Определение по дело №633/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260005
Дата: 6 януари 2021 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20205000600633
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

№ 260005

    гр. Пловдив. 06.01.2021г.

 

   В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на шести януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                    

                                                     

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:  ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

                                                     ДЕНИЦА СТОЙНОВА

 

след като се запозна  с докладваното  от съдия Стойнова ВЧНД № 633/20г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

          

         Производството е по чл.341 ал.2 вр. с чл. 306 ал.3 вр. с ал.1 т.4 пр.1 от НПК.

Образувано е по постъпила жалба от осъденият С.К.М., депозирана чрез адв. З., против определение №260383/03.12.2020г., постановено по НОХД №965/2018г. по описа на ОС  - Пловдив, с което е оставено без уважение искането на М. за връщане на банкноти в следните купюри : 1 бр. от 100лв.; 18 бр. по 50лв.; 6 бр. по 10лв.; 16 бр. по 5лв.; 4 бр. по 100 евро; 11 бр. по 50 евро; 10 бр. по 10лв., иззети при извършено на 09.06.2017г. по ДП №101/2017г. по описа на *-*претърсване и изземване на жилището на осъдения С.М.,***.

В жалбата, с подробно изложени доводи, се изразява несъгласие с мотивите на окръжния съд, довели до неуважаване на искането на осъдения М.. Предлага се да се отмени атакуваното определение и да се постанови ново, с което се уважи молбата с правно основание чл. 306 ал.1 т.4 от НПК.

        ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, проверявайки  законосъобразността, правилността и обосноваността на атакуваното определение, намира и приема за установено следното:

Жалбата е депозирана от легитимирана страна, в преклузивния срок, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА, а разгледана по същество и ОСНОВАТЕЛНА.

Производството по НОХД № №965/2018г. по описа на ОС  - Пловдив е приключило с влязла в законна сила на 23.10.2020г. Присъда №92/08.04.2019г., с която С.М. е признат за виновен и осъден по предявените му с обвинителния акт обвинения - за извършени престъпления по чл.199 ал.1 т.1 вр. с чл.198 ал.1 от НК и по чл.338 ал.1 от НК.

В хода на проведеното разследване /по дос. пр. №101/2017г. по описа на *-*/, при условията на неотложност, в дома, обитаван от осъдения М. и семейството му е било извършено претърсване и изземване, за което е изготвен надлежен протокол, получил съдебна санкция по реда на чл.161 ал.2 от НПК. В хода на това процесуално – следствено действия в жилището са намерени и иззети парични средства, подробно описани в протокола / л. 103, т.1 от дос. пр./, а именно - банкноти в следните купюри : 1 бр. от 100лв.; 18 бр. по 50лв.; 6 бр. по 10лв.; 16 бр. по 5лв.; 4 бр. по 100 евро; 11 бр. по 50 евро; 10 бр. по 10лв.

Прочитът на обвинителният акт говори, че посочените банкноти наистина не са описани в обвинителния акт в съответствие с изискванията на чл.246 ал.4 от НПК, както коректно е отбелязал  окръжният съд. Това обаче не означава, че те не са придобили/че са загубили качеството си на веществени доказателства по делото, както неправилно счита първата инстанция. Веществените доказателства стават такива не с изрична санкцията на прокурор и не защото той е решил да ги опише като веществени доказателства в обвинителният акт, респективно, да се позовава на тях в хода на съдебното следствие и при пледоариите си по същество на делото. Регламентът за веществените доказателства, тяхната същност, начините на приобщаването им към наказателното производство, е подробно разписан в НПК и ненужно  е всички относими законови разпоредби да се цитират дословно и буквално. Но, не може и да има спор, че след като в рамките на активно досъдебно производство, посредством един от възможните процесуални способи – претърсване и изземване, посредством начините и средствата, посочени в НПК - чрез изготвяне на протокол за претърсване и изземване, са намерени и иззети вещи, за които се е считало, че имат отношение към предмета на разследването, то банкнотите са приобщени надлежно към материалите по делото и са придобили качество на веществени доказателства по наказателното производство. И съдът, в съответствие с изискванията на чл.301 ал.1 т.11 от НПК е бил длъжен да се произнесе по тях при постановяване на присъдата си. Законът дава възможност по този въпрос съдът да се произнесе и в по-късен момент, било по своя или по инициатива на страните в процеса в производство по чл.306 ал.1 т.4 от НПК. И в казуса, по инициатива на осъдения М., такова производство е образувано с искане паричната сума да му се върне, тъй като не са налице  предпоставките на чл.53 от НК и/или чл.112 от НПК. Именно тези предпоставки окръжният съд е бил длъжен да изследва и за наличието/ липсата им да се произнесе, но това не е сторено, вероятно поради неправилното разбиране, че банкнотите не са веществено доказателство по делото.

Изследвайки относимите към искането на осъдения законови разпоредби, в контекста и на доказателствата по делото, този състав намира, че липсват основания паричната сума да се отнеме в полза на държавата. Защото, с оглед същността на предявените на М. обвинения, за извършването на които е признат за виновен и осъден, паричната сума не е нито предмет, нито средство за извършването им, притежаването на парите не е забранено от закона, липсват доказателства сумата да е с произход и да представляват пряка/непряка облага от престъпната деятелност. Не са налични и разписаните в чл.112 от НПК хипотези, които да препятстват връщането на иззетите суми на лицата, които претендират, че са  правоимащи – осъденият и семейството му. Така че, според този състав, иззетата парична сума следва да се върне на осъдения С.М., каквото впрочем е и становището на държавното обвинение, изрично и писмено депозирано по делото в отговор на направеното от осъдения М. искане за връщане на иззетите банкноти.     

По делото липсват категорични и несъмнени данни, че именно обсъжданите банкноти, респективно, протоколът за претърсване и изземване, посредством които те са приобщени към дос. пр. №101/2017г. по описа на *-*, са сред материалите, които по реда на чл.216 от НПК са отделени в друго досъдебно производство, образувано и водено срещу С.М., като имащи отношение към такова разследване, поради което и този мотив за неуважаване на искането на осъдения М., не може да се сподели.

Мотивиран от изложеното ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД :

 

  О    П    Р    Е    Д    Е    Л   И:

 

       ОТМЕНЯ определение №260383/03.12.2020г., постановено по НОХД №965/2018г. по описа на ОС  - Пловдив и вместо това постановява:

       ИЗЗЕТИТЕ при извършено на 09.06.2017г. по ДП №101/2017г. по описа на *-*претърсване и изземване в жилище, находящо се в гр. *, ул. „*“ №3 ет.1, банкноти в следните копюри : 1 бр. от 100лв.; 18 бр. по 50лв.; 6 бр. по 10лв.; 16 бр. по 5лв.; 4 бр. по 100 евро; 11 бр. по 50 евро; 10 бр. по 10лв., ДА СЕ ВЪРНАТ на С.К.М., с ЕГН **********.

           ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.                                                                                              

                                                              

 

 

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 

 

 

 

 

 

                                                                                                      

                                                                ЧЛЕНОВЕ: