Решение по дело №119/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 януари 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20207090700119
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1

гр.Габрово, 22.01.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито заседание на тринадесети януари две хиляди двадесет и първа година  в състав:      

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                ДАНИЕЛА ГИШИНА

 

при секретаря Мариела Караджова и в присъствието на прокурора Надежда Желева като разгледа докладваното от председателя к.н.а.д. № 119 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

С решение № 260016/28.09.2020 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 469 по описа за 2020 година, е отменено Наказателно постановление /НП/ № 2020-0048702 от 21.02.2020 година на Директора на Регионална дирекция – Русе за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен към ГД „КП” при Комисия за защита на потребителите – гр. София, с което за извършено нарушение на чл. 114, т.1 от Закона за туризма /ЗТ/ на Сдружение „****“ с ЕИК ****, със седалище Габрово и адрес на управление ул. Златна нива № 4, на основание чл. 206, ал.1 от същия закон е наложена имуществена санкция в размер на 1000 /хиляда/ лева.

Срещу така посоченото решение е постъпила касационна жалба, депозирана в законния срок от Регионална дирекция – Русе за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен към ГД „КП” при Комисия за защита на потребителите – гр. София. Твърди се, че районният съд неправилно бил преценил, че не е извършено противоправно деяние. Законът за туризма задължително изисквал при наличие на повече от дванадесет места за сядане, обектът да бъде категоризиран. Наредбата противоречала на ЗТ, поради което и на основание чл. 15, ал.3 от Закона за нормативните актове следвало да се приложи нормата на акта от по-висока степен. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление изцяло, претендира разноски. Алтернативно прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение. В съдебно заседание касаторът не се представлява

Ответникът по жалбата Сдружение „****“, се представлява от надлежно упълномощен процесуален представител, който развива подробни доводи в подкрепа на обжалваното решение. Поддържа изложеното в представения писмен отговор на касационната жалба. Претендира разноски

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава заключение, че решението следвало да бъде оставено в сила. Правилно районният съд, след прецизен анализ на събраните доказателства бил стигнал до извода че наказателното постановление следва да бъде отменено.

Касационната жалби е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна предвид следните съображения:

Сдружението-ответник в настоящото производство е наказано за това, че при проверка осъществена на 11.09.2019г. от служители на Регионална дирекция – Русе за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен към ГД „КП” при Комисия за защита на потребителите – гр. София, се е установило че същото стопанисва и осъществява туристическа дейност „ресторантьорство“ в заведение за хранене и развлечение, представляващо тип „павилион“, работещо на самообслужване. Описаният обект не бил категоризиран, нито била открита процедура по категоризацията му. Към момента на проверката не е имало издадено валидно удостоверение за категоризация или временно удостоверение за открита процедура.

Безспорно установено по делото е, че Сдружението е стопанисвало търговски обект тип „павилион“. Това се установява от представените пред районния съд /л.9/ Удостоверение за въвеждане в експлоатация на строеж „ЗХР /временен търговски обект тип павилион/“ издадено от Главния архитект на Община Габрово, както и от издаденото от Областната дирекция по безопасност на храните – Габрово Удостоверение за регистрация на заведение за обществено хранене /л.21/ на търговски обект „Временен търговски обект павилион“.

         Основния въпрос в настоящия спор е дали заведение за обществено хранене тип павилион подлежи на категоризация или не. Настоящия състав намира, че отговора на този въпрос е отрицателен, както и че не е налице колизия между нормите на Закона за туризма и подзаконовите норми по приложението му.

Съгласно чл.121, ал.2  от Закона за туризма характеристиките на местата за настаняване и на заведенията за хранене и развлечения, които подлежат на категоризация, се определят с наредбата по ал. 5. От своя страна посочената ал.5 на същия законов текст делегира на Министерския съвет да приеме наредба с която да се определят изискванията към категоризираните места за настаняване и заведенията за хранене и развлечения. По силата на тази законова делегация в рамките определени със Закона за туризма Министерският съвет е приел Наредба за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения и за реда за определяне на категория, отказ, понижаване, спиране на действието и прекратяване на категорията /Наредбата/, в която е посочил характеристиките на различните типове заведения за хранене и развлечения, които подлежат на категоризация. Наредбата е обнародвана в ДВ, бр. 65 от 25.08.2015 г., отменена е считано от 7.07.2020 г. и е била в сила към момента на проверката, на съставянето на АУАН и на издаването на наказателното постановление. В посочената Наредба, за разлика от отменената с нея и действала до август 2015г. сходна Наредба, са изключени от кръга подлежащи на категоризация баничарници, мекичарници, бюфети, павилиони и каравани. Нещо повече с §6, ал.1 от ПЗР на Наредбата действала в периода 2015-2020г. изрично е посочено, че започнатите производства по категоризация на баничарници, мекичарници, бюфети, павилиони и каравани се прекратяват с влизането в сила на тази наредба, а ал.2 предвижда в случаите при подадено заявление за определяне на категория, за което не е издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране, заплатените такси за разглеждане на документите да бъдат възстановени на заявителите. Съобразявайки се с описаното развитие на нормативната уредба, най-вече с действащата такава, към момента на откриването на обекта /2019г./, както и с тълкуването дадено от Министъра на туризма, категоризиращият орган /Кмет на Община Габрово/ е отказал категоризация на стопанисвания от Сдружението търговски обект, по отправено от сдружението запитване.

Изложеното налага следните изводи: -действащата към момента на въвеждане на експлоатация на процесния павилион, към момента на извършване на проверката, на съставянето на АУАН и на издаване на наказателното постановление не предвижда заведенията за бързо хранене тип „павилион“ да подлежат на категоризация;         -Сдружението чрез своя представител е отправило официално запитване до Кмета на Община Габрово, за това подлежи ли на категоризация стопанисвания обект и дори такава да се е изисквала /съвсем хипотетично/, липсата на категоризация не се дължи на бездействие на правния субект, което бездействие да бъде санкционирано.    

  Като е отменил обжалваното пред него наказателно постановление, Районен съд – Габрово е постановил валидно, допустимо и правилно  решение, което не следва да бъде касирано.

 С оглед този резултат по делото, претенцията на ответника за присъждане на деловодни разноски – адвокатски хонорар в размер 200,- лева, който размер не е прекомерен, се явява основателна и следва да бъде уважена.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. „първо“ от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

           Р Е Ш И :

            

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260016/28.09.2020 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 469 по описа за 2020 година.

 

         ОСЪЖДА Комисия за защита на потребителите – гр. София, с Булстат ********* да заплати на Сдружение „****“ с ЕИК ****, със седалище Габрово и адрес на управление ул. Златна нива № 4 сумата 200,- /двеста/ лева деловодни разноски.

          

             Решението е окончателно.

                           

                                                           

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

                                                                                                      2.