Решение по дело №60/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 76
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20207100700060
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

76/05.03.2020 г.,  град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на двадесет и пети февруари през две хиляди и двадесета година, І касационен състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                          СИЛВИЯ САНДЕВА

         при участието на прокурора РУМЯНА ЖЕЛЕВА и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа, докладваното от председателя, КАНД № 60/ 2020 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от Г.Т. ***, чрез адв. Н.М., ДАК, срещу Решение № 459/ 23.12.2019 г. по НАХД № 206/ 2019 г. по описа на РС – Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление № 18 – 0851 - 001657/ 07.08.2018 г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР - Добрич.

Според касатора решението е неправилно поради нарушение на материалния закон. Касаторът настоява, че неправилно съдът е отказал приложението на чл. 28 от ЗАНН. Излага становище, че конкретното нарушение се отличава с по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. В тази връзка се позовава на вида на превозното средство – мотопед. Счита, че мотопедът е пътно превозно средство, но не е моторно превозно такова, поради което е неприложима нормата на чл. 140, ал. 1 ЗДвП, съответно санкционната норма на чл. 175, ал. 3, предл. 1 от с. з. По тези съображения иска отмяна на съдебното Решение и отмяна на НП изцяло при прилагане на чл. 28 от ЗАНН.  

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява.

Ответникът, Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Добрич, редовно призован, не се представлява. Не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Добрич, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

Според фактическите установявания на ДРС на 20.06.2018 г., около 18.00 ч., Т. управлявал моторно превозно средство – мотопед, неустановена марка и модел, което не било регистрирано по надлежния ред. Докато се придвижвал по посочените в НП улици, бил забелязан от служители на Първо РУ на МВР – Добрич. Виждайки, че МПС е без регистрационни табели, те спрели за проверка водача му. В хода на проверката полицейските служители установили, че водачът е правоспособен, но превозното средство било без регистрационни табели. Водачът обяснил, че управлявал мотопеда понякога на малки разстояния. За случая било докладвано в дежурната част на полицейското управление. На място бил изпратен служител на Сектор ПП при ОД на МВР - Добрич, който съставил АУАН на водача. С оглед наличието на данни за извършено престъпление от общ характер било образувано и досъдебно производство № 635/ 2018 г. по описа на Първо РУ на МВР – Добрич, преписка № 1288/ 2018 г. по описа на РП - Добрич за престъпление по чл. 345, ал. 2, във връзка с ал. 1 от НК. С Постановление от 29.06.2018 г. Районна прокуратура – Добрич е прекратила наказателното производство, водено за престъпление по чл. 345, ал. 2, във връзка с ал. 1 от НК на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК. Съгласно обстоятелствената част на постановлението, деянието формално осъществява фактическия състав на описаното престъпление – управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, но неговата обществена опасност е явно незначителна и извършеното от водача не съставлява престъпление. Представителят на държавното обвинение е постановил, препис от постановлението, след влизането му в сила, ведно с досъдебното производство, да бъдат изпратени на Сектор „ПП” при ОД на МВР – Добрич за реализиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя.

Въз основа на постановлението на РП – Добрич, съобразно разпоредбата на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, било издадено и обжалваното наказателно постановление (НП), което обстоятелство изрично е посочено в НП. С него на водача е вменено нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, като на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 6 месеца.

Районен съд - Добрич е потвърдил изцяло обжалваното НП, като е приел от правна страна, че е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 ЗАНН, нарушението е установено по несъмнен начин. Обсъдил е оплакванията на въззивника и е изложил мотиви защо не приема случая за маловажен.

Решението е правилно. Не са налице пороци, които да налагат неговата отмяна.

Настоящият състав споделя изцяло изводите на ДРС, като не счита, че е необходимо да ги преповтаря, отчитайки тази възможност съобразно нормата на чл. 221, ал. 2 АПК.

Пред касационната инстанция предмет на проверка е съдебното Решение. Оплакванията на касатора са неоснователни и голословни. Същият не оспорва извършеното нарушение, а претендира неправилност на съдебното решение и съответно незаконосъобразност на НП поради маловажност на случая. При проверката не се установиха неправилно приложение на закона и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Съдебният състав е посочил, че мотопедът е бил управляван по път за обществено ползване. Видно от снимковия материал, касае се за мотопед, т.е. моторно превозно средство с двигател. Съгласно определението мотопед е дву- или триколесно возило с двигател с обем около 50 сm³ и скорост до 45 km/h. За управлението на мотопед се изисква категория „АМ", която може да се придобие след навършване на 16-годишна възраст и при успешно положен изпит за управление на моторно превозно средство. В този смисъл възражението, че се касае за пътно превозно средство, а не за моторно такова, не намира подкрепа в закона, поради което оплакването, че квалификацията на нарушението е неправилна, съответно неправилно е наложена и санкцията, е голословно.

Правилно ДРС е приел нарушението за доказано и установено при липса на съществени процесуални нарушения. Правилен е и изводът за липса на предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН. Законодателят е предвидил изискването по чл. 140, ал. 1 ЗДвП към всички видове моторни превозни средства. Няма основание да се счита, че поради своя размер и максимална скорост мотопедът следва да бъде третиран по различен начин. Справката за нарушения на водача също е в противовес с твърдението на касатора за необходимост от приложение на чл. 28 ЗАНН.

Наложените и потвърдени от съда наказания са минимално предвидените по закон.

При така сторения анализ се налага изводът, че ДРС е постановил правилен и законосъобразен акт, който следва да бъде потвърден, а касационната жалба оставена без уважение. 

Воден от горното, Административен съд - Добрич, І касационен състав, на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 АПК,

Р  Е  Ш  И:

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 459/ 23.12.2019 г. по НАХД № 206/ 2019 г. по описа на РС – Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление № 18 – 0851 - 001657/ 07.08.2018 г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР - Добрич.

Решението е окончателно.   

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: