Решение по дело №1981/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5852
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 1 август 2019 г.)
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20181100501981
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София,……...2019 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, II-„А” въззивен състав, в открито съдебно заседание на единадесети юни през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                                                               МАРИЯ БОГДАНОВА

при участието на секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева, въззивно гражданско дело № 1981 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл. 258 - чл. 273 от ГПК.

  Образувано е по въззивна жалба на „Т.С.” ЕАД срещу решение от 01.12.2017г. по гр.д. № 37088/2017г. на СРС, 85 с-в, с което са отхвърлени изцяло предявените от жалбоподателя срещу „С.А.Г.“ ЕООД искове с правно основание чл. 422 ГПК вр. чл. 59 и чл. 86 ЗЗД за признаване за установено, че ответното дружество дължи на ищеца сумите, за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 09.02.2017г. по ч.гр.д. № 7490/2017г. на СРС, 85 с-в.

 В жалбата се излагат оплаквания  за неправилност и необоснованост на първоинстанционното решение. В тази връзка се поддържа, че ответното дружество неоснователно се е обогатило с процесните суми, като е ползвало доставената му топлинна енергия в присъединена към топлопреносната мрежа сграда. Жалбоподателят моли въззивния съд да отмени първоинстанционното решение  и да уважи исковете изцяло, претендира направените съдебни разноски и юрисконсултско възнаграждение.

По делото е депозиран писмен отговор на въззивната жалба, с който се поддържа, че решението е правилно. Въззиваемият „С.А.Г.Г.“ ЕООД поддържа, че в исковата молба погрешно е посочен номера на блока – 429, вместо правилния № 430. Твърди, че не е потребител на топлинна енергия за процесния магазин № 39, тъй като съгласно представените в първоинстанционното производство доказателства, разходите по отношение на дяловото разпределение е предвидено да се поемат от останалите етажни собственици. Отделно поддържа, че процесният имот е необитаем, няма монтирани топлинни тела и консуматори на БГВ, връзките с разпределителната мрежа за отоплителната инсталация са затапени, както и няма монтирани водомери и уреди за дялово разпределение. Сочи, че начислената сума за главницата не  почива на реален отчет, поради което е недължима, поради което е неоснователна и акцесорната претенция за мораторна лихва. Моли въззивния съд да остави жалбата без уважение като неоснователна и недоказана и да потвърди решението, с присъждане на разноски.

Софийски градски съд, след преценка по реда на въззивното производство на твърденията и доводите на страните и на събраните по делото доказателства, намира следното:

При извършената служебна проверка по чл. 269, изреч. 1 от ГПК, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и процесуално допустимо.

При преценка правилността на първоинстанционното решение, съгласно разпоредбата на чл. 269, изреч. 2 от ГПК, въззивният съд намира следното, с оглед доводите в жалбата:

Жалбата е неоснователна.

Предявени са искове с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК вр. чл. 59 и чл. 86, ал.1 ЗЗД за признаване за установено, че ответното дружество дължи на ищеца сумата 175. 06 лв. – главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия за периода м.09.2014г. – м.04.2016г.  за топлоснабден имот, находящ се в гр. София, ж.к. *******магазин № 39, код на платеца Т 428114 и сумата 24. 26 лв. – сума за дялово разпределение за същия период, както и сумите 25. 10 лв. – лихва за забава върху първата главница за периода 31.12.2014г. – 30.01.2017г. и 3. 32 лв. - лихва за забава върху втората главница за периода 31.12.2014г. – 30.01.2017г., за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 7490/2017г.

В исковата молба ищецът твърди, че въпреки отправена покана от  негова страна, между страните не е подписан договор за продажба на топлинна енергия за стопански нужди за процесния магазин № 39, тъй като ответникът изрично се е противопоставил и поради това се е обогатил неоснователно със стойността на доставената и незаплатена топлинна енергия.

В срока по чл. 131 ГПК ответникът е признал, че е собственик на магазин № 39 в бл. 430, с твърдения, че между страните не е сключен писмен договор за продажба на топлинна енергия за стопански нужди, съгласно изискванията на чл. 149, ал.1, т. 3 ЗЕ и чл. 1 и 2 от Общите условия за продажба на топлинна енергия за стопански нужди, поради изричното му противопоставяне.

          Съгласно представените към отговора в срока по чл. 131 ГПК протокол от ОС на собствениците от 17.05.2011г. с нотариална заверка на подписите и договор от 02.09.2011г., сключен между ищцовото дружество и упълномощени представителни на ЕС, процесната сграда е присъединена към топлопреносната мрежа на гр. София при условията на решенията на ОС на ЕС, неразделна част от договора – т.1, като изрично е уговорено, че няма да се считат за потребители на топлинна енергия по см. на ЗЕ , част от етажните собственици в сградата /общо 16 с 32 % от общия проектен отопляем обем/, между които и ответникът като собственик на маг. № 39 – т. 2 от договора. Останалите потребители са се задължили  да заплащат дяловете от топлинна енергия, отдадена за сградна инсталация, общи части и др. за имотите - т.3. В протокола от ОС на ЕС от 17.05.2011г., неразделна част от договора за присъединяване е удостоверено изрично, че отклоненията от инсталациите за отопление и горещо водоснабдяване на гореописаните 16 обекти са трайно прекъснати от общата сградна инсталация.

           С писма – отговори от 01.06.2016г. и 20.07.2016г. ответното дружество изрично е заявило в отговор на писма от ищеца за заплащане на дължими суми, че не е клиент на топлинна енергия и процесният имот никога не е бил присъединяван към топлоразпределителната мрежа, поради което е направено искане за анулиране на всички счетоводни документи.

           Съгласно заключението на приетата СТЕ, начислената за процесния период главница на ответното дружество представлява ТЕ за сградна инсталация, като в имота няма начислена сума за БГВ и такса мощност.

            СРС е отхвърлил иска по съображения, че между страните е налице възникнало по силата на закона договорно правоотношение и ответникът дължи заплащане на топлинна енергия на основание чл. 153 ЗЕ, в качеството му на собственик, поради което не е налице хипотезата на неоснователно обогатяване и е отхвърлил исковете на предявеното основание.

            По отношение на довода в жалбата за липса на надлежна индивидуализация на имота, с оглед грешно посочения номер на блока, съдът намира, че в исковата молба действително е посочен бл. 429, вместо посочения в заявлението бл. 430, но предвид индивидуализацията на имота и чрез код на платец, съдът намира , че се касае за техническа грешка, която не рефлектира върху  редовността на исковата молба и допустимостта на решението.

         По същество обжалваното решението е правилно като краен резултат, макар и по различни  от изложените в него съображения.

По делото няма спор, че страните не са сключили писмен договор за продажба на топлинна енергия за стопански нужди по смисъла на чл. 149, ал.1, т. 3 ЗЕ, като съставените от ищеца фактури безспорно съставляват предложение за сключване на договор, но не са налице документи , които да обективират приемане. Установи се, че от момента на присъединяване на сградата, процесният магазин № 39 е изключен от договора за присъединяване изрично по съгласие на етажните собственици и на ищеца и ответникът не е заплащал суми за топлинна енергия. Ето защо не е налице и хипотезата на чл. 293, ал. 3 ТЗ, предвиждаща, че страната не може да се позове на нищожността на търговска сделка поради липса на форма за валидност, ако от поведението й може да се заключи, че не е оспорвала действителността на изявлението. В случая ответникът изрично е оспорил това, не е заплащал суми за топлинна енергия, поради което не е налице облигационна връзка между страните по договор за доставка на топлинна енергия.

По изложените съображения, в случая за уважаване на исковете за главници, ищецът следва да установи, че в процесния имот е доставена топлинна енергия, с чиято незаплатена стойност за него ще е налице обедняване за сметка обогатяването на ответника. В конкретния казус обаче не е налице такова обогатяване, с оглед обсъдения по-горе договор за присъединяване на сградата към топлопреносната мрежа, в който изрично със съгласието на ищеца е уговорено, че цялата сградна инсталация ще се заплаща от етажните собственици на топлофицирани обекти, извън останалите 16, между които и процесният, чиито отклонения от инсталациите за отопление и горещо водоснабдяване са трайно прекъснати от общата сградна инсталация. Поради изложеното, не е налице обедняване на ищеца със суми за сградна инсталация и дялово разпределение, предмет на исковете, за сметка обогатяването на ответниците и исковете за главниците на предявеното основание чл. 59 ЗЗД са неоснователни и недоказани.

Предвид акцесорния характер на иска по чл. 86, ал. 1 ЗЗД, следва, че  са неоснователни и претенциите за мораторни лихви.

По изложените съображения, жалбата на „Т.С.“ ЕАД е неоснователна и обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора, на въззиваемия – ответник следва да се присъдят претендираните и доказани разноски в размер на сумата 300 лв. – заплатено в брой адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от гореизложеното, Софийски градски съд    

 

    Р Е Ш И:

   ПОТВЪРЖДАВА решение от 01.12.2017г., постановено по гр. дело № 37088/2017г. на СРС, 85, с което са отхвърлени изцяло предявените от „Т.С.“ ЕАД срещу „С.А.Г. Г.“ ЕООД искове с правно основание чл. 422 ГПК вр. чл. 59 и чл. 86, ал. 1 ЗЗД за признаване за установено, че „С.А.Г. Г.“ ЕООД дължи  на „Т.С.“ ЕАД сумата 175. 06 лв. – главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия за периода м.09.2014г. – м.04.2016г. за топлоснабден имот, находящ се в гр. София, ж.к. *******магазин № 39, код на платеца Т 428114 и сумата 24. 26 лв. – сума за дялово разпределение за  периода м.09.2014г. – м.04.2016г, както и сумите 25. 10 лв. – лихва за забава върху първата главница за периода 31.12.2014г. – 30.01.2017г. и 3. 32 лв. - лихва за забава върху втората главница за периода 31.12.2014г. – 30.01.2017г., за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 7490/2017г.  на СРС, 85 с-в.

          ОСЪЖДА „Т.С.“ ЕАД, ЕИК ******* да заплати на „С.А.Г. Г.“ ЕООД, ЕИК *******, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата 300 лв. – разноски за въззивното производство.

Решението не подлежи на касационно обжалване, на основание чл. 280, ал.  3 от ГПК. 

             

                                                           

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

 

                                                                  

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                         2.  

 

 

 

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 01.12.2017г., постановено по гр. дело № 37088/2017г. на СРС, 85, с което са отхвърлени изцяло предявените от „Т.С.“ ЕАД срещу „С.А.Г. Г.“ ЕООД искове с правно основание чл. 422 ГПК вр. чл. 59 и чл. 86, ал. 1 ЗЗД за признаване за установено, че „С.А.Г. Г.“ ЕООД дължи  на „Т.С.“ ЕАД сумата 175. 06 лв. – главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия за периода м.09.2014г. – м.04.2016г. за топлоснабден имот, находящ се в гр. София, ж.к. *******магазин № 39, код на платеца Т 428114 и сумата 24. 26 лв. – сума за дялово разпределение за  периода м.09.2014г. – м.04.2016г, както и сумите 25. 10 лв. – лихва за забава върху първата главница за периода 31.12.2014г. – 30.01.2017г. и 3. 32 лв. - лихва за забава върху втората главница за периода 31.12.2014г. – 30.01.2017г., за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 7490/2017г.  на СРС, 85 с-в. ОСЪЖДА „Т.С.“ ЕАД, да заплати на „С.А.Г. Г.“ ЕООД, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата 300 лв. – разноски за въззивното производство.