Определение по дело №2289/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2575
Дата: 27 септември 2018 г.
Съдия: Ваня Желязкова Тенева
Дело: 20185530102289
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 май 2018 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

Старозагорски районен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на 27.09.2018 г. в състав:     

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ ТЕНЕВА

 

като разгледа гр.д. № 2289 по описа за 2018 година на Районен съд- Стара Загора, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е иск от Е.Х.Б., действащ чрез своята майка и законен представител срещу бащата Х.Е.Б. за присъждане на издръжка.

Исковата молба е редовна и допустима. Представените с нея писмени доказателства са относими и необходими и следва да бъдат приети. Направени са доказателствени искания, които съдът намира, че следва да уважи.

В срока по чл. 131 от ГПК не е депозиран писмен отговор.

                                     

Водим от гореизложеното  и на осн. чл. 312 от ГПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРИЕМА представените с исковата молба писмени доказателства.  

ДА СЕ ИЗПРАТИ съобщение до ДСП гр. Стара Загора за изготвяне на становище.

ДОПУСКА двама свидетели при режим на довеждане на страната на ищеца.

         ДА СЕ ИЗПРАТИ съобщение до НАП гр. Стара Загора за представяне на удостоверение за доходите на ответника за 12 месеца назад, считано от 27.09.2018 г.

         ДА СЕ ИЗПРАТИ писмо до СВ за вписвания в имотния регистър на името на ответника.

         УКАЗВА на ищеца, чрез своя законен представител, че не сочи доказателства за имотното състояние на ответника.

         ПРЕДУПРЕЖДАВА ищцата, че следва да вземе становище по доклада и указанията в едноседмичен срок от получаване на съобщението и да представи доказателства.

ВНАСЯ делото за разглеждане в открито съдебно заседание, което НАСРОЧВА на 19.10.2018 г. в 10.00 часа, за която дата да се призоват страните, вкл. детето Е.Б., както и ДСП, на които да се връчи препис от настоящото определение и доклада. Да се осигури социален работник за изслушването на детето.

         ДОКЛАД по делото:

 

Ищеца Е.Х.Б., действащ чрез своята майка и законен представител, действащ чрез своя законен представител майка си Д.П.А., твърди в исковата си молба, че ответникът му е баща. Майката и бащата на детето са разделени от 2010 г. насам, от когато и Д.А. отглежда сама детето.

Към настоящия момент детето е на десетгодишна възраст и месечната му издръжка непрекъснато се увеличавала. Повишили се разноските, свързани със закупуване на дрехи, обувки, медикаменти, храна и пособия, свързани с отглеждането и възпитанието му. Детето учи в трети клас на СОУ „Иван Вазов" в гр. Ст.Загора и живее при майката в гр. Ст.Загора, ул. „С. Караджа" №86, ет.1, ап.16. В момента тренира волейбол към същото училище и ежемесечно внася такса в размер на 30 лв.

В момента майката не работи и единствените приходи са получаваната сума за месечните добавки за дете.

В същото това време, бащата Х.Е.Б. получавал работна заплата, но не ги подпомагал финансово.

Като имала предвид възрастта, нуждите на детето и възможностите като родителите, счита, че следва да бъдат осигурени поне 500 лв. месечно за отглеждане на детето Е.Х.Б. от неговия биологичен баща. Паричните средства, които майката получавала ежемесечно били недостатъчни за издръжката и отглеждането на детето и нея.

Искането е да се осъди Х.Е.Б., биологичен баща на малолетното дете Е.Х.Б. да изплаща месечна издръжка в размер на 500 лв., считано от датата на завеждане на настоящия иск, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от особения представител на ответника.

Искът се оспорва като неоснователен и недоказан по отношение на потребностите на детето и възможностите на бащата.

 

         По отношение на доказателствената тежест.

         При присъждане на издръжка на ненавършили пълнолетие деца родителите винаги дължат издръжка независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Размерът на издръжката се определя от нуждите на лицата, които имат право на издръжка (и които са винаги конкретни) и от възможностите на лицата, които дължат издръжка (които пък се определят от техните доходи, имотното им състояние и квалификация).

         При иск за присъждане на издръжка в тежест на ищеца е да установи какви са възможностите на ответната страна да изплаща издръжка, както и потребностите на децата.

         В тежест на ответника е да установи, че заплаща издръжка или да противопостави възражения за други алиментни задължения.         

 

ДАВА възможност на страните, след като се запознаят с изготвения по делото доклад да вземат становище, предприемат съответните процесуални действия и направят допълнителни искания за доказателства преди съдебното заседание.

 

НАПЪТВА страните към спогодба, като им разяснява, че в този случай чрез взаимни отстъпки страните могат да постигнат по-бърз, икономичен и ефективен резултат, удовлетворяващ и ищеца и ответника.

 

 

                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: