Решение по дело №214/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 138
Дата: 22 ноември 2019 г. (в сила от 22 ноември 2019 г.)
Съдия: Тодор Хаджиев
Дело: 20195600900214
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

_138_/ 22.11.2019 г.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Хасковският окръжен  съд, гражданска колегия, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори ноември двехиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ТОДОР ХАДЖИЕВ

                                                                             

като разгледа докладваното от съдията т. д. № 214 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 25 от Закона за търговския регистър.

Образувано е по жалба на „Х.Т" АД – в ликвидация против Отказ № 20190802164109/ 07.11.2019 г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписванията за вписване на данните по чл. 61, ал. 1 от Закона за мерките срещу изпиране на пари.

В жалбата се прави оплакване за незаконосъобразност на постановения отказ, като се излагат доводи, че в съставената по чл. 63, ал. 4 ЗМИП декларация са посочени всички данни, подлежащи на вписване в търговския регистър, поради което се иска се да бъде отменен и да бъдат дадени задължителни указания за вписване на заявените обстоятелства.

Съдът, като се запозна с материалите в изпратената от Агенцията по вписванията преписка и като взе предвид оплакванията в жалбата, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 25, ал. 1 ЗТР срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, и е адресирана до надлежния съд – окръжния съд по седалището на търговеца, поради което е процесуално допустима.

Адв. С. Р. М. като пълномощник на „Х.Т" АД – в ликвидация е подала Заявление вх. № 20190802164109 за вписване на основание чл. 63, ал. 1 и 4 ЗМИП на „Б. – Х.“АД като юридическо лице, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол върху „Х.Т" АД.

За да постанови обжалвания отказ, длъжностното лице по регистрация е приело, че заявителят не е изпълнил в срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ дадените му указания за отстраняване нередовностите на подаденото заявление за вписване действителните собственици на „Х.Т" АД – в ликвидация.

Съдът намира атакуваният отказ за незаконосъобразен.

Съгласно разпоредбата на чл. 61, ал. 1 ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. По силата на чл. 63, ал. 1 ЗМИП информацията и данните по чл. 61, ал. 1 подлежат на вписване по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ. Конкретните данни, които подлежат на вписване, са посочени изчерпателно в чл. 63, ал. 4 ЗМИП и се удостоверяват с декларация по правилника за прилагане на закона, а именно: 1. идентификационните данни за действителните собственици – физически лица; 2. данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица; 3. данните по т. 1, букви "а" – "г" на физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България, когато по партидата на лицето по чл. 61, ал. 1, съответно по чл. 62, ал. 1, не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител – физическо лице, което предоставя нотариално завереното си съгласие за това; 4. всяка промяна в обстоятелствата по т. 1 – 3.

Дефиниция на понятието "действителен собственик" се съдържа в § 2 от ДР на ЗМИП, според което "действителен собственик" е физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят най-малко на някое от следните условия: 1. По отношение на корпоративните юридически лица и други правни образувания действителен собственик е лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. Индикация за пряко притежаване е налице, когато физическо лице/лица притежава акционерно или дялово участие най-малко 25 на сто от юридическо лице или друго правно образувание. Индикация за косвено притежаване е налице, когато най-малко 25 на сто от акционерното или дяловото участие в юридическо лице или друго правно образувание принадлежи на юридическо лице или друго правно образувание, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица, или на множество юридически лица и/или правни образувания, които в крайна сметка са под контрола на едно и също физическо лице/лица.

Анализът на посочените разпоредби сочи, че на вписване подлежат физическите лица, които пряко или косвено притежават достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, както и юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1. Физическите лица подлежат на вписване, когато притежават акционерно или дялово участие най-малко 25 на сто от юридическо лице или друго правно образувание (пряко притежание), така и в случаите, когато най-малко 25 на сто от акционерното или дяловото участие в юридическо лице или друго правно образувание принадлежи на юридическо лице или друго правно образувание, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица, или на множество юридически лица и/или правни образувания, които в крайна сметка са под контрола на едно и също физическо лице/лица (косвено притежание).

Не подлежат на вписване нито в случаите на пряко, нито на косвено притежание физическите лица, които притежават акционерно или дялово участие в корпоративно търговско дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. В случаите, когато такова дружество притежава най – малко 25 на сто от акционерното или дяловото участие в юридическо лице или друго правно образувание, на основание чл. 63, ал. 4, т. 3 ЗМИП на вписване подлежи само това дружество.

В случая, видно от представената със заявлението декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП, „Б. – Х.“АД притежава 93. 25 % от акциите в капитала на „Х.Т" АД – в ликвидация, което го определя като юридическо лице, чрез което пряко се упражнява контрол върху „Х.Т" АД – в ликвидация, което обстоятелство подлежи на вписване на търговския регистър. От своя страна „Б. – Х.“АД е публично дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, поради което по отношение на него е налице изключението по § 2, ал. 1, т. 1 от ПР на ЗМИП, изключващо вписването на физическите лица, притежаващи акции в тях.  

От изложеното се налага извод, че в настоящия случай на основание чл. 63, ал. 4, т. 2 ЗМИП подлежат на вписване единствено данните за „Б. – Х.“АД като юридическо лице, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица, които се съдържат в представената декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП и са заявени в подаденото заявление.

Предвид изложеното постановеният от длъжностното лице по регистрация отказ следва да бъде отменен като незаконосъобразен с указания за вписване на заявените обстоятелства.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Отказ № 20190802164109/ 07.11.2019 г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписванията, с който е отказано вписването на „Б. – Х.“АД, ЕИК ***** като юридическо лице, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол върху „Х.Т" АД – в ликвидация, ЕИК *****.

УКАЗВА на Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партидата на „Х.Т" АД – в ликвидация „Б. – Х.“АД, ЕИК ***** като юридическо лице, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол върху „Х.Т" АД – в ликвидация, ЕИК *****.

 Да се изпрати препис от решението на Агенция по вписванията за изпълнение.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Съдия: