Решение по дело №499/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260049
Дата: 2 октомври 2020 г. (в сила от 21 октомври 2020 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20201520200499
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Кюстендил, 02.10.2020г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

 

            Кюстендилски районен съд, XII – ти състав, в открито съдебно заседание на десети септември, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                    Председател: Светослав Петров

            Секретар: Юлиана Стоянова,

Като разгледа докладваното от съдия Петров АНД № 499 по описа за 2020г.

и за да се произнесе,  взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление /НП/ № 20-1139-000328, издадено на 24.03.2020г. от Началник  група към ОДМВР Кюстендил при сектор "Пътна полиция", с което на Р.Д.М., с ЕГН: **********, с адрес ***, на основание  чл.185 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева за административно нарушение на чл.70 ал.3 от ЗДвП и чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 /петдесет/ лева за административно нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП.

В подадената жалба се релевират оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление, като се навеждат доводи за нарушение на материалния закон и процесуалните правила по установяване и санкциониране на административното нарушение, по аргументи, подробно изложени в депозираната жалба. Основно се акцентира, че автомобила е управляван с включени габаритни светлини и се излагат твърдения за ограничаване възможността на жалбоподателя да даде възражения във връзка съставения АУАН. Моли се за постановяване на решение, с което да бъде отменено изцяло атакуваното наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателя не се явява и не се представлява, въззиваемата страна, също не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 11.03.2020г. около 10:44ч. жалбоподателят се движел в гр. Кюстендил по ул. „България“ в посока ул. „Хаджи Димитър“, управлявайки собствения си  лек автомобил „Ходна Сивик“ с рег.№***. При № 57 на ул. „България“ бил спрян за проверка от полицейските служители – свидетелите Б. и В., които възприели движението на автомобила с включени габаритни светлини и свид. В. видял, че водача управлява МПС-то без поставен обезопасителен колан. При извършената проверка служителите на МВР приели за установено, че М. е извърши две нарушения на ЗДвП и свид. В. съставил АУАН № 158083/11.03.2020г. с описани нарушения както следва: 1. Водача се движи с МПС през деня без включени задължителни светлини за движени през деня или къси светлини; 2. Водач на МПС от категория M1. M2, M3 и N1, N2, N3, когато е в движение, не използва обезопасителен колан, с койот МПС е оборудвано.

С АУАН е прието, че М. е нарушил разпоредбите на чл.70 ал.3 от ЗДвП и чл.137A, ал.1 от ЗДвП. Актът е предявен и връчен на нарушителя на същата дата. В графата за обяснения и възражения е изписано, че няма възражения, но с ръкописен текст на самия АУАН срещу подписа на нарушителя е записано с ръкописен текст „Автомобила е с включени габаритни светлини“. Впоследствие на 13.03.2020г. са депозирани подробно изложени възражения от жалбоподателя адресирани до ОДМВР – Кюстендил, сектор „пътна полиция“.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени фактическите констатации и правна квалификация на нарушенията описани в АУАН.

Наказателното постановление е връчено на нарушителя на 06.04.2020г. и на 09.04.2020г. е депозирана жалбата срещу НП № 20-1139-000328.

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от събраните по делото доказателства, а именно – писмените доказателства съдържащи се в административнонаказателната преписка /справка за нарушител/водач, заповед АУАН и НП/, показанията на разпитаните свид. В. и Б..

Съдът намира, че АУАН е редовно съставен и предвид разпоредбата на чл.189, ал.2 ЗДвП, зачете неговата доказателствена сила, доколкото по делото не се събраха доказателства за противното.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, по следните съображения:

АУАН е съставен от длъжностно лице по чл.189, ал.1 ЗДвП, компетентно да осъществява контрол по този закон.

Издаденото въз основа на акта НП, също е издадено от компетентен орган. В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила – АУАН е надлежно предявен и връчен на нарушителя, съгласно изискванията на ЗАНН; на същия е предоставена възможност да подаде възражения по акта, от която жалбоподателя се е възползвал и е написал възражения си. Както АУАН, така и НП притежават необходимото съдържание по чл.42 и чл.57 ЗАНН.

При така установената фактическа обстановка, съдът прие, че при посочените в наказателното постановление условия на време, място и обстановка, жалбоподателят е извършил виновно нарушенията вменени му с процесните АУАН и НП.

От показанията на свид. В. се установя, че той е възприел визуално липсата на поставен обезопасителен колан от водача при движението му с управляваното от него МПС на процесната дата и място.

Според чл. 70, ал. 3 от ЗДвП, през деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини. В § 6, т. 59 от ПЗР на ЗДвП е определено, че „Дневни светлини“ са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му. В тази насока, трябва да се съобрази, че единствения критерий използван от законодателя за определянето на понятието „дневни светлини“ е те да са предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му. Безспорно по делото се установи, че късите светлини не са били включени, а от показанията на свидетелите и твърденията на жалбоподателя се установява, че автомобила е бил с включени габаритни светлини. Нормативно разграничение между габаритните светлини и светлини за движение през деня въвежда и Наредба № 86 от 8 януари 2004 г. за одобряване типа на габаритни светлини, стоп-сигнали и дневни светлини на моторни превозни средства и техните ремаркета. Наредбата е напълно синхронизирана с Правило 87 на Икономическата комисия за Европа на ООН - Единни условия относно одобряване на фарове за движение през деня за моторни превозни средства и Директива 2008/89/ЕО на Комисията от 24 септември 2008 г. за изменение с цел привеждане в съответствие с техническия прогрес на Директива 76/756/ЕИО на Съвета относно инсталирането на светлинни и светлинносигнални устройства на моторни превозни средства и техните ремаркета. Включените габаритни светлини не изпълняват изискванията на чл. 70 ал.3 от ЗДвП, а според §2.7.14 от Правило № 48 на ИКЕ на ООН, „предна габаритна светлина“ е светлинно устройство за означаване на наличието и широчината на превозното средство, гледано отпред, а според §2.7.15 от Правило № 48 на ИКЕ на ООН „задна габаритна светлина“ е светлинно устройство за означаване на наличието и широчината на превозното средство, гледано отзад. Аналогични са определенията за предни и задни габаритни светлини на автомобила съдържащи се в §1.1 и § 1.2 от Правило № 7 на ИКЕ на ООН — Единни разпоредби относно одобряването на предни и задни габаритни светлини, стопсветлини и светлини за обозначаване на най-външния габарит на моторни превозни средства (с изключение на мотоциклети) и техните ремаркета.

В хода на делото не се представиха или събраха доказателства разколебаващи липса на вина в нарушителя или противоречащи на заявеното от свидетелите С. и В..

При така установените нарушения, АНО правилно е приложил и материалния закон, като е наложил административни казания за съответните нарушения при спазване на строго фиксираните размери на наказанията в разпоредбите на чл.185 от Закон за движението по пътищата и чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от Закон за движението по пътищата.

С оглед гореизложеното изложеното наказателното постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

На основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-1139-000328, издадено на 24.03.2020г. от Началник  група към ОДМВР Кюстендил при сектор "Пътна полиция", с което на Р.Д.М., с ЕГН: **********, с адрес ***, на основание  чл.185 от Закон за движението по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева за административно нарушение на чл.70 ал.3 от ЗДвП и чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от Закон за движението по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 /петдесет/ лева за административно нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП.

            Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред Кюстендилския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

Районен съдия: