Определение по дело №127/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 юли 2022 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20227090700127
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 юни 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 741

гр. Габрово, 25.07.2022 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД– ГР. ГАБРОВО в закрито съдебно заседание от четвърти юли, две хиляди и двадесет и втора година в състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

като разгледа материалите по адм. дело № 127 по описа за 2022 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /ГАС/ жалба с вх. № СДА-01-1137 от 24.06.2022 г., подадена от С.Н.К. ***, ЕГН: **********, против Решение № ВТ-07-П-ОС/2022 г. за прекратяване на административната процедура, издадено от Директора на РИОСВ - Велико Търново.

С процесното Решение е прекратена стартирала процедура за преценяване начина на процедиране по реда на Наредба за ОС по административна преписка  с вх. № 1801 от 12.05.2022 г. на РИОСВ – Велико Търново за инвестиционно предложение за „Промяна начина на трайно ползване на имот с идентификатор 37722.42.143 в землището на с. Козирог, община Габрово от ливада в нива. Възложител на предложението е жалбоподателят – С.Н.К..

Мотивите за издаване на процесния ИАА се изразяват в следното: налице е констатирана недопустимост на планираната промяна в начина на трайно ползване на имота по отношение на Заповед № РД-287 от 31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите, обн. в ДВ бр.47/4.06.2021 г. за обявяване на защитена зона BG0000263 „Скалско“, т.к. той попада в обхвата на т. 8.4, съгласно която се забранява промяна в начина на трайно ползване, разораване, залесяване и превръщане в трайни насаждения на ливади, пасища и мери при ползването на земеделски земи като такива.

Имотът съставлява ПИ с идентификатор: 37722.42.143 в землището на с. Козирог, общ. Габрово. Инвестиционното предложение ще се реализира в този ПИ с площ от 5,199 дка, които има трайно предназначение на територията: земеделска и начин на трайно ползване: ливада, а се предвижда  предназначението му да се превърне в нива. ИП не попада в границите на защитена територия по смисъла на ЗЗТ, но попада в границите на защитена зона от мрежата на Натура 2000 за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-287 от 31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. По тази причина ИП не може да бъде отнесено към нито една от позициите на Приложение № 1 към чл. 92, т. 1, както и към Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1 от ЗООС. То не представлява разширение или изменение, което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната среда по смисъла на тези разпоредби и не попада в обхвата на Глава шеста от ЗООС, не подлежи на регламентирана процедура по оценка на въздействието на околната среда. Попада в хипотезата на чл. 2, ал. 1, т. 2 от Наредба за ОС и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта със защитени зони по реда на Глава втора от същата Наредба. Предвид това, че имотът попада в ЗЗ по Натура 2000 е извършена проверка за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 2, във вр. с ал.1 от тази Наредба, от която се установя, че реализацията на ИП не е допустима спрямо режима на ЗЗ. Планираната промяна на начина на трайно ползване на имота попада в обхвата на т.8.4 от горепосочената Заповед на МОСВ, поради което и предвид характера на ИП и констатираната недопустимост не е възможно отстраняването на последната.

Обжалваното Решение е изпратено до адресата си с писмо изх. № 1801/1/ от 27.05.2022 г. чрез Еконт и е получено от С.К. на 31.05.2022 г., видно от обратна разписка, приложена към административната преписка. Жалбата срещу него е депозирана в деловодството на РИОСВ на 14.06.2022 г. – в 14-дневния срок. Същата е подадена от заинтересовано лице. Тъй като жалбоподателят не е внесъл дължима ДТ, съдът му е указал да отстрани тази нередовност, като е предоставил и срок за това. С писмо от 11.07.2022г. жалбоподателят е удостоверил отстраняване на тази нередовност.

В депозираната жалба К. сочи, че като основание за прекратяване на производството е посочена нормата на чл. 2, ал. 5 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони /накратко по-долу – Наредба за оценка за съвместимостта или НОС/, според която при констатиране на недопустимост на елементи на плана, програмата, проекта или инвестиционното предложение по смисъла на чл. 12 или чл. 13, ал. 3 компетентният орган уведомява възложителя и дава указания за отстраняване на недопустимостта, когато това е приложимо, и определя срок. При неизпълнение на указанията по изречение първо, когато отстраняването на недопустимостта не е възможно или когато възложителят не изпълни указанията по ал. 2 или 4, процедурата се прекратява.

В случая основанието за прекратяването на процедурата е неизпълнени указания  по ал. 2 и ал. 4, каквито не са давани до момента.

Неоснователно и изложеното в обстоятелствената част на решението, че въз основа на представената документация от страна на възложителя и наличната служебна информация в РИОСВ – Велико Търново се констатирало, че ИП ще се реализира в ПИ с идентификатор 37722.52.143 с площ от 5, 199 дка, с трайно предназначение на територията- земеделска и с начин за трайно ползване – ливада, с предвиждане промяна в този начин за ползване – в нива. ИП не попада в границите на защитена територия по смисъла на ЗЗТ, а попада в границите на защитена зона /ЗЗ/ от мрежа Натура 2000 – BG 0000263 „Скалско“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД – 287 от 31.03.2021 г. ИП не може да се отнесе към позиции от Приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и Приложение № 2, по чл. 93, ал. 1 от ЗООС. То не съставлява изменение или разширение, което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху  околната среда по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 и 3  от закона. Предвид това, конкретното ИП не попада в обхвата на Глава шеста от ЗООС и не подлежи на регламентирана процедура по оценка на въздействието на околната среда /ОВОС/. Тези мотиви са неоснователни, т.к. процесният имот е с предназначение „нива“, а не „ливада“, както неправилно било отразено в НА № 113 от 8.04.2022 г. на нотариус Илия Иванов.

По тези мотиви жалбоподателят моли за отмяна на процесния ИАА и връщане на преписката с указания за продължаване на процедурата по промяна в предназначението.

Съдът намира, че следва да конституира страни по правния спор и да им предостави възможност да защитят твърденията си чрез представяне на доказателства в о.с.з., с оглед на което

 

О П Р Е Д Е Л И: ……………………………………………………..

КОНСТИТУИРА Страни в производството:

1.Жалбоподател:С.Н.К. ***, ЕГН: **********, с адрес ***.

Призовка да се изпрати и на адрес: гр. Габрово, ул. „Скобелевска“ № 30 – адв. С.Б.;

2.Ответник: Директор на Регионална инспекция по околната среда и водите – Велико Търново, с адрес за призоваване: гр. Велико Търново, ул. Никола Габровски“ № 68.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в о.с.з. за 13.09.2022 г. от 10.00 часа, за когато на страните да се изпратят призовки.

УКАЗВА на жалбоподателя, че в негова тежест е да докаже, че процесният имот е с предназначение „нива“, а не „ливада“ и че в цитирания в  жалбата и приложен по делото НА е допусната техническа грешка. В случай, че същата е поправена – да представи доказателства в тази насока; Да се приложат доказателства за това, че имотът с посочения в Решението идентификатор, съответства на имот, посочен в Решение № 43 от 3.09.1999 г. на ПК Габрово, в което имотите са с други номера; Да представи документи за собственост на процесния имот за останалите /5/16/ ид. ч., неописани в НА 113 от 8.04.2022 г.; Да представи актуална скица на имота;

УКАЗВА на ответника, че в негова тежест е да установи съществуването на фактическите основания, посочени в процесния ИАА, както и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, вкл. да приложи Инвестиционното предложение за промяна на начина на трайно ползване на имот с идентификатор 37722.42.143, землище с. Козирог, общ. Габрово в неговата цялост, вкл. с приложенията към него; Уведомление вх. № 1801/12.05.2022г. „на РИОСВ“ /както е посочено в процесното Решение/ с доказателства за получаването му от адресата; Доказателства, че имотът попада в защитена зона от мрежа Натура 2000, вкл. Заповед № РД-287/31.03.2021 г., цитирана в процесното Решение; Доказателства, че ИП попада в хипотезата на чл. 2, ал. 1 и 2 от Наредбата за ОС и подлежи на процедура по оценка за съвместимост със защитени зони по реда на Глава втора от същата наредба; Доказателства, че е извършена проверка за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 2, във вр. с ал. 1 от НОС, за начина на извършването й, лицата, които са я извършили и резултатите от нея, оформени документално; Начин на трайно ползване на имота; Да обоснове причината, поради която приема, че имотът е с начин на трайно ползване – ливада, след като същият е отразен в Решение № 43 от 3.09.1999 г. на ПК – Габрово като имот „нива 5.200 дка … , имот № 042143“, а в НА е посочено, че процесният имот е имал предходен № 042143; Да се представи и цялата останала „налична информация в РИОСВ – Велико Търново“, посочена в процесното Решение.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

Препис от Определението да се изпрати на жалбоподателя в едно със съобщението за изготвянето му.

 

 

 

 

           

СЪДИЯ

ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА