Решение по дело №70/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 април 2021 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20217160700070
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 53

гр. Перник, 26.04.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в открито съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                              

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                       ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                           ЛОРА СТЕФАНОВА

 

         При секретаря А.М., с участието на прокурора РОСИЦА РАНКОВА, Като разгледа, докладваното от съдия Стефанова КАНД № 70/2021 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

         Образувано е по касационна жалба, подадена от А.Д.А., ЕГН ********** *** против Решение № 260010/03.02.2021 г., постановено по АНД № 291/2020 г. по описа на Районен съд – Радомир, с което е потвърдено наказателно постановление № 42-0001538/03.09.2020 г., издадено от директор на РД „АА“ – София, в частта му, с която на основание чл. 102, ал. 4, пр. 1 от ЗАП е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв. за нарушение по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г.

         Изложени са оплаквания за неправилност на обжалваното решение, поради нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Посочено е, че районният съд не е изпълнил задълженията си следващи от чл. 13 и чл. 14 от НПК установяване на обективната истина, поради което приетата от него фактическа обстановка не съответства на приобщените доказателства. Изложено е, че деянието на привлеченото към административно-наказателна отговорност лице не изпълва състава на нарушението по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г. Аргументирано е становище, че деянието е осъществено при условията на чл. 16 от НК, респективно чл. 25 от ЗАНН, поради което не е виновно извършено. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното решение и потвърденото с него наказателно постановление.

         В срока по чл. 213а, ал. 1 от АПК – ответникът по касационната жалба – РД „АА“ – София е подал писмен отговор, в който е оспорил жалбата като неоснователна.

         В съдебно заседание касационният жалбоподател, чрез процесуалния си представител, редовно призован, не се е явил и не е изпратил представител.

         В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, чрез процесуалния си представител – Р. Д. ***, поддържа отговор и оспорва касационната жалба. Искането му касационния състав е да остави в сила обжалваното решение.

         Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Росица Ранкова изразява становище за неоснователност на жалбата. Предлага на съда да остави в сила обжалваното решение.

         Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

         Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

         За да постанови обжалваното решение, Районен съд – Радомир е приел, че на 12.08.2020 г. в 11.55 ч. в гр. Радомир, ул. ***, на около 100 м. от кръстовище с път Радомир – Кюстендил по посока към ЖП гара Радомир, служители на Автомобилна администрация – Г.М. Г. и Р. Б.А., в изпълнение на служебните си задължения установили, че жалбоподателят управлява автобус ***, с рег. № КН *** ВМ, собственост на ЕТ „***– ***“ – гр. Бобов дол, като извършва обществен превоз на пътници по редовна автобусна линия по маршрут Автогара Перник – Автогара Радомир от областна транспортна схема, видно от маршрутно разписание, с час на тръгване 11.30 ч. от гр. Перник и час на пристигане 11.56 ч. в гр. Радомир, със заверено копие № ********* към лиценз на ЕО, валиден до 11.04.2027 г., като същият като водач на автобуса не спазва/не спира/на определените в маршрутното разписание спирки, а спира за слизане на един брой пътник на автоспирка на ул. *** по посока ЖП Гарата, както и че не представя при проверката контролен талон към СУМПС.

         За така установеното нарушение по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси, свидетелят Г.М. Г. – инспектор в РД „АА“ – София съставил срещу водача  А.Д.А. АУАН  серия А-2019 г., № 278098 от 12.08.2020 г. АУАН е подписан от съставителя, свидетеля при извършване на нарушението и нарушителя. Предявен е и е връчен на последния, като той е посочил, че има възражения.

При така установеното от фактическа страна, Районен съд – Радомир е приел, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са съставени от компетентни органи и отговарят на изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН за форма и съдържание. Счел е, че при провеждане на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Изложил е, че отразената в АУАН фактическа обстановка се установява от събраните в хода на съдебното следствие доказателства и е направил извод, че тя субсимира състава на нарушението по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г. Обосновал е извод за неприложимост на разпоредбата на чл. 16 от НК, поради отсъствие на предвидените в нея предпоставки.

         Настоящият касационен състав на Административен съд – Перник намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е валидно и допустимо.

         Същото е и правилно. Съображенията за това са следните:

         Районен съд - Радомир при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Формирал е изводите си след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила.

         Правилно е приел за неоснователни възраженията на жалбоподателя, наведени и в касационната жалба, за несъответствие на АУАН и НП на изискванията на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Посочените разпоредби предвиждат като задължителен реквизит на АУАН, респективно на НП – описание на нарушението и обстоятелствата при извършването му. Това изискване е изпълнено, когато актосъставителят, респективно административно-наказващият орган са посочили всички факти, елемент от състава на нарушението, за което е ангажирана административно-наказателната отговорност. В настоящия случай в АУАН и в НП са отразени всички обстоятелства, обосноваващи квалифицирането на деянието, като нарушение по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г. Посочени са фактите, от които следва извода, че водачът не спира на определените с маршрутното разписание спирки, а на други такива, невключени в него. Затова изводът на решаващия съд за спазване нормите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН е правилен и изцяло се споделя от настоящия касационен състав.

         В съответствие със закона е становището на Районен съд – Радомир за осъществен състав на административно нарушение по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г . Посочената разпоредба задължава водача на автомобил за обществен превоз на пътници да спира на определените в маршрутното разписание автогари и автоспирки. В настоящия случай по безспорен начин е установено, че на  12.08.2020 г. касаторът, в качеството си на водач на автобус ***, с рег. № КН *** ВМ, собственост на ЕТ „***– ***“ – гр. Бобов дол, осъществяващ обществен превоз на пътници по редовна автобусна линия по маршрут Автогара Перник – Автогара Радомир от областна транспортна схема е спрял на спирка, различна от определените такива в маршрутното разписание. С така извършеното деяние е изпълнен съставът на чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г. на МТС.

         Касационният състав не споделя становището на касатора, че е спрял на „спирка по желание“. Съгласно § 1, т. 4 от ДР на Наредба № 2/15.03.2002 г. това е автоспирка, предназначена за  слизащи пътници, на която се спира само при наличие на желаещи да слязат. По аргумент от § 1, т. 1 от ДР на Наредба № 2/15.03.2002 г.  тя също следва да е включена в маршрутното разписание, което в случая не е налице. Следователно неоснователно е твърдението, че спирането е извършено на „спирка по желание“ по смисъла на § 1, т. 4 от ДР на Наредбата.

         Неоснователно е оплакването на касатора, че е действал при обстоятелства, изключващи административно-наказателната отговорност – неправомерна заповед, издадена по съответния ред.          Необходимо е да се отбележи, че в случая е неприложима нормата на чл. 16 от НК, тъй като не е налице предпоставката на чл. 11 от ЗАНН, а именно в ЗАНН, е предвидено друго и това е разпоредбата на чл. 25 от същия закон. Според нея когато извършителят на административно нарушение е действал в изпълнение на неправомерна служебна заповед, дадена по установения ред, той не носи административно-наказателна отговорност, ако заповедта не е съдържала очевидно за него нарушение. Изключването на отговорността в случая се обосновава със заповед № 6/08.08.2020 г., издадена от управителя на ЕТ „***– ***“, с която се нарежда при поискаване  от възрастни, болни и с физически увреждания граждани, водачите да спират на спирки и подходящи безопасни места, извън посочените в маршрутните разписания, в районите на болницата, автогарата и жп гарата в Радомир. Така представената заповед не отговаря на изискването да не съдържа разпореждане за извършване на очевидно нарушение. С нея се нарежда неспазване на маршрутното разписание, при определени обстоятелства, което представлява очевидно нарушение на правилото на чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г. и съответно не изключва административно-наказателната отговорност на извършителя му. Затова изводът на районният съд за отсъствие на обстоятелства, изключващи вината, респективно административно-наказателната отговорност на касатора е правилен и законосъобразен.

         За така извършеното нарушение по чл. 37а, т. 2 от Наредба № 2/15.03.2002 г., нормата на чл. 102, ал. 4, пр. 1 от ЗАвП предвижда административно наказание – глоба, определена в абсолютен размер от 300 лв. Това е и наложеното на касационния жалбоподател административно наказание.

         Предвид всичко изложено настоящия състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК за отмяната му. Затова на основание чл. 221, ал. 2 от АПК следва да бъде оставено в сила.

         Мотивиран от горното, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260010/03.02.2021 г., постановено по АНД № 291/2020 г. по описа на Районен съд – Радомир.

         РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

 

                                                                                     2./п/