Разпореждане по дело №38/2011 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 260053
Дата: 17 март 2022 г.
Съдия: Милуш Руменов Цветанов
Дело: 20115240100038
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 януари 2011 г.

Съдържание на акта

 

РАЗПОРЕЖДАНЕ  260053

 

гр. Пещера, 17.03.2022 г.

 

 

Пещерският районен съд, Четвърти граждански състав, в закрито заседание на седемнадесети март, две хиляди двадесет и втора година, в следния състав:                                                         

              Председател: Милуш Цветанов,

 

като разгледа докладваното от съдията Цветанов гр. д. № 38/2011 г. по описа на Районен съд - Пещера, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         От страна на Министерство на земеделието, храните и горите е подадена молба за тълкуване на постановеното по делото влязло в сила решение.

         След докладване на материалите по делото в цялост се установи, че Решение № 427/31.07.2013г. по гр. д. № 38/2011г. на РС-Пещера е било обжалвано и потвърдено с Решение № 614/21.12.2013г. по гр. д. 899/2013г. на ОС-Пазарджик, което пък не е допуснато до касационно обжалване по гр. д. № 2597/2104г. на ВКС.

Въззивният съд може да стигне при решаване на делото по същество до три различни извода съобразно установените по делото факти и приложимия спрямо тях материален закон. Общото между тях е, че дейността на въззивният съд е решаваща относно материалното правоотношение, а не проверяваща обжалваното решение. Когато при решаване на спора фактическите и правни изводи на въззвиния съд съвпадат с тези на първата инстанция – според чл. 271, ал.1 ГПК въззивният съд постановява решение, с което потвърждава решението на първоинстанционния съд, без да го възпроизвежда. Така се отчита ролята на първата инстанция и се подчертава нейния авторитет. Решението на въззивния съд инкорпорира съдържанието на първоинстанционното решение като го превръща в свое. Въззивното решение е актът по съществото на спора и е източникът на правните последици относно материалното правоотношение. То подлежи на касационно обжалване, то влиза в сила, а при уважен осъдителен иск изпълнителният лист ще бъде въз основа на въззивнното решение. Само косвен резултат от съвпадащите изводи на двете инстанции е мълчаливо съдържащата се констатация за правилността на първоинстанционното решение в този случай.“ („Българско гражданско процесуално право“, Живко Сталев и колектив, Девето преработено и допълнено издание (изд. „Сиела“), Глава ХХ, § 105, стр. 558)

В същия смисъл - при искане за тълкуване на решение „Производството се развива пред съда, постановил решението, а не пред съда, който е решил делото в първата инстанция. Правилото важи когато въззивният съд е потвърдитл първоинстанционното решение, защото тълкуването се извършва с оглед мотивите на тълкуваното решение, което в случая е на въззивния съд.“ („Граждански процесуален кодекс. Приложен коментар. Проблеми на правоприлагането. Анализ на съдебната практика“, Благовест Пунев, Венелин Гачев и др. (ИК „Труд и право“ - 2012г.) - стр. 523. )

В контекста на цитираните теоретични постановки - посочването в молбата на Министерство на земеделието, храните и горите на номера на първоинстанционното дело и решение не оставя съмнения, във волята на страната за тълкуване на акта по съществото на спора; а гореобосновано - компетентен да извърши такова тълкуване е единствено ОС-Пазарджик, на който делото следва да се изпрати.

В отклонение от същността на настоящото произнасяне, настоящият състав намира за уместно да маркира, че с молбата се иска тълкуване на влязло в сила решение по разгледан установителен иск за право на собственост, а не за факт относно вид на територия (чл. 124, ал.4, изр. второ ГПК).

Мотивиран от горното, съдът  

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ИЗПРАЩА делото, ведно с депозираната от Министерство на земеделието, храните и горите молба за тълкуване на решение - по подсъдност - на компетентния ОС-Пазарджик.   

Разпореждането не подлежи на обжалване.

                                                                         

 

 

         СЪДИЯ:

                                                                                                  /Милуш Цветанов/