Решение по дело №106/2019 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 ноември 2019 г. (в сила от 11 ноември 2019 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20197210700106
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

102

гр. Силистра, 11 ноември  2019 година

 

СИЛИСТРЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично съдебно заседание на шестнадесети октомври  през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Маргарита Славова

                                                                          ЧЛЕНОВЕ:  Павлина Георгиева

                                                                                        Елена Чернева

при секретаря Антония Стоянова и в присъствието на прокурора при ОС – Силистра Стефка Ганчева, като разгледа докладваното от съдия Чернева КАНД № 106 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Д.И.Н. с ЕГН  ********** *** против Решение № 240/18. 07. 2019 г., постановено по АНД № 422 по описа за 2019 г.  на Силистренския районен съд, потвърждаващо Наказателно постановление № 19-1099-000136/25.03.2019 г., издадено от началник група към ОДМВР – Силистра, сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, чл. 179, ал. 6, т. 1 и чл. 181, т. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на касатора са наложени административни наказания „глоба“ за извършени нарушения на чл. 137а, ал. 1; чл. 139, ал. 1, т. 1 и чл. 147, ал. 1 от същия закон.

Касаторът счита, че решението на РС-Силистра е постановено в нарушение на процесуалните правила - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Поддържа, че е представил доказателства пред въззивната инстанция, че има упълномощен адвокат и същият е бил възпрепятстван да участва в съдебното заседание, но въпреки това съдът е разгледал спора. В тази връзка касаторът счита, че не е могъл да си упражни пълноценно правото на защита, то е било накърнено и поради това моли да бъде отменено решението на районния съд.

Отделно от това излага и твърдения за допуснато нарушение на материалния закон, изтъквайки фактическия довод, че е наказан с два акта на полицейската администрация по пътния контрол в рамките на по-малко от едно денонощие, защото на 12.03.2019 г. му е съставен акт за непредставяне на автомобила на редовен годишен технически преглед и за абсолютно същото нарушение на 13.03.2019 г. отново му е съставен акт и два пъти е санкциониран за него. Моли обжалваното съдебно решение да бъде отменено изцяло и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено като незаконосъобразно издаденото НП.

Ответната страна – ОД на МВР–Силистра, не се е възползвала от предоставената възможност да представи писмен отговор на жалбата и да даде становище по делото; не изпраща представител в съдебно заседание.

Представителят на Окръжна прокуратура гр. Силистра дава становище, че касационната жалба е неоснователна. Счита, че обжалваното решение е правилно и следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е постъпила от надлежна страна, в законния срок поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е  частично ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна пред РС - Силистра е установено, че на 12. 03. 2019  г. , в 13. 45 часа служители на АНО извършвали рутинна проверка по линия на КАТ, като спрели лек автомобил „Рено 19“ с рег. № СС8108 АС по ул. „Н. Й. Вапцаров“ в гр. Силистра, тъй като водачът му Д.И.Н. не бил включил задължителните къси или дневни светлини. По време на проверката контролните органи установили, че водачът управлява автомобила без обезопасителен колан, че автомобилът бил и технически неизправен, тъй като осветлението му не работело; проверяващите установили също, че МПС не е било представено на ГТП до 16. 02. 2019 г. Посочените констатации са отразени в съставен на водача АУАН № 163, серия Д-753420 / 12. 03. 2019  г., въз основа на който е изготвено и обжалваното от страна на Д.И.Н. НП 19-1099-000136/25.03.2019 г., с което жалбоподателят бил наказан за извършените от него три нарушения, както следва: за нарушение на чл. 137а, ал. 1 ЗДвП – неизползване на обезопасителен колан от водача – глоба в размер на 50. 00 лева на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП; за нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП – движение с незначителна неизправност на ППС – глоба в размер на 50. 00 лева на основание чл. 179, ал. 6, т. 1 ЗДвП; за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗДвП – като собственик на ППС не го е представил на технически преглед – глоба в размер на 50 лева на основание чл. 181, т. 1 ЗдвП.

За да потвърди наказателното постановление, РС-Силистра на база на събраните писмени и гласни доказателства е приел за безспорно установено извършването на трите нарушения. Приел е, че актосъставителят и АНО са действали в рамките на своята компетентност и че образуваното и водено административнонаказателно производство е протекло законосъобразно, при спазване изискванията на ЗАНН и без процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. Във връзка с обсъждането на материалноправната законосъобразност и възражението за издаване на оспореното НП в противоречие с чл. 17 от ЗАНН с твърдението, че за същите нарушения жалбоподателят е наказан с влязло в сила НП № 19-1099-000175 / 12. 04. 2019 г., съдът е приел, че се касае за наложени санкции за различни нарушения, констатирани в различни дни, осъществяващи идентични състави. Прието е, че деянията на касатора не са маловажни случаи, а наказанията са наложени при съобразяване на обстоятелствата по чл. 27, ал. 2 ЗАНН и във фиксираните в закона размери.

Така постановеното решение е правилно досежно изводите на съда по  т. 1 и 2 от наказателното постановление относно наложените санкции за неизползване на обезопасителен колан от водача и за движение с незначителна неизправност на ППС. Районният съд е установил вярно фактическата обстановка по делото, обсъдил е събраните по делото доказателства и доводите на страните, и е стигнал до обоснован извод, че касаторът е осъществил нарушенията по т. 1 и 2 от НП, за което е подведен под административнонаказателна отговорност. Изложените от първата инстанция мотиви съответстват на събраните доказателства и на приложимите правни норми, и изцяло се споделят от настоящия касационен състав. Неоснователни са изложените доводи в касационната жалба, че правата на санкционираното лице са били нарушени при разглеждането на делото от въззивния съд, тъй като съдът е дал ход на делото въпреки отсъствието на упълномощения от жалбоподателя адвокат.  В проведеното съдебно заседание на 19. 06. 2019 г.  жалбоподателят е заявил, че не възразява да се даде ход на делото, т. е. при наличие на редовно призоваване и дадено съгласие за разглеждане на делото не е била налице причина за отлагане на съдебното заседание. Същият е представил пред съда изготвено становище от упълномощения от него адвокат, в което са били изложени възраженията му срещу законосъобразността на оспореното НП, които възражения са били обсъдени от съда при постановяването на съдебния акт. Оплакванията в касационната жалба не визират извършените от въззивния съд действия в хода на съдебното следствие, нито пък касаят непълнота на доказателствата. В тази връзка, макар и в отсъствие на адвоката на жалбоподателя, съдът е създал всички предпоставки за изясняване на обстоятелствата по делото и за спазване на принципа на чл. 15 от  НПК, поради което не може да се счете, че правото на защита на страната е било накърнено. Съвсем отделен е въпросът, че изводите на съда по отношение на т. 1 и 2 от оспореното НП не съответстват на нагласите на санкционираното лице. При условие обаче, че констатациите на АНО относно обстоятелствата, че при проверката на 12. 03. 2019 г.  касаторът е управлявал автомобила си без обезопасителен колан и с неработещи светлини – преден фар и габарити, се потвърждават от събраните по делото доказателства  и относно тях е налице признание в проведеното пред въззивната инстанция съдебно заседание, то очевидно е налице извършване на нарушения  на чл. 137а, ал. 1 ЗДвП и чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП, чийто извършител следва да понесе санкции съответно  по чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП и  чл. 179, ал. 6, т. 1 ЗДвП. Достигайки до същия извод първоинстанционният съд е постановил законосъобразен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила в посочената част.

Отделно от гореизложеното следва да се коментира, че настоящата инстанция не споделя изводите на въззивния съд досежно законосъобразността на т. 3 от оспореното НП. В посочената част касаторът е санкциониран за нарушение на изискването на чл. 147, ал. 1 ЗДвП с глоба в размер на 50 лева, наложена на основание чл. 181, т. 1 ЗдвП, за това, че като собственик на ППС не го е представил на годишен технически преглед до 16. 02. 2019 г. Видно от т. 2 от приложеното по делото НП № 19-1099-000175 / 12. 04. 2019 г. (л. 10 от АНД № 422 / 2019 г. на РС – Сс), е обстоятелството, че Д.И.Н. е санкциониран с глоба в размер на 50 лева, наложена на основание чл. 181, т. 1 ЗдвП, за това, че в нарушение на  чл. 147, ал. 1 ЗДвП не е представил собствения си автомобил  марка „Рено 19“ с рег. № СС8108 АС на годишен технически преглед до 16. 02. 2019 г. Посоченото НП, макар и издадено по-късно от оспорваното в настоящото производство, е влязло в сила. С него касаторът вече е санкциониран за бездействието си да представи автомобила си на технически преглед в срок до 16. 02. 2019 г. и следователно санкционирането му и с процесното НП за същото деяние би било в нарушение на забраната на чл. 17 от ЗАНН за повторно налагане на наказание за нарушение, за което е бил вече наказан с влязло в сила наказателно постановление, още повече, че продължителността на периода на неизпълнение на задължението за представяне на автомобила на технически преглед от 16. 02. 2019 г. до датата на съставянето на АУАН от 13. 03. 2019 г., въз основа на който е издадено НП № 19-1099-000175/ 12. 04. 2019 г., покрива изцяло периода на бездействие, предмет на т. 3 от процесното НП. Ето защо в посочената част оспорваното НП е незаконосъобразно.

В заключение на гореизложеното настоящата инстанция намира, че обжалваното решение следва да бъде отменено в частта, в която е потвърдено наказателното постановление, относно нарушението на чл. 147, ал.1 от ЗДвП, като по същество в тази част НП също следва да бъде отменено. Поради неоснователност на касационните оплаквания решението на районния съд в останалата му част следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Силистренският административен съд на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 240/18. 07. 2019 г., постановено по АНД № 422 по описа за 2019 г.  на Силистренския районен съд, в частта, в която е потвърдено наказателно постановление № 19-1099-000136/25.03.2019 г., издадено от началник група към ОДМВР – Силистра, сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 181, т. 1 ЗдвП на Д.И.Н. с ЕГН  ********** *** е наложено наказание глоба в размер на 50. 00 (петдесет)  лева, като вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1099-000136/25.03.2019 г., издадено от началник група към ОДМВР – Силистра, сектор „Пътна полиция“, в частта, в която за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 181, т. 1 ЗдвП на Д.И.Н. с ЕГН  ********** *** е наложено наказание глоба в размер на 50. 00 (петдесет) лева.

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 240/18. 07. 2019 г., постановено по АНД № 422 по описа за 2019 г.  на Силистренския районен съд в останалата му част.

 

Решението е окончателно.

 

Председател:

 

                                                     Членове: 1.

 

2.