Определение по дело №128/2022 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 60
Дата: 18 октомври 2022 г. (в сила от 18 октомври 2022 г.)
Съдия: Вълко Драганов Драганов
Дело: 20227280700128
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 60/18.10.2022 г.                                               гр. Ямбол

 

        Ямболският административен съд, ІI касационен състав, в публично заседание на двадесет и девети септември 2022г. в следния състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                     ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ СТОЯНОВА

                                            ВАНЯ  БЯНОВА -НЕЙКОВА

 

при секретар Велина Митева

прокурор   Димитринка Георгиева

Като разгледа докладваното от председателя  КАНД     128 по описа за 2022 година

              За да се произнесе, взе предвид следното:

              Касационно анд № 128/2022г.   е образувано по жалба на „РОСТЕР" ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Смолян, ул. „Цар Калоян" № 3, представлявано от Р.Т. - управител, чрез процесуалния представител - адвокат С.Х. *** против решение № 49/04.06.2022 г. по анд № 20222310200042 по описа за 2022 г. на Районен съд Елхово.

         С обжалваното решение е изменено Наказателно постановление № Я-11-ДНСК-127 от 22.12.2021г. на Началника на ДНСК София, с което на „РОСТЕР“ ООД  е наложена имуществена санкция в размер на 25 000 лева на основание чл.237, ал. 1, т.1 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/, за нарушение на чл. 137, ал.З, предл.2 и чл. 148, ал.1 от ЗУТ, като е намален размера на имуществената санкция на 8 000/осем хиляди/лв. С решението е осъдено „РОСТЕР“ ООД  да заплати на ДНСК –София направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв.

        В жалбата се сочи, че решението на ЕРС се оспорва само в частта му, с която е отказано присъждане на разноски на дружеството, като неправилно поради противоречие с процесуалния закон. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение  в частта му, с която е отказано присъждане на съдебни разноски на „РОСТЕР" ООД, като му бъдат присъдени  направените в първоинстанционното производство разноски, пропорционално на намалената част от наложената имуществена санкция, ведно с направените разноски в касационното производство.

         В съдебно заседание касатора, редовно призован не изпраща процесуален представител. Със становище с вх.№ 2345/28.09.2022г. редовно упълномощения такъв поддържа жалбата и направеното искане.

         Ответникът по касация  редовно и своевременно призован  изпраща процесуален представител, който пледира за неоснователност на жалбата. Моли да бъде изменено решението единствено като бъде потвърдено процесното НП, досежно пълния размер на наложената със същото санкция с присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

        Представителят на ЯОП изразява становище за неоснователност на подадената жалба. Сочи, че  не е  налице основание за отмяна на съдебния акт в  оспорената му част, като изразява несъгласие с мотивите на ЕРС, че са налице основания за намаляване на наложената санкция и счита, че следва да остане тази наложена с НП.

        Настоящият съдебен състав извършвайки касационна проверка на допустимостта на така депозираната жалба констатира, че същата е недопустима като съображенията за това са следните:

        В настоящия случай са приложими разпоредбите на чл. 63а-63д от ЗАНН, обнародвани Държавен вестник бр. 109 от 22.12.2020 г., които са в   сила от 23.12.2021 г.

            Съгласно чл.63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс, като разпоредбата на чл. 63д от ЗАНН сочи, че в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

       От така установената нормативна уредба следва, че за първоинстанционния съд по административнонаказателни дела е налице задължение, при наличие на визираните в чл. 143 АПК предпоставки, да се произнесе с решението за възлагане на разноските.

      Чрез препращащата разпоредба на чл. 144 АПК приложение в производствата по реда на Административнопроцесуалния кодекс намират и разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс/ГПК/. Член 248 ГПК предвижда изрично възможност за изменение на решението в частта за разноските като сезирането на съда става с искане на страните, направено в срока на обжалване, а когато решението е необжалваемо – в едномесечен срок от постановяването му. Съгласно разпоредбата на чл.248, ал.1 ГПК, искането за изменение на определените разноски е от компетентността на съда, който се е произнесъл досежно тяхната дължимост, като съгласно ал.3 на обжалване подлежи последващото определение за разноските по искането за изменение или допълване.

        Касационната жалба на „РОСТЕР" ООД по своята същност представлява  искане за изменение на решението в частта за разноските, поради което настоящото производство следва да бъде прекратено  и делото изпратено по компетентност на РС- Елхово.

        Направените в с.з. искания на процесуалния представител на ответника и на прокурора за отмяна на решението постановено по същество и потвърждаване на НП не следва да се обсъждат, поради липса на подадени съответно касационна жалба или протест в законово определения срок за това.

         По направените искания и от двете страни за присъждане на разноски в касационното производство следва да намери приложение разпоредбата на чл. 143, ал.3 от АПК / изм.ДВ, бр.15 от 2021г./, съгласно която  когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото, включително юрисконсултско възнаграждение, определено съгласно чл. 37 от Закона за правната помощ. При тази регламентация „РОСТЕР" ООД следва да бъде осъдено да заплати на ДНСК –София разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80/осемдесет/ лева, определено по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ. Съответно искането на дружеството за присъждане на разноски в касационното производство се явява неоснователно и като такова не следва да бъде уважавано.

 

           Предвид изложеното и на основание чл. 215,  т.4 от  АПК, Ямболският административен съд, втори касационен състав

                               ОПРЕДЕЛИ:

 

         Отменя протоколно определение от 29.09.2022г., с което е даден ход на делото по същество.

 

         Оставя без разглеждане жалбата на „РОСТЕР" ООД, против решение № 49/04.06.2022 г. по анд № 20222310200042 по описа за 2022 г. на Районен съд Елхово, в частта му с която е отказано присъждане на съдебни разноски пропорционално на намалената част от наложената имуществена санкция.

 

        Прекратява производството  по КАНД     128/ 2022 г. по описа на Административен съд-Ямбол.

         НЕ УВАЖАВА искането на „РОСТЕР" ООД за присъждане на разноски в касационното производство.

 

         ОСЪЖДА „РОСТЕР“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. Смолян, ул. „Цар Калоян“ № 3, представлявано от управителя Р.Б.Т.  да заплати на Дирекция за национален строителен надзор към МРРБ София направените по делото разноски за  юрисконсултско възнаграждение в касационното производство в размер на 80 /осемдесет/ лева.

 

        Изпраща делото  по компетентност на Районен съд Елхово, за произнасяне по искането с правно основание чл.248 ГПК.


       Определението е окончателно и не подлежи на  обжалване и протестиране.

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете                   

                  

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/ не се чете

 

                                                                                          2. /п/ не се чете