Решение по дело №573/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 октомври 2021 г. (в сила от 10 ноември 2021 г.)
Съдия: Павлина Христова Господинова
Дело: 20217260700573
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е№528

22.10.2021г. гр.Хасково

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Административен съд Хасково                             в публичното заседание                                                                

на двадесет и четвърти септември       две хиляди и двадесет и първа  година в следния състав:

СЪДИЯ : ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА 

                                               

Секретар Светла Иванова

Прокурор

като разгледа докладваното от съдията

адм.д.№573 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 от АПК във вр. с чл.8, ал.3 от Закон за запасите от нефт и нефтопродукти. Образувано е по жалба от ООД ХИН – Свиленград, ЕИК *********, в която се твърди, че Разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации №Р-12-211/29.04.2021г. на Зам.Председателя на Държавна агенция Държавен резерв и военновременни запаси е незаконосъобразно. Дружеството се занимавало с търговия на земеделска техника, инвентар, търговия на смазочни материали за земеделска техника и други. Дружеството не търгувало с изброените горива в чл.2, ал.1 от ЗЗНН и тези продукти не фигурирали н дейността на дружеството, както и не влизали в търговската им гама. Не разполагали и с необходимите разрешителни за търговия с тези продукти, съдове, в които да ги съхранява, както и контрагенти, на които да ги продава. Складът на дружеството не отговарял на изискванията за търговия и съхранение на нефтопродукти от такъв тип. Дружеството било регистрирано на основание чл.23, ал.2 от ЗЗНН, но не отговаряло на тези условия, защото осъществения внос от него бил на греси и масла за стопански машини, които не били описани в закона като условие за регистрация и съответните последици за създаване и поддържане на запаси. Оспореното разпореждане щяло да затрудни дейността на дружеството, а и управителят нямал познанията за продуктите, определи за съхранение, както и нямал контакти с търговци, от които да закупи тези продукти, а също и клиенти, на които да ги продаде. Не било законосъобразно да го задължават да закупи котелни горива без да притежава надлежни разрешителни за това, а и това щяло да създаде големи финансови затруднения, както и щяло да постави под съмнение съществуването на дружеството. Иска от съда да постанови решение, с което да отмени незаконосъобразното оспорено разпореждане.

Ответникът – Зам.Председател на ДА ДРВЗ, счита жалбата за неоснователна. Претендират се направените по делото  разноски.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, приема за установено от фактическа страна следното:

Със Заповед №РД-10-2-46 от 05.04.2021г. Директор на ТД Държавен резерв Пловдив към ДА ДРВВЗ е определил комисия, която да извърши проверка на жалбоподателя във връзка с констатирано несъответствие между декларираните по реда на чл.4, ал.2 от ЗЗНН от дружеството количества от внос и ВОП на смазочни масла, в т.ч. базови , и информацията, постъпила от АМитници по реда на чл.4, ал.3 от ЗЗНН. Видно от Констативен протокол №958/06.04.2021г. от комисията било установено, че дружеството не е декларирало осъществения внос на смазочни масла, в т.ч. базови, през предходната 2020г. От представените документи се установявало количество на внос 38,416 тона, като е направен извод за осъществено административно нарушение, както и че действително установените количества следвало да бъдат включени при определяне на нивата на запасите за извънредни ситуации на ООД Хин – С. С констатациите в протокола е запознат управителя на дружеството - жалбоподател.

В представената преписка са приложени Заповед №РД-10-214 от 04.08.2020г. на Председател на ДА ДРВВЗ, издадена на основание чл.8, ал.2, т.1-3 във вр. с чл.7, ал.1, т.7, и 8 и чл.12-15 от ЗЗНН е утвърдена Методика за определяне на нивата на запаси за извънредни ситуации от нефт и нефтопродукти по чл.2, ал.1 от ЗЗНН въз основа на нетния внос и вътреобщностни пристигания на територията на страната на енергийните продукти по приложение А, глава 3.4 от Регламент /ЕО/ №1099/2008 и на тежките горива, в равностойност на нефт, и Методика за определяне на нивата на запасите за извънредни ситуации от нефтопродукти по чл.2, ал.1 от ЗЗНН и нивата на целевите запаси от нефтопродукти по чл.2, ал.2 от закона въз основа на потреблението на територията на страната, в равностойност на нефт, както е приложена по делото първата методика – л.79-85.

Съгласно Докладна записка рег.инд.№1755/27.04.2021г. на Главен директор на ГД ДРВВЗ до 30.04.2021г. Агенцията е изпълнила разпоредбите на чл.12, ал.1 от ЗЗНН, като са изчислени и определени нивата на запаси за извънредни ситуации от нефт и нефтопродукти, които страната трябва да поддържа за периода 01.07.2021 – 30.06.2022г., като за целта е била разгледана и анализирана информацията по чл.4, ал.2 и ал.3 от закона, констативните протоколи, информацията от НСИ и информацията от НСИ. В резултат на обобщената и анализирана информация Агенцията е изчислила общото участие на всички задължени лица през 2020г., като е предложено за утвърждаване общо разпореждане за създаване на нивата на запасите за извънредни ситуации за задължените лица и ДА ДРВЗ, както и проект на заповед за вписване в Регистъра на задължените лица за периода от 01.07.2021г. – 30.06.2022г. Със Заповед №РЗЛ-4 от 27.04.2021г. на Председател на ДА ДРВВЗ е разпоредено в регистъра на задължените лица за посочения период да се впишат дружества, между които под т.211 е и жалбоподателят. Издадено е общо разпореждане за създаване на нивата на запасите за извънредни ситуации за задължените лица и ДА ДРВВЗ, като под № 211 в разпореждането е вписан жалбоподателя и определения му ЗИС от 7,108 тона котелни горива.

С оспореното Разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации №Р-12-211/29.04.2021г. на Зам.Председателя на Държавна агенция Държавен резерв и военновременни запаси е определено на ООД ХИН-С. ниво на запаси за извънредни ситуации за периода 01.07.2021г. – 30.06.2022г.  – вид нефтопродукт – котелни горива, определени нива – 7,108тона, както и дружеството е задължено да приведе нивото си на запаси съгласно посоченото, като създаде и вложи до 1 юли 2021г. количествата нефтопродукти при спазване на условията на чл.30, ал.1 от ЗЗНН, както и съхранява запасите до 30.06.2022г. – със свои средства и за своя сметка.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл. 168 ал.1 във връзка с чл.146 от АПК, намира за установено следното:

Оспорването е насочено против административен акт, подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност, от легитимирано лице с правен интерес – адресат на разпореждането, чиито права са засегнати от този акт. Жалбата е подадена на 21.05.2021г. – чрез куриер, л.96 от делото, като актът е връчен на 07.05.2021г. – известие за доставяне, л.10, поради което, а и тъй като между страните няма спор относно просрочие, то жалбата следва да бъде счетена за постъпила в установения от закона срок по чл.149, ал.1 от АПК. Поради това съдът приема за  жалбата, че е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Оспореният административен акт е издаден от материално компетентен орган, тъй като е в кръга на правомощията му съгласно разпоредбата на чл.8, ал.2, т.3 от ЗЗНН председателят на агенцията да определя индивидуалните нива на запасите на ДП ДПК и на задължените лица за всеки период на съхраняване. Според чл.8, ал.5 от закона председателят на агенцията може да делегира правомощията си по ал.2, т.3, 5, 8 - 10 и 15 на заместник-председателя на агенцията. От представената заповед №РД -10-150 от 29.05.2017г. на председателя на ДА ДРВВЗ се установява, че органът е делегирал на издалия разпореждането - заместник председател на агенцията, правомощието да издава разпореждания за ползване и разпореждания за възстановяване до определените им нива на запасите за извънредни ситуации на задължените лица, както и други актове, предвидени в ЗЗНН – т.І, 4 от нея.

Оспореното разпореждане е формално законосъобразно, тъй като е в писмена форма, съдържа ясна разпоредителна част, като са посочени релевантните факти и обстоятелства и приложимите в случая правни норми. Относно фактическите обстоятелства разпореждането препраща и към вече посочената докладна записка, както и към общото разпореждане за създаване на нива на запасите за извънредни ситуации за задължените лица и ДА ДРВВЗ за периода 01.07.21г.-30.06.22г., в които са описани изрично релевантни за случая факти и обстоятелства, както и са направени съответните фактически изводи.

Не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, проявлението на които да е попречило на адресата на акта да се запознае с относимите в случая обстоятелства, както и да представи доказателства. Редът, по който се провеждат проверките за спазването на институтите на ЗЗНН, е уреден в Наредба №1 от 28.07.2014г. за проверките, извършвани от Държавна агенция Държавен резерв и военновременни запаси по ЗЗНН. С оглед събраните по делото доказателства съдът счита, че са изпълнени изискванията на чл.2, ал.4 и 5 и чл.4 от Наредбата, както и правилата, уредени в чл.2426 от Наредбата.

Процесното разпореждане е съответно и на материалния закон. Възражението на жалбоподателя, че не отговаря на условията за регистрация е неоснователно. Според разпоредбата на пар.1, т.11  от ДР на ЗЗНН "задължено лице" е икономически оператор, който създава, съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка запаси за извънредни ситуации от нефт и нефтопродукти като част от общото количество запаси за извънредни ситуации на Република България, а съгласно разпоредбата на пар.1, т.10 "икономически оператор" е лице, което осъществява икономическа дейност с енергийни продукти по приложение А, глава 3.4 от Регламент (ЕО) №1099/2008 на територията на друга държава – членка на Европейския съюз, и е задължено и/или е оправомощено да изпълнява функции по националното законодателство на съответната държава – членка, въвела Директива на Съвета 2009/119/ЕО. Съгласно чл.4, ал.2 от ЗЗНН всички български и/или чуждестранни физически и юридически лица, регистрирани като търговци, както и техните клонове, които през предходната календарна година са извършвали на територията на страната дейности по внос и/или вътрешнообщностни пристигания на енергийни продукти по приложение А, глава 3.4 от Регламент (ЕО) №1099/2008 и на тежки горива, както и дейности по производство и възлагане на производство на нефтопродукти по чл.2, ал.1 и на тежки горива, изготвят и представят в ДА ДРВЗ ежегодно до 15 февруари справка-декларация по образец за предходната календарна година с информация за: произведените и/или продадените за потребление количества нефтопродукти по чл.2, ал.1 и тежки горива; количествата нефтопродукти по чл.2, ал.1 и тежки горива, възложени за производство и/или преработка, както и за потребените от тях и/или продадените за потребление; количествата внесени, изнесени, доставени от вътрешнообщностни пристигания, както и тези напуснали територията на страната като вътрешнообщностни изпращания и/или предназначени за международни морски бункерни доставки на енергийни продукти по приложение А, глава 3.4 от Регламент (ЕО) № 1099/2008 и на тежки горива; наличните количества енергийни продукти по приложение А, глава 3.4 от Регламент (ЕО) № 1099/2008 и тежки горива към 1 януари и към 31 декември; количествата нефтопродукти по чл.2, ал.1 от внос и вътрешнообщностни пристигания, предназначени за запаси за извънредни ситуации; количествата нефтопродукти по чл.2, ал.1 от внос и вътрешнообщностни пристигания, продадени на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и ДП ДПА и предназначени за създаване и/или възстановяване на държавни резерви, военновременни запаси, ведомствени военновременни запаси, запаси за извънредни ситуации и целеви запаси от горива. Жалбоподателят не спори, че е осъществил внос на смазочни масла в т.ч. базови през предходната 2020г., което е установено и при извършената проверка. Смазочните масла са включени в Приложение А на РЕГЛАМЕНТ (ЕО) №1099/2008 - т.3.4.18. Така за дружеството е съществувало задължение да подаде справка декларация по реда и при условията на чл.4, ал.2 от закона, поради което и се явява икономически оператор по смисъла на пар.1, т.10 от ДР на закона, тъй като е задължено да изпълнява функции по ЗЗНН. Задължение произтича от разпоредбата на чл.23, ал.2 от ЗЗНН, която го задължава да създаде и съхранява запаси за извънредни ситуации с оглед на осъществения от него внос на смазочни масла в предходната 2020г. При определянето на вида и на количеството от запасите за извънредна ситуация е приложен механизъм, изяснен в посочената докладна записка, като е съобразена методиката за определяне на нивата на запаси за извънредни ситуации от нефт и нефтопродукти по чл.2, ал.1 от ЗЗНН въз основа на нетния внос и ВОП на територията на страната на енергийните продукти по приложение А, глава 3,4 от Регламента, като този размер не е оспорен от жалбоподателя.

При издаване на оспореното разпореждане е спазена законовата цел - създаването на запаси от нефтопродукти, безусловно необходими в ситуации, които се характеризират като кризисни и извънредни, като вменяването на задължението за създаването на процесния запас цели постигането и на националната законова цел по аргумент от чл.1, ал.2 от ЗЗНН.

Поради изложеното жалбата се явява неоснователна и следва да се отхвърли, тъй като за оспорената заповед липсват отменителни основания по смисъла на чл.146 АПК.

При този извод относно спора в полза на ответника следва да се присъдят разноски в размер на минималния размер юрк.възнаграждение, предвиден в чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ - 100,00 лева.

Мотивиран така и на основание чл.172, ал.2 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ жалбата на ООД ХИН – С., ЕИК *********, против Разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации №Р-12-211/29.04.2021г. на Зам.Председателя на Държавна агенция Държавен резерв и военновременни запаси, издадено на основание чл.7, ал.1, т.8, чл.8, ал.2, т.3 и ал.5, чл.12 и чл.23 от ЗЗНН.

ОСЪЖДА ООД ХИН – С., ЕИК *********, да заплати на Държавна Агенция Държавен резерв и военновременни запаси – София,  направените по делото разноски сумата от 100 лева, представляващи юрк. възнаграждение.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

Съдия: