Присъда по дело №498/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260002
Дата: 3 февруари 2021 г. (в сила от 18 февруари 2021 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20191620200498
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

П Р И С Ъ Д А

 

         

     гр. Лом, 03.02.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Лом, IV - ти съдебен състав в публично съдебно заседание на трети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ЙОРДАНОВ

 

       при участието на секретаря Анетка Рангелова и прокурор Росен Станев при Районна прокуратура гр. Лом, като разгледа докладваното от съдията Йорданов НОХД № 498 по описа за 2019 г. на Районен съд гр. Лом, след тайно съвещание

 

 

П Р И С Ъ Д И:

 

 

         ПРИЗНАВА подсъдимата Б.Д.Б.,            ЕГН: **********, родена на *** ***, българка, с българско гражданство, разведена, със средно образование, земеделски производител, осъждана, живуща *** ЗА НЕВИННА в това, че на 06.05.2018 г., в с. Буковец, обл. Монтана, на  ул. „Георги Димитров“, при реализиране на пътно транспортно произшествие, противозаконно умишлено унищожила чужда движима вещ - 1 брой противопожарен кран, представляващ публична общинска собственост на Община Брусарци на стойност 660.00 лева - престъпление по чл. 216, ал. 1 НК

 

         ПРИЗНАВА подсъдимата Б.Д.Б.,            ЕГН: **********, родена на *** ***, българка, с българско гражданство, разведена, със средно образование, земеделски производител, осъждана, живуща *** ЗА ВИНОВНА в това, че на 06.05.2018 г., в с. Буковец, обл. Монтана, на  ул. „Георги Димитров“, при реализиране на пътно транспортно произшествие, противозаконно, по непредпазливост унищожила чужда движима вещ - 1 брой противопожарен кран, представляващ публична общинска собственост на Община Брусарци на стойност 660.00 лева - престъпление по чл. 216, ал. 6 НК

 

         поради което и на основание чл. 303, ал. 2 от НПК във вр. с чл. 216, ал. 6, във вр. с ал. 1 от НК във вр. с чл. 54, ал. 1 от НК, я ОСЪЖДА на наказание „ГЛОБА”, в размер на 150,00 лв. /сто и петдесет лева/, която да заплати в полза на държавата, по сметка на Районен съд гр. Лом.

 

ОСЪЖДА, на основание чл. 189, ал. 1 и ал. 3 от НПК подсъдимата Б.Д.Б., ЕГН: ********** със снета по делото самоличност, да заплати по сметка на РУ – гр. Лом направените в хода на досъдебното производство разноски за изготвяне на съдебно – оценителна експертиза, в размер на общо 64,40 лева /шестдесет и четири лева и 40 ст./, както и 5.00 лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд гр. Лом.

 

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд Монтана, по реда на Глава ХХІ от НПК.

 

 

 

 

 

 

                                                          Районен съдия:

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда

по НОХД № 498/2019 год. по описа на РС – Лом.

 

 

Подсъдимата Б.Д.Б. ***  е предадена на съд с обвинение по чл. 216, ал. 1 от НК – за това, че на 06.05.2018 г., в с. Буковец, обл. Монтана, на  ул. „Георги Димитров“, при реализиране на пътно транспортно произшествие, противозаконно умишлено унищожила чужда движима вещ - 1 брой противопожарен кран, представляващ публична общинска собственост на Община Брусарци на стойност 660.00 лева.

Представителят на РП гр. Монтана, ТО гр. Лом намира, че обвинението, така, както е формулирано в обвинителния акт, не е доказано, но счита, че е налице престъпление по чл. 216, ал. 4 от НК. Моли подсъдимата да бъде оправдана за обвинението по чл. 216, ал. 1 от НК, но да бъде призната за виновна за извършване на престъпление по чл. 216, ал. 4 от НК.

Подсъдимата Б.Б. се явява лично и с адв. Борислав Петров от АК - Враца, който поддържа становището на прокурора и също моли подсъдимата да бъде оправдана за обвинението по чл. 216, ал. 1 от НК, а да бъде призната за виновна в извършване на престъпление по чл. 216, ал. 4 от НК.

Подсъдимата дава кратки обяснения, като се признава за виновна и изразява съжаление за случилото се.

Доказателствата по делото са писмени и гласни.

При преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

Б.Б. е осъждана за извършено от нея престъпление от общ характер. С присъда по НОХД № 358/2019г. по описа на         PC - Монтана Б. е осъдена на наказание „пробация“ за извършено от нея престъпление по чл. 343, ал. 1, б „б“ във вр. с          чл. 342, ал. 1 от НК.

На 06.05.2018 г., около 03:50 ч. в ОДЧ при РУ - Лом е подаден сигнал на тел. 112 за това, че в с. Буковец, обл. Монтана, на                ул. „Георги Димитров“ е реализирано ПТП с лек автомобил марка „БМВ“, модел „Х5“ с peг. № М 4444 ВВ. След получения сигнал местопроизшествието е посетено от служители на РУ Лом. На място установили лекия автомобил с водач Б.Б., която била заспала на предна дясна седалка. Установено е, че на 06.05.2018 г., около 03:50 ч. водачът на лекия автомобил - подс. Б., при управление на същия загубила контрол, излязла от ляво от пътното платно и се блъснала в противопожарен кран, собственост на Община Брусарци. От Б. на място е снето сведение в което тя заявява, че е управлявала лекия автомобил. Същата е изпробвана за употреба на алкохол, като техническото средство показало наличие на алкохол в издишвания въздух – 1,12 промила.

Първоначално досъдебно производство № 279/2018 г. по описа на РУ – Лом, респ. пр. пр. № 600/2018 г. по описа на РП – Лом, е образувано за извършено деяние по чл. 343, ал. 1, б „б“ във вр. с       чл. 342, ал. 1 от НК. С постановление за частично прекратяване на досъдебно производство, досъдебното производство частично е прекратено за извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б „б“ във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК и на Б. е повдигнато обвинение по         чл. 216, ал. 1 от НК.

По досъдебното производство е изискана справка от която е видно, че противопожарния кран е публична общинска собственост.  В хода на разследването като свидетел е разпитан кметът на община Брусарци - Н.М.. От разпита ѝ се установява, че противопожарния кран е счупен и не е възстановен, като същия ще бъде възстановен от общината.

По досъдебното производство е назначена и изготвена оценителна експертиза от която е видно, че стойността на нанесената щета на Община Брусарци възлиза на 660.00 лева.

 

По доказателствата:

По делото са събрани гласни и писмени доказателства, които проверени по отделно и в съвкупност не оставят никакво съмнение за фактите от предмета на доказване: противозаконното унищожаване на чужда недвижима вещ /противопожарен кран/, собственост на община Брусарци, от подсъдимата Б..

Призованите свидетели Н. *** и С.И. ***, не се явяват в съдебно заседание. Затова по реда на чл. 281, ал. 5 НПК – със съгласието на подсъдимата и нейния защитник, са прочетени техните показания.

Съдът дава вяра на показанията на тези свидетели, дадени в хода на разследването. Те са обективни, без противоречия помежду си, кореспондират си с останалите събрани писмени доказателства и съдействат за изясняване на фактическата обстановка по делото. От анализа на тези показания и останалите доказателства безспорно се установява, че подсъдимата Б. е унищожила чужда недвижима вещ – противопожарен кран, собственост на община Брусарци.

 

От правна страна:

Непосредствен обект на престъплението по чл. 216 от НК са обществените отношения, уреждащи нормалното упражняване на правото на собственост върху движими и недвижими вещи и              по-конкретно тези, които осигуряват физическата цялост на вещите и запазване на техните качества така, че те да служат по предназначението им.

Съдът намира обаче, че във внесения обвинителен акт неправилно е квалифицирано деянието на Б. като такова по    чл. 216, ал. 1 от НК. За да е осъществен този състав, от обективна страна изпълнителното деяние се изразява в „унищожаване“ или „повреждане“ на чужда движима или недвижима вещ. Вещта се счита за унищожена, когато окончателно стане напълно негодна да бъде използвана съобразно първоначалното си предназначение. В случая е налице тази форма на изпълнително деяние. Противопожарният кран е бил счупен вследствие поведението на Б. и се е наложило да се възстановява. От субективна страна престъплението трябва да е извършено при форма на вината – умисъл /пряк или евентуален/. В случая съдът намира, че Б.Б. не е извършила престъпление по ал. 1 на чл. 216 от НК, тъй като не е осъществен този състав от субективна страна. Самата подсъдима в обясненията си признава, че е била уморена, заспала на волана и впоследствие се ударила в противопожарния кран. Не е имала за цел обаче да уврежда съответната вещ, а това е станало поради нейното невнимание. Тези обяснения съответстват на събраните по делото доказателства и съдът ги кредитира.

Ето защо настоящият съдебен състав намира, че от Б.Б. е извършено престъпление, но не по чл. 216, ал. 1 от НК, а по чл. 216, ал. 6 от НК. По този текст е налице пак основен състав на престъплението „унищожаване и повреждане на чужда вещ“. Разликата с ал. 1 обаче е, че тук формата на вината е непредпазливост. Б. действително е унищожила въпросния противопожарен кран, но не е действала умишлено, а по непредпазливост /във формата на небрежност/. Не е предвиждала общественоопасните последици от деянието си, но е могла и е била длъжна да ги предвиди – че ако изгуби контрол над управлението на автомобила, това ще доведе до увреждане на чуждо имущество.

С оглед на изложеното, може да се направи верният извод, че Б. е осъществила състав на престъпление по чл. 216, ал. 6 НК – по непредпазливост е унищожила чужда вещ. Затова и деянието следва да се преквалифицира в такава насока.

 

По наказанието:

За престъплението по чл. 216, ал. 6 от НК са предвидени алтернативно две наказания: „лишаване от свобода до две години“ или „глоба от сто до триста лева“.

При така приетата правна квалификация и предвид целите, визирани в чл. 36 от НК, наказанието се определи при приложение разпоредбата на чл. 54, ал. 1 от НК, като съдът съобрази подбудите за извършване на деянието, както и смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства съдът прецени невисоката стойност на причинената щета – 660 лв., както и критичността на подсъдимата към извършеното деяние. Отегчаващо отговорността обстоятелство е предишното осъждане на Б..

Наказанията за извършеното престъпление са алтернативно предвидени, което означава, че на преценката на съда е оставено да определели кое от тях и в какъв размер да наложи. В конкретния казус едно наказание „лишаване от свобода“, макар и с отложено изпълнение на осн. чл. 66, ал. 1 от НК, с оглед характера на престъплението и ниската степен на обществената му опасност, би било само ненужно репресиране на подсъдимото лице. Ето защо съдът намира, че по-справедливо би било на Б.Б. да се наложи наказание „глоба“. Размерът на тази санкция обаче, с оглед на отегчаващите отговорността обстоятелства, следва да бъде над минималния, предвиден в нормата на чл. 216, ал. 6 от НК, а именно – 150,00 лв. Така наложеното наказание би постигнало в най-голяма степен целите на наказанието, уредени в чл. 36 от НК - както специалната, така и генералната превенция.

Водим от горното, съдът наложи на подсъдимата наказание от 150,00 лв. „глоба“, която да заплати в полза на държавата в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд гр. Лом.

 

По разноските и веществените доказателства:

На осн. чл. 189, ал. 1 и ал. 3 от НПК съдът осъди подсъдимата да заплати по сметка на РУ – гр. Лом направените в хода на досъдебното производство разноски за изплащане възнаграждение на вещо лице, в размер на 64,40 лева /шестдесет и четири лева и 40 ст./, както и        5.00 лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд гр. Лом.

 

По делото не са приобщени веществени доказателства, поради което и съдът няма произнасяне в тази насока.

 

         Водим от гореизложените съображения, съдът постанови присъдата си и изготви мотивите си на 16.02.2021 г.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: