Присъда по дело №1094/2013 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 25
Дата: 27 февруари 2014 г. (в сила от 14 март 2014 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20135640201094
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 декември 2013 г.

Съдържание на акта

 

П Р И С Ъ Д А  № 25

 

                                                гр.Хасково 27.02.2014г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Хасковски районен съд                                                                наказателен състав

На двадесет и седми февруари             през  две хиляди и четиринадесета година

в публично заседание в следния състав:

                                                                

                                                                            Председател : Мартин Кючуков

                                                                Съдебни заседатели: 1.Тома Томов

                                                                                                     2.Мариана Георгиева

                                                               

секретар: Десислава Вълканова

прокурор: Емилия Генова

като разгледа докладваното от съдията

НОХД №1094 по описа за 2013 година

 

 

П Р И С Ъ Д И:

 

       ПРИЗНАВА подсъдимия Б.Ф.М. ЕГН **********, роден на ***г***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин, с основно образование /грамотен/, женен, безработен, неосъждан за виновен, в това, че на 01.06.2013г. в с.Стамболово, обл.Хасково, при условията на продължавано престъпление, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил у Г.В. ***, П.А.П. ***, Ф.С.А. ***, Б.С.Е. ***, А.Ю.В. *** заблуждение /за това, че ще им намери работа на обект в Гърция/ и с това им причинил имотна вреда съответно на Г.В. Стоянова в размер на 65 лева, на П.А.П. в размер на 65 лева, на Ф.С.А. в размер на 62 лева, на Б.С.Е. в размер на 68 лева, на А.Ю.В. в размер на 85 лева, всичко общо в размер на 345 лева - престъпление по чл. 209 ал. 1 във вр. чл. 26 ал. 1 от НК, поради което и на осн.чл.209 ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК вр.чл.58а ал.4 вр.чл.55 ал.1 т.1 от НК му налага наказание „лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, като на осн.чл.66 ал.1 от НК отлага изпълнението на така наложеното наказание, с изпитателен срок от 3 години.

 

       Присъдата подлежи на въззивно обжалване и протест пред Хасковски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

 

                Районен съдия: /п/ не се чете                       Съдебни заседатели :  1. /п/ не се чете                       2. /п/ не се чете

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: Д.В.

                                                                                             

 

                                                                 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

                                                                                  Нохд № 1094 / 2013 год. на ХРС

 

МОТИВИ:

 

            Обвинението срещу подсъдимия Б.Ф.М. *** е повдигнато за това, че на 01.06.2013 г., в село Стамболово, обл.Хасково, при условията на продължавано престъпление, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил заблуждение у Г.В. ***, П.А.П. ***, Ф.С.А. ***, Б.С.Е. ***, А.Ю.В. ***, относно намирането на работа на обект в Гърция и с това им причинил имотна вреда съответно на Г.В. С. в размер на 65 лева, П.А.П. в размер на 65 лева, Ф.С.А. в размер на 62 лева, Б.С.Е. в размер на 68 лева, А.Ю.В. в размер на 85 лева, всичко общо в размер на 345 лева – престъпление по чл.209 ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК.

            РП-Хасково поддържа така повдигнатото обвинение и пледира за налагане на наказание „лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, чието изпълнение да бъде отложено при условията на чл.66 ал. 1 от НК с изпитателен срок от 3 години.

            Подсъдимият разбира в какво е обвинен и се признава за виновен. Съгласен е с фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на обвинителния акт. Съдът чете определение по чл.372 ал.4 от НПК.

            Съдът прие за установено от фактическа страна, изложеното в обстоятелствената част на обвинителния акт, а именно :

            На 31.05.2013 г. св. П.А.П. посетил кафене в центъра на с. Стамболово, обл. Хасково, където се запознал с подсъдимия Б.Ф.М.. Последният обяснил на св. П., че търсил хора за работа в Р Гърция, на обект – винпром в гр.Кавала. Подсъдимият имал чисто користни намерения, като предложил на св. П. да му уреди работа в Гърция. За тази цел подсъдимият казал на св. П., че трябвало да му даде авансово сумата от 65 лева, както и трудовата си книжка, с които подс. М. да изготви документите за работа и заминаване в Р Гърция. По този начин св. П. бил въведен в заблуждение относно уговорката за намиране на работа.

            След като приключил разговора между двамата, подс. М. тръгнал с лекия си автомобил към с. Царева Поляна, обл. Хасково. По пътя видял св. Б.С.Е., като последният махнал с ръка, а като резултат подсъдимият спрял своя автомобил. Подсъдимият имал чисто користни намерения, като предложил на св. Е. да му уреди работа в Р Гърция. За целта св. Е. трявало да заплати сумата от 65 лева и даде своята трудова книжка, с които подсъдимия трябвало да изготви документите, които били нужни за заминаване и работа в Р Гърция. По този начин св. Е. бил въведен в заблуждение относно уговорката за намиране на работа.

            На 01.06.2013 г. подс. Б.Ф.М. отишъл в дома на св. П. ***, където били и св. Г.В. С. – майка на св. П. и св. Ф.С.А. – приятелка на св. С.. На 01.06.2013 г. в дома на св. П., подсъдимият отново обяснил на св. П., св. С. и св. А., че търсил хора за работа в Р Гърция на обект – винпром в гр. Кавала. С чисто користни намерения, подсъдимия предложил на св. П., св. С. и св. А., да им намери работа в Р Гърция, като за целта те трябвало да му дадат трудовите си книжки и авансово сумата от 65 лева за всеки един от тях, с които подсъдимия трябвало да изготви документите за заминаване и работа в Р Гърция. По този начин св. П., св. С. и св. А. били въведени в заблуждение относно уговорката за намиране на работа, тъй като подсъдимият бил наясно, че нямало как да им намери работа и да им върне парите.

            На 01.06.2013 г. св. П., св. С. и св. А. дали сумата съответно от 65 лева от св. П., 65 лева от св. С. и 62 лева от св. А., както и трудовите си книжки на подсъдимия Б.Ф.М., който поискал сумите, знаейки че няма да може да намери работа на лицата в Р Гърция и след умело въвеждане в заблуждение от негова страна.

             След като си тръгнал от дома на св. П., подсъдимият М. на 01.06.2013 г. в с. Стамболово, обл. Хасково, се срещнал и със св.Б.С.Е. и св.А.Ю.В.. На тази среща, подс. М. обяснил на св. Е. и св. В., че търсел хора за работа в Р Гърция на обект – винпром в гр. Кавала. С чисто користни намерения подсъдимият предложил на св. В. и св. Е. да им намери работа в Р Гърция, като за целта те трябвало да му дадат трудовите си книжки и авансово сумата от 65 лева за всеки един от тях, с които подс. М. трябвало да изготви документите за заминаване и работа в Гърция.

             По този начин св. В. и св. Е. били въведени умишлено в заблуждение от подс. Б.Ф.М., тъй като последният бил наясно, че нямало как да им намери работа и да им върне парите.

             На 01.06.2013 г. св. В. и св. Е. дали сумата съответно от 68 лева от св. Е. и 85 лева от св. В., както и трудовите си книжки на подсъдимия Б.Ф.М., който поискал сумите, знаейки че няма да може да намери работа на лицата в Р.Гърция и след умело въвеждане в заблуждение от негова страна.

             Така от всички лица – съответно Г.В. ***, П.А.П. ***, Ф.С.А. ***, Б.С.Е. ***, А.Ю.В. ***, подсъдимият взел общо сумата от 345 лв., които нямал и намерение да връща.

             На въведените в заблуждение лица подсъдимият Б.Ф.М. казал, че трябвало да отиде в гр. Пловдив, за да изготви документите и на следващия ден 02.06.2013 г. щял да дойде в с. Стамболово, обл. Хасково с лекия си автомобил, за да ги закара до гр. Кавала, Р Гърция. На следващия ден 02.06.2013 г. св. П.А.П., св.Г.В. С., св.Ф.С.А., св.Б.С.Е. и св.А.Ю.В. се опитали да се свържат с подсъдимия Б.Ф.М. по телефона, но последният не отговарял на телефонните им обаждания и не бил отишъл в с.Стамболово обл.Хасково.

            При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

            Измама по смисъла на чл.209 ал.1 от НК е налице тогава, когато едно лице, с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда.

            Това означава, че при измамата са налице три основни момента – 1. Възбуждане или поддържане на заблуждение у някого – т.е умишлено създаване на неверни представи за съществуването или несъществуването на определени обстоятелства от обективната действителност или укрепване, утвърждаване на вече съществуващите в съзнанието на пострадалия неверни представи; 2. Неверните представи именно мотивират пострадалия да извърши акт на имуществено разпореждане – т.е ако тези представи не са налице у пострадалия същият не би извършил фактическото или правното разпореждане; 3 Акт на имуществено разпореждане, в резултат на който настъпват вреди – в патримониума на измамения или на друго лице, т.е престъплението е резултатно и поначало умишлено от субективна страна, при наличие и на специфична противоправна цел – да се набави за себе си или за другиго имотна облага.

            От обективна страна в конкретният случай подсъдимият М. е възбудил заблуждение у св. П., св. С.а, св. А., св. Е. и св. В., че ще им намери и уреди работа в Р Гърция на обект – винпром в гр. Кавала. От това негово действие са настъпили имуществени вреди съответно на Г.В. С. в размер на 65 лева, П.А.П. в размер на 65 лева, Ф.С.А. в размер на 62 лева, Б.С.Е. в размер на 68 лева и А.Ю.В. в размер на 85 лева, всичко в общ размер на 345 лева.

            По-насетне - характерно за субективната страна на измамата е, че деецът действува с пряк умисъл и с цел да набави за себе си или другиго имотна облага.

            Това означава, че още в началото, преди осъществяването на каквито и да е действия и бездействия по измамата, престъпният деец, със сигурност знае, че няма да изпълни каквито и да е договорни отношения, обещания или уговорки и няма и намерение да го прави, а ще ги използва само или за създаването на измамливи представи или пряко за мотивиране на пострадалия да извърши акт на имуществено разпореждане. Освен това, още в този момент деецът знае и иска именно да набави за себе си или за другиго неправомерната и неследваща му се имотна облага.

            Иначе казано, договорните отношения се използват от престъпния деец, само за да се създадат измамливите представи у пострадалия и той да извърши акт на имуществено разпореждане.

            От субективна страна – именно такъв е конкретния случай.

            Подсъдимият Б.Ф.М. е съзнавал, че няма да може да намери и уреди работа на св. П., св. С., св. А., св. Е. и св. В. в Р  Гърция, но въпреки това умишлено е въвел в заблуждение същите, като с това им е причинил имотна вреда, за да  набави за себе си имотна облага. Именно нуждата от работа и убеждението, че подс.М. ще може да им намери добре заплатена работа, е накарала св.П., св.С., св.А., св.Е. и св.В. да отделят от своя патримониум общата сума от 345 лева, с която всъщност подсъдмият се е обогатил.

           Ако подсъдимият е имал намерение да намери работа на пострадалите лица, щеше да намери начин да се свърже с лицата по някакъв начин, за да може или да изпълни обещанието си и да ги закара с лекия си автомобил до гр.Кавала или да им върне парите поради невъзможност да им намери работа.

            Налице е и специфичната противоправна цел за измамата – в случая да набави за себе си имотна облага.

            Отделните деяния на Б.М. осъществяват поотделно състава на измамата по чл.209 от НК,  извършени са през непродължителни периоди от време, при една и съща фактическа обстановка и еднородна вина, като последващите от обективна и субективна страна се явяват продължение на предшестващите. Ето защо е налице фигурата на продължаваното престъпление по чл.26 ал.1 от НК.

            Ето защо съдът прие, че подсъдимият Б.Ф.М. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на измамата по чл.209 ал.1 от НК вр.чл.26 ал.1 от НК като на 01.06.2013 г. в село Стамболов, обл.Хасково, при условията на продължавано престъпление, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил заблуждение у Г.В. ***, П.А.П. ***, Ф.С.А. ***, Б.С.Е. ***, А.Ю.В. ***, относно намирането на работа на обект в Гърция и с това им причинил имотна вреда съответно на Г.В. С. в размер на 65 лева, П.А.П. в размер на 65 лева, Ф.С.А. в размер на 62 лева, Б.С.Е. в размер на 68 лева, А.Ю.В. в размер на 85 лева, всичко общо в размер на 345 лева.

От субективна страна деянието е извършено при условията на пряк умисъл – подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на извършеното, предвиждал е настъпването на престъпния резултат и е искал именно него.

            Лицето не е осъждано и по делото липсват отрицателни характеристични данни.     Съдът определи наказанието на подсъдимия по следния начин :

            Делото протече по реда на съкратеното съдебно следствие. Съставът на чл.209 ал.1 от НК предвижда наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 до 6 години. С оглед правилото на чл.58а ал.1 от НК съдът следва да определи наказанието по общите правила – като обсъди съотношението между смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства и след това да намали така определеното наказание с 1 / 3. Като смекчаващи вината обстоятелства съдът прие – чистото съдебно минало на подсъдимия, липсата на криминални регистрации, пълните самопризнания още от досъдебното производство, оказаното съдействие на органите на досъдебното производство и съда, относително ниската стойност на причинените имуществени вреди, които са около размера на една минимална работна заплата за страната /310 лв. за 2013г. и 340 лв. за 2014г./. Отегчаващи вината обстоятелства липсват. Ето защо съдът счете, че са налице многобройни смекчаващи вината обстоятелства и са налице основания за приложение на чл.55 ал.1 т.1 от НК, тъй като съставът на престъплението има специален минимум. С оглед чл.58а ал.4 от НК съдът счете, че чл.55 ал.1 т.1 от НК е по благоприятния за дееца и приложи него. Съдът слезе под установения минимум на наказанието по чл.209 ал.1 от НК – а именно 1 година и определи наказанието в интервала на абсолютния минимум по общата част – 3 месеца – 12 месеца. Като прецени събраните по делото доказателства, степентта на обществената опасност на извършеното престъпление, както и данните за личността на подсъдимия, съдът счете, че наказание „лишаване от свобода” за срок от 6 месеца напълно би постигнало целите на индивидуалната и генералната превенции. Подсъдимият не е осъждан към момента на извършване на деянието и целите на наказанието могат да бъдат постигнати и без ефективно осъждане, поради което са налице предпоставките за приложение на разпоредбата на чл.66 ал.1 от НК. По тази причина съдът отложи изпълнението на така наложеното наказание с изпитателен срок от 3 години.

Воден от горното, съдът постанови присъдата си.

 

                                                                                     Районен съдия: /п/ не се чете

 

Вярно с оригинала!

Секретар: Д.В.