Присъда по дело №257/2007 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 87
Дата: 13 октомври 2009 г. (в сила от 29 октомври 2009 г.)
Съдия: Полина Маринова Маринова
Дело: 20073130200257
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 2 юни 2007 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

Номер……………                           година 2009                    Град Провадия

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Провадийският районен съд                                                              ІІ състав

 

На тринадесети октомври                                                Година две хиляди и девета

 

В публично заседание в следния състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА МАРИНОВА

                                                              

 

Секретар: Л.Я.

като разгледа докладваното от председателя

НЧХД № 257 по описа за 2007 година

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия м. ю. с., роден на *** г. в с. ***, област Варна, живущ ***., български гражданин, образование основно, женен, неработи, осъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН  в това, че на 13.07.2007 г. около 15.40 часа в с. ****, област Варна е причинил лека телесна повреда, изразяваща се в счупване на носните кости с разместване на костните фрагменти; прободно-порезна рана с дълж. 6-7 мм по лявата задно-странична повърхност на гръдния кош, на ниво 7-8 ребра; прободно-порезна рана с дълж. 8 мм по лявата мишница; прободно-порезна рана с дълж. 5 мм по лявата предмишница; повърхностна разкъсно-контузна рана с кръвонасядане около нея по лигавицата на долната устна; значително изразени оток и кръвонасядане по клепачите на лявото око с ангажиране и на лявата вежда и лявата скула; силно изразен оток и кръвонасядане по гърба на носа; оток и кръвонасядане по клепачите на дясното око; оток в областта на лявото рамо на долната челюст и лявата ушна мида; кръвонасядане по предната повърхност на лявата ушна мида; кръвонасядания с петнист вид по шията; оток и кръвонасядания по лявата предмишница; оток и кръвонасядане по гърба на лявата длан; ожулване по левия лакет; ожулване по лявата предмишница; ожулване по дясната гривнена става,  които в своята съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота на С. К. М. ***.,  поради което и на основание чл. 130, ал. 1 от НК и чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „в” от НК му налага наказание  ГЛОБА в размер на 300 лева.

ОСЪЖДА подсъдимия м. ю. с. да заплати на  С. К. М. сумата 1300 лева, представляваща обезщетение за причинените й с деянието неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от датата на деянието – 13.05.2007 год. до окончателното изплащане на сумата, като ОХВЪРЛЯ иска за разликата до общо предявения размер от 3000 лева, както и сумата в размер на 92.00 лева – съдебно-деловодни разноски.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия С. да заплати държавна такса върху уваженият гражданския иск в размер на 52.00 лева в полза на Държавата, по сметка на ВСС.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване пред ВОС в петнадесетдневен срок от днес.

                                                          

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

        МОТИВИ към присъдата по Н.Ч.Х.Д.№ 257 по описа за 2007г. на Районен съд- Провадия

         На 30.05.2007г. в Районен съд- гр.Провадия е постъпила тъжба от С.К.М., с ЕГН: ********** ***-Варна срещу М.Ю.С., с ЕГН: ********** ***. с която му е повдигнато обвинение за престъпление по чл. 130 ал.1 от НК.

          За съвместно разглеждане в наказателния процес е приет предявеният от тъжителката срещу подсъдимият С. граждански иск в размер на 3000 лв.- представляващи обезщетение за причинените й с деянието неимуществени вреди, ведно с законната лихва върху претендираната главница, считано от датата на увреждането-13.05.2007г. до окончателното й изплащане.

          Повереника на тъжителката адв.С. поддържа обвинението по отношение на подсъдимият, като в пренията по същество предоставя на съда да определи вида и размера на наказанието, което следва да му бъде наложено и пледира за уважаване на гражданският иск в предявения размер.

       Защитниците на подсъдимият М. - адв.Г. и Н., излагат твърдения, че деянието не е общественоопасно, тъй като е извършено при неизбежна отбрана и на основание чл. 12, ал. 1 НК пледират за постановяване на оправдателна присъда.

            Подсъдимият М.Ю.С. не се признава за виновен, като в последната си дума, изразява съжаление за случилото се.

           Преценявайки доказателствата по делото, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа и правна страна:

                                  Подсъдимият М. Ю. С. ***.

            Тъжителката С.К.М. и синът на С. известно време живяли на семейни начала в дома му, като от съвместното си съжителство имали дете Наазан. След раздялата им М. и детето се преместили при родителите й.

            М. категорично се противопоставяла и осуетявала всеки опит за контакт на бащата и родителите му с детето.

            На 13.05.2007г.следобяд подсъдимият минавал с каруца покрай дома на тъжителката и решил, независимо от нежеланието й да се отбие за да види внучето си.В този момент М. била сама и приспивала детето.С. извикал и свидетелката излязла навън, но когато го видяла незабавно се прибрала в къщата.Подсъдимият влязъл в двора през отключената входна врата.

            За да го прогони тъжителката взела малък кухненски нож за белене на плодове и излязла. Опитала се да избута подсъдимия от стъпалата и размахала ножа пред лицето му. Тогава С. хванал ръцете й и успял да я събори на земята. При опита да й отнеме ножа пластмасовата дръжка се счупила, но с острието й нанесъл повърхностни порезни рани в областта на лявата мишница и гръдния кош, след което продължил да й нанася удари по лицето, гърба и я ритнал в корема.М. се разплакала, при което С. й казал, че ако не я съжалявал, щял да я убие и си тръгнал.

           Тогава при нея отишла съседката й – М., която прибрала пострадалата в дома, а след това се обадила на майка й- свидетелката С. В. А..

           Малко по-късно пострадалата се обадила в полицията. Отзовалият се на сигнала мл.РИ свидетелят Л. Н.И. намерил подсъдимия пред селското барче във видимо нетрезво състояние и го задържал.

          С Постановление изх.№ 897/16.01.2008г. на прокурор при Районна прокуратура-Провадия образуваното срещу С. ДП № 4282/2007г. е частично прекратето досежно предявеното му обвинение по чл. 129 ал.1 от НК.

           Видно от заключението на вещото лице по допуснатата съдебно-медицинска експертиза, което съдът кредитира като обективно и компетентно дадено при прегледа на пострадалата М.  са установени следните травматични увреждания: счупване на носните кости с разместване на костните фрагменти; прободно-порезни рани по мишницата на лявата ръка и гръдния кош с дължина между 6-8 мм, отоци и кръвонасядания по лицето, шията, горните крайници, ожулвания по дясната ръка и по предмишницата на лявата ръка, които в своята съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота.Порезните рани са резултат от действието на предмет с режещ ръб, вкл.и нож, а останалите от удари с или върху твърди, тъпи предмети, като е възможно да бъдат причинени и от удари с юмруци, ритане с крака или от удари върху земната повърхност.

           При така установената доказателствена съвкупност, съдът намира че подсъдимият М.Ю.С. е осъществил от обективна и субективна страна състава на повдигнатото му с тъжбата обвинение по чл. 130 ал.1 от НК.

             Съдът не кредитира обясненията на подсъдимия, който твърди, че е ударил на пострадалата само един шамар, при което тя паднала на земята и категорично отрича да й е нанасял удари с нож, като намира, че същите са депозирани единствено с оглед изграждане на една твърде неубедителна защитна версия.

              Тези твърдения категорично се опровергават от заключението на в.л. по изготвената съдебно-медицинска експертиза, видно от която на пострадалата са нанесени множество порезни рани в различни части от тялото, а другите травматични увреждания не биха могли да бъдат причинени по описания от С. механизъм, а са получени в резултат на удар с или върху твърди, тъпи предмети, а счупването на носните кости – от силни удари с или върху подобни предмети, но с ограничена удряща повърхност/ възможно при удар с юмрук или ритник/.

              Съдът не цени и показанията на свидетелката Л. М.Ю./ дъщеря на подсъдимия/, която не е пряк очевидец на инцидента, но споделя, че същия ден е придружила баща си до сградата на РУ-Провадия, където видяла и М., която изглеждала добре и нямала видими наранявания в областта на лицето, т.к. същите са изолирани, тенденциозни и явно повлияни от родствените й отношения с подсъдимия.Житейски оправдан и логичен е стремежа на свидетелката,чрез показанията си да оневини своя баща.

             При тези фактически положения неприемлива е позицията на защитата за неизбежна отбрана, респ. за превишаване на нейните предели. След като ножа й е бил отнет пострадалата само се е опитвала неуспешно да се защити и въпреки, че за С. не е съществувала реална, непосредствена опасност от възобновяване на нападението той продължил да й нанася удари.

           От субективна страна подсъдимия е осъществил  деянието с пряк умисъл, т.к. е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е и е целял настъпването на общественоопасните последици.

         При индивидуализацията на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимия С. за престъплението по чл. 130 ал.1 от НК, съдът като взе предвид, че в санкционната част на нормата се предвиждат две алтернативни наказания- лишаване от свобода и пробация, намира, че по-адекватното измежду тях с оглед личността на дееца, която не се характеризира с висока степен на обществена опасност/ действително той е осъждан, но тези предходни осъждания са отдалечени във времето, последното е от 1995г. което е индиция за положителна промяна на предшестващото му асоцииално поведение към зачитане на установените порядки, морални ценности и правов ред на обществото/е наказанието „пробация”. Същевременно съдът намира, че са налице и изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства, а именно, че поведението му е било изцяло провокирано от съществуващите неприязнени отношения между двете семейства и категоричния отказ на пострадалата да им разреши да се срещат и виждат внучката си, обремененото му материално и семейно положение, исреното разкаяние от стореното му наложи наказание при условията на чл.55 ал.2 б.”в” от НК- „ГЛОБА” в размер на 300 лв., който съобрази с имотното му състояние.

     С присъдата си   съдът се произнесе и по предявеният от тъжителката М. срещу подсъдимият С. граждански иск с правно основание чл.45 от ЗЗД за обезщетение за причинените й с деянието неимуществени вреди.

    Като прецени характера на причинените й телесни увреждания - независимо,че са й нанесени множество травматични наранявания те са повърхностни, интензитета на претърпените болки и страдания, непродължителният възстановителен процес ги оцени по справедливост на 1300 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането-13.05.2007г., като ОТХВЪРЛИ иска за разликата до общо предявения размер от 3000 лв.

         С присъдата си, съдът осъди подсъдимият С. да заплати и следващата се държавна такса върху уважения размер на предявената искова претенция в размер на 52 лв.

         Водим от горното, съдът постанови присъдата си.

 

 

                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: