Решение по дело №280/2018 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 95
Дата: 15 октомври 2019 г.
Съдия: Мая Йосифова Кирчева
Дело: 20184320200280
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. Луковит, 15.10.2019 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито заседание на двадесет и трети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ КИРЧЕВА

 

при секретаря: И.Д.като разгледа докладваното от съдията КИРЧЕВА  НАХД № 280  по описа за 2018 година и за да се произнесе, съобрази:

 

С наказателно постановление № 607 от 04.09.2018 на д. на Регионална Дирекция по горите-гр.Ловеч на Х.И.В. с ЕГН **********, с адрес *** са наложени административни наказания, както следва: глоба по чл. 84, ал.2 от ЗЛОД  в размер на 100,00 лева, на основание чл. 94, ал.1 вр. чл. 84, ал. 1 от  ЗЛОД лишаване от право на ловуване за срок от три години, като на основание чл. 20, ал.1 от ЗАНН и чл. 95, ал.1 от ЗЛОД е отнето в полза на държавата 1 бр. ловна пушка марка „ИЖ 27 Е”, кал. 12/70, № ******* и ловни патрони – 8 бр. № 5; 1 бр. № 11; 2 бр. 13 нули; мини магнум; 4 бр. 4 нули; 1 бр. № 11 за извършено нарушение на чл. 84, ал. 2 от ЗЛОД във вр. с чл. 57, ал. 1 от същия закон.

Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят  Х.И.В., който го обжалва в срок и сочи,че същото е незаконосъобразно,  неправилно и необосновано, издадено в нарушение на  нормите на ЗЛОД и ЗАНН.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и с адв. Р. М. от ЛАК, който поддържа жалбата и моли съда да отмени обжалваното наказателно постановление като незаконосъобразно и неправилно.

Ответникът-РДГ-Ловеч, редовно призован не изпраща представител.

От събраните по делото писмени доказателства /подробно описани в протокола от съдебното заседание/, от показанията на свидетелите  М.П.К., В. С. В., Т.П.Д. и П.К. П., Й.В.М.и К.Г.К.съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 25.03.2018 г. свидетелят М.  П.К. съставил на жалбоподателя Х.И.В. АУАН № 607/03.04.2018 г. по регистъра на РДГ – Ловеч, сериен № 117277, в присъствието на свидетелите В.С.В. и Т. Д. Д., в който е отразено, че на 25.03.2018 г., в землището на с. Тодоричене, общ. Луковит в нива до старите праскови, местността „Мочора“, ловува като се движи с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие без да притежава писмено разрешително и извън населено място и извън разрешено време за лов. Според актосъставителя нарушението е по чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД.

Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление, в което наказващият орган пресъздава описаните в акта обстоятелства, като жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл. 84, ал. 2 във връзка с чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД  с глоба в размер на 100 лева по чл. 84, ал. 2 от ЗЛОД, а на основание чл. 94, ал. 1 от ЗЛОД във вр. с чл. 84, ал. 1 от същия закон е лишен от право на ловуване за срок от три години. С наказателното постановление са отнети вещите, послужили за извършване на нарушението - ловна пушка марка „ИЖ 27 Е”, кал. 12/70, № ******* и ловни патрони – 8 бр. № 5; 1 бр. № 11; 2 бр. 13 нули; мини магнум; 4 бр. 4 нули; 1 бр. № 11.

Актосъставителят и свидетелите по акта – св. В.В. и св. Т.Д. поддържат отразените в акта констатации, като актосъставителят М.К. – горски надзирател в ДГС - Лесидрен не е присъствал при установяване на нарушението и е съставил акта по данни на свидетелите. Сигналът е подаден от св. П.К., който на  посочената в АУАН и НП дата е видял жалбоподателят да влиза в гората с ловна пушка на рамо, водел и три ловни кучета. Свидетелите В. и Д. дават подробни и непротиворечиви показания за мястото на установяване на нарушението, наличието на сглобено ловно оръжие, което не е било в калъф. Показанията на разпитаните свидетели са логични, непротиворечиви, взаимно допълващи и съответстващи на писмените доказателства, поради което съдът ги кредитира.

В съдебно заседание бяха приети писмени доказателства, от които се установява, че жлбоподателят е имал редовно заверен билет за лов.

С оглед на установеното се налагат следните ПРАВНИ ИЗВОДИ  :

Жалбата е ДОПУСТИМА.   Подадена е   от надлежно лице,           посочено в атакуваното НП като нарушител, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и до надлежния съд по местоизвършване на твърдяното нарушение.

По същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – д. на Регионална дирекция по горите – гр.Ловеч, надлежно оправомощен, видно от приложената към АНП Заповед № РД 49-199/16.05.2011г. на м.  на Земеделието и храните. Актът е съставен от компетентно по смисъла на чл. 96 от ЗЛОД лице – св. М.К..

От свидетелските показания по категоричен начин се установи, че жалбоподателят се е намирал на посоченото в акта място, което е извън населено място, като се е движел пеша с  извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, което поведение съответства на определението за ловуване, дадено в чл. 43, ал.3, т.1 от ЗЛОД. Установи се също, че ловуването се извършвало без писмено разрешително и в забранено за лов време.

Въпреки изложеното обжалваното  наказателно постановление е незаконосъобразно поради допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до нарушаване правото на защита на жалбоподателя. В АУАН като нарушена законова разпоредба е посочена разпоредбата на чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД. Посочената разпоредба не съдържа в себе си състав на административно нарушение, а има описателен характер, указвайки условията и реда за издаване на разрешително за лов, както и нормативния акт, където те подробно са регламентирани. Доколкото според описаните обстоятелства в случая се касае за ловуване без издадено писмено разрешително за лов, разпоредбата на чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД е следвало да бъде посочена като привръзка към норма, съдържаща в себе си състав на адинистративно нарушение. Така квалифицирано от актосъставителя нарушението като такова само по чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД е непълно и не съответства на неговото текстово описание.

В наказателното постановление наказващият орган се е опитал да санира този недостатък, като е квалифицирал нарушението като такова чл. 84, ал. 2 вр. чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД. Нормата, която съдържа състава на описаното нарушение и предвидената санкция е тази на чл. 84, ал.2 от ЗЛОД, но същата не е самостоятелна норма и задължително следва да бъде във връзка с ал.1 на чл. 84 от ЗЛОД. Последната съдържа три хипотези на изпълнително деяние  - ловуване без  редовно заверен билет за лов или с билет за лов, но без писмено разрешително за лов, или ловуване извън определените в разрешителното места. Следователно освен привръзка с чл. 84, ал. 1 от ЗЛОД следва да се посочи и коя от трите предвидени в нея хипотези на изпълнително деяние нарушителят е осъществил. В случая правилната правна квалификация, съответна на словесното описание на нарушението е чл. 84, ал. 2 вр. ал. 1, пр. 2-ро вр. чл. 57, ал. 1 от ЗЛОД. Непосочването в НП на чл. 84, ал.1 и съответната хипотеза на изпълнително деяние води до неправилна и непълна квалификация на нарушението. Липсата на правилна квалификация на нарушението в НП не може да се санира в съдебното производство, още повече, че това е задължителен реквизит на НП съгласно чл. 57, т.6 от ЗАНН, за който, за разлика от нередовностите по АУАН, не е предвиден ред за отстраняването му. Също така налице е несъответствие между тестовото описание на нарушението в НП и правната му квалификация.

За да е гарантирано правото на защита на наказаното лице, от съществено значение е наказващият орган да е посочил точната и правилна правна квалификация на нарушението. Затова и в НП между описателната част на нарушението, правната му квалификация и приложената санкционна норма следва да е налице пълно единство, за да е наясно наказаното лице какво точно нарушение му се вменява и за да може да упражни правото си на защита в пълен обем. В случая това не е спазено.

С оглед на гореизложеното съдът намира проведеното административнонаказателно производство като незаконосъобразно на процесуална основа. Изложените до тук процесуални нарушения са съществени, тъй като нарушават основните функции на акта /обвинителна/ и наказателното постановление /наказваща/, както и са довели до накърняване правото на защита на жалбоподателя, свързана с възможността му да разбере в извършване на какво нарушение е ангажирана административнонаказателната му отговорност, за да може да организира и реализира в пълна степен защитата си. Поради това наказателното постановление следва да бъде отменено на формално основание като незаконосъобразно без съдът да обсъжда дали жалбоподателят е осъществил състава на вмененото му административно нарушение.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ  НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 607 от 04.09.2018 на д. на Регионална Дирекция по горите-гр.Ловеч, с което на Х.И.В. с ЕГН **********, с адрес *** са наложени административни наказания, както следва: глоба по чл. 84, ал.2 от ЗЛОД  в размер на 100,00 лева, на основание чл. 94, ал.1 вр. чл. 84, ал. 1 от  ЗЛОД лишаване от право на ловуване за срок от три години, като на основание чл. 20, ал.1 от ЗАНН и чл. 95, ал.1 от ЗЛОД е отнето в полза на държавата 1 бр. ловна пушка марка „ИЖ 27 Е”, кал. 12/70, № ******* и ловни патрони – 8 бр. № 5; 1 бр. № 11; 2 бр. 13 нули; мини магнум; 4 бр. 4 нули; 1 бр. № 11 за извършено нарушение на чл. 84, ал. 2 от ЗЛОД във вр. с чл. 57, ал. 1 от същия закон като незаконосъобразно .

Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: