Решение по дело №6688/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2109
Дата: 7 декември 2018 г. (в сила от 8 март 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20185330206688
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№2109

гр. Пловдив, 07.12.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на петнадесети ноемшри две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6688/2018 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №18-6207-000637/13.08.2018 г., издадено от Началник РУП към ОДМВР Пловдив, РУ Труд с което на Д.Х.Д. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от него нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП.

          Жалбоподателят, чрез процесуалните представител адв. А. и адв. Н. обжалва процесното наказателно постановление, искайки неговата отмяна. Излагат съображения, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които водят до ограничаване правото на защита на наказаното лице да разбере защо е било санкционирано. Същите се изразяват в това, че били налице две паралелни производство, а именно едно по ЗАНН и едно по НПК. Също така липсвали доказателства за компетентността на актосъставителя, както и за това, че мястото на което е бил установен жалбоподателят е било път отворен за обществено ползване. В АУАН не се съдържали данни за свидетелите по него. При условията на евентуалност иска прилагането на разпоредбата на чл. 28 ЗАНН, тъй като процесният случай е маловажен.

          Въззиваемата страна, редовно призована за насроченото съдебно заседание не изпрати представител и не депозира становище по съществото на спора.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 08.06.2018 г. около 20:10 часа в с. Радиново, обл. Пловдив, ул. ,,5-та‘‘ до № 1, управлява мотопед ,,Ямаха Ванети‘‘ с рама № **** като мотопедът е без регистрационен номер – нерегистриран по надлежния ред.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят С.М., който потвърди отразеното от него в АУАН. Добави, че се сеща за случая. На процесния ден и място, негов колега от охранителна полиция му е довел жалбоподателя, като му заявил, че той е управлявал мотопед, който е без регистрационен номер. Лицето С.А.бил свидетел на нарушението.

Съдът кредитира депозираните гласни доказателства, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед с рег.№ 8121з-952 от 20.07.2017 г. се установява, че посочените в нея лица са правоимащи да съставят АУАН и да издават НП по ЗДвП. В случая неоснователно се явява наведеното от страна на процесуалния представител възражение, че липсвали доказателства за компетентността на актосъставителя да съставя актове, доколкото в НП била посочена Заповед рег. № 8121з-515/14.05.2018 г., доколкото е служебно известно на Съда, че и в двете заповеди актосъставителят, като служител ,,автоконтрольор‘‘ има право да съставя актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП.

От представената справка за нарушител/водач се установява, че жалбоподателят е правоспособен водач от 1973 г., като към момента на извършване на деянието са изминали 45 години, за който период той е бил наказван два пъти.

От представеното копие от Постановление от 15.06.2018 г. за прекратяване на наказателно производство се установява, че от тази дата е било прекратено досъдебното производство водено за престъпление по чл. 345, ал. 2 НК.

Въз основа на така установената от Съда фактическа обстановка се достигна до извод, че жалбоподателят е извършил вмененото му административно нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП, доколкото на 08.06.2018 г. в с. Радиново, обл. Пловдив е управлявал моторно превозно средство – мотопед, което не е било регистрирано по надлежния ред.

Неоснователно се явява наведеното възражение за допуснати съществени нарушения в хода на административно-наказателното производство.

В разпоредбата на чл. 42, т. 7 ЗАНН има изискване за изписването на ЕГН на свидетелите. Видно от процесния АУАН се установява, че в него като свидетел е вписано лицето Стоян Николов Ангарски с посочено ЕГН. В случая, доколкото и АУАН е подписан само от единия от свидетелите, а именно това лице и по аргумент от разпоредбата на чл. 43, ал. 1 ЗАНН е необходимо да се впишат единствено данните на един свидетел.

Неоснователно се явява наведеното възражение за нарушаване на принципа на ,,non bis in idem’’.

Принципът залегнал в чл. 4, § 1 от Протокол № 7 към ЕКЗПЧ забранява налагането на две наказания за едно и също нещо. Воденето на две паралелни производство не води до нарушение на конвенцията. Такова би било единствено, ако жалбоподателят беше санкциониран за извършено от него престъпление по чл. 345, ал. 2 НК и за нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП, каквото липсва в процесния случай.

С влязлото в сила постановление за прекратяване на наказателното производство от 15.06.2018 г. правният спор относно конкретното деяние не е разрешен окончателно по смисъла на Конвенцията. Напротив, с обсъжданото постановление, районният прокурор е констатирал, че деянието осъществява състав на административно нарушение по ЗДвП, поради което е разпоредил същото, ведно с делото да се изпратят на Началника на РУ с. Труд, с оглед преценката за реализиране на административнонаказателна отговорност спрямо жалбоподателя. Следва да се отбележи, че има произнасяне на Административен съд гр. Пловдив по идентичен случай по Решение № 2079 от 18.10.2018 г. на АдмС - Пловдив по к. а. н. д. № 1914/2018 г.

Неоснователно се явява наведеното възражение, че жалбоподателят не се е движел по път отворен за обществено ползване. Видно от процесния АУАН с бл.№ 540465, който има презумптивна доказателства сила съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП жалбоподателят се е движел по ул. ,,5-та‘‘ до № 1 в с. Радиново. Този акт е бил връчен срещу подпис на жалбоподателя, като той лично е изписал, че няма възражения. Ето защо, се достигна до извод, че след като се е движел по улица с име и номер, то този път е бил отворен за обществено ползване и не се явява черен такъв, в каквато насока беше и възражението на процесуалния представител.

Предвид гореизложеното се достигна до извод, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение.

Конкретният случай, обаче се явява маловажен по смисъла на чл. 28 ЗАНН и се отличава от останалите такива случаи.

Както беше споменато и по-горе жалбоподателят е правоспособен водач на категории А, B, C, AM и TKT от 1973 г., като за периода от 45 години до извършване на нарушението, той е бил наказван само два пъти за извършени от него нарушения по ЗДвП. Също така той се явява и лице на 68-годишна възраст. Управлявал е моторното превозно средство, което не е било регистрирано по надлежния ред не по основна пътна артерия или в градски условия, а на улица, която е била част от с. Радиново.

Ето защо, Съдът намира, че дори и наказания, които са били ориентирани към минимума предвиден в закона, а именно ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от шест месеца се явяват прекомерно тежки за извършеното деяние от нарушителя и не биха могли да постигнат целите на наказанието. Наказващият орган е могъл единствено да предупреди жалбоподателя, но не е и да го наказва.

Предвид гореизложеното, подадената жалба се явява основателна, поради което и обжалваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно, следва да се отмени изцяло.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-6207-000637/13.08.2018 г., издадено от Началник РУП към ОДМВР Пловдив, РУ Труд с което на Д.Х.Д. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от него нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                   ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

                   СЕКРЕТАР: Д.Д.