Решение по дело №513/2015 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 858
Дата: 23 юни 2015 г. (в сила от 11 юли 2015 г.)
Съдия: Еманоел Вардаров
Дело: 20154120100513
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                                                                   283

 гр. Г.О.,  23.06.2015г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

         

Горнооряховският районен съд, втори състав, в публично заседание на двадесет и втори юни  през две хиляди и петнадесета година, в състав:

                                                                                     Председател: Еманоел Вардаров

при участието на секретаря М.П. и в присъствието на прокурора …………………..., като разгледа докладваното от съдията Вардаров гр.дело№513/2015г. по описа на Горнооряховския районен съд, за да се  произнесе, взе предвид следното:

           Искове по чл.127 ал.2 от СК.

Ищецът В.С.Д., представляван от адв.П.З. от ВТАК, твърди в исковата си молба, че с Д.А.Ц. живели на съпружески начала от 2006г., като през време  на съжителството им имат родени три деца: К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН**********. Tвърди, че съвместното съжителство на страните приключило на 01.03.2015г., като ответницата тогава напуснала семейното жилище в гр.Л. ул.“*********“№13, собственост на ищеца. Твърди, че оттогава майката не заплащала никаква издръжка, но и  еднолично се разпореждала с парите за трите деца по ЗСПД, а така също и с парите, които получавала за заболяването на детето В.В. Д., който освидетелстван от ТЕЛК и получава пенсия. Заявява, че понастоящем за децата се грижи единствено бащата, подпомаган  от своята майка(баба на децата по бащина линия). Ищецът желае да  продължи да се грижи за децата, но да бъдат и регламентирани отношенията на майката с децата. Не възразява при декларирано желание на ответницата  да и се определи и по-свободен и по-широк режим на контакти с децата. Твърди, че по отношение на издръжката за децата изпитвал известни затруднения, тъй като работел в строителството  без постоянен договор и имал невисоки доходи. Детето К.В. Д. е ученик в първи клас, И.В.Д.  посещавала детска градина, а В.В. Д. нямал още  навършени две години. Необходими  били средства за храна, облекло, обувки, играчки, учебни пособия и лекарства при нужда и за трите деца. Моли съда да постанови решение, с което: -да се постанови К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН**********, да живеят при своя  В.С.Д.; -да бъдат предоставени за упражняване родителските права по отношение на деца -  на бащата В.С.Д.;  -да бъде определен подходящ режим на лични контакти на майката Д.А.Ц. с децата К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН**********: всяка първа и трета събота от месеца от 09h00min. до 19h00min.; всяка първа и трета неделя  от 10h00min. до 18h00min., както и един месец през лятото, когато бащата В.С.Д. не е в платен годишен отпуск; -  да бъде осъдена Д.А.Ц. да заплаща за децата К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН**********, чрез техния баща и законен представител   В.С.Д., месечна издръжка от по 90.00лв. считано от датата на предявяване на исковата молба – 08.04.2015г. до настъпване на законовите основания за изменение или прекратяване на тази издръжка, заедно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на изискуемостта до окончателното и плащане. Претендира направените по делото разноски(единствено за ДТ).

            Ответницата Д.А.Ц. в съдебно заседание оспорва исковете. Твърди, че бащата не се грижи за децата, които ходели мръсни и гладни. Виждала ги постоянно по улиците и по парковете. Заявява, че живее в общинско жилище под наем с майка си. Не  взимала т.н. „детски” надбавки(общо 120.00лв.), защото и била отнета дебитната карта и можела да ги изтегли от банкомата. Предпочита да си гледа децата.

            Съдът, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства, съобразно разпоредбите на ГПК, приема за установено следното:

Д.А.Ц. и  В.С.Д.  заживяват на семейни начала през 2006г. в гр.Л.  в къща на ул.”*********”№13. От съвместното си съжителство имат три деца: К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН**********, видно от приложените удостоверения за раждане.  На ***г. след скандал Д.А.Ц.  напуска дома на В.С.Д.  и отива при майка си в гр.Г.О. ул.„******** I”№27-А вх.Б ет.I, като трите деца остават в жилището при баща си.

            К.В. Д. е ученик в I клас на ОУ„****” гр.Л. за учебната 2014г./2015г. И.В.Д. посещава ДГ”****” гр.Л. - III група.

В.С.Д.  е безработен, без регистрация в Д”Бюро по труда” гр.Г.О.. Д.А.Ц. е безработна и с регистрация е в Д”Бюро по труда” гр.Г.О., без парично обезщетение. Няма доходи и  се издържа от инвалидната пенсията на майка си – 127.00лв. Същата не е подпомагана с месечни помощи по ЗСП от Д”СП” гр.Г.О., съгласно справка от 21.05.2015г.

            Според изискания социален доклад по чл.15 ал.6 от ЗЗДетето ввр. чл.127 ал.3 от СК, издаден от Д”СП” гр.Г.О.,  социални работници са се срещнали с родителите на детето, както и са посетили двата адреса(гр.Л. ул.“*********“№13 и гр.Г.О. ул.„******** I”№27-А вх.Б ет.I). Жилището в гр.Л., в което живее бащата и децата е собственост на И.Г.Д.(майка на ищеца) и представлява къща на два етажа, като спалнята на първи етаж се обитава от децата. Къщата е електрифицирана и водоснабдена и е обзаведена с всичко необходимо за едно домакинство, електрифицирана и водоснабдена. Жилището, което обитават  ответницата Д.А.Ц. и майка и е общинско и представлява апартамент(стая, кухня, баня и тоалетна). Едната стая обитава от брата на ответницата, а кухнята се обитава от Д.А.Ц. и майка и, които спят на легло направено от тухли и врата. Няма мебели, липсва всичко от първа необходимост. В жилището няма условия за гледане на деца. При проведените анкети се установява, че бащата желае да му бъдат предоставени за упражняване родителските права по отношение на децата, съответно да бъда определен режим за лично  контакти на майката с децата, като майката да бъде осъдена да заплаща по 90.00лв. месечна издръжка за всяко от децата. Бабата на децата по бащина линия помагала с парични средства(чрез пенсията си  в размер на 240.00лв.). Майката заявявала, че не можела да заплаща такава издръжка, тъй като нямала никакви доходи и няма собствено жилище.

В съдебно заседание  на 22.06.2015г. от страна на ищеца са били ангажирани гласни доказателства. Св.Й.М.Й. познава родителите. Потвърждава, че децата живеят в гр.Л. на ул.”*********”№13, в двуетажна къща, собственост на  майка на ищеца. Понастоящем бащата и майка му се грижили за децата.Твърди, че бащата нямал постоянна работа. Не бил виждал майката да е идвала да види децата, след  раздялата с баща им. Съдът кредитира свидетелските показания като непротиворечиви – вътрешно и по отношение на останалия доказателствен материал.

            При тази безспорно установена фактическа обстановка бащата В.С.Д. е предявил иск чл.127 ал.2 от СК – децата К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН********** да бъдат оставени при него за отглеждане и възпитание, т.е. той да упражнява родителските права.

            Разпоредбата на чл.124 ал.1 от СК установява задължение за родителите да се грижат за детето си, като полагат ежедневни грижи както за физическото, така и за духовното му развитие. Съгласно чл.123 ал.1 от СК родителските права и задължения се упражняват от двамата родители, заедно и поотделно. При разногласие между тях, спорът се решава от районния съд след изслушване на родителите, а ако е необходимо, на детето. С този иск се цели да се разреши спор за конкретни права по отношение на детето, а не спор относно упражняването на родителските права цялостно. Този иск е спор между родители, които са в брак. Различно е положението на децата, родителите на които не са в брак, какъвто е настоящият случай. Страните не са в брак и са разделени от 01.03.2015г. временното им съжителство имат родени три деца: К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН**********. Установи се, че след раздялата на родителите, децата са останали при своя баща. При разделеното живеене на родителите, те нямат възможност ежедневно да вземат решения, относно упражняването на конкретно право на детето, както и относно цялостното упражняване на родителските права. Според чл.126 .1 от СК ненавършилите пълнолетие деца са длъжни да живеят при родителите си освен ако важни причини налагат да живеят другаде. В такъв случай възниква спорът, при кого ще живее детето. След като се определи при кой от двамата родители ще живее то, този родител ще упражнява и родителските права, тъй като нуждите му ще налагат това. Това неудобство, засягащо пряко интереса на детето, се разрешава с иск по чл.127 ал.2 от СК.

            Според Постановление№1/1974г. на Пленума на ВС под „интереси на децата” по смисъла на действащия чл.127 ал.2 ввр. чл.59 ал.4 от СК следва да се разбират всестранните интереси на децата по тяхното отглеждане и възпитание, създаване на трудови навици и дисциплина, подготовка за общественополезен труд и изобщо изграждането на всяко дете като съзнателен гражданин. В понятието „интереси на децата” по смисъла на закона се включват необходимостта от правилно отглеждане и възпитание на децата, създаване на трудови навици и дисциплинираност, подготовка за общественополезен труд. В това понятие влизат и материалните интереси на детето - обезпечаване на жилище, битови условия, управление на имуществото и грижи за съхранението му, представителство и др. Решаващо значение за интересите на детето има така изложената съвкупност от интереси в нейната цялост. Пак според цитираното ППВС решението за предоставяне упражнението на родителските права спрямо децата на единия родител следва да се основава на интересите на децата, преценени с оглед и на следните обстоятелства: родителски качества; полагане грижи и умения за възпитание; подпомагане подготовката за придобиване знания, трудови навици и др.; морални качества на родителя; социално обкръжение и битови условия; възраст и пол на децата; привързаност между деца и родители и между децата; помощ на трети лица и др. Събраните по делото доказателства  мотивират съда да приеме, че и двамата родители разполагат с твърде ограничени финансови възможности  за отглеждането на трите деца – и двамата са безработни. В приложения социален доклад и липсват точни данни относно реалните възможности  на  майката да поеме  грижите за детето. Понастоящем, самата тя изпитва затруднения от жилищен и финансов характер  като не би могла да осигури  необходимите условия за отглеждане на детето. Към настоящия момент  бащата разполага с по-големи възможности, в т.ч. и от жилищен и битов характер(и с помощта своята майка) да полага необходимите грижи за израстването и правилното възпитание на децата. Изложените по-горе обстоятелства попадащи в критерия “интерес на децата”, основен в настоящия казус, мотивират съда да приеме, че в интерес на  трите деца  е да живеят при своя баща В.С.Д. и той да упражнява родителските права върху тях.

В тази връзка следва да бъдат определени и мерки относно личните отношения между  майката Д.А.Ц.  и трите деца. От една страна, с оглед задължителния характер на разпоредбата на Закона, и от друга – да не се отчуждят децата от рождения си родител – в случая майката, личните отношения и контакти следва да бъдат определени предвид възрастта на децата, както и с оглед възможността за запазване на духовната връзка. При решаването на въпроса за личните отношения между децата и родителя, при когото те не са оставени за отглеждане и възпитание, съдът изхожда от интересите на децата и особеностите на конкретния случай. Възрастта на децата предполага упражняването на непосредствени майчини грижи. Необходимо е да се излезе от обичания режим на лични отношения и да се определят по-разширени мерки за лични контакти, като се съобрази нуждата на децата от по-пълноценна връзка с майката, предвид техните нужди и възраст. Следва  да се отчетат  и влошените отношения между  родителите. Въпреки това, за краткия период  на раздяла децата следва да запазят положително отношение към майката, което с определения от съда разширен режим ще спомогне да се съхрани емоционалната и духовна връзка между родителя и децата. По-разширеният режим на лични контакти  не би довел до ограничаване възможностите на другия родител пълноценно да упражнява родителските права. Съдът приема, че в настоящия случай е целесъобразно да се определи следния режим на лични контакти между майката и децата: всяка  първа и трета събота  от месеца, считано от 09h00min.  до  19h00min.; всяка  първа и трета неделя от месеца, считано от 10h00min.  до  18h00min.; един месец през лятото, когато бащата В.С.Д. не  е в платен годишен отпуск(вземането и връщането на децата следва да се извършва от и в дома, където  живеят те).

Ответницата Д.А.Ц. е майка на  децата К.В. Д. с ЕГН**********, И.В.Д. с ЕГН**********, В.В. Д. с ЕГН********** и с оглед разпоредбата на чл.143 ал.1, ал.2 от СК им дължи издръжка независимо дали същата е трудоспособна  и  дали може да се издържа от имуществото си. Също според чл.142 ал.1 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. По правната си същност издръжката представлява задължение за доставяне на средства за съществуване на нуждаещия се от издръжка. Ето защо нуждите на детето от издръжка следва да се ограничат до обикновените условия на живот и обикновените потребности, а не с оглед на стандарта, който е поддържало или който иска да поддържа. При определяне размера на издръжката съдът  следва да вземе предвид обстоятелството, че полагането на непосредствени грижи по отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие  деца не могат да бъдат изразени стойностно в паричен еквивалент. Що се касае до размера на предявения иск, съдът намира, същият за основателен /по реда на  чл.162 от ГПК/  до   размер на  90.00лв. месечно. От Постановленията на Пленума на ВС/ППВС№5/1970г. и ППВС№5/1981г./, които не са загубили сила и са приложими и към настоящия случай е видно, че се извеждат като значими критерии при преценката на съдебния орган относно размера на издръжката преди всичко дали дължащият издръжка е в трудоспособна възраст и е в същото време е трудоспособен, т.е. не страда от някакво съществено общественозначимо заболяване, което би го възпрепятствало да осъществява пълноценно трудова дейност. Въпреки, че същият размер издръжка не би могъл да задоволи нуждите на децата, то той е съобразен и с общата разпоредба на чл.142 ал.1 от СК ввр. чл.1 от ПМС№1/10.01.2009г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, като минималната издръжка да е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата. От 01.01.2015г. размерът на минималната работна заплата е 360.00лв., съгласно  ПМС№139/04.06.2015г., а от 01.07.2015г.  – 380.00лв. Съгласно 146 ал.1 от СК паричната издръжка се плаща ежемесечно и при забава се дължи лихва.  Формата на плащане на издръжката, която е в парични платежи, определя иска за присъждане на издръжка и за изменение на присъдената издръжка като осъдителен за повтарящи се задължения.  За да се уважи такъв иск, първото плащане е трябвало да стане изискуемо, а изискуемостта на следващите платежи настъпва след постановяване на осъдителното решение в зависимост от срока - в случая месечния срок. С оглед периодичността на вземането, законната лихва се дължи от датата, когато е следвало да се заплати всяка вноска поотделно и това плащане е забавено.

При този изход на делото на основание чл.78 ал.6 от ГПК, ответницата Д.А.Ц.  следва да бъде осъдена да заплати по сметката на ГОРС: сумата 388.80лв., представляваща ДТ  върху  иска за издръжка по Тарифата за ДТССГПК, както и  сумата 5.00лв. за служебно издаване на изпълнителен лист.

При този изход на делото на основание чл.78 ал.1 от ГПК, Д.А.Ц.  следва да бъде осъдена да заплати на В.С.Д. сумата 30.00лв., представляваща направените по делото разноски/заплатена ДТ/.

На основание чл.242 ал.1 от ГПК, съдът следва да допусне предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдената издръжка.

            Водим от изложените съображения  и на основание чл.258 и сл. от ГПК и чл.7 ал.2 от ГПК, съдът

                                            Р   Е   Ш   И:

            ПОСТАНОВЯВА К.В.Д. - роден на ***г. в гр.Г.О., с ЕГН**********,  с родители: Д.А.Ц. с ЕГН********** и В.С.Д. с ЕГН**********, ДА ЖИВЕЕ при своя баща В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***.

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето К.В.Д. с ЕГН**********, на бащата В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***.

            ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на  майка Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, с детето К.В.Д. с ЕГН**********,***,  както следва: всяка  първа и трета събота  от месеца, считано от 09h00min.  до  19h00min.; всяка  първа и трета неделя от месеца, считано от 10h00min.  до  18h00min.; един месец през лятото, когато бащата В.С.Д. не  е в платен годишен отпуск(вземането и връщането на детето К. В. Д. следва да се извършва от и в дома, където  живее той).

 ОСЪЖДА Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, ДА ЗАПЛАЩА за детето К.В.Д. с ЕГН**********,   чрез неговия баща и законен представител В.С.Д. с ЕГН********** ***, месечна издръжка в размер на 90.00лв./деветдесет лева/, считано от  датата на завеждане на исковата молба – 08.04.2015г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на изискуемостта до окончателното и изплащане. 

 

            ПОСТАНОВЯВА И.В.Д. - родена на ***г. в гр.Г.О., с ЕГН**********, с родители: Д.А.Ц. с ЕГН********** и В. С. Д. с ЕГН**********, ДА ЖИВЕЕ при своя баща В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***.

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето И.В.Д. с ЕГН**********, на бащата В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***.

            ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на  майка Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, с детето И.В.Д. с ЕГН**********,***,  както следва: всяка  първа и трета събота  от месеца, считано от 09h00min.  до  19h00min.; всяка  първа и трета неделя от месеца, считано от 10h00min.  до  18h00min.; един месец през лятото, когато бащата В.С.Д. не  е в платен годишен отпуск(вземането и връщането на детето И.В.Д. следва да се извършва от и в дома, където  живее тя).

 ОСЪЖДА Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, ДА ЗАПЛАЩА за детето И.В.Д. с ЕГН**********,   чрез нейния баща и законен представител В.С.Д. с ЕГН********** ***, месечна издръжка в размер на 90.00лв./деветдесет лева/, считано от  датата на завеждане на исковата молба – 08.04.2015г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на изискуемостта до окончателното и изплащане. 

 

            ПОСТАНОВЯВА В.В.Д. - роден на ***г. в гр.Г.О., с ЕГН**********,  с родители: Д.А.Ц. с ЕГН********** и В.С.Д. с ЕГН**********, ДА ЖИВЕЕ при своя баща В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***.

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето В.В.Д. с ЕГН**********, на бащата В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***.

            ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на  майка Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, с детето В.В.Д. с ЕГН**********,***,  както следва: всяка  първа и трета събота  от месеца, считано от 09h00min.  до  19h00min.; всяка  първа и трета неделя от месеца, считано от 10h00min.  до  18h00min.; един месец през лятото, когато бащата В.С.Д. не  е в платен годишен отпуск(вземането и връщането на детето В.В.Д. следва да се извършва от и в дома, където  живее той).

 ОСЪЖДА Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, ДА ЗАПЛАЩА за детето В.В.Д. с ЕГН**********,   чрез неговия баща и законен представител В.С.Д. с ЕГН********** ***, месечна издръжка в размер на 90.00лв./деветдесет лева/, считано от  датата на завеждане на исковата молба – 08.04.2015г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на изискуемостта до окончателното и изплащане. 

 

ОСЪЖДА Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, да заплати на В.С.Д. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***, сумата 30.00лв./тридесет лева/, представляваща направените разноски по делото.

 

ОСЪЖДА Д.А.Ц. с ЕГН**********, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, да заплати по сметката на Горнооряховския районен съд: сумата 388.80лв./триста осемдесет и осем лева и осемдесет стотинки/, представляваща ДТ  върху  иска за издръжка по Тарифата за ДТССГПК;  сумата 5.00лв./пет лева/, представляваща ДТ за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдените издръжки.

            Решението подлежи на въззивно обжалване пред Великотърновския окръжен съд в двуседмичен  срок, считано от датата на получаване на съобщението, че е изготвено и обявено.

Препис от решението да се изпрати на страните.

 

                                                                                             Районен съдия: