Решение по дело №1212/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 239
Дата: 24 септември 2019 г. (в сила от 24 септември 2019 г.)
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101212
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……… / 24.09.2019 г., гр. *****

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

          ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, III състав, гражданско отделение, в открито  съдебно заседание, проведено на седемнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН 

 

          при участието на секретаря И.В., като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1212 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на Глава четиридесет и девета от ГПК.

          Делото е образувано въз основа на молба, подадена от А.М.Х., ЕГН ********** и С.С.Х., ЕГН **********, двамата с постоянен и настоящ адрес:*** 13, родители и законни представители на малолетния М.С.С., ЕГН **********, роден на *** г., с правна квалификация чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/.

          С молбата се иска да бъде допусната по отношение на Община ***** промяна във фамилното име на детето им, като вместо „С.“ същото да бъде „Х.“. В молбата се твърди, че към датата на раждане на детето – 18.05.2019 г., неговият баща се именувал С.С. А.. На 14.08.2019 г. родителите на М. сключили граждански брак и бащата на детето приел фамилното име „Х.”. Това довело до различие във фамилното име на детето, което е „С.”, от това на родителите му, което е „Х.”. Според молителите това обстоятелство било предпоставка за усложнения и неприятности в ежедневието, при пътуване, когато имат нужда от административни услуги и др. Семейството живеело в ****** и се налагало непрекъснато да представят пълен набор от документи – удостоверения за раждане, за сключен граждански брак, заедно с техните преводи, което било сложно и ангажиращо. Предвид изложеното молят фамилното име на сина им да бъде променено от „С.” на „Х.”.   

          В проведеното по делото открито съдебно заседание, молителите, редовно призовани – не се явяват, а се представляват от адвокат А.А., която поддържа молбата и излага аргументи в подкрепа на твърдението за наличието на важни обстоятелства, които налагат исканата промяна. Заинтересованата страна Община ***** не изпраща представител, изразява писмено становище за основателност на молбата поради наличието на важни обстоятелства по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ГПК, които налагат това. РП – *****, редовно призована, се представлява от прокурор Явор Йорданов, който изразява становище, че по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР искането се явява основателно и следва да бъде уважено. На основание чл. 15, ал. 6 от Закона за закрила на детето по делото е уведомена ДСП – *****, на която е указано да представи социален доклад. Същата, редовно призована, не изпраща представител. Постъпило е писмо, с което Дирекцията уведомява съда, че при посещение на регистрирания постоянен и настоящ адрес на молителите същите не са били открити от социалния работник, поради което Отдел „Закрила на детето” към ДСП – ***** не може да изрази становище дали промяната във фамилното име е в интерес на детето.

          Съдът, след съвкупна преценка на доказателствата по делото, приема за установено от  фактическа страна следното:

          От приетите по делото писмени доказателства: заверено копие от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 0066/20.08.2019 г. от община *****, заверено копие от удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за граждански брак № 0061/14.08.2019 г. от община ***** и потвърждение за адресна регистрация на А.М.Х. от 13.09.2019 г. с превод на български език, се установява, че М.С.С. е роден на *** г. в ****** и негови родители са А.М.Х. - майка и С.С.Х. – баща, че С.С. А. и А.М.Х. са сключили граждански брак, като С.С. А. е приел след сключване на брака фамилията на съпругата си – Х. /вместо предбрачното си фамилно име А./, както и че А.М.Х. е адресно регистрирана в гр. ******, ******. 

          От служебно направените справки в НБД „Население” се установява, че родителите на М.С.С. са записани с имената: С.С.Х. – баща и А.М.Х. – майка и че детето, и неговите родители имат регистрирани постоянен и настоящ адрес ***.

          От събраните по делото гласни доказателства - показания на свидетеля Н.Т.Ш.– позната на семейството от 20 години, се установява, че молителите живеят в ****** от 5 – 6 години и че на 18.05.2019 г. им се родило дете. Знае, че родителите имат проблеми с фамилното име на детето и на А. ѝ е трудно да докаже, че е майка на детето, когато ѝ се налага да посещава институции. Родителите на детето сключили граждански брак наскоро и фамилното им име е Х.. Съдът кредитира и възприема показанията на свидетеля, доколкото същите кореспондират с останалите доказателства по делото. 

           Така установените обстоятелства по делото обосновават следните правни изводи:

          В закона за българското гражданство /ЗБГ/ се определят условията и реда за придобиване, загубване и възстановяване на българското гражданство. Българското гражданство се урежда от Конституцията на Република България, от закона и от международните договори, които са в сила при настъпването на фактите или събитията, свързани с гражданството. Според чл. 8 от ЗБГ български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.

           Към момента е  съставен акт за гражданско състояние /акт за раждане/ на детето М., роден на *** г. в ******. Представеното по делото удостоверение за раждане, издадено от Община ***** въз основа на Акт за раждане № 0066 от 20.08.2019 г. на М.С.С., представлява доказателство относно обстоятелството, че в действителност на лице  с имена М.С.С. е бил съставен акт за раждане.

           Името е съществен белег – постоянно словесно обозначение  на всяко физическо лице, който трайно го индивидуализира и отличава от всички други лица. Юридически то е уредено с императивни правни норми. Законодателят определя името като съставно, състоящо се от три части - собствено, бащино и фамилно, като всяка от тези части се използва при различни условия на социално общуване. То не може да бъде променяно извън рамките на посочените от закона начини, освен само по съдебен ред и при наличие на определени в закона предпоставки, предвидени в разпоредбата чл. 19, ал. 1 от ЗГР, а именно: когато името или отделен негов елемент е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. В закона липсва обозначение кои обстоятелства са важни по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, но съгласно разрешенията дадени в трайната съдебна практика, това са такива обстоятелства, които правят носенето на името лично или обществено неудобно или неподходящо. Обстоятелствата следва да са с обективен характер, а доколко те са важни законодателят е предоставил преценката на съда с оглед особеностите на всеки конкретен случай. Според застъпеното становище в решение № 507 от 22.10.2010 г. по г. д. № 227/2010 г. на ВКС, ІІІ г.о. важни обстоятелства по смисъла на чл. 19, ал.1 от ЗГР са тези, които са лично и обществено значими. С решение № 138 от 19.03.2009 г. по г. д. № 611/2007 г. на ВКС, II г.о. е прието, че законът следва да се тълкува в по-широк смисъл, като съдът следва да се съобрази с наличието на факти от субективно естество, ако исканата промяна не е свързана с намерение да се въведат в заблуждение органите на реда или определени институции.

     В допълнение към гореизложеното е необходимо да се отбележи, че за да се промени определено име /собствено, бащино или фамилно/ поради наличието на важни обстоятелства, които налагат това, необходимо и достатъчно е да е налице едно важно обстоятелство по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, макар и в цитирания нормативен текст това понятие да е употребено в множествено число.

          Съгласно чл. 14, ал. 1 от ЗГР фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.

         Предвид обстоятелството, че след сключване на гражданския брак двамата родители носят фамилията Х., а детето им М. е записано с фамилията С., според настоящия съдебен състав важни обстоятелства по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР се явяват онези, които създават преди всичко затруднения при общуването в обществото, включително и с държавните институции. Тези важни обстоятелства не трябва обаче да са в нарушение на изискванията на чл. 9, чл. 14 от ЗГР и на други императивни разпоредби на посочения закон. 

        От събраните по делото доказателства по безспорен начин се установи, че се касае за необходимост едно фактическо положение да бъде юридически закрепено. Тази необходимост е заявена от родителите, представляващи детето. Според съда, след като законодателят е дал възможност на родителите  да изберат фамилното име на детето измежду фамилното име на бащата и бащиното му име, то волята им трябва да бъде зачетена. 

         Въз основа на тези изводи съдът намира, че важността на така установените други обстоятелства води до заключението за законосъобразност на искането относно фамилното име на детето, поради което молбата за неговата промяна от „С.” на „Х.” е основателна и следва да бъде уважена.

         На основание  чл. 75 от ЗГР, длъжностните лица по гражданското състояние в Община ***** следва да бъдат задължени да отбележат допуснатата промяна в данните за гражданско състояние на детето М.С.С., ЕГН **********, в съставения акт за гражданско състояние – акт за раждане № 0066 от 20.08.2019 г. на Община ***** и в регистъра на населението на Община *****.

         Мотивиран от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

         ДОПУСКА на основание чл. 19, ал. 1 от ЗГР промяна във фамилното име на детето М.С.С., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес:*** 13, от „С. на Х..

   ЗАДЪЛЖАВА длъжностните лица по гражданското състояние в Община ***** да отбележат допусната промяна в акта за раждане и регистъра на населението, като вместо отразеното фамилно име на М.С.С., ЕГН **********, с адрес: *** 13 - „С.”, впишат фамилното име „Х.“.

   УКАЗВА препис от решението да се изпрати на длъжностните лица по гражданското състояние в Община *****,  за отбелязване на допусната от съда промяна в данните за гражданско състояние на лицето М.С.С., ЕГН **********, в съставения акт за гражданско състояние – акт за раждане № 0066 от 20.08.2019 г. на Община ***** и в регистъра на населението на Община *****.

   УКАЗВА препис от решението да се изпрати до Централно бюро „Съдимост” при Министерство на правосъдието за отбелязване на допуснатата промяна.

        Препис от решението да се връчи на молителите чрез адвокат А.А. ***.

        Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 537 ал.1 от ГПК.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: