Решение по дело №1398/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8732
Дата: 22 декември 2017 г. (в сила от 10 февруари 2019 г.)
Съдия: Гергана Христова Христова-Коюмджиева
Дело: 20161100101398
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                    Р Е Ш Е Н И Е

 

                                               гр.София, 22.12.2017г.

В     И  М  Е  Т  О   Н А    Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО                                                   7-ми  състав

на четиринадесети ноември                                                           година 2017

В открито съдебно заседание в следния състав:

                                          

                                                  СЪДИЯ:  Гергана Христова - Коюмджиева          

секретар: Ирена Апостолова

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 1398  по описа за 2016 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

    Предмет на производството е  пряк иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./, приложим съгл. § 22 от КЗ.

 

           Образувано е по искова молба на Т.Л.И., ЕГН **********, адрес: ***, чрез  пълномощника адв. Г. Д., САК, с която  против З. „Б.И." АД, ***, е предявен  иск с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ/отм./ , за заплащане на сумата от 60 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, вследствие на ПТП, настъпило на 06.02.2015 год. по вина на водача на „Хонда", модел „Фр-В", с ДК № *******, чиято гражданско отговорност е застрахована при ответника, ведно със законната лихва от датата на ПТП - 06.02.2015 год., до окончателно изплащане на сумата.

          Претендира присъждане на сторените в производството разноски.

          Твърди се в исковата молба, че на  06.02.2015 г., около 23 часа, в гр. София, лек автомобил марка „Хонда", модел „Фр-В", с ДК *******, управляван от О.А.М., се движел по ул. Траян Тонев", с  посока от с. Мало Бучино към Околовръстен път и срещу № 57, поради скорост несъобразена с пътната обстановка (сняг на пътя), реализирал ПТП с насрещно движещият се автомобил с марка „Рено", модел „Клио", с ДК № ******, управляван от ищцата Т.Л.И., ЕГН **********. Твърди се, че    произшествието е  настъпило по вина на водача на лекия автомобил „Хонда", модел „Фр-В", с ДК *******, О.А.М..

Сочи се, че несъобразявайки поведението си с разпоредбите на чл. 20, ал. 2 от Закона за движението по пътищата, О.М.е станал причина за настъпването на пътния инцидент. За ПТП бил съставен Констативен протокол 1439894/06.02.2015 г. от органите на пътна полиция, като видно от протокола за ПТП на виновния водач е съставен АУАН с. Т N9 956023.

        Твърди се, че при пътния инцидент  пострадал ищцата Т.И., която получила следните травматични увреждания: отчупване на режещия ръб на короната на 2-ри долен ляв зъб (fractura minima coronae dentis); навяхване на шията - дисторзия на свързващия апарат на шийния отдел на гръбначния стълб; контузия на поясната област - травматично скъсване на междупрешленен диск в лумбосакралната част на гръбначния стълб, установена дискова херния на ниво Л4-Л5; притискане на нервни коренчета и плексуси при болести на междупрешленните дискове (М50-М51); кръвонасядания по предната повърхност на гръдния кош и десния крак, оток на десния крак.

      След произшествието, поради големия адреналин и моментния стрес ищцата не е установила сериозни наранявания, но минути по-късно болката на увредените от камшичния удар места се засилила и ищцата отишла в УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов" ЕАД, София, където и поставили горната диагноза.

        Твърди се, че поради нестихнащите болките в областта на главата, гръбначния стълб, след преглед  на ищцата било изготвено съдебномедицинско удостоверение. Продължаващото главоболие и световъртеж  били причина да посети ДКЦ VI София ЕООД, където в изготвените амбулаторни листи е отразено обективното и състояние.

           В резултат на получените физически и психически увреждания ищцата е претърпяла значителни болки и страдания. По време на възстановителния процес е изпитвала силно главоболие, гадене, световъртеж, болки в областта на травмираните места. Наложило й се е по медицинско предписание да носи шийна яка. Имала неудобства от затрудненото самообслужване и ограничените действия в ежедневието. Уплахата и стреса от инцидента често водят до безсъние в периода на възстановяване, продължил повече от 3 месеца.

          Твърди се, че деликвентът О.М.е застрахован по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" в  ответното дружество  З. „Б.И." АД, с полица № 021150000405701, валидна от 27.01.2015 год. до 27.01.2016 г.

       Ответникът З. „Б.И." АД депозира писмен отговор на исковата молба в рамките на преклузивния срок по чл. 367, ал. 1 от ГПК, в който оспорва изцяло предявения иск. Ответникът оспорва да е налице противоправно и виновно поведение от страна на застрахования при ответното дружество водач - О.М., като оспорва и механизма, на ПТП. Твърди, че според Констативния протокол от произшествието нямало пострадали лица, предвид на което оспорва твърдените в исковата молба травми да са настъпили в следствие на процесното ПТП. Заявява възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата, тъй като същата била без поставен предпазен колан, с което допринесла за нанасяне на претърпените от нея вреди в съотношение 30 към 70. Оспорва исковите претенции и по размер, като сочи, че са завишени и не отговарят на критерия за справедливост и установената съдебна практика. Претендира сторените съдебно-деловодни разноски.  

        В съдебно заседание ищцата чрез пълномощика си адв. Г. Д. поддържа предявените искове. Представя писмена защита и списък на разноски.

        В съдебно заседание ответникът чрез адв.П. оспорва предявения иск. Представя списък на разноски.

 

Съдът обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, след което приема за установено от фактическа страна следното:

 Видно от приетия неоспорен Констативен протокол за ПТП  с per. № 1439894/  06.02.2015г.  на ОПП при СДВР на 06.02.2015г. около 19 ч., лек автомобил "Хонда”, модел „Фр-В", с ДК *******, управляван от О.А.М., се движел в гр.София, по ул. „Траян Тонев", с  посока от с. Мало Бучино към Околовръстен път  и срещу №57, поради скорост несъобразена със състоянието на пътя /сняг/ реализира  ПТП с насрещно  движещия  се л.а. „Рено", модел „Клио", с ДК № ******, управляван от ищцата Т.Л.И.,  като в следствие на удара  лек автомобил на ищцата се изместил на дясно и се ударил в бордюра, като и по двата автомобила са нанесени щети, описани подробно в протокола./л.4  от делото/  Видно от протокола за ПТП, произшествието е посетено на място от органите на СДВР и на виновния водач  управлявал МПС -"Хонда”, модел „Фр-В е съставен АУАН с. Т N9 956023/ 06.02.2015г. за нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП.

          След претърпяното ПТП ищцата е  откарана от екип на ЦСМП в УМБАЛСМ „Н. И. ПИРОГОВ” и е прегледана в Спешен неврохирургичен кабинет, извършени са рентгенови снимки, като е поставена диагноза: фрактура мининма корона дентис, дистрозио коли, контузио регионис лумбалис, съвет за  мека шийна яка.

      Видно от приетото съдебномедицинско удостоверение №46.02/ 09.02.2015г. от д-р А.Х.–съдебен лекар, след претърпяно на 06.02.2015г.   Т.Л.И. обективно по предписание носи мека имобилизираща яка на шията, като след преглед се установило отчупване от режещия ръб на корона на 2-ри долен ляв зъб; навяхване на шията; кръвонасядания по предната повърхност на гръдния кош и десния крак; оток на десния крак, които увреждания са причинили временно разстройство на здравето неопасно за живота./л.6 от делото /

 

           От приетия Амбулаторен лист №675 /11.02.2015г. се установява, че ищцата е прегледана от специалист невролог, с оплаквания от  главоболие, гадене, световъртеж, болки и скованост в шията и кръста след претърпяно ПТП на 06.02.2015г., като е поставена диагноза – хронично посттравматично главоболие и придружаващи усложнения: навяхване на врата, травматично скъсване на междупрешленен диск в поясно –кръстната област на гръбначния стълб,    притискане на нервните коренчета  и плексуси при болести на междупрешленните дискове,  Световъртеж от централен произход.  /л.5 от делото /

            От заключението на съдебномедицинската експертиза с вещото лице д-р Х. Б. М. – специалист неврохирург,  се установява, че ищцата Т.Л.И.  на  41 г.  е пострадала като водач на л.а. „Рено", модел „Клио", с ДК № ****** след претърпяното на  06.02.2015г.  ПТП при челен ексцентричен удар с л.а.”Хонда Фр-В”. От заключението на приетата СМЕ, се установява, че ищцата получила следните телесни увреждания: навяхване на врата, контузия в поясната област, отчупен фрагмент с диаметър около 0,2 см. от режещия ръб на 2-ри долен ляв зъб; кръвонасядане с размери 10/3 см. в областта на средната трета на лявата лопатка, косо разположено; контузия и оток в областта на капачката на дясното коляно; хронично посттравматично главоболие; световъртеж от централен произход. В.л. д-р М. сочи в заключението, че навяхването на врата е получено по механизма на „камшичен удар“, предизвикало е ограничение на движенията на врата за 15-20 дни. Относно увредата на 2-ри долен ляв зъб, вещото лице сочи, че е минимална и не е причинила трайно нарушение на говора и дъвченето. Пояснява, че останалите травми са причинили болки с умерен интензитет за срок от 7-10 дни. Установява се, че непосредствено след ПТП е извършен медицински  преглед в УМБАЛСМ „Н. И. ПИРОГОВ” в спешен кабинет, проведени са необходимите образни изследвания, даден е съвет за носене на мека шийна имобилизираща яка за 15 дни и проследяване от личен лекар.

           От заключението на СМЕ, се установява, че в резултат на получените травмени увреждания ищцата е претърпяла значителни болки и страдания за срок от 10-15 дни и умерени до 30 дни.  Д-р Хр. М. сочи, че пряко получените при процесното ПТП травми подлежат на пълно излекуване и възстановяване в рамките на 30-40 дни. Сочи, че не се очакват за в бъдеще неблагоприятни последици за здравословното състояние на пострадалата вследствие на получените травмени увреждания. Относно наличните и към момента оплаквания сочи, че се дължат на дистрофично- дегенеративни промени в поясния отдел на гръбначния стълб, в по-лека степен и на шийния отдел.  Сочи, че от значение е и наличното гръбначно изкривяване - гръдно-поясна сколиоза.   Д-р М. сочи, че с оглед описаните увреждания  и механизма на ПТП пострадалата Т.Л.И. е била с предпазен колан. В о.с.з. на 14.11.2017г. в.л. д-р Х.  М. пояснява, че относно уврежданията на четвърти и пети поясен прешлен не е представено образно изследване със скенер, поради което не може да се приеме, че са с доказан травматичен произход.

          Заключението на СМЕ, съдът възприема като обективно, компетентно дадено.

 

 Свидетелят Н.А.В.  /51г. съпруг на ищцата/, сочи в показанията си, че през февруари 2015г., като се прибирал от работа, съпругата му се обадила, че са я ударили в Суходол, като се оплакала, че и е лошо.Св. В. сочи, че веднага отишъл на място, но не посмял да премести съпругата си, защото имало кръв по нея, където минавал предпазния колан,  обадил се на тел.112 за помощ.  Дошли екип на ЦСМП и я откарали в  болница „Н. И. ПИРОГОВ”, където и сложили шина на врата и препоръчали 15 дни да лежи. Св. В. сочи в показанията си, че на Т. и се виело свят, повръщала, изтръпвали  ръцете и краката. След 15 дни започнала да се раздвижва полека, но имала дискомфорт в кръста. Сочи, че два месеца и половина продължил възстановителния процес, като доста време съпругата му не можела да изпълнява домакински задължения и той се грижел за домакинството и за детето им. Свидетелят сочи, че съпругата му е учителка  и доста часове прекарва на крака, поради което болките след процесното ПТП са били затормозяващи. Сочи, че след катастрофата развила страх от шофиране и дори и с него не смее да пътува в автомобил.  

        Показанията на свидетеля Н.А.В., съдът преценява по реда на чл.172 ГПК, като ги кредитира относно болките и страданията на ищцата, доколкото почиват на преки лични впечатления, но не им дава вяра относно продължителността на възстановителния период, тъй като в тази част противоречат на    заключението на СМЕ.

 

       От заключението на  САТЕ  изготвена от в.л. инж.К. Г., се   установява,   следния механизъм на ПТП:  на 06.02.2015г. около 19 ч., в гр.София, кв.Суходол, по ул. Траян Тонев", се движел  лек автомобил "Хонда Фр-В", с ДК *******,  с водач О.А.М., с  посока от с. Мало Бучино към Околовръстен път  в условия на заснежена пътна настилка и снеговалеж . При приближаване на   №*, пътят е в наклон на спускане и десен завой, като  скоростта му на движение била от порядъка на 40 км./ч.   В обратна посока, се е движел  л.а. „Рено", модел „Клио", с ДК № ****** с водач Т.Л.И., със скорост  около 40 км./ч. при наклон на изкачване и ляв завой. Вещото лице сочи, че при навлизане в завоя на улицата, скоростта на  л.а.  "Хонда Фр-В" се е оказала по-висока от максимално възможната за преминаване по завоя без приплъзване, поради което водачът Мартинов е „увеличил” радиуса на завоя, за да избегне последващо приплъзване на автомобили по  дължина на завоя. В резултат на това, автомобилът се е отклонил наляво и намалил коридора на  л.а. „Рено" и настъпил сблъсък между двата автомобила в завоя в пътната лента на л.а. „Рено". В.л. инж.К. Г. сочи, че ударът е челен, ексцентричен с предните леви части на двата автомобила, като след първия удар л.а. „Рено" е отблъснат в посока надясно и след придвижване по асфалта с плъзгане и неуправляем достига до десния бордюр, където се установява.

      Вещото лице  сочи, че движел  л.а. „Рено", модел „Клио", с ДК № ******  е фабрично заводски оборудван с предпазни триточкови колани.

 

      Съдът възприема заключението на САТЕ, изготвено от инж. .К. Г., като обективно и компетентно.

           По делото е прието за безспорно, че между ответника З. „Б.И." АД АД, и деликвента О.А.М. е сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" за лек автомобил "Хонда Фр-В", с ДК *******, със застрахователна полица № 021150000405701, валидна от 27.01.2015 год. до 27.01.2016 г. /л.7 от делото/

 

 При тази фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

 Предявеният иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ за заплащане на обезщетение за неимуществени  вреди е частично основателен.

 Увреденият от деликт, причинен от застрахован по застраховка "Гражданска отговорност", има право да иска обезщетение за претърпените вреди пряко от застрахователя /чл. 266, ал. 1 от КЗ/отм/. За да възникне субективното право по чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм/,  е необходимо кумулативното осъществяване на елементите от сложен фактически състав, включващ валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и застрахователя и деликт с всичките кумулативно дадени елементи от неговия фактически състав: деяние /действие или бездействие/, вреда, противоправност на деянието, причинна връзка между деянието и вредата и вина на причинителя.

 Съдът приема, че към момента на процесното ПТП между  ответника З. ” Б.И.” АД, и деликвента "Хонда Фр-В", с ДК *******  е налице валиден договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност", което обстоятелство не се оспорва от ответника. С оглед изложеното към датата на процесния деликт съществува валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и ответника, поради което последният дължи на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ вр. С чл. 45 от ЗЗД репариране на действително причинените вреди -пряка и непосредствена последица от ПТП.

 Съвкупния анализ на събраните по делото писмени доказателства, свидетелски показания и заключението на приетата   САТЕ,  сочи на извода, че е налице виновно противоправно деяние от страна на деликвента "Хонда Фр-В", с ДК *******, в изразяващо се в нарушение на правилото на чл.20, ал.2 от ЗДвП, според което „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението, като не е съобразил скоростта със състоянието на пътя-  сняг, което деяние е довело до вредоносен за ищеца резултат – физически травми предизвикващи болки и страдания.

От друга страна е безспорно се установи наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и ответника, с оглед на което предявените искове са доказани по основание.

 

 

 

         По размера на неимуществените вреди: Претърпените от ищеца неимуществени вреди от процесния деликт се изразяват в изпитаните болки и страдания от получените травматични увреждания от ПТП, посочени по - горе при излагане на фактическата страна по казуса. Съдържанието на понятието "неимуществени вреди", в което според последователната практика на ВКС, се включват всички онези телесни и психически увреждания на пострадалия и претърпените от тях болки и страдания, формиращи в своята цялост негативни емоционални изживявания на лицето, ноторно намиращи не само отражение върху психиката, но създаващи социален дискомфорт за определен период от време./в този см. Решение № 124 от 11.11.2010 г. на ВКС по т. д. № 708/2009 г., II т. о., ТК /   Така  размерът на неимуществените вреди, определен от съда в съответствие с правилото на чл. 52 от ЗЗД и Постановление № 4 от 23. 12. 1968 г. на Пленума на ВС, при съобразяване със силата, продължителността на болките и страданията от около 1 /един/ месец;  вида и броя увреждания - навяхване на врата, контузия в поясната област, отчупен фрагмент  от режещия ръб на 2-ри долен ляв зъб; кръвонасядане с размери 10/3 см. по лявата лопатка, контузия и оток в областта на капачката на дясното коляно; хронично посттравматично главоболие; световъртеж от централен произход,  период за пълно възстановяване при подобна травма настъпва за около 30-40 дни ; младата възраст на ищцата - 41 г.,  носенето на шийна яка за период от 15 дни,    преживения стрес и уплаха, както   и  пълното възстановяване  към момента на приключване на устните състезания, възлиза на  10 000 лв. За разликата до целия предявен размер от 60 000 лв.  искът с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ срещу застрахователя по "Гражданска отговорност"следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

 

       По възражението с правно основание чл.51, ал.2 ЗЗД: Възражението на ответника за съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия - ищец, като пътувал без обезопасителен колан, респективно детско столче, не бе доказано по делото. От заключението на медицинската експертиза се установи, с оглед описаните увреждания  и механизма на ПТП пострадалата Т.Л.И. е била с предпазен колан.

Съгласно чл. 84, ал. 3 от ЗЗД деликвентът изпада в забава от момента на причиняване на непозволеното увреждане. Субективното право на увредения по чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ се подчинява изцяло на правната регламентация на материята за непозволено увреждане, като негова функция, следователно ищецът има право на обезщетение за забавено изпълнение от момента на настъпване на деликта – 06.02.2015 г.

 

По разноските:   С оглед изхода на спора по главния иск и на основание чл. 38 от ЗА вр. с чл. 78, ал. 1 от ГПК, съдът присъжда в полза на ищеца  466,67 лв. разноски съобразно уважената част от иска/общо сторените разноски за внесена държ. такса, СМЕ и АТЕ са в размер на 2800лв./, а на адв. Г.Д., за осъщественото безплатно процесуално представителство съгласно чл. 38, ал.2 от ЗА,  възнаграждение в размер на 830 лв.

 

С оглед изхода на спора по главния иск и на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, ищецът следва да бъдат осъден да заплати на ответника  сумата 2 108,33 лв., съставляваща съдебно-деловодни разноски, пропорционално на отхвърлената част от иска, като сторените от ответника разноски са възнаграждения за вещи лица в размер на  200 лв. и  5000лв.  адвокатско възнаграждение съгласно чл. 7, ал. 2, т. 4 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Възражението на ищецът за прекомерност на адвокатско възнаграждение, претендирано от ответника в размер на 5000 лв., съдът намира за основателно, предвид  не високата фактическа и правна сложност на делото, като същото следва да се намали до предвидения в наредба Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения праг от 2330лв.

 

На основание изложеното, съдът

 

                                                    Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА З. „Б.И." АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на Т.Л.И., ЕГН **********, адрес: ***, сумата 10 000 лв. /десет хиляди  и петстотин лева/, на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от ПТП, реализирано на 06.02.2015г.  от водача на лек автомобил „Хонда Фр-В", с ДК № *******,  ведно със законната лихва, считано от 06.02.2015г. до окончателното изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ/отм./ за разликата от присъдения до целия предявен размер от  60 000 лв., като неоснователен.

ОСЪЖДА З. „Б.И." АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на Т.Л.И., ЕГН **********, адрес: ***, на основание чл.78, ал.1 ГПК, сумата  466,67лв. р азноски по делото пред СГС, съобразно уважената част от иска.

ОСЪЖДА З. „Б.И." АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на адв. Г.Д., на основание чл.38, ал.2 от ЗА, сумата от 830 лева за осъщественото безплатно процесуално представителство.

 ОСЪЖДА Т.Л.И., ЕГН **********, адрес: ***, да заплати на З. „Б.И." АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** 108,33лв.  - съдебно-деловодни разноски, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, съобразно отхвърлената част от иска. 

     Присъдената сума може да бъде внесена по сметка на ищеца, както следва: IBAN :***,  BIC ***.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                       Съдия: