Определение по дело №844/2018 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 806
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 17 септември 2019 г.)
Съдия: Аглика Ивайлова Гавраилова
Дело: 20184500100844
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр. РУСЕ....12.VII................2019г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

РУСЕНСКИ   ОКРЪЖЕН СЪД............................ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ

в закрито заседание на.........12 юли 2019г…….…............................. в състав :

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АГЛИКА ГАВРАИЛОВА

 

при СЕКРЕТАРЯ.....................................................................и в присъствието      на   ПРОКУРОРА................................................................................................като разгледа докладваното от.......СЪДИЯТА ГАВРАИЛОВА.......гр.д.N844 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид :

Производството по делото е образувано по молба на Г.Б.М.,***, в която твърди, че е излъган от майката на детето Г.Г.Б.,  че  е негов  баща. Твърди, че през 2013г. с ответницата М.Е. живели на съпружески начала в продължение на 3 месеца, но после се разделили.През 2014г. ответницата отишла да живее при друг мъж.На 20 март 2016г. ответницата отишла в дома му и го помолила да прибере нея и детето, за да не останат по улиците,  в студа и снега. Той ги съжалил, като видял детето „замръзнало в количката“. Ищецът не знаел дали детето е негово, но решил да даде шанс на майката, защото тя го излъгала, че е баща и обещала, че ще остави детето при него.След като той припознал детето – на 7.04.2016г., ответницата  не удържала на думата си да му остави детето. Нещо повече, дори заявила, че го излъгала относно бащинството на Г., за да го накара да й изпраща издръжка.Твърди, че на 7 април 2016г. припознал детето за свое, защото го съжалил и защото майката М.Е.И. много го молила за това.Заявява, че не е баща на Г. и иска да се направи „ДНК тест за бащинство“.В молби-уточнение на исковата молба, лично и чрез назначения процесуален представител, ищецът нееднократно заявява, че оспорва бащинството на детето Г. и че го е припознал защото е бил „излъган и измамен“.  В една от молбите-уточнения,

подадена от назначение по реда на чл.94 и сл ГПК  адвокат на ищеца Г.М.-адв.В.Р., е заявено, че ищецът М. е въведен в заблуждение относно бащинството на детето Г.Б., и че вписаните в акта за раждане обстоятелства не отговарят на обективната истина, тъй като Г.М.  не е биологичен баща на Г.. Адвокатът е заявил, че искът е за поправка на  Акт за раждане №0017 от 13.01.2016г. на детето Г.Б.,***, тъй като в документа има грешка и бил с невярно съдържание.Независимо от дадените допълнителни възможности и указания, адвоката в последващи писмени молби заявява, че се иска поправка на акта за раждане, както и че при извършване на припознаването била нарушена процедурата за това, тъй като майката М.И. не била уведомена от длъжностното лице /по гражданско състояние/ че може в тримесечен срок да оспори извършеното припознаване.С така изложените твърдения се предявяват права на насрещната страна - ответницата, което е недопустимо. Поправката на акт за раждане, която се претендира от назначения от АК адвокат е последица от евентуалното уважаване на иск за оспорване или установяване на произход, или на иск за унищожаване на припознаване. Оспорване на припознаването по административен и по съдебен ред е предвидено в хипотезите на 66 СК. При уважен иск по чл. 66, ал. 4 и 5 СК, припознаването ще се се заличи със съответната бележка в акта за раждане.

Предвид изложените в исковата молба и в допълнителните молби твърдения и фактически обстоятелства за това, че ищецът не е баща на детето Г.Б., родено ***г. от майка – ответницата М.Е.И., и твърденията, че ищецът е припознал детето, защото е бил излъган и измамен от майката относно бащинството на Г., съдът намира, че е сезиран с конститутивен иск с правно основание чл. 67, предл. 2 СК за унищожаване на процесното припознаване поради измама.Ищецът е заявил че е припознал детето на 7.04.2016г.Искът е предявен на 11.12.2018г. Припознаването е едностранен, формален, неотменим и строго личен акт, посредством който припознаващият заявява, че дадено дете произхожда от него. Веднъж извършено, припознаването не може да бъде отменено /оттеглено/, тъй като то създава титул за произход и по отношение на него е приложим принципът за стабилност на произхода и сигурност в гражданскоправния статус на детето. Законът допуска единствено възможността припознаващият да поиска унищожаване на извършеното припознаване поради наличието на порок във волята му, който се дължи на грешка, измама или заплашванеарг. от чл. 67 СК. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването. В случая искът е предявен след изтичане на този преклузивен срок и производството по делото следва да бъде прекратено, като недопустимо.

Мотивиран така и на основание чл.130 от ГПК съдът

 

                                             О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

    ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№844/18г. по описа на ОС-Русе поради недопустимост на предявения иск.

ВРЪЩА исковата молба и приложенията към същата на Г.Б.М., ЕГН **********,***.

 

Определението може да се обжалва пред ВТАС в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

                               

                                 СЪДИЯ :