Решение по дело №505/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 452
Дата: 10 юли 2023 г.
Съдия: Мария Иванова Колева
Дело: 20237150700505
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 452 / 10.7.2023г.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПАЗАРДЖИК, Х-ти състав, в открито заседание на четиринадесети юни две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ВЕСЕЛКА ЗЛАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

2. МАРИЯ КОЛЕВА

 

при участието на секретаря Антоанета Метанова и участието на прокурора Стоян Павлов, като разгледа докладваното от съдия Колева к.а.н. дело № 505 по описа за 2023 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационната жалба на Л.Д.Р.,***, подадена чрез процесуален представител адвокат Д.А., срещу Решение № 176/07.04.2023 г. по АНД № 993/2022 г. на Районен съд-Пазарджик, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-1006-002710/25.10.2021 г. на началник група КПДГПА към ОДМВР-Пазарджик. Релевирани са доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и в противоречие с материалния закон, по които се претендира отмяната му, ведно с присъждане на разноски за двете съдебни инстанции.

Ответникът - началник група КПДГПА към ОДМВР-Пазарджик не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура-Пазарджик, взел участие в настоящото производство, дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд-Пазарджик, Х-ти състав, приема касационната жалба за допустима, като подадена от легитимирано лице, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, а разгледана по същество - неоснователна, по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалбата на Л.Р. срещу Наказателно постановление № 21-1006-002710/25.10.2021 г. на началник група КПДГПА към ОДМВР-Пазарджик, с което на посочено правно основание чл. 178ж, ал. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) му е наложена глоба в размер на 1 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за извършено нарушение на чл. 58, т. 3 ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 1 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лв., за това, че не носи контролния талон от свидетелството за управление – нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП. От фактическа страна е прието за установено, че на 10.09.2021 г., около 15.50 часа, в община Пазарджик, на Автомагистрала „Тракия“, км 65, в посока гр. София, е управлявал лек автомобил „Фолксваген Пасат“, рег. № ***, негова собственост, като не изпълнява задължението си да не се движи в лентата за принудително спиране на АМ без да има повреда на МПС или здравословни причини на водача или пътника. При извършената му проверка не е носил КТ към СУМПС.

Районен съд-Пазарджик е събрал административнонаказателната преписка и е изслушал обясненията на актосъставителя и на свидетелите. Приел е, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в законоустановената форма, без при това да са допуснати съществени процесуални нарушения, нито противоречие с приложимия материален закон, поради което е потвърдил наказателното постановление. Приел е, че в АУАН и НП е дадено пълно, ясно и точно описание на нарушенията, посочена е дата, час и място на нарушението, посоката на движение на управляваното от жалбоподателя МПС, както и обстоятелствата – елементи от фактическия състав, при правилна правна квалификация на нарушенията. Извършил е служебна справка и е установил, че 65-ти км. на АМ „Тракия“ е в пределите на област Пазарджик. От събраните писмени и гласни доказателства е стигнал до извода, че автомобилът, управляван от Р. не е имал технически проблем, налагащ движение в лентата за принудително спиране, нито пък е бил налице здравословен проблем у водача, респективно пътниците в автомобила. Посочил е, че поведението на водача не обуславя маловажност на случая по смисъла на чл. 28 ЗАНН, тъй като нарушението е с висока степен на обществена опасност. Приел е за доказано извършеното нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП поради това, че при извършване на проверката водачът не е представил контролния талон към свидетелството за управление на МПС.

Постановеното решение е правилно.

Неоснователно е твърдението на касатора, че АУАН и НП са издадени от некомпетентни органи. Съгласно чл. 189, ал. 1 ЗДвП актовете, с които се установяват нарушенията по този закон, се съставят от длъжностните лица на службите за контрол, предвидени в този закон. В чл. 165, ал. , т. 1 ЗДвП е посочено, че определени от министъра на вътрешните работи служби контролират спазването на правилата за движение от участниците в движението. С т. 1.2 от Заповед рег.№ 8121з-515/14.05.2018 г. министърът на вътрешните работи е определил полицейските органи от секторите „Пътна полиция“ в областните дирекции на МВР на територията на областта да осъществяват контролна дейност по ЗДвП и да съставят актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП. АУАН серия АА № 872327/10.09.2021 г. е съставен от полицейски инспектор А.А.Т., при сектор Пътна полиция“ при ОДМВР-Пазарджик, който се явява компетентния за това орган. Противно на посоченото в касационната жалба, наказателното постановление е издадено от друг орган - П. Г. Х., началник група КПДГПА при ОДМВР-Пазарджик. Съгласно одобрената структурна схема на ОДМВР-Пазарджик, достъпна чрез интернет страницата на областната дирекция – за ОДМВР/Структура, Група „Контрол на пътното движение по главните пътища и автомагистрали“ е част от сектор „Пътна полиция“. Издателят на акта е оправомощен съгласно т. 2.11 от горецитираната заповед на министъра, съгласно която началниците на групи с сектор „Пътна полиция“ при обслужваната територия на ОДМВР имат право да издават наказателни постановления по ЗДвП. С оглед изложеното правилно въззивният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.   

Неоснователно е и твърдението на касатора, че при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление са допуснати нарушения на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, тъй като не било ясно точното място на извършване на нарушението. В АУАН и в НП изрично е посочено, че на АМ „Тракия“, км. 65 в посока гр. София, Л.Р. е управлявал личния си автомобил в лентата за принудително спиране. Спорът по делото е бил дали посоченият километър се намира на територията на ОДМВР-Пазарджик. Пред въззивния съд и пред настоящата инстанция са изложени доводи, че 65 км. посока София попада в област Ямбол, като ако се предположи, че километрите нарастват от София към Пазарджик, то 65-тия км. попадал в Софийска област, за което касаторът е приложил извадки от Google maps. Видно от л. 39 по АНД № 993/2022 г. началната точка, заложена от жалбоподателя при изчисление на маршрута е гр. София, център, като не е съобразено, че обозначението на километрите започва нарастване извън населеното място след поставен пътен знак Д5 „Автомагистрала“, поради което твърдението, че 65 км. попада в Софийска област е неоснователно.

Неправилно касаторът е тълкувал чл. 161, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 18/23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци. Според ал. 1 на цитираната разпоредба пътен знак Ж22 „Километричен знак“ се използва за обозначаване на километража на републиканските и местните пътища. Знакът се поставя отдясно, в края на банкета или на друго подходящо място в обхвата на пътя на всеки кръгъл километър по посока на растящия километраж. Ал 2 гласи, че на автомагистрали и на пътища със средна разделителна ивица пътен знак Ж22 се поставя в средната разделителна ивица. Магистрала „Тракия“ се обозначава с номер А1 и обхваща направлението София-Пловдив-Стара Загора-Ямбол-Бургас. Иначе казано посоката на растящия километър започва от гр. София към гр. Бургас, като и в двете посоки километрите са еднакви, а от гр. Бургас километрите са намаляващи. Законодателят изрично е предвидил, че знакът се поставя на всеки кръгъл километър по посока на растящия километраж, а именно от София към Бургас и посоченият в АУАН и НП километър се намира на територията на област Пазарджик.

Правилно РС-Пазарджик е приел, че законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на Р. по чл. 178ж, ал. 1 ЗДвП за извършено нарушение на чл. 58, т. 3 ЗДвП. Фактическите изводи на районния съд за осъщественото деяние, неговото авторство и конкретните обстоятелства за движението на автомобила в лентата за принудително спиране по автомагистрала, се обосновават от показанията на актосъставителя и свидетеля Т.Б., които са ясни, логични и безпротиворечиви. Изводите са подкрепят и от писмените доказателства по делото, в това число приложения АУАН, който е редовно съставен, от компетентно длъжностно лице, с оглед на което и на основание чл. 189, ал. 2 ЗДвП се ползва с материална доказателствена сила в процеса – отразените в него обстоятелства се приемат за настъпили, до доказване на противното. Самият АУАН също е подписан от нарушителя без възражения. Правилно съдът не е кредитирал показанията на нарушителя, неговата майка и баща му като е приел, че същите са заинтересовани от изхода на делото. Още повече, че тезата им за възникнали проблеми с автомобила е развита едва с показанията им пред съда, за което не са представени никакви доказателства.

По отношение на съставомерността на второто нарушение, следва да се посочи, че разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП обединява в едно задължението на водачите на моторни превозни средства да носят свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и задължението да носят контролния талон към него. По силата на т. 2 на чл. 100, ал. 1 ЗДвП същите лица са длъжни да носят свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управляват. Изпълнителното деяние, описано в диспозицията на санкционната норма на чл. 183, ал. 1, т. 1 ЗДвП обединява в едно неизпълнението на трите задължения на водача, изразяващо се в бездействие: не носи свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство, от което следва, че за неносене на който и да е от изброените документи или за всички заедно на нарушителя се налага административно наказание.

От приложения по делото АУАН е видно, че жалбоподателят не е направил оспорване при предявяване и подписване на акта, което обстоятелство е удостоверено с подписа му. От събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните свидетели е установено извършването на нарушенията на ЗДвП. По делото не са събрани доказателства, които да опровергават констатациите в АУАН. Противно на твърдението в касационната жалба следва да се посочи и разпоредбата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП, съгласно която редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. В процесния случай актосъставителят и свидетелят, посочен в акта за установяване на административно нарушение са се подписали под съдържащите се в него констатации относно фактическата обстановка при извършване на нарушението, което е потвърдено и със свидетелските показания на актосъставителя в хода на съдебното производство. В хода на съдебното следствие не са ангажирани доказателства, които да оборват отразените в акта за установяване на административно нарушение фактически констатации. Доказателствената сила на АУАН не е оборена от касатора в хода на проведеното въззивно производство и правилно е зачетена от районния съд. Касационната инстанция напълно споделя изводите на съда, че по безспорен начин са установени нарушенията, самоличността на нарушителя и неговата вина.

По изложените съображения съдът приема, че решението е правилно и при постановяването му не са допуснати нарушения, представляващи касационни основания за неговата отмяна. Въз основа изяснена фактическа и правна обстановка, при съобразяване с релевираните в спора факти и обсъждане на доводите на страните, Районен съд-Пазарджик е постановил правилно решение, съобразено с приложимия материален закон, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК във вр. чл. 63в ЗАНН, Административен съд-Пазарджик, Х-ти състав

 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 176/07.04.2023 г. по АНД № 993/2022 г. на Районен съд-Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:       /П/   

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. /П/

 

                   2. /П/