Определение по дело №3851/2013 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 110
Дата: 13 януари 2014 г.
Съдия: Елена Русева Арнаучкова
Дело: 20135300503851
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2013 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е Д  Е  Л  Е  Н  И Е   №110

гр.Пловдив ,13.1.2014 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

  Пловдивският окръжен съд , Х граждански  състав, в закрито заседание на 13.1.2014 г. в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА  АРНАУЧКОВА

ЧЛЕНОВЕ:   ВЕЛИЧКА БЕЛЕВА

                          ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ                                                                 

              

като разгледа докладваното от съдия Арнаучкова гр.д. 3851/13 г. по описа на ПОС , намира следното :

  Контролно-отменително производство на основание чл. 435  от ГПК  по   жалба вх.№ 34 832/17.12.2013 г.,подадена от С.Я. ЕГН ********** и от Е.А.Я. ЕГН ********** – длъжници в изпълнителното производство,чрез процесуален представител адвокат К.М., против  Постановление за възлагане от 28.10.2013 г.,извършено по изпълнително дело № 20138210400129 по описа на ЧСИ Петко Илиев,досежно два недвижими имота,собственост на жалбоподателите,както следва:самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.518.639.1.61 с площ от 34.20 кв.м на ІV етаж и самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.518.639.1.36/гараж 5/ с площ от 16.5 кв. м на етаж -І,находящи се в жилищната сграда в гр.Пловдив ул.”Кочо Честименски” № 2-б.

 В жалбата са поддържани оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното  изпълнително действие и искане за неговата отмяна,както и за отмяна  на публичната продан на двата имота,както и за присъждане на разноски.

  Взискателят „Райфайзенбанк/България/” ЕАД със седалище София ЕИК *********,представлявана от Изпълнителен Директор М. Ф.,чрез процесуален представител адвокат Г.Х. ,оспорва жалбата.

  Становището на ЧСИ е,че жалбата е неоснователна.

  Пловдивският окръжен съд,Х граждански състав,като прецени данните по делото,намира следното:

    Изпълнителното производство,в което е  извършено обжалваното постановление за възлагане, е образувано  за принудително изпълнение на парично вземане по Договор за револвиращ банков кредит от 24.6.2008 г. и Анекси към него от 2008 и 2011 г. на взискателя „Райфайзенбанк/България/” ЕАД  против трима  солидарни съдлъжници както следва :  жалбоподателите  в качеството им на физически лица и капиталовото търговско дружество с ограничена отговорност „Я. и сие” ООД.Изпълняемото вземане по Договора за кредит и евентуалните анекси към него е обезпечено с договорна ипотека в полза на взискателя,учредена с нотариален акт № 64 т.ІV рег. № 3439 д. № 614/2008 г. по описа на Нотариус Меглена Цацарова,като за това вземане на взискателя  е  била учредена договорна ипотека от жалбоподателите-физически лица С. и Е.Я. върху притежавани от  последните в режим на съпружеска имуществена общност недвижими имоти,съставляващи самостоятелни обекти в жилищната сграда в Пловдив пл.”Кочо Честименски” № 2 и 4,ул.”Трайко Китанчев” № 2 .

   Поддържаните оплаквания  в жалбата са,че процесните два недвижими имота били включени в масата  на несъстоятелността по търговско дело № 474/2013 г. по описа на ОС Пловдив ,по което била допусната предварителна обезпечителна мярка  спиране на всички изпълнителни дела против дружеството-длъжник,както и била постановена по същото дело обща възбрана и запор върху имуществото на длъжниците.

  Действащият процесуален закон  силно ограничава  предмета и обсега на контролно-отменителната проверка  от съда на изпълнителните действия.Лимитативно са очертани в закона активно легитимираните лица,които имат право на жалба в това производство,основанията за обжалване и  конкретните изпълнителни действия,които могат да бъдат проверявани за законосъобразност.

  Обжалваното действие- постановление за възлагане  е  същинско изпълнително действие и същото е изрично предвидено  в закона,че подлежи на съдебна проверка за законосъобразност по подадена жалба  в хипотезата на чл.435 ал.3 от ГПК.Жалбоподателите са   двама от солидарните длъжници,които  несъмнено са сред активно легитимираните лица на жалба против постановлението за възлагане.

  Жалбата е подадена  в законния седмичен срок от  съобщаване на обжалваното изпълнително действие и е изпълнена процедурата за отговор до насрещната страна-взискателя.

  Очертаният от законодателя в чл.435 ал.3 от ГПК кръг  на основанията ,на които  може да се обжалва постановлението за възлагане, включва единствено факти,сочещи на това,че  наддаването не е извършено надлежно и имуществото не е възложена  по най-високата цена.

  Оплакванията   за  включване на възложените имоти в масата  на несъстоятелността на длъжника- дружество и за наличие на основания за спиране на изпълнението за тях не попадат в кръга на основанията ,посочен в  хипотезата на чл.435 ал.3 от ГПК,тъй като не е посочено и  липсват основания да се приеме,че   същите се отразяват  и водят до  ненадлежно наддаване и на възлагането на имотите не  по най-високата  цена.

  Отделно от това тези оплаквания са неоснователни,тъй като липсват основания да се приеме включването в масата на несъстоятелността  по смисъла на чл. 614 от Търговския закон на длъжника-капиталово дружество с ограничена отговорност  на възложените  с обжалваното постановление на СИ  имоти,които,няма спор , не са притежавани от дружеството,а са били притежавани от жалбоподателите –физически лица в режим на съпружеска имуществена общност ,дадени като обезпечение на задълженията им и тези на  дружеството-длъжник по изпълнителното дело.Ето защо липсват каквито и да е основания за спиране на изпълнителното производство  за процесните имоти с откриване на прооиизводството по несъстоятелност на дружеството-длъжник на осн. чл. 638 от Търговския закон.

  Приема се,поради гореизложеното,че конкретно изложените в жалбата оплаквания  не са такива,които са предвидени в хипотезата на чл.435 ал.3 от ГПК,а именно да  сочат на ненадлежно наддаване или до  възлагане на имота   не по най-високата цена и се приема,че единственото изложените , поддържани от жалбоподателите оплаквания са неотносими към спора по законосъобразността на обжалваното постановление за възлагане и  жалбата на тези поддържани оплаквания е недопустима и следва да се остави без разглеждане.

    Водим от горното Съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л И:

 

   ОСТАВЯ БЕЗ разглеждане жалба вх.№ 34832/17.12.2013 г.,подадена от С.Я. ЕГН ********** и от Е.А.Я. ЕГН ********** – длъжници в изпълнителното производство,чрез процесуален представител  адвокат К.М. против  Постановление за възлагане от 28.10.2013 г.,извършено по изпълнително дело № 20138210400129 по описа на ЧСИ Петко Илиев досежно следните недвижими имоти:самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.518.639.1.61 с площ от 34.20 кв.м и самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.518.639.1.36/гараж 5/ с площ от 16.5 кв. м на етаж -1,находящи се на ІV ет. в жилищната сграда в гр.Пловдив ул.”Кочо Честименски” № 2-б

  Определението може да се обжалва с частна жалба  в седмичен срок от съобщаването му пред Апелативен съд Пловдив.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:...............................

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1..................                                        2.............................