Решение по дело №707/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 113
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Галя Георгиева Костадинова
Дело: 20195300900707
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 113 Година 24.02.2020    Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски окръжен съд – търговско отделение, ХІХ състав,

На деветнадесети февруари     Година две хиляди и двадесета,

В публичното заседание в следния състав:

                                                      

                                                        Председател: ГАЛЯ КОСТАДИНОВА

                                                    

Секретар ВАНЯ КАЗАКОВА

                             

като разгледа докладваното от съдията търговско дело номер 707 по описа за  2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Предявен е иск по чл.29 ал.1 от ЗТР.

Ищецът „АСМ“ ЕООД ЕИК ********* гр.Монтана иска от съда да признае за установено по отношение на „Агропрофи ленд“ ООД ЕИК ********* гр.Пловдив, че вписване № 20190806105851 на АВ – ТР, направено по партидата на ответника „Агропрофи ленд“ ООД ЕИК ********* гр.Пловдив, за прехвърляне на дружествените дялове от И.В.И.на Б.П.Б., промяна на правната форма от ООД на ЕООД, промяна на седалището и адреса на управление, промяна на управителя, приемане на учредителен акт, е нищожно поради наличие на вписани по партидата обстоятелства, възпрепятстващи вписване на атакуваните промени.

Твърди, че е кредитор на ответното дружество с вземания в общ размер на 200 453.66лв., произтичащи от продадени продукти за растителна защита, семена ,торове през 2019г., които не са заплатени въпреки разговорите и поканите. С цел удовлетворяване за част от сумите са подадени заявления по чл.410 от ГПК, а за други в размер на 103 999.65лв. е поискано и допуснато от съда по реда на чл.390 от ГПК обезпечение на бъдещи искове по ч.т.д. № 133/2019г. на ОС – Монтана, чрез наложен запор на банкови сметки на длъжника. С второ производство по чл.390 от ГПК по т.д. № 135/2019г. на ОС – Монтана, с обезпечителна заповед от 23.07.2019г., е наложен запор върху дружествените дялове на ответника, до размер на дълга от 103 999.65лв. Запорът е изпълнен от ЧСИ Мая Иванова с рег. № 748 по изпълнително дело № 20197480401351 на 23.07.2019г. и е вписан в ТР по партидата на ответника с № 20190729171314. На 06.08.2019г. в ТР по партидата на ответника, въпреки наложените и вписани запори, длъжностното лице е вписало прехвърляне  на всички дялове от съдружника И.И.на Б.Б., промяна на правната форма на дружеството от ООД на ЕООД, промяна на седалището и адреса на управление и смяна на управителя на Б.Б., което е станало въз основа на заявление от 31.07.2019г., към което са приложени съответните документи. Вписването е в нарушение на запора върху дружествените дялове на двамата съдружници и за това е недопустимо, а Б.Б. е подал невярна декларация по чл.141 ал.8 от ТЗ, тъй като е бил управител на „ИВКОМ“ ЕООД ЕИК *********, дружество, обявено в несъстоятелност, което не е възстановено в правата си.

Ангажира доказателства, претендира разноски.

 

Ответника не депозира писмен отговор, в съдебно заседание изразява становище за неоснователност на иска и моли да бъде отхвърлен.

 

Съдът, след преценка на ангажираните по делото доказателства и предвид въведените доводи, приема са установено следното:

         Справката в АВ – ТР установява, че до 06.08.2019г. съдружници и управители в ответното дружество са лицата И.В.И.и Б.П.Б..

На 29.07.2019г., въз основа запорни съобщения до АВ - ТР от ЧСИ Мая Иванова с рег. № 748 на КЧСИ за наложени запори върху дружествените дялове на двамата съдружници по изпълнително дело № 201974804001351 по молба на кредитора – ищец, са вписани в търговския регистър запори на дяловете на съдружниците за обезпечаване на вземания в размер на 103 999.65лв.

На 31.07.2019г. в ТР е постъпило по електронен път заявление А4 с вх. № 20190731201819 за вписване прехвърляне на дружествените дяловете от И.В.И.на Б.П.Б., заличаване на И.В.И.като съдружник и като управител, промяна на фирмата от ООД на ЕООД и вписване на нов учредителан акт. Заявлението е уважено и по него е извършено вписване № 20190806105851 като И.В.И.е заличен като съдружник и управител, вписан е Б.П.Б. за ЕСК, променен е фирмата от ООД на ЕООД и е вписан нов учредителен акт.

 

При тези данни искът е доказан и следва да се уважи.

Съгласно чл.451 ал.1 от ГПК, от момента на налагане на запора длъжникът се лишава от правото да се разпорежда с вземането или с вещта и не може под страх от наказателна отговорност да изменя, поврежда или унищожава вещта.

Запор на дружествени дялове се налага по реда на чл.517 ал.1 от ГПК чрез изпращане на запорно съобщение до Агенцията по вписванията. Запорът се вписва по реда за вписване на залог върху дял от търговско дружество и има действие от вписването му.

От датата на вписване на запора по партидата на дружеството в ТР, на осн. чл.431 ал.1 от ГПК длъжникът не може да се разпорежда с дружествения си дял по никакъв начин, включително и чрез отчуждаването му, като за длъжностното лице към АВ – ТР на горното основание съществува законова забрана да вписва нови обстоятелства касателно запорираните дружествени дялове.

Според разясненията в Решение № 835 от 28.12.2006 г. на ВКС по т. д. № 472/2006 г., I т. о., докладчик председателят Любка Илиева, обект на наложения запор е дружествения дял в състоянието, в което е към момента на налагане на запора. Обект на запора не е вземане към дружеството, защото към датата на налагането му членственото отношение съществува. Прекратяването на членственото отношение е правна последица на волеизявлението на кредитора по чл.517 ал.3 от ГПК, отправено към дружеството, когато няма доброволно удовлетворяване, и това негово право не може да бъде поставяно под условия или да зависи от волята на съдружника или на дружеството, респективно да бъде иззето чрез изпреварващи действия, предизвикващи промяна в правоотношението. На преобразуващото право на кредитора да прекрати по своя воля и чрез свое изявление членственото правоотношение на длъжника, евентуално да прекрати дружеството чрез иск, съответства само задължението на длъжника и дружеството да търпят това положение, но не и правото им те да предизвикват правна промяна. Това право им е „отнето“ от момента на налагане и вписване на запора на дялове /чл.451 ал.1 от ГПК/.

При наложен запор на дялове обект е дружествения дял и от вписване на запора за съдружника възниква задължението да търпи това положение. На правото на взискателя да се удовлетвори по реда на чл.517 ал.3 от ГПК от ликвидационния дял на съдружника по чл.125 ал.3 от ГПК като сам предизвика чрез волеизявление прекратяване на членственото отношение на длъжника му, евентуално – като предизвика чрез иск прекратяване на дружеството, корелира задължението на съдружника и на дружеството да търпят това и задължението им да не изменят по никакъв начин дружественото правоотношение. Даденото на кредитора право да се удовлетвори принудително конкурира и се противопоставяне на всички имуществени и неимуществени права на съдружника и го задължава да не изменя съществуващото правно положение като му отнема правото да се разпорежда с дяловете в полза на трето лице, едностранно да изменя правоотношението като го прекрати, както и задължава дружеството да не внася промяна в правоотношението чрез намаляване, увеличаване на капитала, приемане на нов или изключване на съдружника. В противен случай съдружникът или дружеството, чрез предизвиканата от тях промяна в членственото отношение чрез прекратяването му или изменението му, ще осуетят реализиране на правото на взискателя да се удовлетвори чрез започнатото принудително изпълнение, защото ще изменят обекта на запора.

От гореизложеното тълкуване на нормите на чл.431 ал.1 и чл.517 от ГПК се поражда забрана за длъжностното лице към АВ – ТР да извършва вписвания по отношение на дружествени дялове, върху които е вписан наложен запор. В случая въпреки тази забрана в ТР е извършено вписване на 06.08.2019г. спрямо запорираните на 29.07.2019г. дружествени дялове на съдружника И.В.И.. Вписване от длъжностното лице, извършено при наличие на забрана за такова действие, е нищожно.

Какво е вписването в ТР, направено при наличие на законова забрана, е изразена в Решение № 109 от 15.07.2015 г. на ВКС по т. д. № 258-2014 г., I т. о., ТК, докладчик съдията Тотка Калчева, според което „Спирането на производството по регистрацията въз основа на акт на съда на основание чл. 536 ГПК представлява забрана за длъжностното лице по регистрацията да извършва вписвания по партидата на дружество до отпадане на основанието, въз основа на което е постановено спирането. Вписванията в периода от спирането до отпадане на основанието за спиране са извършени извън правомощията на длъжностното лице по регистрацията, поради което са нищожни.“, и Решение № 73 от 13.07.2017 г. на ВКС по т. д. № 80-2016 г., I т. о., ТК, докладчик съдията Вероника Николова, според което „С оглед на изложеното и съгласно задължителните разяснения в Тълкувателно решение № 1/6.12.02 г. по тълк. д. № 1/2002 г. на ОСГК на ВКС, вписването на обстоятелства в търговския регистър при наложена обезпечителна мярка по чл. 61 от Закона за кооперациите за спиране изпълнение на решението на общото събрание относно тези обстоятелства, би било нищожно. Когато обаче решението е за избор на нов председател, който по силата на чл. 3, ал. 4 от Закона за кооперациите е легитимиран да подаде заявлението за вписване на своя избор, спирането на изпълнението на решението на общото събрание за неговия избор води и до отпадане на неговата легитимация. В този случай ако въпреки наложеното обезпечение новоизбраният председател подаде заявление за вписване на своя избор, освен неподлежащо на вписване обстоятелство, би било налице и заявление подадено от нелегитимирано в регистърното производство лице, следователно вписването би било засегнато едновременно от пороци водещи до нищожност и до недопустимост.“.

С оглед приетото искът ще се уважи като на ищеца ще се присъдят доказани разноски от платена ДТ в размер на 50лв.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл.29 ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ по отношение на „АГРОПРОФИ ЛЕНД“ ООД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, район Централен, ул. „Хан Кубрат“ № 2, за нищожно вписване № 20190806105851 от 06.08.2019г. на АВ – ТР, направено по партидата на „АГРОПРОФИ ЛЕНД“ ООД ЕИК ********* гр.Пловдив, за прехвърляне на дружествените дялове от съдружника И.В.И.на съдружника Б.П.Б., промяна на правната форма от ООД на ЕООД, промяна на седалището и адреса на управление, приемане на нов учредителен акт, промяна на управителя.

ОСЪЖДА „АГРОПРОФИ ЛЕНД“ ООД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, район Централен, ул. „Хан Кубрат“ № 2, да заплати на „АСМ“ ЕООД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Монтана, ул. „Гоцо Митов“ № 5, направените по делото разноски в размер на 50лв.

Решението може да бъде обжалвано пред Апелативен съд Пловдив с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

 

                                               Окръжен съдия: