Решение по дело №10020/2017 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 юли 2017 г.
Съдия: Ива Спасова Димова
Дело: 20174200910020
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 март 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е     152

 

гр. Габрово, 05.07.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровският окръжен съд, в открито съдебно заседание при закрити врати на двадесети юни през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                         

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ДИМОВА

 

при секретаря Бояна Бобчева като разгледа докладваното от съдията И. Димова дело  по несъстоятелност № 20 по описа за 2017 г.,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 625 и сл. от ТЗ.

Подадена е молба с искане за откриване на производство по несъстоятелност от МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н.. Моли, на основание чл. 625 и сл. ТЗ да се постанови решение, с което да бъде обявено в неплатежоспособност и да бъде открито производство по несъстоятелност на МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, заедно с всички произтичащи от това последици.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, съобразно с изискванията на чл. 235 от ГПК, приема за установено следното:

Молителят е представил писмени доказателства по опис: уведомление по чл. 78 от ДОПК до НАП; счетоводен баланс към 31.01.2017 г.; салда по партиди и контрагенти /л.7-23/; опис и оценка на активите и пасивите към 28.02.2017 г.; отчет за приходите и разходите за 2014 г.; счетоводен баланс към 31.12.2016 г.; отчет за собствения капитал за 2014 г.; отчет за паричните потоци по прекия метод за 2014 г.; оповестяване на счетоводната политика на МБАЛ АКТА МЕДИКА ООД. В изпълнение на задълженията чл. 193 от ГПК вр. чл. 621а ал.1, т.2 от ТЗ е представил още Годишен финансов отчет /ГФО- счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за паричните потоци, отчет за собствения капитал и приложение/ за 2009 г., 2010 г., 2011 г., 2012 г., 2013 г. и 2014 г., счетоводен амортизационен план за 2012 г.

Съгласно приетото по делото заключение на СФИЕ, което съдът кредитира, тъй като е изготвено след проверка в счетоводството на молителя и доказателствата по делото, кореспондира с останалия събран по делото доказателствен материал, и не е оспорено от молителя, всички коефициенти за ликвидност на дружеството са под единица. Коефициентите на ликвидност са: обща ликвидност 0,724, бърза 0,717, незабавна 0,025, абсолютна 0,025. Финансовата автономност е -0,278, а коефициента на задлъжнялост е -3,591. Коефициентът на обращаемост на активите е едва 0,008. Коефициентите на ликвидност е възможността на дружеството да погасява предявените към него текущи задължения с всички активи, които имат сравнително висока ликвидност, т.е могат бързо и евтино да се превърнат в парични средства – материали, продукция, стоки, финансови средства, вземания от клиенти. Коефициентът на бърза ликвидност показва по-реални възможности на фирмата при покриване на текущите плащания. Коефициентът на незабавна и абсолютна ликвидност показва покритие на текущите задължения с най-ликвидните средства. Препоръчителната стойност е двадесет или над двадесет процента. Препоръчителните стойности на коефициента на общата ликвидност са от 0,5 до 2 според отрасловата принадлежност на предприятията. В периода 2011 г. – 2016 г. всички коефициенти за ликвидност са по-малки от единица, т.е според заключението на вещото лице, дружеството молител в целия период е в невъзможност да погасява текущите си задължения. Показателят за финансова автономност също следва да е със стойност единица, но в случая е -0,278 , което показва, че предприятието е в състояние на финансова зависимост от използването на чужди средства. Коефициентът на задлъжнялост е свързан с коефициента а финансовата автономност и показва степен на зависимост от своите кредитори за уреждане на задълженията си. Обстоятелствата при коефициента на задлъжнялост показва, че фирмата води дейността си не със собствен, а с привлечен капитал, т.е дейността зависи от чужди средства. От определеният показател за обращаемост на активите, който за 2016 г. е 0,008 води до извода, че дружеството молител фактически е спряло дейността си към 2016 г. Вещото лице е изчислило, че структурата на пасивите показва, че капиталът се е трансформирал, за периода 2011 г. 2016 г., в задължения – краткосрочни и дългосрочни, докато същият достига отрицателна стойност. нетният оборотен капитал е отрицателна величина и е в размер на 471 000,00 лв. Дружеството е декапитализирано. За начална дата на неплатежоспособност посочва 28.02.2017 г., тъй като това е последното плащане.

В дадения от съда срок по чл. 629б, ал.1 вр. 634в, ал.1 от ТЗ на кредиторите на молителя да привнесат първоначалните разноски за производството по несъстоятелност, същите не са направили това.

При така изложената фактическа обстановка, съдът приема следното от правната страна на спора:

Молбата по чл. 625 от ТЗ е основателна.

Съгласно чл. 742, ал.1 вр. чл. 607а ал.2 от ТЗ, свръхзадълженост на АД, ООД или КДА е налице, ако имуществото на дружеството не е достатъчно, за да покрие паричните му задължения.

По делото е установено, че дружеството има парични задължения към доставчици и клиенти към 28.02.2017 г. в размер на 1 709 196,33 лв.

Липсата на активи на предприятието, съгласно приетото заключение,  сочи, че дружеството молител няма имущество, с което да могат да бъдат покрити паричните му задължение.  Материалните активи са в пъти по-малко, като обем от приходите, които се реализират с труд. Ето защо, съдът приема, че е налице състояние на свръхзадълженост на молителя по смисъла на чл. 742, ал.1 вр. чл. 607а, ал.2 от ТЗ.

Съдът приема за начална дата на свръхзадължеността – 28.02.2017 г., тъй като на тази дата е било извършено последното плащане.

Предвид липсата на налично имущество на молителя, следва да бъде постановено решение по чл. 632, ал.1 от ТЗ, тъй като в срока по чл. 629б от ТЗ кредиторите не са предплатили началните разноски за развитие на производството по несъстоятелност.

Водим от горното и на основание чл. 632, ал.1 от ТЗ, съдът

 

РЕШИ:

 

ОБЯВЯВА СВРЪХЗАДЪЛЖЕНОСТТА на МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н., и ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА ДАТА на свръхзадълженост – 28.02.2017 г.

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н. с начална дата: 28.02.2017 година.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н..

ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ чрез налагане на запор върху движимото имущество и банковите сметки, както и възбрана върху недвижимото имущество на длъжника МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н..

ДОПЪЛВА на основание чл. 9 от ТЗ фирмата на длъжника с добавка в несъстоятелност – МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево - в несъстоятелност.

ПРЕКРАТЯВА дейността на МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н..

ОБЯВЯВА длъжника МБАЛ „АКТА МЕДИКА” ООД гр. Севлиево, ул. „Н. Д. Петков” № 60, ЕИК *********, чрез управителя  И.М.Н. в НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.

СПИРА производството по несъстоятелност по т.д. по несъстоятелност № 20 по описа за 2017 година на Габровския окръжен съд.

УКАЗВА на НАП, длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл. 632, ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно за вписване в Търговския регистър на основание чл. 624 от ТЗ. 

 

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Апелативен съд – гр. Велико Търново в седемдневен срок от вписването му в Търговския регистър.

 

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: