Решение по дело №147/2020 на Районен съд - Бяла

Номер на акта: 260063
Дата: 28 октомври 2021 г. (в сила от 19 април 2022 г.)
Съдия: Пламен Тодоров Дочев
Дело: 20204510100147
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 260063

гр.Бяла, 28.10.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БЕЛЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи граждански състав, в публично съдебно заседание проведено на двадесет и осми септември, две хиляди двадесет и първа година, в състав:  

 

Председател: ПЛАМЕН ДОЧЕВ

 

при секретаря Валентина Великова, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 147 по описа за 2020г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл.422 ГПК и чл.36, ал.1 от ЗА.

          Ищцата Ц.С.В., моли съда да постанови решение, с което да признае за установено, че ответницата М.Г.Й. й дължи сумата от 3 095 лв. (три хиляди деветдесет и пет лева), представляваща дължимото възнаграждение по договор за правна защита и съдействие, както и законната лихва за забава върху горната сума от датата на предявяването на исковата претенция, която е 19.12.2019г. - датата на входиране на заявлението по чл.410 ГПК, до окончателното плащане. Претендира и разноските по делото.

В срока по чл.131 от ГПК ответницата, чрез процесуалния си представител, е депозирала отговор на исковата молба, с който оспорва иска по допустимост, основание и размер.

След преценка на събраните по делото доказателства и доводите на страните, съдът приема следната фактическа обстановка и изведе следните правни изводи:

          Искът е допустим, но разгледан по същество е неоснователен и недоказан.

          Приложимият в случая по делото ЗА (ЗАКОН ЗА АДВОКАТУРАТА) дава ясен отговор на въпроса в чл.36, ал.1 и чл.26, ал.1 и ал.2 ЗА, в която специална уредба по отношение на адвокатските възнаграждения и с оглед особеностите на договора за правна защита и съдействие между довереника и неговия адвокат, намират проява общите принципи на договора за поръчка чл.280 от ЗЗД и правилото на чл.288, ал.1 от ЗЗД като възнаграждение на адвоката се дължи винаги - чл.36, ал.1 от ЗА. Клиентът може по всяко време да оттегли пълномощията - чл.26, ал.1 от ЗА, като при неоснователно оттегляне адвокатът има право на възнаграждението в пълен размер (чл.26, ал.2, предл. първо), а при основателно оттегляне се дължи възнаграждение само за положения труд чл.26, ал.2, предл. второ.

    Видно от протокол от открито съдебно заседание, проведено на 22.10.2019г. по гр.д. № 10048/2018г. на СГС, ответницата не е била представлявана от адвокат Ц.В..

         Причината за неявяването й в първото о.с.з., съдът намира за неоснователна, тъй като от приложеното на лист 52 от настоящото гр.д.  по описа на БРС пълномощно на адв.Б.,  се установява, че ответницата е дала пълномощия на адв.Б. да оттегли пълномощията на ищцата В. по гр.д.№ 10048/2018г. на СГС. Адвокат Б. обаче не е сторил това в с.з на 22.10.2019г. или същият не е оттеглил поръчката в първо открито съдебно заседание по гр.дело № 10048/2018г. на СГС. Или иначе казано не попада в нито една от хипотезите на чл. 26, ал.2, предл. първо и чл.26, ал.2, предл.второ от ЗА.

          По делото е представен и договор за правна защита и съдействие от 02.11.2017г., сключен между адв.В. и ответницата, която тогава е действала лично и със съгласието на майка си Н.К.П..

 Основните характеристики на договора за процесуално представителство по дела /договор за правна защита и съдействие/ го определят като договор за поръчка - чл.280 - чл.292 ЗЗД. В отклонение на общото правило, установено в чл.286 ЗЗД, съгласно което възнаграждение за изпълнение на поръчката се дължи само когато е уговорено, възнаграждението по договор за процесуално представителство, сключен с адвокат, се дължи винаги - чл.36, ал.1 от Закона за адвокатурата /ЗА/. Посочената разпоредба предполага дължимото възнаграждение за положения адвокатски труд да бъде уговорено с договор, но това не е императивно изискване, тъй като договор може и да няма, без това да лишава адвоката от правото да получи възнаграждение - чл. 36, ал. 3 ЗА. За разлика от пълномощното за процесуално представителство, което трябва да е в писмена форма, а устно само по изключение - чл.33 ГПК и чл.25, ал. 1 ЗА, за договора между клиент и адвокат не е предвидена писмена форма /тя е само за доказване/. Съгласието е валидно и ако не е оформено писмено или възнаграждението е дължимо и тогава, когато договорът между адвокат и клиент не е в писмена форма или когато е в писмена форма, но не е представен по делото, по което адвокатът е приел да окаже правно съдействие.

В процесния договор за правна помощ и съдействие от 02.11.2017г. е уговорено съгласно раздел ІV, че „Клиентът /доверителят/ ще заплати на /довереника/ адвокат  възнаграждение в размер на 30 % от размера на определените присъдените/обезщетения“.  При така договореното възнаграждение се стига до нееквивалентност на престациите. В случая нарушаването на добрите нрави идва и от това, че предмет на договора за застрахователна и правна помощ е постигане на обезщетение, което М.Г. В. следва да получи от застрахователя за претърпени неимуществени и имуществени вреди от ПТП. С оглед на изложените съображения, съдът намира, че е морално недопустимо така сключения договор да породи своите правни последици и същият е нищожен поради противоречие с добрите нрави. По делото няма данни и изразени становища, че той би бил сключен и без клаузата за възнаграждение /чл.26, ал.4 ЗЗД/, поради което нищожността следва да бъде обявена по отношение на целия договор в това число и в раздел ІV пункт 4…..“ако адвокатът е изпълнил част от работата….. пропорционално на извършената работа...“, от която и клауза ищцата черпи основанието за иска си. В горепосочения смисъл е задължителната практика на ВКС, постановена с Решение № 153 от 24.07.2015г. на ВКС по гр.д. № 3014/2014 г., III г.о., ГК, където е прието, че дори договор за правна помощ и съдействие, в който е уговорено възнаграждение за постигане на застрахователно обезщетение в размер на 25 % от постигнатото обезщетение е нищожен, като противоречащ на добрите нрави поради нееквивалентност на престациите. На още по-голямо основание следва да бъде приет за нищожен като противоречащ на добрите нрави договор, в който е уговорено адвокатско възнаграждение в размер на 30 % от постигнатото обезщетение.            

  При този изход на спора и направеното своевременно искане за присъждане на разноски, ищцовата страна следва да бъде осъдена на основание чл.78, ал.3 ГПК да заплати на ответницата, сумата в размер на 655.00 лева, представляваща разноски за представителство пред настоящата инстанции, а именно: адвокатско възнаграждение в размер на 650.00 лева  и 5.00 лева разноски за призоваване на свидетел.

  Предвид гореизложеното и на основание чл.235 от ГПК, съдът 

 

                                          Р Е Ш И :

 

              ОТХВЪРЛЯ иска на Ц.С.В., ЕГН-**********, чрез „Адвокатско дружество В. и Б.“, ЕИК-***, представлявано от адв.Ц.В., в качеството й на управител, с.а. гр.С., ул.“Б.“ № ***-***, офис ***, против М.Г.Й., ЕГН-********** ***, с който да се признае за установено, че  М.Г.Й., дължи на ищцата сумата от 3 095 лв. (три хиляди деветдесет и пет лева), представляваща дължимото възнаграждение по договор за правна защита и съдействие, както и законната лихва за забава върху горната сума от датата на предявяването на исковата претенция, която е 19.12.2019г. - датата на входиране на заявлението по чл. 410 ГПК, до окончателното плащане, като неоснователен и недоказан.

           ОСЪЖДА Ц.С.В., ЕГН-**********, чрез „Адвокатско дружество В. и Б.“, ЕИК-***, представлявано от адв.Ц.В., в качеството й на управител, с.а. гр.С., ул.“Б.“ № ***-***, офис ***, да заплати на М.Г.Й., ЕГН-********** ***, сумата от 655,00 лв. /шестстотин петдесет и пет лева/, представляващи разноски по делото.

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд - Русе в двуседмичен  срок от съобщаването му на страните.

                                                                                               Районен съдия:   /п/