Решение по дело №158/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 октомври 2022 г.
Съдия: Цветелина Борисова Гоцова
Дело: 20227160700158
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                                         № 153

 

гр. Перник, 10.10.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, I касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и осми септември през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

                                                                                                        СИЛВИЯ ДИМИТРОВА                                                                                     

 

при секретаря Наталия С. и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура – Перник, като разгледа докладваното от съдия Гоцова КАНД № 158 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Началника на Районно управление (РУ) – Брезник, към Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Перник, чрез гл. юрисконсулт З.В., пълномощник на началника на РУ – Брезник, срещу решение № 18 от 19.05.2022 г., постановено по АНД № 24 по описа за 2022 г. на Районен съд – Брезник, в частта, с която е отменено наказателно постановление (НП) № 22-0249-000010 от 08.02.2022г, издадено от началника на РУ – Брезник, към ОДМВР – Перник, в частта, с която на И.И.М. ***, на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лв. и административно наказание „лишаване от право“ да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 6 (шест) месеца за нарушение на чл. 103 ЗдвП.  

Недоволен от решението на районния съд в обжалваната му част, касационният жалбоподател излага  оплаквания за противоречие на съдебния акт с установената по делото фактическа обстановка и събраните по делото доказателства. Искането към касационния съд е да отмени обжалваното решение в посочената му част и да реши делото по същество, като потвърди наказателното постановление в отменената негова част.   

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, се представлява от гл. юрисконсулт З.В., която поддържа жалбата и моли съда да отмени обжалваното решение.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, редовно призован, се представлява от адв. В.П., която оспорва жалбата и моли съда да остави в сила решението на първата съдебна инстанция. Претендира присъждане на разноски за касационната инстанция.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Перник дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага на касационния съд да остави в сила решението на Районен съд – Брезник.

Настоящият касационен състав, на основание чл. 218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди доводите в жалбата и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието със закона на обжалваното решение, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК – страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима за разглеждане.

В пределите на извършената касационна проверка по чл. 218, ал. 2 , предл. първо и второ от АПК настоящият състав намира решението на районния съд за валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

По същество съдът намира касационната жалба неоснователна по следните съображения:

С т. 2 на НП № 22-0249-000010/08.02.2022г., началникът на РУ – Брезник, към ОДМВР – Перник, наложил на И.И.М. ***, административно наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лв. и административно наказание „лишаване от право“ да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 6 (шест) месеца, за това, че на 22.01.2022 г., около 15:00 часа, в с. Долна Секирна, на път III 8114, с посока на движение от с. Долна Секирна към с. Станьовци, непосредствено преди площада на с. Долна Секирна, управлявал лек автомобил **** като при подаден ясен за водача звуков и светлинен и сигнал с патрулен автомобил, да отбие и спре най-вдясно на пътното платно, не спрял плавно на посоченото място, а продължил и ускорил движението си надясно, по черен път, като след 700-800 м бил спрян за проверка, с което извършил административно нарушение по чл. 103 във вр. с чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП.  

В производството по АНД № 24 по описа за 2022 г. на Районен съд – Брезник, наказателното постановление в посочената негова част е отменено от първоинстанционния съд. 

 За да постанови обжалвания съдебен акт, районният съд, въз основа на приобщените по делото доказателства е приел от фактическа страна за установено по категоричен и несъмнен начин, че на посочените в НП дата и място, към посочения час, полицейски служители в РУ – Брезник, със служебен полицейски автомобил, се намирали в района на село Долна Секирна, като непосредствено преди площада на селото забелязали движещ се автомобил (описания по-горе) без регистрационни номера, поради което спрели, подали звуков и светлинен сигнал, но автомобилът продължил в обратна на тяхното движение посока – към с. Станьовци. Полицаите обърнали посоката си на движение и се опитали да догонят въпросния автомобил, който ускорил, въпреки че водачът му възприел светлинния и звуков сигнал от полицейския автомобил, както и възприел разпореждане на единия полицейски служител, при разминаването им преди това с ниска скорост, да предаде документите за регистрация на автомобила и свидетелството си за управление на МПС.

При извършената проверка за законосъобразност на образуването и провеждането на административно-наказателното производство,  районният съд е констатирал, че АУАН и НП са издадени от компетентните длъжностни лица и в сроковете по чл. 34 ЗАНН и съдържат формалните реквизити, предвидени в нормите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН.  

По същество и въз основа на установеното от фактическа страна районният съд приел, че наказателното постановление е издадено в нарушение на материалния закон що се отнася до нарушението по чл. 103 във вр. с чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, тъй като доказателства в подкрепа на това предявено на наказаното лице административнонаказателно обвинение по делото липсват – към жалбоподателя не е бил подаден сигнал за спиране по реда на ЗДвП в смисъла на посочената за нарушена разпоредба на чл. 103 от ЗДвП, съответно повдигнатото административнонаказателно обвинение е недоказано, а НП е издадено в нарушение на материалния закон.  

Решението е правилно.

Настоящият състав споделя изцяло възприетата от районния съд фактическа обстановка, като намира същата за кореспондираща с приобщените по делото доказателства, а последните за достатъчни, достоверни и относими към предмета на доказване по делото.

При извършената касационна проверка по реда на чл. 218, ал. 1 от АПК – въз основа на доводите в жалбата, и по реда на чл. 218, ал. 2, предл. последно от АПК – служебно, за правилното приложение на материалния закон, не се установи наличие на основание за отмяна на съдебния акт по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК) във вр. с чл. 63в от ЗАНН, в каквато посока се прецениха доводите на касатора:

Съгласно разпоредбата на чл. 103 от ЗДвП, водачите на пътни превозни средства са задължени при подаден сигнал за спиране от контролните органи да спрат плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълняват неговите указания. Възможните подавани от полицейските органи сигнали за спиране са визирани в чл. 170, ал. 3 от ЗДвП, изцяло и буквално пренесени в разпоредбата на чл. 207 от Правилника за прилагане на ЗДвП (ППЗДвП) – чрез стоп-палка, чрез описваща полукръг червена светлина, чрез подаване на сигнал само с ръка от униформен полицай, като всички предвидени сигнали за спиране могат да бъдат подадени и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет. С една разлика: правилото в последното изречение на разпоредбата на чл. 207 от ППЗДвП дописва идентичното такова на чл. 170, ал. 3, изр. последно от ЗДвП, като е добавен конкретен способ за подаване на сигнал от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет – само чрез постоянно светещ или мигащ надпис „ПОЛИЦИЯ – СПРИ!“. Съставът счита неправилни мотивите на районния съд, обосновани в тази част на чл. 207 от ППЗДвП,  тъй като приема, че изискването противоречи на разпоредбата на чл. 170 от ЗДвП, в която такъв конкретен способ за подаване на сигнал от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет не е предвиден, съответно факт е „дописване“ съдържанието на нормативен акт от по-висока степен, поради което и на основание чл. 15, ал. 3 във вр. с чл. 7, ал. 1 от Закона за нормативните актове (ЗНА) правилото е неприложимо – правилникът е нормативен акт, който се издава за прилагане на закон в неговата цялост, като с правилник не може да се доразвива закона.

С оглед горното, съществуващата законова регламентация не изключва възможността водачите на ППС да бъдат спирани и от движещ се полицейски автомобил, като не съществува законова пречка в такъв случай да бъде използван и светлинен и звуков сигнал. Но в този случай първо, сигналът следва да бъде подаден така, че водачът недвусмислено да разбере, че е във връзка с отправено към него разпореждане за спиране, а не към друг участник в движението или указващ преминаване на автомобил със специален режим на движение (арг. от чл. 34 от ЗДвП) и второ, следва да  бъде подаден и конкретен сигнал – някой от предвидените в чл. 170, ал. 3 от ЗДвП. Съответно неизпълнението на задължението за спиране при подаден сигнал от контролните органи би могло да се вмени в отговорност на водача на превозното средство, само в случай че същият е възприел подадения сигнал – чрез стоп-палка, чрез описваща полукръг червена светлина или чрез подаване на сигнал само с ръка от униформен полицай. В случая тези предпоставки не са били налице, тъй като от доказателствата по делото, каквито са и изводите на районния съд, не се установява към жалбоподателя, от движещия се полицейски автомобил, независимо с включена или не светлинна или звукова сигнализация, да е бил подаван някой от предвидените в чл. 170, ал. 3 от ЗДвП сигнали за спиране, който същият и да е възприел, докато се е движел по посока към с. Станьовци, за каквото фактическо обвинение му е наложено административно наказание. Предвид това правилно НП в тази му част е отменено като незаконосъобразно.

Предвид гореизложеното, настоящият състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания за отмяната му, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК то следва да бъде оставено в сила.

При този изход от правния спор, основателно е искането на ответника за присъждане на разноски, представляващи адвокатско възнаграждение за касационната инстанция, поради което и на основание чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН във вр. с чл. 143, ал. 3 от АПК в полза на И.И.М. трябва да бъдат присъдени разноски в размер на 300 лв., представляващи платено адвокатско възнаграждение съгласно Договор за правна защита и съдействие № 11/27.09.2022г.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник.

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 18 от 19.05.2022 г., постановено по АНД № 24 по описа за 2022 г. на Районен съд – Брезник, в частта, с която е отменено наказателно постановление № 22-0249-000010/08.02.2022г., издадено от началника на РУ – Брезник, към ОДМВР – Перник, в частта, с която на И.И.М. ***, на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лв. и административно наказание „лишаване от право“ да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 6 (шест) месеца за нарушение на чл. 103 ЗдвП.   

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Перник, с адрес гр. Перник, ул.“Самоков“ № 1, да заплати на И.И.М., ЕГН **********, адрес ***, сума в размер на 300 /триста/ лева, представляващи разноски за адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

   ЧЛЕНОВЕ:   /п/

                          /п/