Определение по дело №145/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 285
Дата: 3 април 2019 г.
Съдия: Кристиан Бориславов Гюрчев
Дело: 20194300500145
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л   Е   Н  И   Е

 

 

гр. ЛОВЕЧ, 03.04.2019 г.

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав, в закрито заседание на трети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАТЯНА МИТЕВА

                           ЧЛЕНОВЕ:  ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА

                                                   КРИСТИАН ГЮРЧЕВ-мл.съдия

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Гюрчев в.ч.гр.д. № 145 по описа за 2019 г. на Окръжен съд - Ловеч, и за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 413, ал. 2 във вр. с чл. 279 във вр. с чл. 278, ал. 1 и сл. от ГПК.

Образувано е по частна жалба от „Агенция за контрол на просрочените задължения“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Панайот Волов 29, ет. 3, представлявано от Т.К., депозирана чрез процесуалния представител на дружеството юрисконсулт Д.А., срещу Разпореждане 201 от 18.01.2019 г. на Районен съд – Ловеч, постановено по ч.гр.д. 108 по описа на съда за 2019 г., с което първоинстанционният съд оставил без уважение Заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК в частта относно претендираното вземане за такси и комисонни за допълнителни услуги по договор за потребителски заем.

Според жалбоподателя заповедното производство е уредено от законодателя като специално бързо производство за създаване на изпълнително основание, което не се оспорва. В тази връзка счита, че съдът е следвало единствено да извърши проверка дали заявлението е съобразено с изискванията за редовност от външна страна по чл. 410, ал. 2 във вр. с чл. 127, ал.1 и 3 и чл. 128, т. 1 и 2 от ГПК, като акцентира, че в закона не е предвидено изискване към заявлението да се прилагат доказателства за установяване на вземането. Смята, че всички въпроси, касаещи посочените в заявлението материални субективни права следва да бъдат обект на изследване в едно евентуално исково производство по реда на чл. 422 от ГПК, при положение, че длъжникът входира възражение по чл. 414 от ГПК. На следващо място се твърди, че съдът неправилно е приел, че клаузата, на база която е начислена сумата за такси и комисионни за допълнителни услуги поради противоречие със закона се явява нищожна. В тази насока се мотивира, че начисляването на процесната такса „Кредит у дома“ е допустима с оглед на факта, че страните са се договорили доброволно за това, както и с оглед на разпоредбата на чл. 10а, ал. 1 от ЗПК, в която е предвидена възможност да се събират от потребителя такси и комисионни за допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит. В конкретната хипотеза таксата е уговорена с цел да се покрият разходите на кредитора, свързани с организирането и предоставянето на кредита в брой и за събирането на седмичните вноски по местоживеене на кредитополучателя. Акцентира, че въпросът дали една клауза е нищожна поради неравноправие следва да бъде изяснен в един бъдещ исков процес, в условията на състезателност, като се вземат предвид всички обстоятелства, а не в настоящото производство, доколкото в същото не е налице задължение за заявителя да доказва претенцията си.

личието на задължителните реквизити ното производство съдът е следвало единствено да извърши проверка на формалната външна рМоли обжалваното разпореждане да бъде отменено и съдът да се произнесе по същество, като уважи заявлението и издаде заповед за изпълнение за сумата, за която районният съд се е прозинесъл с отхвърлителен диспозитив.

Частната жалба е допустима, тъй като същата е подадена в срок-разпореждането е получено от заявителя на 06.02.2019 г., а жалбата е подадена на 07.02.2019 г. /видно от п. кл., намиращо се на л. 10 от делото/, против подлежащ на обжалване съдебен акт и от лице, за което е налице правен интерес от обжалване (чл. 413, ал. 2 от ГПК).

Настоящата инстанция, като съобрази оплакванията в жалбата и приложеното ч.гр.д. № 108/2019 г. по описа на Районен съд – Ловеч, намира за установено следното:

Със заявление за издаване на заповед за изпълние по чл. 410 от ГПК, по което е образувано производството пред първоинстанционния съд, заявителят „Агенция за контрол на просрочените задължения“ ЕООД е претендирал, че К.М.Р. дължи заплащане на следните суми: 429,52 лв., представляваща главница; 78 лв. - договорна лихва за времето от 04.06.2017 г. до 22.07.2018 г.; 402,34 лв. – такси и комисионни за допълнителни услуги; 44,05 лв. – мораторна лихва за времето от 23.07.2018 г. до 11.01.2019 г. и законна лихва от подаване на заявлението до изплащане на вземането. В обстоятелствената част на заявлението е посочено, че вземанията прозитичат от Договор за потребителски кредит с № 2877856/26.05.2017 г., сключен между „Файненшъл България“ ЕООД и К.Р., като с договор за цесия от 01.07.2017 г. вземанията са били прехвърлени на „Изи Асет Мениджмънт“ АД. С Приложение № 1/01.08.2018 г. към Рамков договор за прехвърляне на парични задължнения /цесия/ вземанията са били прехвърлени на настоящия заявител в качеството му на цесионер. В заявлението се излагат твърдения, че длъжникът е бил уведомен по реда на чл. 99 от ЗЗД за извършената продажба на вземането на 09.08.2018 г. от цедента посредством писмо с обратна разписка.

С Разпореждане № 201 от 18.01.2019 г., постановено по делото, районният съд е уважил заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК с вх. № 591/17.01.2019 г. на „Агенция за контрол на просрочените задължения“ ЕООД за следните суми: 429,52 лв., представляваща главница; 78 лв. - договорна лихва за времето от 04.06.2017 г. до 22.07.2018 г.; 44,05 лв. – мораторна лихва за времето от 23.07.2018 г. до 11.01.2019 г. и законна лихва от подаване на заявлението до изплащане на вземането и присъдил съдебо-деловодни разноски в размер на 25 лв.-държавна такса и 50 лв. – юрисконсултско възнаграждение, като по отношение на сумата в размер на 402,34 лв., представляваща такси и комисионни за допълнителни услуги, го оставил без уважение.

В мотивите си районният съд е приел, че клаузата, на база която е начислено вземането за допълнителни такси и разноски, се явява нищожна, тъй като противоречи на чл. 10а, ал. 2 и чл. 19, ал. 4 от ЗПК и се явява неравноправна по смисъл на чл. 146, ал. 1 от ЗЗП.

Настоящата съдебна инстанция изцяло се солидаризира с мотивите на районния съд, поради което разгледана по същество жалбата се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Въззивната инстанция счита, че районният съд правилно е приел, че спрямо договорът за паричен заем, във връзка с който е възникнало процесното вземане, обект на заповедта за изпълнение, е приложим Законът за потребителския кредит /ЗПК/. В чл. 33, ал. 1 от ЗПК е предвидено, че при забава на кредитополучателя-потребител кредиторът има право единствено на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата. В настоящата хипотеза с клаузата, на база която е начислена процесната такса „Кредит у дома“, се цели именно заобикаляне на горепосоченото нормативно предвидено ограничение. Неоснователно е направеното от жалбоподателя възражение, че такса „Кредит у дома“ представлява допълнителна услуга, свързана с договора, и с оглед на разпоредбата на чл. 10а, ал. 1 от ЗПК начисляването й се явява законосъобразно. Настоящата инстанция приема, че на практика дейностите във връзка с които е начислена процесната такса, не са допълнителни услуги, а са дейности по усвояването и управлението на кредита. В тази насока следва да се посочи, че в чл. чл. 10а, ал. 2 от ЗПК законодателят е предвидил изрична забрана относно начисляването на такси и комисионни, свързани с усвояването и управлението на кредита, поради което е верен и извода на проверяваната инстанция, че същата се явява нищожна.

Следва да се посочи, че процесната клауза по смисъла на чл. 143, ал. 1 от ЗЗП като неравноправна се явява и нищожна, доколкото, както вече беше посочено води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя. Изложеното се констатира дори при съпоставка на размер на главницата и размера на начислените такса „Кредит у дома“ и налага извод, че уговорената клауза е в противоречие на принципите на справедливост и равнопоставеност на участниците в облигационната връзка. Така при едно евентуално уважаване на заявлението в обжалваната част би се стигнало до оскъпяване на кредита и неоснователно обогатяване на кредитора за сметка на икономически по слабата страна, което безспорно е в нарушение и на добрите нрави.

С оглед изводите за нищожност на уговорката за начисляване на такси и комисионни за допълнителни услуги - такса „Кредит у дома“, поради противоречие на закона и добрите нрави, съдът намира, че за произтичащото вземане следва да се откаже издаване на заповед за изпълнение (чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК). Съдът в заповедното производство е длъжен и без възражение по чл. 414 ГПК от длъжника-потребител да извърши служебно проверка за това дали предявеното със заявлението вземане не произтича от нищожна клауза и ако такава клауза бъде констатирана, той следва да отхвърли заявлението. В този случай заявителят има възможност да претендира вземането си чрез осъдителен иск в общото исково производство, гарантиращо състезателност и равнопоставеност на страните. Ето защо позоваването на нищожността на клаузите от договора в заповедното производство от първоинстанционния съд е законосъобразно. При тази преценка заповедният съд правилно и в съответствие с чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК е отказал издаване на заповед за изпълнение за вземането за такси и комисионни за допълнителни услуги. В този смисъл обжалваното разпореждане е правилно и следва да се потвърди.

Водим от гореизложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

                          

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане 201 от 18.01.2019 г. на Районен съд – Ловеч, постановено по ч.гр.д. 108 по описа на съда за 2019 г.

Определението не подлежи на касационен контрол.

                                                                                                       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………     ЧЛЕНОВЕ: 1………………………….

                                                                                                                         

                                                                                                                           2…………………………..