ГПК не намира приложение касателно юридическите лица и/или търговците (вкл. едноличен търговец), за които се прилага чл. 50 ГПК, предвид което и институтът на особеното представителство е напълно неотносим към горните.

С оглед всичко гореизложено, молбата за отмяна по чл. 240, ал. 1, т. 1 ГПК е неоснователна и следва са е остави без уважение.

По разноските в производството:

С оглед изхода от производството, ответникът по молбата има право на разноски, като същият своевременно е претендирал сторените такива съобразно представен списък по чл. 80 ГПК в размер на общо 838,82 лв., от които 30 лева за депозит за свидетел и 808,82 лева – изплатено на два транша адвокатско възнаграждение, доказателства за което са приложени по делото /вж. л. 51 - 52/.

Доколкото в откритото съдебно заседание на 09.12.2021 г. процесуалните представители на молителя са навели нарочно възражение по чл. 78, ал. 5 ГПК, съдът следва да се произнесе по същото. Възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение на насрещната страна е допустимо като своевременно предявено - до приключване на устните състезания по делото във въззивната инстанция. В случая съдът следва да извърши преценка дали заплатеното от ответника по молбата възнаграждение за адвокат в размер на 808,32 лв. е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото. При съобразяване на изискванията на т. 1 и т. 3 от ТР по т.д. № 6/2013 г. на ОСГТК на ВКС, с оглед особеностите на конкретния случай – производство по отмяна на постановено неприсъствено съдебно решение, при който целият материален интерес възлиза на 6 880,34 лв., като същият е разрешен от настоящата инстанция след провеждане на едно открито заседание, в рамките на събрания по делото доказателствен материал, настоящият съдебен състав, съобразявайки вида, характера и обема на извършената преценка по делото, счита че посочените законови предпоставки са налице и следва платеният адвокатски хонорар да бъде намален до размер на 720 лв . Сумата е определена при отчитане на правилото, установено в чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 / 2004 год. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, според което минималният размер възлиза на сумата от 711,62 лева. Предвид уважаване възражението за прекомерност по чл. 78, ал. 5 ГПК, общият размер на дължимите на ответника по молбата разноски е сумата от 750 лева, като последната му се дължи на основание чл. 78, ал. 3 ГПК.

Воден от горното, съдът

РЕШИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. №  5075443/17.06.2020 г. от „С.Г.Б.“ ЕООД, ЕИК *****за отмяна на неприсъствено решение от открито съдебно заседание на 10.03.2020 г., постановено по гр. дело № 72352/2018 г. по описа на СРС, 75 състав.

ОСЪЖДА „С.Г.Б.“ ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК да заплати на „Прокредит Банк (България)“ ЕАД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***№  5, сумата от 750 лева, представляваща сторените по делото разноски за адвокатско възнаграждение и депозит за свидетел.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                     2.