Решение по дело №245/2019 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 декември 2019 г.
Съдия: Иванка Пенева Иванова
Дело: 20197250700245
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                           190                     05.12.2019 г.                 град Търговище

 

  В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд - Търговище                                           пети състав            

На деветнадесети ноември                                                        година 2019

В публично заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Иванка Иванова

Секретар: Гергана Бачева

Като разгледа докладваното от председателя Иванка Иванова

АД № 245 по описа за 2019 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Х от АПК във вр. с чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

Делото е образувано по жалбата на „Тракия Глас България“ ЕАД, ЕИК *********, гр. Търговище, кв. „Въбел“, Индустриална зона, представлявано от прокуристите З. Б. и Б. Р. И. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ПАМ) № 19-0323-000159/ 05.09.2019 г. на полицейски инспектор (ПИ) при ОД на МВР – Шумен в РУ-Велики Преслав, с която е постановено на основание чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП прекратяване на регистрацията на лек автомобил „Фолксваген пасат“ с ДК№ Т 6059 ВТ за срок от 6 месеца, считано от 04.09.2019 г., тъй автомобилът на дружеството е управляван на 04.09.2019 г. от лицето Бр. М., което не притежава валидно СУМПС за територията на Р.България – управлява със СУМПС стар образец, издадено от Р.Турция, което не е придружено от легализиран превод на български език.

Жалбоподателят счита издадената заповед за незаконосъобразна поради нарушение на административно-процесуалните правила. Процесния адм. акт е издаден по повод на управление на 04.09.2019 г. около 22, 30 ч. в град Велики Преслав на лицето Бр.А. М.на лек автомобил „Фолксваген Пасат“ с ДК№ ..., собственост на дружеството, без да притежава валидно свидетелство за управление на територията на Р. България. Притежаваното от лицето СУМПС е издадено от Р. Турция по стар образец и не е придружено от легализиран превод на български език. Жалбоподателят сочи, че при проверката действително М. не е носел СУМПС, тъй като го е бил забравил в хотела в гр. Търговище, за което се обадил на свой колега, който го е донесъл своевременно във Велики Преслав, но не е донесъл превода, който е имал към свидетелството. На водача М. са били съставени АУАН без той да разбере, че проверяващите са приели, че няма валидно свидетелство за управление на МПС. Водачът е имал валидно свидетелство за управление, което към момента на проверката не се е намирало в него. Водачът е представил възражение по повод на съставения му АУАН като е представил препис на свидетелството за управление, като е навел доводи, че не владее добре български език макар и да е български гражданин, тъй като от 1991 г. живее постоянно в Р.Турция.

В съдебно заседание по делото жалбоподателят, редовно призован, не се явява, а се представлява от адв. И.И. от АК – Търговище, който поддържа жалбата и изразява мотивирано становище за отмяна на оспорения адм. акт.

 Ответникът по оспорването – пол. инспектор при  ОД на МВР – Шумен в РУ – Велики Преслав редовно призован, се явява лично, счита жалбата за неоснователна. От процесуалния му представител гл. юрк. И. И. е получена молба за даване ход на делото в нейно отсъствие и изразено становище за неоснователност на жалбата и потвърждаване на оспорения адм. акт.

Съдът като прецени допустимостта на жалбата, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, налице е правен интерес, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество, последната е основателна при следните съображения:

От фактическа страна съдът приема, че жалбоподателят „Тракия Глас България“ ЕАД е собственик на управлявания от водача М. автомобил м. „Фолксваген Пасат“ с ДК№ …, видно от  представената справка от адм. орган  (стр. 4 от адм. преписка).

На процесната дата 04.09.2019 г. в 22, 30 ч. водачът М. е управлявал автомобила на жалбоподателя в гр. Велики Преслав на ул. „Борис Спиров“ до сградата на ОБА със СУМПС без легализиран превод на български език, според съставения АУАН (стр. 2 от адм. преписка).

С процесната Заповед № 19-0323-00159 от 05.09.2019 г. пол. инспектор М. В. при ОД на МВР-Шумен в РУ-Велики Преслав е наложил ПАМ – прекратяване на регистрацията на ППС на жалбоподателя за срок от 6 месеца, считано от 04.09.2019 г. на основание чл. 171, т. 2а, б. А от ЗДвП.

На 09.09.2019 г. водачът М. е представил до РУ- Велики Преслав при ОД на МВР – Шумен възражение, към което представил копие на превод на притежаваното от него свидетелство за управление на МПС (стр. 12 от адм. преписка).

По делото е разпитан в качеството му на свидетел Б А Х, работещ в „Тракия Глас“ от 2005 г. Според свидетеля за инцидента в гр. Велики Преслав разбрал от директора на завода, който му се обадил и му казал, че колеги са спрени и Б. (Бр. М.) си е забравил книжката. Било късно. Той станал преоблякъл се и тръгнал към хотела, за да занесе книжката. М. бил отседнал в хотел „Идол“. Когато стигнал до рецепцията му се обадил по телефона, за да каже на рецепционистката да отключи стаята, за да може той да вземе свидетелството е да му го занесе. Качили се в стаята. М. обяснил къде се намира шофьорската книжка, св. Хюсеин намерил портмонето и я извадил и я занесъл в гр. Велики Преслав като я предал на М.. След като оставил книжката свидетелят се прибрал. По-късно от М. свидетелят разбрал, че е трябвало да вземе и още един превод или легализация, за който М. не е казал на свидетеля.

По делото е разпитан в качеството му на свидетел М. А. В. – мл. автоконтрольор в РУ- Велики Преслав от 20 години. Според свидетеля процесния автомобил е бил спрян с полицай И. К., с когото са били в автопатрулен екип. Около 22, 30 ч. двамата са спрели л.а. „Фолксваген Пасат“ с търговищка регистрация, тъй като навлизал срещу пътен знак, който забранява навлизането на леки автомобили. Пътят е бил еднопосочен и автомобилът е бил навлязъл от погрешната посока. В хода на проверката се установило, че водачът не носи СУМПС. Той е носел само лична карта. При извършената проверка на таблета, с който работи свидетелят е установил, че водачът не притежава СУМПС. В последствие водачът е обяснил, че притежава турско свидетелство, което не носи в себе си. Свидетелят е попитал водача М. дали свидетелството му е от новия образец, който е валиден или е от стария. Водачът му обяснил, че е от новия образец и до 20 минути може да го предостави. Свидетелят се съгласил да изчака. След като донесли свидетелството се оказало, че е от стария образец. Свидетелят попитал М. дали има превод на това свидетелство, а той отговорил, че няма. За тези нарушения на водача е бил съставен акт по ЗДвП и табелите на автомобила са били снети. С водача свидетелят е говорил на български език и М. е разбрал, че става въпрос за преводен документ.

По делото е разпитан в качеството му на свидетел И. Ц. К.– ст. полицай в група „Охрана на обществения ред“ в РУ – Велики Преслав от 2007 г. Поводът за спиране на процесния автомобил е бил навлизането  му в участък от пътя, който е еднопосочен. Автомобилът е бил спрян, защото е бил навлязъл срещу знака, който указва, че улицата е еднопосочна. Това е станало в гр. Велики Преслав на ул.“Борис Спиров“, близо до Областна управа. Водачът на автомобила, към момента на проверката не е носел свидетелство за управление. След около 20-30 мин., негов приятел му донесе свидетелството за управление, което е било турски образец – стар, което е невалидно за Европейския съюз и на територията на Р.България. Свидетелството е невалидно, без превод на български език. Водачът М. е заявил, че няма такъв превод към това свидетелство, което е стар турски образец. Новите свидетелства за управление, издадени от Р.Турция, важат за българската територия.

Съдът кредитира показанията и на тримата свидетели, като непротиворечащи на събраните по делото доказателства, поради което ги приобщава към същите.   

При тази фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

От правна страна съдът счита, че Заповед № 19-0323-000159 от 05.09.2019 г. на ПИ при ОД на МВР – Шумен в РУ – Велики Преслав, с която е приложена ПАМ на жалбоподателя е законосъобразна, като издадена от компетентен орган в кръга на неговите правомощия. Видно от представената Заповед № 372з-15125/ 04.06.2019 г. директорът на ОД на МВР – Шумен е упълномощил лицата от състава на дирекцията, които следва да издават заповеди за прилагане на ПАМ, сред които и служителите на длъжност „ПИ VІ и V степен“ към РУ“Велики Преслав“ при ОД на МВР – Шумен с компетентност за територията на съответното РУ при ОД на МВР - Шумен.

ПАМ са актове на държавно управление от категорията индивидуални административни актове и следва да бъдат подчинени на принципа на законност по отношение на издаването и изпълнението им. Материално-правните предпоставки, с които се предвиждат такива мерки подлежат на стриктно и ограничително тълкуване, т. к. с прилагането им се засяга директно правната сфера на адресата. Чрез прилагането на ПАМ се дава легален израз на държавна принуда, упражнявана в предвидените от закона случаи, поради което те следва да бъдат прилагани само в конкретно изброени в закона случаи, както и от компетентен орган (съобразно визирания в цитираната норма кръг от длъжностни лица).

Деянието станало причина за прилагане на ПАМ на жалбоподателя е извършено на 04.09.2019 г. или тогава е действала разпоредбата на чл. 171, т. 2а б. „а“ в редакцията си от ДВ бр. 2/ 2018 г., в сила от 03.01.2018 г. Според разпоредбата: „За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на адм. нарушения се прилагат следните ПАМ: ….2а.прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство: а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година;…“ Следователно необходимите материалноправни предпоставки за прилагане на мярката по този текст е лицето да е собственик на моторното превозно средство и да го е управлява трето лице с невалидно свидетелство за управление на територията на Р.България. Не се спори по делото, че жалбоподателят е собственик на процесното МПС. От съдържанието на АУАН е видно, че на инкриминираната дата и час третото лице М. е управлявало автомобила му с турско свидетелство за управление. Единственият спорен момент между страните е дали представеният пред адм. орган превод на свидетелството за управление на М. е легализиран превод на свидетелството на български език. Съдът приема, че такъв е налице. СУМПС на третото лице М. е преведено от лицензиран преводач съобразно правилата на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа. Свидетелството за управление на МПС на М. е издадено в Р.Турция, която е договаряща страна по Конвенцията за пътното движение и по силата на чл. 161, т. 1 ЗДвП се счита за валидно в РБългария, ако отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията. В случая административният орган не е разполагал със свидетелството за управление на МПС на М., не е обсъждал съответствието му с изискванията по приложение № 6 от Конвенцията за движението по пътищата, не е формирал изводи за неговата валидност и не е основал акта си на тях.

Отделно от това съдът счита, че АО е смесил понятията „не представя свидетелство за управление“ и „не притежава свидетелство за управление“. Действително към момента на проверката от служителите на адм. орган М. не е представил свидетелство за управление, което да е придружено с превод на български език, което обаче не изключва факта, че той е притежавал такъв превод (представен с възражението на М. пред АО, както и представен пред съда с подадената жалба против издадената ПАМ). Поради това съдът приема, че макар АУАН да е редовно съставен по предвидения за това ред и да се ползва с презумптивна доказателствена сила, то тя е оборена от жалбоподателя с годни доказателствена средства, поради което неправилно и незаконосъобразно административният орган не се е съобразил с нея, издавайки процесната заповед. В тежест на жалбоподателя е да опровергае презумпцията за истинност на АУАН по чл.189, ал.2 от ЗДвП и след като е го е сторил, то съдържащите се в него факти и обстоятелства следва да се считат за неверни, както неправилно е преценил и административният орган.

Наложената ПАМ е преустановителна и цели преустановяване на управлението на МПС от неправоспособно лице, което в случая не е налице. Процесното МПС е управлявано от правоспособно лице. В тази връзка съдът счита, че дори да се приеме, че процесната заповед е издадена в съответствие с материалния закон, то тя не съответства на целта на закона. Целта на закона, както бе посочено по-горе е предотвратяване на управлението на МПС от неправоспособно лице с цел избягване на ПТП. В случая това не е налице, поради което съдът намира, че с прилагането на процесната ПАМ не се постига целта на закона.

Поради изложеното съдът приема, че оспореният адм. акт е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, а подадената жалба е основателна.

Предвид на нормата на чл. 172, ал. 5 от ЗДвП, настоящото съдебно решение е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

Предвид на изхода от оспорването на жалбоподателя следва да бъдат присъдени направените разноски в размер на 550 лв., съставляващи внесена ДТ и адв. възнаграждение.

Воден от горното и на основание и на основание чл. 172, ал.2 във връзка с ал.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка  № 19-0323-000159/ 05.09.2019 г. на полицейски инспектор при ОД на МВР – Шумен в РУ-Велики Преслав, с която е постановено на основание чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП прекратяване на регистрацията на лек автомобил „Фолксваген пасат“ с ДК№ …за срок от 6 месеца, считано от 04.09.2019 г., тъй като автомобилът, собственост на „Тракия Глас България“ ЕАД, ЕИК *********, гр. Търговище, кв. „Въбел“, Индустриална зона, представлявано от прокуристите З. Б. и Б. Р. И. е бил управляван на 04.09.2019 г. от лицето Бр. М., което не притежава валидно СУМПС за територията на Р.България.

ОСЪЖДА РУ-Велики Преслав при ОД на МВР – Шумен да възстанови на „Тракия Глас България“ ЕАД, ЕИК *********, гр. Търговище, кв. „Въбел“, Индустриална зона, представлявано от прокуристите З. Б. и Б. Р. И. направените разноски в размер на 550 лв., съставляващи внесена ДТ и адв. възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване на основание чл. 172, ал. 5, изр. 2 от ЗДвП.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

                                              

ПРЕДСЕДАТЕЛ: