Решение по дело №247/2020 на Районен съд - Севлиево

Номер на акта: 260026
Дата: 28 октомври 2020 г. (в сила от 24 ноември 2020 г.)
Съдия: Гергана Николаева Божилова
Дело: 20204230200247
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № 260026

гр. Севлиево,  28.10.2020 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

            Севлиевският районен съд, в публично заседание

на    тридесети септември

през две хиляди  и  двадесета година в състав:

 

Председател: ГЕРГАНА БОЖИЛОВА

              

при секретаря   Силвия Георгиева      

и в присъствието на прокурора……   като разгледа докладваното  от

съдията Божилова                         АНД № 247                            по описа

за 2020  година, за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

Жалбоподателят „Панацея“ ООД  гр. Севлиево, представляван от М.В.Б., чрез адв. Г.Б. от САК,  е обжалвал наказателно постановление № 434170-F481526  от 10.05.2019 година, издадено от Началника на Отдел «Оперативни дейности» - Велико Търново в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което за извършено нарушение по чл. 41, ал. 1 от Наредба Н-18/13.12.2006 година на МФ /Наредбата/, и на основание чл. 185, ал. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 185, ал. 1 от ЗДДС му е наложено наказание имуществена санкция в размер на 500,00 лева. В жалбата се твърди, че наказателното постановление е издадено при нарушение на материалния и процесуалния закон, за което се излагат подробни съображения.

ИСКАНЕТО в жалбата е съдът да отмени изцяло наказателното постановление. В съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител, пледира да се отмени обжалваното наказателно постановление по изложените в жалбата мотиви, както и поддържа алтернативното си искане за приемане на случая като маловажен по смисъла на чл. 28, ал. 1 от ЗАНН.

За ответника по жалбата – ЦУ на НАП, редовно призован, се явява представител при разглеждане на делото, който оспорва жалбата и моли съда да  остави същата без последствия и наказателното постановление да се потвърди.

По делото се събраха писмени и гласни доказателства, от съвкупната преценка на които съдът установи следната фактическа обстановка:

На 08.04.2019 година в 10:30 часа свидетелите Х.Д. и А.Ф.М. – служители в НАП, извършили съвместна проверка с контролни органи от БИМ в обект за търговия с течни горива – бензиностанция, находяща се в гр. Севлиево, ул. „Стефан Пешев“ № 151, стопанисвана от „Панацея“ ООД гр. Севлиево. По време на проверката се констатирало, че в обекта липсват съкратени месечни отчети за месеците януари, февруари и март 2019 година. За установените от проверяващите факти, същите съставили Протокол за извършена проверка в присъствието на упълномощен представител на дружеството – жалбоподателя – свид. А.С.. С протокола било разпоредено задълженото лице да се яви в ТД на НАП – Велико Търново и да представи редица документи. На 11.04.2019 година А.С. се явил в сградата на  ТД на НАП - Велико Търново и след проверка на представените от него документи, свидетелката Х. Д., в присъствието на свидетеля А.Ф., съставил против „Панацея“ ООД гр. Севлиево акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № F481526 от 11.04.2019 година за това, че при проверката, извършена на 08.04.2019 година, било установено, че в наличната в търговския обект книга за дневни финансови отчети към наличното монтирано фискално устройство модел ЕСФП, тип KONTO BENZ KL /D1/ с ЦРУ РС и Фискален принтер DATECS FP 2000 KL с № на фискалното устройство DT635981 и № на ФП 02635981, липсвал съкратен месечен отчет за месец януари 2019 година, поради което актосъставителят е приел, че „Панацея“ ООД гр. Севлиево не е изпълнило задължението си в 7 – дневен срок след изтичане на всеки месец да отпечата съкратен отчет от фискалната памет на монтираното в обекта ФУ за горепосочения период и по този начин е нарушило разпоредбите на чл. 41, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 година за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, издадена от МФ.  

След съставянето на акта, същият бил предявен на представляващия дружеството – жалбоподателя да се запознае със съдържанието му и да направи своите възражения, ако има такива. Видно от приложения по делото АУАН А.С. не е направил възражения, като е записал собственоръчно, че няма такива. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН също не са били депозирани писмени възражения срещу съставения АУАН.

Въз основа на този акт е издадено обжалваното наказателно постановление, в  обстоятелствената част на което административнонаказващият орган е възприел изцяло описаната от актосъставителя фактическа обстановка, както и изводите на последния от правна страна за нарушението, въз основа на което и на основание чл. 285, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДДС наложил на жалбоподателя имуществена санкция в размер на 500,00 лева за извършено нарушение на чл. 41, ал. 1 от Наредбата.

Гореизложената фактическа обстановка съдът намира за установена от показанията на свидетелите Х.Д., А.М., А.С., съпоставени с писмените доказателства: АУАН №F 481526 от 11.04.2019 година; обжалваното наказателно постановление, Протокол за извършена проверка от 08.04.2019 година; Свидетелство за регистрация на фискално устройство; Приложения № 1 и № 2 към протокола за извършена проверка; Служебни бонове; Дневни финансови отчети и Заповед № ЗЦУ-ОПР-17 от 17.05.2018 година на Изпълнителния директор на НАП.

При така установената фактическа обстановка съдът достига до следните изводи:

Препис от обжалваното наказателно постановление е връчен на жалбоподателя на 17.06.2020 година. Жалбата е депозирана в канцеларията на НАП – Велико Търново на 23.06.2020 година, тоест в законоустановения срок, поради което същата е допустима и следва да се разгледа по същество.

НП и АУАН са издадени от компетентни лица.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, правилност и обоснованост, прави следните изводи:

Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

За да се произнесе по жалбата, съдът, предвид вмененото му задължение за цялостна проверка на атакуваното наказателно постановление, констатира следното: актът и издаденото въз основа на него НП са съставени при допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в липса на задължителни според чл. 42 - чл. 57 от ЗАНН реквизити. Нормата на чл. 57 ЗАНН е императивна и липсата на който и да било от изброените реквизити обуславя отмяна на НП, без да се разглежда спора по същество. В конкретния случай, съдът, в резултат на вмененото му задължение за служебна проверка, констатира липса на дата на извършване на нарушението - чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН. Същата не е изяснена в хода на производството пред АНО, а остана неизяснена дори в хода на съдебното производство. В обстоятелствената част на НП е отразено, че "панацея“ ООД гр. Севлиево не е изпълнило задължението си в 7 – дневен срок след изтичане на всеки месец да отпечата съкратен отчет от фискалната памет на монтираното в обекта фискално устройство за месец януари 2019 година. Според цитираната като нарушена разпоредба на  чл. 41, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства " в 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл. 3 отпечатва съкратен отчет на фискалната памет на всяко устройство в обекта за съответния период.". Следователно за процесния период, жалбоподателят е имал законово регламентиран 7 - дневен срок да отпечата месечния отчет и до тази дата не носи административно наказателна отговорност. Нарушението е извършено чак след изтичане на определения 7 - дневен срок, който законът предоставя за изпълнение на вмененото задължение. Конкретна дата на нарушението липсва както в НП, така и в АУАН. Внимателният прочит на текста на НП сочи, че в него е посочена само датата на проверката – 08.04.2019 г., но това безспорно не е момента на извършване на нарушението, поради което съдът приема, че дата на извършване на нарушението в АУАН и в обжалваното НП липсва. Действително в настоящия случай става дума за нарушение, което се осъществява чрез бездействие и поради това следва да се счита извършено след изтичане на срока, в който задълженото лице е следвало да осъществи предписаното му от закона действие. Това обаче не отменя изискването в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление да се впише датата на извършването му. В случая се касае за липсата на задължителен реквизит, което представлява съществено процесуално нарушение и винаги води до отмяна на наказателното постановление на това основание, и до нарушаване правото на защита на нарушителя /доколкото НП очертава рамките на "обвинението"/, тъй като същият е поставен в невъзможност да разбере кога се твърди, че е извършил нарушението, респективно - да организира адекватно защитата си.

За изчерпателност следва да се отбележи, че административно – наказващият орган е съобразил, че когато нарушението не води до неотразяване на приходи, се налагат санкциите по ал. 1 и при това положение е посочил, че санкционирането е на осн. чл. 185, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДДС, но нито в АУАН, нито в НП се съдържат фактически констатации, че нарушението не е довело до неотразяване на приходи, а това като елемент от фактическия състав следваше да фигурира, доколкото е определящо за правилната квалификация на нарушението и съответно определяне на наказанието.

Съобразявайки тези обстоятелства съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да се отмени, като незаконосъобразно.

Предвид изхода на делото наказващият орган следва да заплати на жалбоподателя направените от него разноски за адвокатска защита, които видно от списъка на разноските, представен от жалбоподателя, и от договора за правна помощ възлизат на сумата от 240,00 лева.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 434170-F481526 т 10.05.2019 година, издадено от Началника на Отдел «Оперативни дейности» - Велико Търново в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на „ПАНАЦЕЯ“ ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Севлиево, ул. „Гочо Москов“ № 2, вх. А, ет. 1, представлявано от Д.Г.Б. и М.В.Б., за извършено нарушение по чл. 41, ал. 1 от Наредба Н-18/2006 година на МФ и на основание чл. 185, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДДС е наложено наказание имуществена санкция в размер на 500,00лв. /петстотин/ лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ ЦУ НА НАП, ЕИК: 1310631880291, да заплати на „ПАНАЦЕЯ“ ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Севлиево, ул. „Гочо Москов“ № 2, вх. А, ет. 1, представлявано от Д.Г.Б. и М.В.Б., направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 240,00лв. /двеста и четиридесет/ лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Габрово в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: