Определение по дело №154/2020 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 222
Дата: 29 април 2020 г. (в сила от 19 юни 2020 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20205210200154
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ ………..

 

29.04.2020   година,гр.Велинград

 

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на двадесет и девети април  ,две хиляди и двадесета  година в  з а к р и т о  заседание   в   с ъ с т а в :

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:НАТАША ДАСКАЛОВА

 

СЕКРЕТАР:ВИОЛЕТА ШАРКОВА

като разгледа докладваното от районния съдия НАТАША ДАСКАЛОВА  ч.н.дело №  154 по описа за 2019 година на Районен съд Велинград и за да се произнесе взе предвид следното:

 

                   Производство по реда на чл. 243,ал.5 и ал.6 от НПК.

                   С постановление от 30.01.2020     година   Районна прокуратура Велинград,  на основание чл.243,ал.1,т.1 и чл. 24,ал.1,т.1 от НПК е прекратила   наказателното производство по досъдебно производство  вх.№ 940 /2018 година по описа на РП Велинград и ЗМ  № 649/2018 година по описа на РУ на МВР  Велинград , водено   за престъпление по чл.  323,ал.1  от НК.

Постановлението е обжалвано от Т. Д.В. и Г.И.В. *** , с искане да бъде отменено,  като неправилно незаконосъобразно,като делото бъде върнато на РП Велинград. В жалбата са развити съображения относно липсата на специфични знания  и умения от страна на районния прокурор ,за да установи дали терасата на Р. В. и покрива на процесния гараж,съвпадат; не е изследвано дали е налице умисъл при осъществяване на деянието,вкл. и че извода за наличие на пряк умисъл са неправилни .

                        Жалбата е процесуално допустима - подадена е пострадалите в 7-дневния законоустановен срок от получаване на постановлението / получено е  от Г.В.  на 06.03.2020 година,а жалбата  - на 13.03.2020 година / .

 

  Съдът,след като се запозна с постановлението и   събраните доказателства по време на досъдебното производство , счита че  постановлението за прекратяване на наказателно производство законосъобразно и обосновано,поради което следва  да бъде  ПОТВЪРДЕНО.Правилно в обжалваното постановление,след изпълнение на дадените указания на съда, е прието,че  от обективна и субективна страна не са  осъществени признаците на състава на престъпления по чл. 323,ал.1 и ал.2 от НК   – самоуправство . Съдът споделя съображенията на прокуратурата относно:

 - фактическите обстоятелства,установени по време на досъдебното производство относно правото на собственост върху процесния гараж и осъществените  изпълнителни действия от  ТД на НАП Пловдив по реда на ДОПК ,респ. неосъществени изпълнителни действия от ДСИ по реда на ГПК;

- осъществяване на престъплението  по чл. 323,ал.1 от НК от обективна страна ,тъй като не е установено осъществено деяние от страна на Росен В.,с което той е променил съществуващо фактическо положение.Нещо повече  - в случая следва да се има предвид и обстоятелството,че в Протокол за въвод във владение № 4/20.06.2018 година на НАП ТД Пловдив,не е посочено,че при осъществения въвод са изнесени движимите вещи върху покрива на гаража и е монтирана метална врата ,така както твърди свид. Г.В. . Следователно не е установено безспорно,че по законоустановения ред  е променено фактическото положение от страна на жалбоподателите;

- осъществяване на  престъплението по чл. 323,ал.2 от НК от субективна страна,тъй като по делото липсват безспорни доказателства,че деецът е бил уведомен за предстоящото изп. действие – въвод във владение на недвижим имот от страна на НАП ТД Пловдив,респ. за осъществения въвод във владение т.е липсват доказателства,за да се направи извода,че Р. В. е знаел,че по надлежния  ред е бил отстранен от имота.Нещо повече – в случая не са налице и доказателства за осъществяване на посочения състав на престъпление и от обективна страна,а именно че деецът е заел самоволно недвижим имот,от който е бил отстранен по надлежния ред. Както се посочи по-горе в протокола за въвод във владение,съставен от ТД на НАП Пловдив, не е отбелязано,че са отстранени движимите вещи от  покрива на гаража,както и че е монтирана метална врата т.е ако се приеме,че жалбоподателите сами са осъществили тези действия би ли могло да се приеме,че се касае за отстраняване на дееца по надлежния ред.

 

                    Поради изложеното до тук правилно  в обжалваното постановление е прието,че липсват данни за осъществяване от обективна и субективна страна на съставите на престъпление по чл. 323,ал.1 и ал.2 от НК,като освен това са  обсъдени и   гражданско-правните отношения, възникнали между  жалбоподателите – от една страна и Р. В. – от друга,във връзка с ползването на покрива на гаража,като тераса,съгл. одобрен проект.

 

                   Водим от изложеното до тук  на основание с чл.243,ал.5 и  ал.6 от НПК съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И    :

 

                   П о т в ъ р ж д а в а   Постановление  от 30.01.2020     година   на  Районна прокуратура Велинград, с което  на основание чл.243,ал.1,т.1 и чл. 24,ал.1,т.1 от НПК, е прекратено    наказателното производство по досъдебно производство  вх.№ 940 /2018 година по описа на РП Велинград и ЗМ  № 649/2018 година по описа на РУ на МВР  Велинград, водено   за престъпление по чл.  323,ал.1  от НК.

 

                   Определението  може да се протестира прокурора и да се обжалва от обвиняемия и неговия защитник,от пострадалия и от ощетеното юридическо лице  пред  Окръжен съд Пазарджик в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: