Решение по дело №2330/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260050
Дата: 11 април 2022 г.
Съдия: Мариета Благоева Бедросян
Дело: 20205300102330
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

               Р Е Ш Е Н И Е № 260050

 

гр. Пловдив, 11.04.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ИСКОВО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІІ-ти граждански състав, в открито заседание на деветнадесети януари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЕТА БЕДРОСЯН

                                                                                

с участието на прокурора ДАНАИЛА СТАНКОВА и при секретаря РОЗАЛИЯ ТОДОРОВА, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 2330 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Предявен е иск по чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ.

Ищецът Г.С.А., ЕГН **********,***, със съд. адрес:*** ***, чрез адв. С.А., е предявил срещу Прокуратурата на Република България иск по чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ за обезщетяване на неимуществени вреди в размер на 100 000 лв., ведно със законната лихва от *** г. до окончателното плащане, както и направените по делото разноски.

Ищецът твърди, че на *** г. по ДП № 169/2014 г. на РПУ при МВР – *** е привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 1, т. 5, вр. чл. 194 от НК затова, че на *** г. в ***, ***, след предварително сговаряне в немаловажен случай с Б.Й.Б. и С.И.Г. чрез използване на МПС - лек автомобил „Фолксваген Голф - 3” с per.№ *** е отнел чужди движими вещи - 1340 кг. ечемик на стойност 469 лева., за което му е била наложена мярка за неотклонение „Подписка“. На *** г. бил внесен обвинителен акт, като въз основа на него е образувано н.о.х.д.№ 1072/2016 г., ПРС, XIV н.с., и след редица съдебни заседания на *** г. делото е върнато на РП - *** за отстраняване на допуснати съществени процесуални нарушения.

След повторно внасяне на обвинителен акт е образувано н.о.х.д.№ 1072/2016 г., ПРС, XIV н.c., като на *** г. е произнесена оправдателна присъда, поради това, че деянието не съставлява престъпление, тъй като не е установено, че е извършено от подсъдимия. Оправдателната присъда е протестирана от РП – *** и с Решение № 275/02.12.2019 г. по в.н.о.х.д.№ 1325/2019 г., ПОС, е потвърдена.

През време на цялото наказателно производство ищецът изпитвал силно неудобство, чувствал се унизен, притеснен и несигурен, изгубил доверие в националните правозащитни институции, поради повдигнато обвинение и водене на наказателно производство без да е виновен, накърнила се честта и достойнство му, уронил се престижа и добро му име в обществото. Ищецът бил в изключително затруднено материално състояние, търпял значителни неудобства и бил поставен в силно стресова ситуация - престъплението, за което е водено наказателното производство, е квалифицирана кражба, за което се предвижда наказание от 1 до 10 години лишаване от свобода и което е тежко по смисъла на чл. 93 т. 7 от НК; досъдебното производство протекло в един сравнително дълъг период от време, както и съдебното такова от около *** години с *** съдебни заседания, въпреки че ищецът не е ставал причина за отлагане на делото и е оказвал пълно съдействие на разследването.

В резултат на воденото наказателно производство ищецът претърпял стрес, нервно напрежение, огорчение, унижение, опетняване на доброто му име сред близки и познати, подтиснатост за дълъг период от време, ограничил контактите си, станал раздразнителен, а наложената му мярка за неотклонение „Подписка“ от *** г. до постановяване на оправдателна присъда на *** г. препятствала възможността му да променя местоживеенето си, да пътува и работи извън границите на страната.

Предвид изложеното ищецът моли съда да постанови решение, с която да осъди ответника да му заплати обезщетение за претърпените неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от повдигнатото му обвинение за тежко умишлено престъпление от общ характер, в размер на 100 000 лв., заедно със законна лихва, считано от датата на влизане в сила на оправдателната присъда, до окончателно изплащане, както и направените разноски по делото.

Подробни съображения в тези насоки излага в исковата молба и в писмени бележки по съществото на спора. В подкрепа на твърденията си ангажира писмени и гласни доказателства и експертизи.

Ответникът Прокуратурата на Република България – София, бул. Витоша 2, чрез Окръжна прокуратура – ***, ***, е подал отговор, в който заявява, че оспорва изцяло иска като недоказан и неоснователен, като твърди, претенцията на ищеца за преживените болки и страдания е недоказана. Не са представени и никакви доказателства, че възможността за пътуване е била реална, а не само възможна.

Не оспорва, че спрямо ищеца е било повдигнато обвинение за тежко умишлено престъпление по смисъла на чл. 93, т. 7 от НК, но въпреки това му е била наложена най-леката мярка за неотклонение „Подписка“. ДП е предявено задочно, което дава основание да се счита, че въпреки наложената му мярка за неотклонение, ищецът не е бил намерен на известния негов адрес, поради което твърдението за ограничаване на възможността на ищеца за предвижването му не отговаря на действителното положение и повдига въпроса дали поведението на самия ищец не е станало основание за забавяне на разследването.

Освен това, в същия период от време на ищеца е било повдигнато и обвинение за извършено престъпление по чл. 191, ал. 1 от НК, за което с Решение № 269/15.02.2017 г. на PC - *** му е наложено административно наказание по чл.78а от НК. От справката за криминалистическа регистрация и водените досъдебни производства срещу ищеца, е видно, че срещу него за били водени и образувани проверки за извършени престъпления от общ характер още преди привличането му като обвиняем по ДП № 169/2014 г. по описа на РУ – *** за процесното престъпление, което води до недоказаност на твърдението за уронен престиж и добро име в обществото.

Счита също, че претендирания размер от 100 000 лв. на обезщетението за неимуществени вреди е изключително завишен и несъобразен с чл. 52 от ЗЗД, като при отчитане интензитета на евентуално претърпените вреди следва да се вземе предвид факта, че ДП е приключило в рамките на по-малко от 1 година, което е разумен срок, като забавянето би могло да се счита, че се дължи и на укоримо прецесуално поведение на ищеца, описано по-горе.

Ето защо, моли иска да бъде отхвърлен като неоснователен или да се уважи частично при условията на чл. 5, ал. 1 от ЗОДОВ в минимален размер. Подробни съображения в тези насоки излага в отговора и по съществото на спора. В подкрепа на твърденията си ангажира писмени доказателства.

          Съдът като прецени процесуалните предпоставки за допустимост на предявения иск, събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, и като взе предвид доводите на страните, съгласно чл. 235 ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

От събраните по делото писмени доказателства се установява, че с Постановление от *** г. по ДП № 169/2014 г. на РУП – ***, пр.пр.№ 4429/2014 на РП – ***, настоящия ищец Г.С.А. е привлечен като обвиняем за това, че на *** г. в ***, ***, след предварително сговаряне, в немаловажен случай с Б.Й.Б. и С.И.Г. чрез използване на МПС – лек автомобил „Фолксваген Голф“, per.№ ***, е отнел чужди движими вещи - 1340 кг. ечемик на стойност 469 лв., което съставлява престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 1 и т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 от НК, а с Постановление от *** г. му е взета мярка за неотклонение „Подписка“.

На *** г. е изготвен Обвинителен акт, въз основа на който е образувано н.о.х.д.№ 1072/2016 г., ПРС, 14 н.с. След 10 съдебни заседания с протоколно определение от *** г. наказателното производство е прекратено и делото е върнато на РП – *** за отстраняване на съществени процесуални нарушения относно съдържанието на обвинителния акт. Прекратителното определение на съда е протестирано от РП – *** и е отменено с  Определение от *** г. по в.ч.н.д.№ 1892/2017 г., ПОС.

След още *** съдебни заседания с Присъда № 54/19.02.2019 г. по н.о.х.д.№ 1072/2016 г., ПРС, 14 н.с., Г.С.А. е признат за невиновен в това, на *** г. в ***, ***, след предварително сговаряне, в немаловажен случай с Б.Й.Б., С.И.Г. и В.Й.И. чрез използване на МПС – лек автомобил „Фолксваген Голф“, per.№ ***, е отнел чужди движими вещи - 1340 кг. ечемик на стойност 469 лв., от владението на „Доминус“ ЕООД – ***, без съгласие на ръководството на дружеството с намерение противозаконно да ги присвои, и на основание чл. 304 от НПК го оправдава по повдигнатото му обвинение в извършване на престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 1 и т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 от НК.

Оправдателната присъда е протестирана от РП – *** и е потвърдена с Решение № 275/02.12.2019 г. по в.н.о.х.д.№ 1325/2019 г., ПОС.

От представената от ответника справка за криминалистична регистрация и за водени ДП срещу ищеца Г.С.А., по прякор „***“, се установява, че срещу него са образувани проверки - на *** г. за блудство с *** лице; на *** г. за кражба на арматурно желязо; на *** г. за кражба на селскостоп. произведение, маловажен случай; на *** г. за кражба на селскостоп. произведение чрез разрушаване на преграда; на ***г. за съпружеско съжителство с лице под *** г.; на *** за кражба на желязо от новострояща се къща.

По делото е приета съдебно–психологична експертиза с вещо лице А.Я.Д. – ***, заключението на която съдът възприема като компетентно, безпристрасно изготвено и неоспорено от страните. От експертизата се установява, че ищецът е израснал в среда на *** семейство с нисък социално - битов статус и общо ниско образователно ниво. От справка в регистрите на Център за психично здраве - *** вещото лице е установило, че Г.С.А. е провеждал консултации с психиатър през *** г. и *** г. във връзка със забавено нервнопсихично развитие, поради което са подготвени документи за обучение в училище „***“ за деца с проблеми в психичното развитие, но тези препоръки не са спазени. До *** е учил в масово училище, но не се е справял с учебния материал и е уточнено състояние на развитие на нивото на лека умствена изостаналост. Поради липсата на педагогичен контрол и съответна повлияност, личността на ищеца е формирана като примитивна, недостатъчно устойчива и зряла, адаптирана в средата на етноса, културалната принадлежност и спецификите на средата, в която е израснал.

Във времето на зрялата си възраст е трудово ангажиран с неквалифицирана и непостоянна дейност, като е правел опити да се устрои на различни работни места, с различна дейност, но неуспешно. Същевременно се долавя и липса на достатъчно мотивация за устойчивост на трудовата ангажираност - „... продължих с приятелите, да излизаме по заведения, наляво-надясно... с нищо не се занимавах цял ден - кафета, цигари, клюки...“, като изрично посочва при психологичното интервя, че причина за невъзможността да се устрои на работа в чужбина са неуредени отношения с работодатели, при това не еднократно - „...*** в *** за една седмица на работа, но ме излъга собственикът с уговорката; *** в ***... 10 дена, пак ме излъгаха... приятели ми казваха за тия работи, предлагат ми... на мен ми харесва офертата, но като отидем в чужбина вече е друго... затова реших да остана да работя в България...“.

Съобщеното от ищеца депресивно състояние е категорично неубедително, а в случай на достоверност изобщо, то не покрива посочения период от една година - „...депресията ми мина след като се роди първия ми син... “.

Според вещото лице, воденото срещу Г.С.А. наказателно производство и вземането на мярка за неотклонение „Подписка“ не са се отразили на психологическия му статус негативно и със съответните неблагоприятни последици в различните житейски аспекти. Няма данни за влошено емоционално състояние от привличането му като обвиняемо лице до постановяване на окончателен съдебен акт и не се установява житейска дезадаптация нито в социален, нито в семеен, нито в емоционален и поведенчески план, нито в трудовия му маршрут. Не са настъпили промени, които да са в причинно-следствена връзка с воденото наказателно производство.

По делото е разпитан свидетеля К. С.А. – *** на ищеца, показанията на който съдът кредитира само частично като логични, последователни и непротиворечиви и при условията на чл. 172 от ГПК предвид близката му родствена връзка с ищеца и възможната му заинтересованост от изхода на спора. От показанията на свид. К. А. се установява, че „преди ***-*** години, може би. Съдиха *** Г. за жито. …24 - 25 пъти идваше *** Г. ***, но продължи доста делото. …*** Г. беше много притеснен за това дело, беше в напрежение, изпитваше стрес. Точно тогава му се беше родил син и той много се притесняваше да не го вкарат в затвора точно тогава и да не може да се грижи за семейството си. …*** много искаше да ходи да работи в чубжина, искаше да работи в ***, но заради това  жито нямаше как да отиде.

Тогава, когато се водеше делото, ***Г. …се притесняваше, че може да влезе във затвора, беше го срам от хората, стоеше си постоянно в къщи, не можеше да започне работа, не можеше и в чужбина да отиде да работи. …знам, че пиеше хапчета за успокоение. Мисля, че беше валериан или нещо такова, успокояващо. Като цяло аз съм бил много малък тогава и не знам дали *** Г. е бил осъждан преди този случай за житото“.

При така установените фактически обстоятелства, съдът направи следните правни изводи:

Предявеният от ищеца срещу Прокуратурата на Република България иск с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ за обезщетяване на неимуществени вреди е процесуално ДОПУСТИМ, а разгледан по същество е НЕОСНОВАТЕЛЕН.

Отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани, по ЗОДОВ е специална по отношение на деликтната отговорност по чл. 45 и сл. от ЗЗД, като разпоредбите на последния закон се прилагат субсидиарно само за неуредени въпроси, съгласно § 1 от ЗР на ЗОДОВ. Според чл. 1 и чл. 2 от ЗОДОВ, отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани, се ангажира в две хипотези: за вреди от незаконни актове, действия или бездействия на държавни органи или длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност и за вреди, причинени от дейността на правозащитните органи - дознанието, следствието, прокуратурата и съда. Отговорността на държавата по ЗОДОВ е обективна и възниква при наличието на предвидените в този закон предпоставки, без да е необходима вина у съответното длъжностно лице, съгласно чл. 4 от ЗОДОВ, а още по-малко тази вина се предполага, за разлика от деликтната отговорност по чл. 45, ал. 2 от ЗЗД.

За да бъде търсена отговорност по ЗОДОВ, е необходимо освен наличието на общите предпоставки за търсене на деликтна отговорност, да е налице и някоя от предвидените в него специални хипотези.

В конкретния казус от ангажираните писмени и гласни доказателства  се установява, че в резултат на незаконното обвинение на ищеца Г.С.А. в извършване на престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 1 и т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 от НК, за което с Присъда № 54/19.02.2019 г. по н.о.х.д.№ 1072/2016 г., ПРС, 14 н.с., е признат за невинен и е оправдан по повдигнатото му обвинение, се твърди, че той е претърпял неимуществени вреди, за които обаче по делото не са ангажирани надежни и категорични доказателства. Разпоредбите на ЗОДОВ не съдържат оборима законова презумпция за непременно и задължително настъпване на неимуществени вреди в патримониума на ищеца, а същите следва да се установят от него при условията на пълно и главно доказване по вид, продължителност и интензитет.

В конкретния казус от показанията на единствения свидетел К. А., който е *** на ищеца и чиито показания съдът кредитирана само частично, тъй като самият свидетел е заявил, че предвид *** възраст към процесния период (около *** г.) няма категорични спомени за събитията около по-големия си *** (ищеца), не се установяват твърденията на ищеца, че се е чувствал „в силно стресова ситуация“, унизен и несигурен“, изпитвал „подтиснатост за дълъг период от време, ограничил контактите си, станал раздразнителен“; да се е „накърнила честта и достойнство му“, да се е „уронил престижа и добро му име в обществото“. Напротив, от неоспорената СПЕ, изготвена от вещото лице А.Д., се установява, че твърдяното от ищеца депресивно състояние е категорично неубедително, а воденото срещу него наказателно производство и вземането на мярка за неотклонение „Подписка“ не са се отразили на психологическия му статус негативно и със съответните неблагоприятни последици в различните житейски аспекти. Няма данни и за влошено емоционално състояние от привличането му като обвиняемо лице до постановяване на окончателен съдебен акт и не се установява житейска дезадаптация, в т.ч. и от събраните гласни доказателства, нито в социален, нито в семеен, нито в емоционален и поведенчески план, нито в трудовия му маршрут.

Вещото лице е установило липса на достатъчно мотивация за устойчивост на трудовата ангажираност на ищеца, който сам е посочил, че „... продължих с приятелите, да излизаме по заведения, наляво-надясно... с нищо не се занимавах цял ден - кафета, цигари, клюки...“, а причина за невъзможността му да се устрои на работа в чужбина е не взетата мярка за неотклонение „Подписка“, а решение на самия ищец – „пак ме излъгаха …предлагат ми... на мен ми харесва офертата, но като отидем в чужбина вече е друго... затова реших да остана да работя в България“.

От представената от ответника справка се установява също, че ищецът, въпреки *** възраст има многократни полицейски регистрации за различни деяния – кражби, блудство, съжителство с лице под *** г., поради което не може да се приеме, че същият се е ползвал с особен авторитет и добро име в обществото, както и че именно конкретното наказателно производство е уронило престижа му.

Наред с това, трайно неправомерното поведение на ищеца, описано в справката за водените срещу него полицейски проверки, е допринесло изключително за привличането му под наказателна отговорност за конкретната кражба, поради което съдът намира, че в случая е налице и хипотезата на чл. 5, ал. 1 от ЗОДОВ, поради което на ищеца не следва да се присъжда обезщетение за неимуществени вреди.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че от събраните по делото писмени и гласни доказателства и СПЕ не се установява при условията на пълно и главно доказване, че в патримониума на ищеца са настъпили описаните в исковата молба неимуществени вреди, както и тяхната причинно-следствена връзка с конкретното наказателно производство, поради което не са налице всички елементи на фактическия състав на отговорността на държавата по смисъла на ЗОДОВ, а така предявеният иск като недоказан и неоснователен, както и при наличие на хипотезата на чл. 5, ал. 1 от ЗОДОВ, следва да бъде отхвърлен.

На основание чл. 10, ал. 2 от ЗОДОВ, вр. чл. 78, ал. 3 от ГПК ищецът следва да заплати на съда направените по делото разноски за експертиза в размер на 362,50 лв.

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

         

ОТХВЪРЛЯ предявения от Г.С.А., ЕГН **********,***, със съд. адрес:*** ***, чрез адв. С.А., срещу Прокуратурата на Република България – гр. София, бул. Витоша 2, иск по чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ за обезщетяване на неимуществени вреди в размер на 100 000 лв. – в силно стресова ситуация“, унизен и несигурен“, изпитвал „подтиснатост за дълъг период от време, ограничил контактите си, станал раздразнителен“; „накърнила се честта и достойнство му“, „уронил се престижа и добро му име в обществото“, … и др., причинени от обвинението в извършване на престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 1 и т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 от НК, за което е оправдан с Присъда № 54/19.02.2019 г. по н.о.х.д.№ 1072/2016 г., ПРС, 14 н.с., ведно със законната лихва от *** г. до окончателното плащане и направените по делото разноски, на основание чл. 5, ал. 1 от ЗОДОВ и като НЕДОКАЗАН и НЕОСНОВАТЕЛЕН.

ОСЪЖДА Г.С.А., ЕГН **********,***, със съд. адрес:*** ***, чрез адв. С.А., да заплати на държавата по сметка на ОС – Пловдив на основание чл. 10, ал. 2 от ЗОДОВ, вр. чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата 362,50 лв. (триста шестдесет и два лева и 50 ст.) – разноски за експертиза.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд – Пловдив в 2-седмичен срок от връчването му.

 

 

                                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ………………..

                                                                                                     /М. Бедросян/