Решение по дело №612/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 142
Дата: 19 април 2022 г. (в сила от 19 април 2022 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20217100700612
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

142

 

Гр. Добрич, 19.04.2022 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ГР. ДОБРИЧ, ІV-ти състав, в открито съдебно заседание на шести април две хиляди  двадесет и втора година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

 

при секретаря Мария Михалева, разгледа докладваното от съдия Милева административно дело №612 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) във връзка с чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). 

Делото е образувано по жалба на М.А.Г. ***, чрез АД „Я. *** против Заповед за прилагане на ПАМ № 21-0851-000491/07.11.2021 г., издадена от Началник сектор ПП към ОДМВР - Добрич, с която на жалбоподателката е наложена ПАМ по чл.171, т.2А, б.А "прекратяване на регистрацията на ППС" за срок от 190 дни, по отношение на собствения й лек автомобил марка „АУДИ А6“ с рег. №А 4051 НС.

С жалбата се оспорват всички констатации, изложени в обжалвания акт. Твърди се, че при постановяването му са допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и заповедта противоречи на материалния закон, тъй като изложените в нея обстоятелства не отговарят на действителната фактическа обстановка. Релевират се доводи, че в момента на проверката лекият автомобил е спрян и е престоявал по локален път между бл.20 в ЖК „Добротица“ и ул. „Батовска“. Излагат се съображения, че деецът не е управлявал МПС-то. На следващо място се твърди, че лицето И.Г.Г. към датата на извършване на проверката не е било лишено от право да управлява МПС по съдебен ред. Претендира се отмяна на обжалвания акт.

В с.з. жалбоподателката се представлява от адв. С. С. – ДАК, редовно преупълномощен. Същият поддържа жалбата на изложените в нея съображения. Претендират се сторените по делото съдебно-деловодни разноски.

Ответникът, не се явява и не се представлява в проведеното съдебно заседание. Не взема становище по правния спор.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 07.11.2021 г. от мл. автоконтрольор при ОДМВР – Добрич, Сектор “Пътна полиция“ е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия GA №521363 против И.Г.Г. за това, че на 07.11.2021 г., в 23:00 часа в гр. Добрич, по локален път между бл. 20 ЖК „Добротица“ и ул. „Батовска“ в посока ул. „Л. Попов“ управлява лек автомобил марка АУДИ А6 с рег. №А 4051 НС след като му е отнето СУМПС. Посочено е, че е нарушена разпоредбата на чл.150а, ал.1 от ЗДвП.

Със Заповед № 21 – 0851 - 000491/ 07.11.2021 г., издадена от Жулиян Минев, на длъжност Началник Сектор към ОДМВР - Добрич, Сектор “Пътна полиция”, въз основа на цитирания по – горе АУАН, на основание чл. 171, т. 2А, б. "а " от Закона за движение по пътищата, на М.А.Г. ***, е наложена принудителна административна мярка (ПАМ) – "прекратяване на регистрацията на ППС" за срок от 190 дни, по отношение на собствения й лек автомобил марка „АУДИ А6“ с рег. №А 4051 НС.

Със Заповед № 357з – 815/ 19.04.2017 г. във връзка с т. 3 от Заповед № 8121з – 1524/ 09.12.2016 г. на Министъра на вътрешните работи (служебно известна на съда), на основание чл. 172, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 43, ал. 4 от ЗМВР,  Директорът на ОДМВР Добрич е оправомощил да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171, т.1, т. 2, т. 2А, т. 4, т. 5, буква „а“, т. 6 и т. 7 от Закона за движение по пътищата с мотивирани заповеди служители на ОДМВР – Добрич, вкл. съгласно т. 1.2 от Заповедта – Началник Сектор “Пътна полиция”, с правомощия за територията, обслужвана от ОДМВР – Добрич.

По делото е приложена административната преписка, вкл. и преписката, касаеща водача И.Г.Г..

Приложени са  и Справки за нарушител по ЗДвП.

По делото като свидетел е разпитан И.Г.Г., който под угрозата за наказателна отговорност е разказал на съда в свободен разказ какво точно се е случило процесната вечер, като е заявил изрично, че той не е управлявал МПС-то.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намира за установено следното от правна страна:

Жалбата е допустима като подадена в  законоустановения от закона 14 дневен срок  и като подадена срещу акт, който подлежи на съдебен контрол.

Разгледана по същество жалбата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно чл. 172, ал. 1 ЗДвП, принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, т. 2, т. 2а, т. 4, т. 5, буква "а", т. 6 и т. 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон, съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. Видно от Заповед № 357з – 815/ 19.04.2017 г. на Директора на ОДМВР - Добрич, цитирана по - горе, процесната Заповед се явява издадена от компетентен орган, в рамките на неговите материални и териториални правомощия, доколкото нарушението, за което е издадена ПАМ, е извършено на територията на ОД МВР - Добрич.

Заповедта съдържа необходимите реквизити и при издаването ѝ не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Посочени са фактическите основания за издаване на Заповедта – управление на МПС след употреба на алкохол според доказателствата към момента на издаването на Заповедта, начинът на установяване на концентрацията на алкохол, номерът на издадения талон за медицинско изследване, регистрационният номер на управляваното МПС, данните за водача, както и АУАН, с който е констатирано нарушението, във връзка с което е издадена процесната Заповед.

Заповедта обаче е издадена в противоречие с материалния закон.

Заповедта е издадена след извършена проверка от служители на МВР и съставяне на АУАН. Като фактическо основание за издаването ѝ е посочено обстоятелството, че процесният автомобил, собственост на жалбоподателката е управляван от И.Г.Г. на 07.11.2021 г. в 23.00 часа, след като същият е лишен от право да управлява МПС по съдебен ред. Като правно основание е посочен чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП, който предвижда следното:

Чл. 171. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:

2а. прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:

а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година;

Съдът даде на ответника указание, че той носи доказателствената тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в обжалвания административен акт, и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, но независимо от това същият не доказа направената в обжалваната заповед констатация, че жалбоподателят действително е неправоспособен водач. Независимо от полученото указание, ответникът не направи никакви доказателствени искания.

Напротив, от представените от жалбоподателя доказателства безспорно се установява, че той притежава правоспособност. Видно от представения Протокол от 25.01.2021 г. по нохд №1718/2021 г. по описа на ДРС се установява, че между РП Добрич и И.Г.Г. е сключено споразумение, при което същият бива лишен от право да управлява МПС за срок от пет месеца, считано от датата, когато е бил лишен по административен  ред от лишаване право да управлява МПС – 05.02.2021 г. Т.е. от 05.02.2021 г. започва да тече срока на лишаването му и изтича на 05.07.2021 г., а АУАН и Заповедта е издадена за извършено нарушение на 07.11.2021 г. Този факт се потвърждава и от представената по делото Справка картон на водача И.Г.Г., от която също се установява, че на 05.02.2021 г., на същият е отнето СУМПС. Следователно, противно на констатацията на проверяващите органи и на ответника, към момента на проверката И.Г. е управлявал  автомобила на майка си М.А. Госоподинов, в качеството си на правоспособен водач.

Затова, доколкото жалбоподателят ангажира доказателства за липсата на извършено нарушение, а ответникът въпреки задължението си, не доказа извършването на такова, следва да се приеме, че нарушение не е извършено и съответно обжалваната заповед е издадена незаконосъобразно.

С оглед изхода на делото е основателна претенцията за разноски на жалбоподателя. Следва да му бъдат възстановени 10 лв., платена държавна такса, както и платено адвокатско възнаграждение в размер на 500 лв.

Предвид гореизложеното съдът, Административен съд Добрич, ІV състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на ПАМ № 21-0851-000491/07.11.2021 г., издадена от Началник сектор ПП към ОДМВР – Добрич.

ОСЪЖДА ОД на МВР - Добрич да заплати на М.А.Г. ЕГН ********** ***, сторените по делото съдебно-деловодни разноски в размер на 510 лв. /петстотин и десет лева/.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                             СЪДИЯ: