Решение по дело №1076/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 януари 2022 г. (в сила от 4 януари 2022 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20217260701076
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 321

 

     04.01.2022 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХАСКОВО

в открито съдебно заседание на двадесет и втори декември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                                   Председател: Пенка Костова

                                                                                     Членове: Росица Чиркалева - Иванова

                                                                                                   Антоанета Митрушева  

 

при секретаря Мария Койнова

и в присъствието на прокурора В. Радева - Ранчева,

като разгледа докладваното от  съдия А.Митрушева

АНД (К) № 1076 по описа на Административен съд – Хасково за 2021 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба, депозирана от „ВИП ТРАНС 17“ ЕООД, ЕИК : *********, седалище и адрес за управление: гр.Д., ул. ***, подадена чрез адвокат Н.Н., против Решение № 53/19.07.2021 г., постановено по АНД № 499/2021 г. по описа на Районен съд – Свиленград.

 

В касационната жалба жалбоподателят сочи, че обжалваното съдебно решение е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано. Решаващият съд не обсъдил всички доказателства по делото, поотделно и в тяхната съвкупност, и неправилно възприел, че не са допуснати нарушения при издаване на процесното НП.

Предвид изложеното, моли да бъде отменено Решение № 53/19.07.2021 г., постановено по АНД № 499/2021 г. по описа на Районен съд - Свиленград, и да бъде постановено друго, с което да бъде отменено Наказателно постановление № 206/2021 от 31.05.2021 г. на И.Д Началник на Отдел МРР Тракийска в ГД „МРР“ при Агенция Митници, като неправилно и незаконосъобразно. Моли за присъждане на направените съдебно-деловодни разноски за двете инстанции.

В съдебно заседание процесуалният представител на касационния жалбоподател поддържа така депозираната жалба и депозира писмена молба, с която допълва касационната жалба и излага допълнителни доводи за неправилност и необоснованост на атакуваното решение.

 

Ответникът – Отдел „Митническо разузнаване и разследване“ в Териториална дирекция Митница Пловдив при Агенция Митници, депозира писмено становище, с което оспорва касационната жалба. Заявява, че обжалваното съдебно решение е постановено в съответствие с материалния  и процесуалния закон. Моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково намира касационната жалба за неоснователна, а решението на РС – Свиленград за правилно и законосъобразно.

 

Административен съд – Хасково, след проверка на оспореното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, съответно същата е процесуално допустима.

 

С обжалваното Решение № 53 от 19.07.2021 г., постановено по АНД № 499/2021 г., Районен съд – Свиленград е потвърдил като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 206/2021 г. от 31.05.2021 г. на И.Д. Началник на Отдел „МРР Тракийска” в ГД „МРР”, ЦМУ при Агенция „Митници”, с което на „Вип Транс 17” ЕООД гр.Д.,  представлявано от управителя В.Ж.З., за нарушение на чл. 126, ал. 1, т. 2 от ЗАДС е наложено административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 36 920 лв. (пункт 1), на основание чл. 124, ал. 1 от ЗАДС са отнети в полза на Държавата 26 000 л. енергиен продукт (пункт 2) и на основание чл. 124, ал. 2 от ЗАДС е отнето полуремарке марка „Кроне СД” с държавен регистрационен номер *******, ведно със свидетелството за регистрация (пункт 3) и дружеството е осъдено да заплати на Агенция „Митници” сумата от 80 лв. – разноски за юрисконсултско възнаграждение.

За да постанови решението си, съдът е приел за установено от фактическа страна, че на 23.09.2020 г. на Митнически пункт „Капитан Петко войвода”, обл.Хасково, е пристигнала товарна композиция, пътуваща от Република България за Република Гърция, състояща се от влекач марка „Рено” с ДРН СВ 5146 НМ (собственост на „ВФС България” ЕООД с ползвател дружеството-жалбоподател съгласно Договор за лизинг от 23.07.2019 г.) и полуремарке марка „Кроне СД” с ДРН ******* (собственост на дружеството-жалбоподател), управлявана от Ж. И.З.(назначен по трудово правоотношение в дружеството-жалбоподател). При извършена проверка на документите, представени от шофьора, било констатирано, че съгласно международната товарителница превозвач на товара е дружеството-жалбоподател. Превозното средство било селектирано за физическа проверка. В товарното помещение били установени 26 броя пластмасови съда с форма на куб с метална обшивка, всеки с вместимост 1 000 л., пълни с безцветна течност със специфичен мирис. Съгласно представените документи и по-специално митническата декларация, превозваната стока била „Течност за хидравлични системи”. Поради възникнали съмнения относно съответствието на представените документи с превозваната стока, товарната композиция била отклонена за последваща проверка. Взети от контейнерите проби били изпратени за лабораторен анализ, като от изготвената лабораторна експертиза било установено, че изпратените проби представляват препарат - смес, съдържаща метилов алкохол 71 % и нефтено масло (с преобладаващо съдържание на парафино-нафтенови въглеводороди) 29 % тегловни, като химичният състав на изследвания продукт не предполагал употребата му като течност за хидравлични трансмисии и можел да се използва като добавка за бензин за двигатели, както и като органичен разтворител.

Изпратена била покана до дружеството-жалбоподател за съставяне на АУАН, но на посочената в поканата дата не се явил представител, съответно при условията на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН бил съставен АУАН с № 2730 от 23.12.2020 г. за нарушение на чл. 126, ал. 1, т. 2 от ЗАДС, който акт бил връчен на процесуалния представител на дружеството-жалбоподател. Въз основа на горецитирания АУАН било издадено и обжалваното НП.

Видно било от приложения оценителски доклад, че пазарната стойност на полуремаркето възлиза на 9 330 лв. Дължимият акциз за процесната стока бил в размер на 18 460 лв. съгласно определената в чл. 32, ал. 7 от ЗАДС акцизна ставка от 710 лв. за 1 000 л.

При извършената служебна проверка за процесуалноправна законосъобразност на атакуваното НП, съдът не е констатирал наличие на съществени процесуални нарушения, представляващи предпоставки за отмяната му, като са приети за неоснователни наведените възражения, касаещи нередовно уведомяване на дружеството-жалбоподател относно съставянето и връчването на АУАН. Заявено е, че действително в АУАН е посочено, че е съставен на основание чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН, две взаимноизключващи се хипотези, но това не представлявало съществено процесуално нарушение, тъй като деянието било описано точно и ясно, тоест не било нарушено правото на защита на дружеството-жалбоподател.

Прието е, че актът и НП са издадени от компетентни органи, а пробите - взети от надлежно легитимирани за това лица, както и че са спазени предвидените в разпоредбите на ал. 1, изречение второ и ал. 3 на чл. 34 от ЗАНН срокове.

Във връзка с приложението на материалния закон, съдът е приел  за правилна дадената от АНО материалноправна квалификация на извършеното нарушение, съответно е намерил, че с деянието си дружеството-жалбоподател е осъществило от обективна страна административно-наказателния състав, вменен му в отговорност, а именно предвидения в чл. 126, ал. 1, т. 2 от ЗАДС фактически състав — „превозва акцизни стоки без съответен документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза”.

Подробно са обсъдени процесът на взимане на проби, възраженията, свързани с несертифициране на полевия уред денситометър, количеството на процесния енергиен продукт. Деянието е прието за съставомерно от обективна страна, като с оглед обстоятелството, че е ангажирана административнонаказателната отговорност на ЕООД, не е обсъден въпросът за субективната страна на деянието. Прието е, че за конкретното административно нарушение не се установяват основания за приложението на чл. 126б от ЗАДС. Цитирана е и приложената санкционна норма на чл. 126, ал. 1, т. 2 от ЗАДС, като е обсъдено и  съответното административно наказание, в размер, равен на двойния размер на дължимия акциз за енергийния продукт - предмет на това нарушение, съответно санкцията е приета за законосъобразно и правилно определена. По отношение на постановеното отнемане в полза на Държавата на предмета на нарушението - енергиен продукт, е прието, че тази мярка е също законосъобразно наложена. Обсъдена е и разпоредбата на чл. 124, ал. 2 от ЗАДС, и в тази връзка е изтъкнато, че полуремаркето е собственост на дружеството-жалбоподател, а справедливата му пазарна стойност е в размер на 9 330 лв. Определеният дължим акциз на стоката - предмет на нарушението, е в размер на 18 460 лв. В тази връзка е прието, че в случая не е налице явно несъответствие между двете конкуриращи се стойности - тази на отнетото полуремарке и тази на дължимия акциз, тъй като стойността на полуремаркето не надвишава стойността на дължимия акциз, поради което съдът е намерил, че полуремаркето подлежи на отнемане.

 

Така постановеното от Районен съд – Свиленград решение е правилно по изложените в него обосновани и подробни съображения, които настоящият състав изцяло споделя и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях.

В тази връзка следва да бъде отбелязано, че фактическите и правни изводи на районния съд са съобразени с доказателствата по делото и приложимите нормативни разпоредби. Съдът е събрал и коментирал относимите за правилното решаване на спора доказателствени средства, обсъдил е всички факти от значение за спорното право и е извел обосновани изводи. Обратно на соченото в жалбата, атакуваният съдебен акт е постановен при спазване на съдопроизводствените правила, като са събрани относимите за казуса писмени доказателства, съдържащи се в досъдебното и в административнонаказателното производство, които представляват допустими доказателствени средства. Доказателствата за извършените процесуално-следствени действия в рамките на образуваното досъдебно производство са доказателства и в административнонаказателното производство. При постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила и съдът е попълнил делото с необходимия доказателствен материал. Налице е обсъждане както на значимите за разрешаването на спора обстоятелства, така и на наведените от страните доводи и възражения. Съдът, на базата на събраните в производството по делото доказателства, включително показанията на разпитаните свидетели, е установил релевантните за спора факти и обстоятелства, въз основа на които е изградил правилни правни изводи.

Решението е постановено и в съответствие на материалния закон.

Както е установил и въззивният съд, АУАН и НП са издадени от длъжностни лица, в рамките на определената им с чл. 128, ал. 1 и ал. 2 от ЗАДС компетентност и отговарят на изискванията относно формата и съдържанието им, предвидени в чл. 42, респективно чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. В НП, а също и в АУАН, се съдържа пълно, точно и ясно словесно описание както на нарушението, така и на обстоятелствата, при които същото е било извършено. Не са налице нарушения, които биха могли да доведат до ограничаване възможността нарушителят да организира защитата си в някоя от фазите на производството. Установената с АУАН фактическа обстановка е коректно възпроизведена в наказателното постановление, при изяснени всички елементи на съставомерното деяние от обективна страна. Не са налице нарушения на процедурата по установяване на нарушението и ангажиране на съответната имуществена отговорност. В тази връзка и по повод наведените възражения за допуснати нарушения в процедурата по съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя, съответно съставянето му в ден, различен от този, посочен във връчената покана, следва да бъде отбелязано следното: съставянето на акт за установяване на административно нарушение не в деня, посочен в отправената до нарушителя покана и в отсъствието на нарушителя, не представлява съществено процесуално нарушение, което да води до незаконосъобразност на издаденото въз основа на него наказателно постановление. Разпоредбата на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН допуска съставянето на АУАН и в отсъствие на нарушителя, ако същият не се яви или не може да бъде открит. За да е приложима тази разпоредба, се изисква да е налице отправена надлежна покана за съставянето на АУАН, каквато в случая е налице. Безспорен е фактът, че на посочената в акта дата – 16.12.2020 г. представител на дружеството жалбоподател не се е явил, като е безспорен и фактът, че актът не е съставен на посочената в поканата дата, а на 23.12.2020 г. Дори и обаче да се приеме, че съставянето на акта не на конкретно посочената в поканата дата, е процесуално нарушение, то същото, според настоящата инстанция, не е съществено по своя характер и не се е отразило на правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице. Съставянето на акта не в деня на поканата при неявяване на нарушителя не предпоставя санкцията на чл. 54 от ЗАНН или чл. 63, ал. 1, предл. 3 от ЗАНН. В случая съставеният акт е връчен по надлежния ред и на нарушителя е предоставена възможност да изложи писмени възражения по него. Нещо повече, фактът, че е налице осъществен съдебен контрол спрямо издаденото наказателно постановление предполага достатъчна гаранция за защита на правата му.

Неоснователно е и възражението за допуснати съществени процесуални нарушения с оглед различието в датите на извършване на нарушението, посочени в АУАН и НП, и съответно в Протокол за извършена проверка № 1949/28.09.2020 г. Действително в цитирания протокол е допусната една фактическа грешка, като е посочена датата 28.08.2020 г., но навсякъде другаде в протокола фигурира точната дата 28.09.2020 г., с оглед на което и предвид съдържанието на АУАН и НП, в които фигурира посочване на точната дата на извършване на нарушението – 28.09.2020 г., не може да се приеме, че е налице съществено нарушение и засягане на правото на защита на наказаното лице, доколкото липсва неяснота по отношение на датата на конкретното нарушение. Идентични са съображенията на настоящата инстанция и по отношение на допуснатата фактическа грешка в протоколите за взимане на проби с посочване на датата – 24.02.2020 г., като категорично не може да се възприеме позицията на процесуалния представител на касационния жалбоподател, че така констатираните несъответствия представляват съществени процесуални нарушения.

По същество извършеното от касатора деяние е доказано и съдържа признаците на административно нарушение, изразяващо се в нарушаване на установената в 126, ал. 1, предл. четвърто от ЗАДС, в приложимата редакция, забрана за лицата да превозват акцизни стоки без документ, удостоверяващ плащането на акциз. От АНО е наложено съответното за извършеното нарушение наказание "имуществена санкция", в предвидения от закона абсолютен размер. Макар и относително висок, този размер е определен от законодателя като справедлив, съобразно презумираната степен на обществена опасност на деянието. Нарушението е типично за вида си и не разкрива по-ниска степен на опасност за установения ред на държавно управление в сравнение с други нарушения от същия вид. При установеност на подлежащо на санкциониране деяние по чл. 126 от ЗАДС, правилно на основание чл. 124, ал. 1 от ЗАДС, съответно ал. 2 от същия текст са отнети в полза на Държавата стоките, предмет на нарушението, и превозното средство, послужило за извършване на нарушението.

Настоящата инстанция намира за правилни и изводите на районния съд за липса на допуснати нарушения в процедурата по вземане на проби от проверявания продукт, като дадената детайлна регламентация на методите и способите, по които следва да се извърши самото вземане на пробите с цел изключване възможността за тяхното замърсяване или липсата на представителност по отношение на цялото количество, в случая е стриктно спазена. В този смисъл следва да се приеме, че липсват нарушения на процесуалните правила касателно начина и реда за вземане на проби от продуктите за нуждите на контрола, осъществяван от държавните органи по спазване изискванията на ЗАДС, което е позволило достигането до обективен и достоверен извод относно релевантните за спора факти, а именно относно вида на изследваната стока.

При така изложеното, настоящият състав намира, че обжалваното съдебно решение не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото и предвид заявеното от процесуалния представител на ответника в настоящото производство искане за присъждане на разноски, съдът намира същото за основателно. Съобразно разпоредбата на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН на ответника се следва юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева за защита пред настоящата инстанция, определено съобразно разпоредбата на чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК  съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 53/19.07.2021 г., постановено по АНД № 499/2021 г. по описа на Районен съд – Свиленград.

 

ОСЪЖДА „ВИП ТРАНС 17“ ЕООД, ЕИК : *********, седалище и адрес за управление: гр.Д., ул.***, да заплати на Агенция „Митници“ гр.София, направените по делото разноски в размер на 80 лв. (осемдесет лева).

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                                Членове:    1.                               

 

 

 

                                                                                                        2.