Решение по дело №438/2016 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 октомври 2016 г. (в сила от 21 октомври 2016 г.)
Съдия: Милена Рангелова Даскалова
Дело: 20161700500438
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 юли 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№346

 

гр.Перник, 21.10.2016 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Пернишкият окръжен съд - гражданска колегия, в откритото заседание на четиринадесети септември през две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

Председател: Милена Даскалова

        Членове: Нели Тошева

                          Рени Ковачка

 

при секретаря Златка Стоянова като разгледа докладваното от съдия Даскалова въззивно гражданско дело N 438 по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

В установения от закона срок „М.ц. – Р. „ЕООД, гр. Р. е обжалвало  решение № 44/12.04.2016 г., постановено по гр.д.№252/2015 г. по описа на Р. районен съд в частта му, с която е осъдено да заплати на К.А.Д. сумата от 1 500 лв., като част от общо дължимо обезщетение в размер на 50 000 лв., представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, вследствие на телесната повреда, получена при падането му в необезопасена шахта на **** г., ведно със законната лихва за забава, считано от датата на увреждането – ***** г. до окончателното й изплащане.

Въззиваемият К.А.Д. е изразил становище за неоснователност на жалбата.

Пернишкият окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните по реда на чл.268 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Пред районния съд е предявен иск с правно основание чл.49 ЗЗД, като към него е съединен обективно иск с правно основание чл.86 ЗЗД.

За да уважи иска с правно основание чл.49 ЗЗД, районният съд е приел, че ищецът е претърпял неимуществени вреди в резултат на падане в необезопасена шахта, която е била предоставена за стопанисване на ответника.

Обжалваното решение е валидно и допустимо, а по същество, съдът е обвързан от направените в жалбата доводи.

Жалбоподателят твърди, че не е имал задължение да поддържа шахтата, както и че размерът на присъденото обезщетение е завишен.

Окръжният съд намира, че жалбата е неоснователна по следните съображения :

От показанията на свидетелите И. А.М. и О. К. А., се установява, че на ****г. да били на работа. Същите са полицаи в РПУ – Р..  По повод получен сигнал те били изпратени в района на болницата в гр. Р.. Отивайки на място те видели ищец,, който бил паднал в шахта, намираща се , намираща се под първия прозорец в лявата част на сградата на болницата. Мястото било неосветено, а шахтата – дълбока и без капак. Ищецът бил със счупен крак, като на същия била оказана медицинска помощ. След като ищецът бил изваден от шахтата е поставена лента за обезопасяване на мястото на инцидента.

От фиш за спешна медицинска помощ от *** г., епикриза ЛИЗ № **** г., както и от изслушаната по делото съдебно – медицинска експертиза се установява, че на **** г. при падане в шахта, ищецът е получил  счупване на дясната бедрена кост в средната трета. Първа помощ му е оказана в ЦСМП – Р., след което е транспортиран за ВМА – С.. Проведено е оперативно лечение със закрито наместване на счупването и фиксиране на фрагментите с интерамедуларен пирон. Периодът на възстановяване от такъв вид травми е около 6 месеца, при нормално протичане на възстановителния процес. По време на лечението ищецът търпял болки и страдания, по – силни в първите 30 дни от травмата. При извършения от вещото лице преглед на ищеца на **** г. не се установили отклонения от костно – двигателната и ортопедична активност.

От представените болнични листове се установява, че ищецът е бил в отпуск поради временна неработоспособност общо 180 дни от **** г. с диагноза: счупване на дясно бедро.

От показанията на свидетеля Д. С. Д., се установява, че 20 минути след инцидента той е отишъл при ищеца. Последният  бил на носилка, превивал се от силна болка. В последствие е  извършена операция и в продължение на 10 дни ищецът е бил неподвижен. Лечението  продължило в домашни условия, като през първите три месеца бил изцяло на постелен режим. За елементарните му битови нужди се грижели съпругата му и свидетелят. След третия месец започнал да се изправя и да става, но само с патерици и бастун. Възстановяването му продължило общо около 6 – 7 месеца. Дълго време след инцидента не излизал от вкъщи, станал затворен, не искал да контактува с други хора, отклонявал предложения да излиза с близки и приятели. Към настоящия момент ищецът се оплаквал от болки в травмираните места.

Със заповед **** г. на Министерство на здравеопазването е наредено преобразуването на съществуващите публични здравни заведения за извънболнична помощ  в лечебни заведения за извънболнична помощ – еднолични търговски дружества с общинско имущество, като новообразуваните лечебни заведения поемат активите и пасивите на здравните заведения , с чието имущество са преобразувани. Видно от протокол № ***г. Общински съвет – Р. е взел решение за учредяване на търговско дружество „М.ц. – 1 „ ЕООД, гр. Р. с едноличен собственик на капитала община Р.. Видно от представеното удостоверение изх. № ***г. , изд. от Пернишки окръжен съд, то дружеството – жалбоподател е вписано в търговския регистър с решение № ****г. по ф.д. № ***г по описа на ПОС.

Със Заповед **** г. на Министерство на здравеопазването е определен състав на комисия, която да изготви разделителен протокол , в който да се определят активите и пасивите, преминаващи към преобразуваното амбулаторно – поликлинично заведение и общинска болница. Такива протоколи по делото са представени.  Видно от разделителен протокол от **** г. и описа към част от поликлиниката, която остава в сградния фонд на дружеството – жалбоподател е както 1 –вия етаж на югозападното крило, така и мазетата, намиращи се в югозападното крило.

От заключението на приетата съдебно – техническа експертиза, се установява, че процесната шахта представлява неразделна част от сградата на УПИ *** отреден „за болница“ по рег.план на гр.Р.. Шахтата е т.нар. „английски двор“, т.е. бетонна ограждаща конструкция на нивото на прозорците на сутеренния етаж за влизане на светлина, чиято метална решетка е липсвала по време на инцидента.  Самата сграда е актувана като общинска собственост с акт за публична общинска собственост  № *****г.

Видно от заключението на изготвената комплексна съдебно- техническа и съдебно- икономическа експертиза, ползвател на югоизточната част от сградата, където е процесната шахта е дружеството – жалбоподател.

При така установената фактическа обстановка изводът на районния съд, че са налице предпоставките за ангажиране отговорността на жалбоподателя е правилен.

Съгласно чл.49 от ЗЗД този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. Т.е. за да възникне отговорността по чл.49 от ЗЗД е необходимо да се установи : наличие на причинени вреди на ищеца; противоправно и виновно поведение на физическо лице; причинна връзка между това поведение и настъпилите вреди, както и възлагане на физическото лице на определена работа от страна на ответника и съответно противоправното и виновно действие на физическото лице да е било извършено при изпълнението на тази работа или да е било в пряка връзка с нея

Съдът намира, че в случая са налице посочените изисквания на закона, тъй като е установено по делото , че ответникът е претърпял вреди от падане в необезопасена шахта, която, видно от приетите по делото експертизи, е неразделна част от сграда, ползвана от дружеството – жалбоподател. Поддръжката на сградата е била задължение на това дружеството и е следвало да се извършва чрез съответните служители или работници, които не са изпълнили задължението си да я обезопасят.

Във въззивната жалба се поддържа, че неправилно съдът е приел, че не е спорно, че шахтата се намира в терен, предоставен за ползване на жалбоподателя .

Видно от отговора на исковата молба дружеството – жалбоподател е оспорило иска с твърдения, че не са налице основанията за ангажиране на отговорността му. В съдебно заседание от 13.01.2016г. процесуалният представител на ответника е конкретизирал твърденията си, като е посочил, че теренът, в който се намира шахтата не е част от имуществото за което носи отговорност дружеството жалбоподателя

Предвид установеното от вещите лица, че шахтата, представлява неразделна част от сградата, то направеното оспорване, че теренът, в който се намира същата не е предоставен на жалбоподателя , е ирелевантно за спора. Това е така, защото тази шахта не е част от уличната мрежа, както и не е самостоятелна такава, а е неразделна част и елемент от сграда и следователно е без значение кой е имал задължение за поддръжка на терена, върху който е построена сградата. От значение за спора е кой е ползвал частта от сградата, неразделна част от която е шахтата. Фактът, че тази част от сградата се е ползвал от жалбоподателя, не е оспорен, а е и установен от заключението на комплексната съдебно- техническа експертиза. Т.е. дружеството – жалбоподател е реален ползвател на тази част от сградата, като няма данни общината като собственик на сградата да се е противопоставила на ползването . След като жалбоподателят е фактически ползвател на посочената част от сградата и то със знанието и без противопоставянето на собственика, то  следва да понесе и тежестите , щом извлича ползите от имота .

Неоснователни са и доводите, че размерът на обезщетението за неимуществени вреди е завишен.

В настоящия случай се касае за счупване на бедрена кост , проведено е оперативно лечение,като общия период на нетрудоспособност е 180 дни. От събраните по делото гласни доказателства  се установява, че след поставянето на гипса ищецът не е можел сам да се обслужва.

Предвид горното, то съдът намира, че правилно при спазване принципа на справедливостта, визиран в чл. 52 ЗЗД районният съд е уважил иска така, както е предявен – за сумата от 1 500 лв. Действително искът е  предявен като частичен – от общо претендирани 50 000 лв., но с произнасянето по настоящия спор не се  формира сила на пресъдено нещо относно сумата над тази, за която е предявен искът – т.е. за сумата над  1 500 лв. Дали ще се уважи искова претенция над присъдените 1 500 лв. до претендираните 50 000 лв. и в какъв точно размер е въпрос, по който се дължи произнасяне от съда при предявен иск за цялото вземане.

С оглед горното, то съдът намира ,че решението като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Предвид изхода на делото в полза на въззиваемия следва да се присъдят направените пред настоящата инстанция разноски в размер на 360 лв.

С оглед на гореизложеното, окръжният съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 44/12.04.2016 г., постановено по гр.д.№252/2015 г. по описа на Р.районен съд.

ОСЪЖДА М.ц. – Р. „ЕООД, гр. Р. да заплати на К.А.Д. сумата от 360 лв., представляващи направени пред настоящата инстанция разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

                            

Председател:                            Членове: