Решение по дело №669/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 327
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 18 март 2020 г.)
Съдия: Росица Иванова Ангелова
Дело: 20191420200669
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Враца, 07.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Врачанският районен съд, VII наказателен състав, в откритото съдебно заседание на десети септември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                                                 Районен съдия: Росица Ангелова

 

 

при участието на секретаря Ваня Василева, като изслуша докладваното от съдията н.а.х.д. № 669  по описа за 2019  г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е образувано по жалба на И.Ц.Т. ЕГН **********,*** против Наказателно постановление № 19-0967-000741/ 07.06.2019 г., издадено от Началник група към ОД на МВР град Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, с което за извършено нарушение по чл.20, ал.2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200.00 лева.

В подадената жалба се твърди за незаконосъобразност и неправилност на атакувания акт, като се отправя искане за неговата отмяна. В проведеното открито съдебно заседание и приложената писмена защита процесуалният представител на жалбоподателя развива допълнителни  доводи в тази посока.

Въззиваемата страна - ОД на МВР град Враца, редовно призована, не изпраща представител. В съпроводителното преписката писмо наказващият орган ангажира становище, че НП следва да бъде потвърдено.

Районен съд Враца, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:  

Административнонаказателното производство е започнало на 02.06.2019 г. със съставянето на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) Серия Д бл.№ 783289 за това, че на същата дата, около 07:20 часа, в община Враца, на път Е79, км 153.00, жалбоподателят е управлявал лек автомобил „Шкода Октавия” с рег.№ ****** и вследствие несъобразена с пътните условия /мокър път/ скорост е загубил контрол над моторното превозно средство (МПС) и е реализирал пътнотранспортно произшествие (ПТП) с материални щети, като се е блъснал в крайпътна канавка в дясно по посока на движението си. В АУАН е записано, че с това поведение лицето виновно е нарушило чл.20, ал.2 от ЗДвП. Нарушителят е отказал да получи препис от съставения му АУАН, както и да подпише акта, което е удостоверено с подписа на един свидетел.

Въз основа на гореописания АУАН, след преценка на събраните доказателства по случая, при идентично словесно описание на фактическата обстановка, наказващият орган е издал атакуваното НП № 19-0967-000741/ 07.06.2019 г., с което за извършено нарушение по чл.20, ал.2 от ЗДвП и на основание чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200.00 лева.

При обжалването на НП пред Районен съд Враца са събрани гласни доказателства, като са допуснати до разпит свидетелите, присъствали при установяването на нарушението, актосъставителя и свидетеля, посочен от жалбоподателя. Показанията на така разпитаните  свидетели-пол.служители, съдът намира за последователни, логични и правдиви, поради което им дава вяра, доколкото същите кореспондират един спрямо друг и съответстват на кредитираните писмени доказателства по случая.

От показанията на св.Т. се установява, че жалбоподателят И. Ц. Т. е забелязал от достатъчно разстоянието наличието на две МПС-та в дясна лента с включени аварийни светлини, които решил да изпревари, като твърди, че автобусът в последния момент е започнал да прави маневра обратен завой, вследствие на което и с цел избягване на удар, жалбоподателят е завил надясно и е попаднал в крайпътната канавка.

По делото са приложени и приети като писмени доказателства: Протокол за ПТП № 1469219/02.06.2019 г., в който са описани участниците в ПТП, видимите щети на МПС и обстоятелствата, причините и условията за възникналото ПТП; Справка за нарушител/водач по отношение на И.Ц.Т. и Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на МВР; Възражение от жалбоподателя от 04.06.2019 г.; Сведение от 06.06.2019 г. От мл.автоконтрольор В.. Приложени са към делото и съставения на 02.06.2019 г. АУАН и обжалваното НП.

При гореустановената фактическа обстановка съдът достига до следните правни изводи:

Процедурата по установяване на административно нарушение, издаването на наказателно постановление и неговото обжалване е уредена в ЗАНН. За неуредените в посочения нормативен акт случаи, чл.84 от ЗАНН препраща към субсидиарно приложение на разпоредбите на НПК. 

Жалбата е депозирана от легитимна страна, в предвидения от законодателя преклузивен срок и срещу наказателно постановление от категорията на обжалваемите, поради което същата се явява процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

Актът за установяване на административно нарушение и атакуваното наказателно постановление са съставени съгласно изискванията съответно на чл.37, ал.1, б.„б” от ЗАНН и на чл.47, ал.2 от ЗАНН, във връзка с чл.47, ал.1, б.„а” от ЗАНН от материално компетентни органи, видно от приложената и приета по делото Заповед №8121з-515 от 14.05.2018 г.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен съобразно изискването на чл.40, ал.1 от ЗАНН – в присъствието на нарушителя и свидетелите по установяване на нарушението; подписан е от актосъставителя и от свидетелите, съгласно разпоредбата на чл.43, ал.1 от ЗАНН.

Въззивната инстанция намира, с оглед данните по делото, че при съставянето на АУАН и при издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяна на НП на такова основание. От описаната в АУАН и впоследствие в наказателното постановление фактическа обстановка е видно, че същите съдържат изискуемите реквизити по чл.42 и чл.57 ЗАНН. Констатираното от служителите на ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца административно нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП е надлежно индивидуализирано, като са посочени дата и място на извършването му, описано е нарушението и от фактическа страна, посочена е конкретната законова разпоредба, нарушена с деянието и съответната санкционна норма, въз основа на която следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на нарушителя. Посочени са всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменени във вина на нарушителя.

Разпоредбата, по която е квалифицирано нарушението в НП - чл.20, ал.2 от ЗДвП, предвижда, че Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.”. В хода на съдебното следствие, при преценка на цялата доказателствена съвкупност, се установяват достатъчно данни за извършването на нарушението по чл.20, ал.2 от ЗДвП, изразяващо се в това, че на посочените в АУАН и НП дата, час и място, жалбоподателят, като водач на лек автомобил, е управлявал с несъобразена с пътните условия /мокър път/ скорост, при което е загубил контрол над МПС, излязъл е в дясно по посоката на движение и се е блъснал в крайпътната канавка, с което е реализирал ПТП с материални щети по лекия автомобил. В случая не се констатират основания за приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като установеното нарушение, както и обстоятелствата по същото (реализираното ПТП с материални щети) разкриват висока степен на обществена опасност (за здравето и живота на участниците в движението, за целостта на превозните средства и изградените по пътя инфраструктурни обекти), следователно не е налице маловажност на случая.

Наложената за нарушението по чл.20, ал.2 от ЗДвП глоба в размер на 200.00 (двеста) лева, предвидена в разпоредбата на чл.179, ал.2, предл.1от ЗДвП, е фиксирана по размер, т.е. без минимален и максимален размер и поради това отпада необходимостта да се обсъжда въпроса за индивидуализация на наложеното наказание, което съдът приема за справедливо, съответно на извършеното нарушение и от естеството да съдейства за постигане целите на наказанието, визирани в чл.12 от ЗАНН.

Неоснователно е възражението на жалбоподателя за това, че разпитаните свидетели не са били очевидци на случая, поради което и не биха могли да констатират такова нарушение. Свидетелите бяха единодушни, че в автомобила е имало друго лице, освен водача, който е разпитан като свидетел по делото. Категорично от кредитираните свидетелски и писмени доказателства се установи, че несъобразената с пътните условия скорост, с която е управлявал въззивника, е причина последният да загуби контрол над МПС, да не може да спре навреме, да излезе вдясно от пътя и да се блъсне в крайпътна канавка в дясно по посока на движението си и така да осъществи ПТП с материални щети.

С оглед гореизложеното, съдът счита въззивната жалба за изцяло неоснователна: извършването от обективна и субективна страна на административното нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП от санкционираното лице се доказа безспорно и категорично, наказващият орган е ангажирал административнонказателната отговорност на жалбоподателя съобразно материалния и процесуалния закон, ето защо НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

           Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, Врачанският районен съд, VII наказателен състав

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0967-000741/ 07.06.2019 г., издадено от Началник група към ОД на МВР град Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, с което за извършено нарушение по чл.20, ал.2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП, на И.Ц.Т. ЕГН **********,***  е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200.00 (двеста) лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване  пред Административен съд – гр. Враца по реда на гл.XII от Административнопроцесуалния кодекс в 14 (четиринадесет) дневен срок от получаване на съобщението за неговото  изготвяне.     

 

                    

                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: