Решение по дело №1638/2017 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 694
Дата: 29 март 2018 г. (в сила от 18 октомври 2018 г.)
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20177050701638
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ……………../…………………2018 г.                      

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори състав, в публично заседание на двадесет и седми февруари през две хиляди и осемнадесета  година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

при участието на секретаря Добринка Долчинкова, като разгледа докладваното от съдия Чолакова адм. дело № 1638 по описа на съда за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс

(АПК) във вр. с  чл. 112, ал. 1, т. 4 от Закона за здравето (ЗЗ).

Образувано е по подадена жалба от Р.Т.Х. *** от зас.049/17.03.2017 г. на Националната експертна лекарска комисия, с което е потвърдено ЕР № 3293 на заседание 148 от 28.11.2016 г. издадено от ТЕЛК за общи заболявания гр. Варна, І състав, при МБАЛ „Света Анна“. Жалбоподателката счита, че решението на НЕЛК е прието в нарушение на материалния закон и е необосновано. Счита, че неправилно е определен процента на намалена работоспособност ,при липса на подробна анамнеза, задълбочен клиничен преглед и изследвания на медицинската документация, определящи функционалното състояние на заболелия орган и организма като цяло. В съдебно заседание не се явява и не изпраща представител.

Ответникът – НЕЛК – София оспорва жалбата в представено писмено становище. Поддържат се изцяло фактическите констатации и правните изводи, съдържащи се в оспорения административен акт.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, становищата на страните и след задължителната проверка по чл.146 от АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

По допустимостта на жалбата:

Решението на НЕЛК е връчено  на жалбоподателя на 30.05.2017г., видно от представената товарителница / л.5 от делото/ , а жалбата е подадена на 09.06.2017 г. Спазен е срокът съгл. чл.149, ал.1 от АПК. Жалбата е депозирана в законоустановеният срок, от надлежна страна, адресат на оспорения акт  имаща правото и интереса да го оспорва, поради което е допустима.

По основателността на жалбата:

Съобразно петитума на жалбата и разпоредбата на чл.112,ал.1,т.4 от Закона за здравето  , предмет на настоящото производство е ЕР № 0246 от зае.049/17.03.2017 г. на Националната експертна лекарска комисия, с което е потвърдено ЕР № 3293-148 от 28.11.2016 г. издадено от ТЕЛК за общи заболявания гр. Варна, І състав, МБАЛ „Света Анна“, с което е извършена оценка на работоспособността като „работоспособна“, без определен процент на намалена работоспособност.

 

Жалбоподателката е оперирана през април 2011 г. по повод кистозна формация на десния яйчник. След хистологично изследване било установено злокачествено заболяване на маточната шийка, карцином „инситу“ и при тези показатели била осъществена нова хирургична интервенция – тотална хистеректомия. Диагнозата е установена от Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Света Марина“- гр. Плевен, за което е издадена епикриза от 26.04.2011 и 20.06.2011 г./ л.8-9 /.

С медицинско направление № 18/17.10.2011 г. жалбоподателката е била насочена към ТЕЛК за придобиване на група инвалидност, с диагноза „Рак на шийката на матката ин ситу“/ л.21 от медицинското досие/. С ЕР № 0174 от заседание 010 от 24.01.2012 г. на ТЕЛК за общи заболявание гр.Варна, І-ви състав при МБАЛ „Света Анна“ – Варна е дадена оценка на работоспособността 90% т.н.р. с водеща диагноза „Злокачествено новообразувание на шийката на матката“, за срок от две години- 01.01.2014 г. / л.37/. С последвало ЕР № 3450 от заседание 160  от 11.12.2013 г. е определена оценка на работоспособността 74% т.н.р. за срок от три години до 01.12.2016 г. / л.39/. С ЕР № 3294 от заседание 148 от 28.11.2016 г. е определена оценка на работоспособността по код 1 „работоспособен“, с водеща диагноза „Злокачествено новообразувание на шийката на матката“.

Административното производство пред НЕЛК е образувано по повод жалба вх. № 10576/12.12.2016 г. от Р.Х. срещу ЕР № 3293 от заседание № 148 от 28.11.2016 г. на ТЕЛК, Първи състав при МБАЛ „Света Анна“ – Варна, с което е извършено преосвидетелстване и от 74% т.н.р. е определена оценка на работоспособността по код 1 „работоспособна“ за заболяване „Са коли утерии ин ситу. Състояние след оперативно лечение“. При извършен преглед по документи НЕЛК е възприел водеща диагноза „Карцином in situ на шийката на матката – ензоцервикс“ и общо заболяване „Състояние след лапароскопска тотална хистеректомия без аднексите по повод карцином „ин ситу“ на маточната шийка ( 2011 г.). НЕЛК е извършила пълно преосвидетелстване на лицето и с оспорвания акт е потвърдил експертното решение на ТЕЛК.

 За изясняване на релевантните за спора факти и обстоятелства, за които са необходими специални знания, по делото е изслушано и прието, без заявени възражения от страните експертно заключение на съдебно-медицинска експертиза изготвено от лекар по  съдебна медицина. От обстоятелствената част на заключението се установява, че Р.Х. съобразно данните на медицинската документация е със злокачествено заболяване на шийката на матката „Карцином на шийката на матката ин ситу“. Състояние след оперативно лечение- тотална лапароскопска хистеректомия без аднекси ( отстраняване на матка с маточни тръби) по повод на карцином „ин ситу“ на маточната шийка през 06.2011 г. , без данни за рецидив и дисеминация. Състояние след кистектомия ( отстраняване на кисти) на десен яйчник, параовариална кистектомия вляво и конизация на маточна шийка по повод кистозна формация на десния яйчник, паратурбарна киста. В заключение е прието, че от представените и анализираните медицински документи е видно, че диагнозата на Р.Х. е карцином „in situ“, което не попада в Раздел ХІ на НМЕ. Тази диагноза е вписана в раздел ХІІ,т.7 на НМЕ, каквото е заключението на НЕЛК. Същото е съобразено със здравословното състояние на пациента към момента на освидетелстването му от ЕР на ТЕЛК са минали повече от две години. Жалбоподателката не е оспорила заключението на вещото лице, както и не е представила други доказателства извън тези , които се съдържат в представеното медицинско досие.

Предвид установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Обжалваният административен акт е постановен от компетентен по смисъла на чл. 103, ал. 4 от Закона за здравето във връзка с чл. 3 от Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ) орган, в установената от чл. 59, ал. 2 от АПК форма и при спазване на административно-производствените правила. Решението е взето от специализиран състав по хирургични  болести, определен съобразно водещата диагноза по част ХІІ, т.7  от приложение № 1 към чл. 63, ал.1 от Наредба за медицинската експертиза /НМЕ/, в изпълнение на чл. 49, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза на работоспособността и на регионалните картотеки на медицинските експертизи /ПУОРОМЕРКМЕ/. Спазено е и изискването в специализирания състав да бъдат включени не по-малко от трима лекари заедно с неговия председател.

Спорен между страните по делото е въпросът относно определения процент на ТНР на жалбоподателката за заболяването "Карцином in situ на шийката на матката“, който предопределя и извода дали административният орган е приложил правилно материалния закон – чл. 63, ал.1 от НМЕ по отношение на преценката на установеното увреждане.

Твърдението на жалбоподателката е, че процента на намалената работоспособност е определена без подробна анамнеза, клиничен преглед, изследвания и данните от наличната медицинска документация. Доколкото преценката за здравословно състояние изисква специални знания в областта на медицината, каквито съдът не притежава, своите изводи за основателност, респ. за неоснователност на оспорването, той прави с помощта на вещо лице , със съответната специалност. Съобразно приетото без оспорване заключение на СМЕ- диагнозата на Р.Т.Х. е карцином „in situ“ на шийката на матката, която не попада в рубрика ХІ.

Съобразно чл.62 от приложимата към момента на издаване на ЕР № 3293 от 148 от 28.11.2016 г. на ТЕЛК Наредба за медицинската експертиза / Приета с ПМС № 87 от 5.05.2010 г., обн., ДВ, бр. 36 от 14.05.2010 г., с последващи изменения и допълнения отм., бр. 51 от 27.06.2017 г., в сила от 27.06.2017 г./ - Видът и степента на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност се определя въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед, насочени лабораторни и функционални изследвания и данните от наличната медицинска документация, даващи представа за функционалното състояние на заболелия орган и организма като цяло. От събраните доказателства, работилата по делото СМЕ и дадените обяснения на вещото лице в съдебно заседание е видно, че диагнозата е поставена точно и ясно и съответства на направените хистологични изследвания.

Следва да се даде отговор на въпроса дали правилно е приложен материалния закон при определяне оценката на работоспособността. Съобразно част ХІІ, т.7  от приложение № 1 към чл. 63, ал.1 от Наредба за медицинската експертиза /НМЕ/ - 7. За злокачествено заболяване инситу - 50 % за една година след санирането. В забележката към раздела е посочено, че при липса на данни за рецидив и дисеминация всички онкологични заболявания след петата година се оценяват с 50 %. Видно и от данните на работилата по делото СМЕ в случая не са установени рецидив или дисеминация, което води до извод за приложимост на посочената забележка. Основанието на административния орган за определяне на оценката на работоспособността е това на чл.63,ал.4 от Наредбата - Увреждания, които не са посочени като отправни точки и не обуславят функционален дефицит или дефицитът е незначителен, не се вземат предвид при определяне процента на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане).

Определянето на работоспособността на жалбоподателката – код 1„работоспособна“ е в противоречие със Забележката към част ХІІ, т.7  от приложение № 1 към чл. 63, ал.1 от Наредба за медицинската експертиза /НМЕ/. Първо не става ясно защо увреждането не обуславя функционален дефицит или той е незначителен. Дори и да приемем, че извършеното лечение е с петгодишна давност, то това не обуславя по презумпция приложението на чл.63,ал.4 от НМЕ, на която се позовава колективния орган. Заболяването на жалбоподателката попада в глава Осма от Приложение № 1 към Наредбата „Хирургични заболявания“, но същото представлява и „онкологично“ заболяване, поради което приложение намира Забежката, че след изтичане на пет години и при липса на данни за рецидив и десиминация , онкологичните заболявания се оценяват с 50%. Заболяването на жалбоподателката попада в тази хипотеза, тъй като е диагностицирато като онкологично заболяване и след проведеното оперативно лечение са изтекли 5 години. Несъобразяването с посочената забележка в Приложение 1 към част ХІІ от НМЕ, води до извод за допуснато нарушение на материалния закон.

 При тези данни по делото съдът в настоящия състав приема, че обжалваният административен акт е постановен при неправилно приложение на материалния закон, като определената от  НЕЛК оценка на работоспособността – код 1 „работоспособен“ не съответства на забележката към   част ХІІ на Приложение № 1 от НМЕ.

По изложените съображения жалбата се явява основателна. Налице е основание по чл. 146, т. 4 от АПК за отмяна на административния акт, с който е потвърдено  ЕР на ТЕЛК. Тъй като компетентността за произнасяне по жалба против решение на ТЕЛК е в компетентността на определения в чл. 103, ал. 4 от ЗЗ орган, преписката следва да бъде върната на ответника в условието на чл. 173, ал. 2 от АПК за ново произнасяне.

Жалбоподателката не е направила искане за присъждане на разноски, поради което,  такива не се следват.

Така мотивиран и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд, гр. Варна, втори състав

 

РЕШИ:

 

 

ОТМЕНЯ по жалба на Р.Т.Х. *** от зас.049/17.03.2017 г. на Националната експертна лекарска комисия, с което е потвърдено ЕР № 3293 на заседание 148 от 28.11.2016 г. издадено от ТЕЛК за общи заболявания гр. Варна, І състав, МБАЛ „Света Анна“.

 

ВРЪЩА преписката на НЕЛК за произнасяне съобразно указанията, дадени в мотивите на настоящия съдебен акт.

 

 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд, в 14 – дневен срок от  получаването му.

 

 

 

 

СЪДИЯ: