Определение по дело №1302/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 март 2023 г.
Съдия: Георги Христов Иванов
Дело: 20202100201302
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 

Година 2023, 14.03.                                                                      Град Бургас

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                                         Наказателен състав

На четиринадесети март                           две хиляди двадесет и трета година

в публично заседание в състав:

 

                                                    председател: ГЕОРГИ ИВАНОВ

                                  

Секретар: Жанета Кръстева

Прокурор: Гергана Илиева

Сложи за разглеждане докладваното от съдия Г. Иванов

АН дело № 1302 по описа за 2020 година.

На именното повикване в 10:00 часа се явиха:

 

За Окръжна прокуратура Бургас се явява прокурор Гергана Илиева.

За юридическото лице „Д. С. ***“ ЕООД, редовно призовано, се явява адвокат Асадур Асадурян от Адвокатска колегия Пловдив, надлежно упълномощен.

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

АДВ. АСАДУРЯН: Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ, след като изслуша становищата на страните и с оглед данните по делото, намира, че не са налице процесуални пречки за разглеждането му в днешното съдебно заседание, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА.

Делото е образувано по предложение на прокурор от Окръжна прокуратура Бургас за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „Д. С. ***“ ЕООД на основание чл. 83б, ал. 1 и следващите от ЗАНН.

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания по доказателства. Няма да представям доказателства. Да се приключи съдебното следствие.

АДВ. АСАДУРЯН: Няма да соча нови доказателства. Нямам доказателствени искания. Да се приключи съдебното следствие.

СЪДЪТ, по доказателствата

О П Р Е Д Е Л И:

ПРОЧИТА и ПРИЕМА приложените по делото писмени доказателства.

ПРИКЛЮЧВА събирането на доказателства.

ДАВА ХОД на съдебните прения.

ПРОКУРОРЪТ: Няма да поддържам предложението на Окръжна прокуратура Бургас за налагане на имуществена санкция на основание чл. 83 и следващите от ЗАНН на юридическото лице. Независимо, че наказателната присъда вече е влязла в законна сила, аз ще се съобразя със становището на Европейския съд изложено след преюдициалното запитване, което Вашата инстанция направи. В диспозитива на решенето, според който чл. 48 от Хартата на основните права на Европейския съюз не допуска национална правна уредба, съгласно която националният съд налага на юридическо лице наказателна санкция, ако на последното не е била дадена възможност да оспори действителното извършване на престъплението в наказателно производство.

Моля за решение в този смисъл.

АДВ. АСАДУРЯН: Аз също моля, а и предвид становището на представителя на Окръжна прокуратура Бургас да прекратите административно наказателното производство, като считам, че освен изложеното като основания е налице и допълнително според мен по моето виждане на закона, че са изтекли сроковете, предвидени в закона за административните нарушения и наказания за ангажиране на имуществената отговорност, административно-наказателната, респ. имуществена отговорност на дружеството и моля да не се налага по направеното предложение тази санкция.

Моля да присъдите сторените по делото разноски.

СЪДЪТ СЕ ОТТЕГЛЯ на тайно съвещание за постановяване на своето решение, като съобщи, че ще обяви съдебния акт в 10:30 часа.

СЪДЪТ, след проведено тайно съвещание, като изслуша становището на прокурора, съобрази предмета на делото, представените по него доказателства и постановеното от IV-ти състав на Съда на Европейския съюз, Решение от 10.11.2022 г. по дело № С-203 от 2021 г., образувано по преюдициално запитване на Окръжен съд Бургас от 12.03.2021 г., прие, че са налице основания образуваното съдебно производство да бъде прекратено.

В Решение от 10.11.2022 г. по дело № С-203 от 2021 г., СЕС след анализ на българската правна уредба по чл. 83а и следващите от ЗАНН, и на съюзната правна уредба, Съдът на Европейския съюз прие, че чл. 48 от Хартата на основните права на Европейския съюз следва да се тълкува в смисъл, че не допуска национална правна уредба, съгласно която националният съд може да наложи на юридическото лице наказателна санкция за престъпление, за което евентуално е отговорно физическото лице, овластено да формира волята на това юридическо лице или да го представлява, в случай че на последното не е била дадена възможност да оспори действителното извършване на престъплението.

С оглед така постановеното решение на Съда на Европейския съюз, настоящият състав констатира, че правната уредба по чл. 83а и следващите от ЗАНН за налагане на административна имуществена санкция на юридическото лице, което се е обогатило или е могло да се обогати в следствие на конкретно извършено престъпление измежду тези, посочени в чл. 83а, ал. 1 от ЗАНН, осъществено от негов управител или представляващ, не предвижда възможност в това производство засегнатото юридическо лице да оспори действителното извършване на престъплението от неговия управител – физическо лице. Този извод следва както от мотивите на решението на Съда на Европейския съюз, така и от предмета на доказване в производството по ЗАНН, и по-конкретно от разпоредбата на чл. 83г, ал. 6 от ЗАНН, където са посочени обстоятелствата, които съдът следва да провери и установи, за да вземе решение да наложили или да не наложи имуществена санкция. Наред с това съдът констатира, че и в общия наказателен процес на Република България, регламентиран в НПК, юридическото лице, което се е обогатило или е могло да се обогати от престъпно посегателство, осъществено от негов управител, представляващ или служител, също не разполага с възможност в рамките на наказателното производство срещу обвиненото физическо лице да оспори факта на престъплението, неговата наказателна съставомерност или авторство. На практика, в наказателния процес и по-конкретно в неговата съдебна фаза, юридическото лице, което се е обогатило или е могло да се обогати вследствие извършеното от неговия управител престъпление, не е посочено сред участниците нито в разпоредителното заседание (аргумент от изчерпателната разпоредба на чл.чл.247г от НПК), нито в същинското съдебно производство.

При така установеното от анализа на правната уредба, съдът констатира, че е налице правна пречка да разгледа и се произнесе по същество по искането спрямо „Д. С. ***“ ЕООД да бъде наложена административна санкция по реда на чл. 83а и следващите от ЗАНН, тъй като действащата правна уредба в НПК и ЗАНН не позволя това дружество да оспори извършването на престъплението нито в това производство, нито в същинското наказателно производство по НПК, което съгласно цитираното решение на Съда на Европейския съюз влиза в противоречие с чл. 48 от Хартата на основните права на Европейския съюз и се явява недопустимо за прилагане.

По тези съображения, съдът счита, че не може да разгледа и реши делото по същество с акт измежду посочените в чл. 83г, ал. 7, т. 1 и 2 от ЗАНН, а съдебното производство следва да бъде прекратено.

По изложените съображения, на основание чл.5 ал.4 от Конституцията на Република България, чл. 267 от Договора за функциониране на Европейския съюз и чл.48 от Хартата на основните права на Европейския Съюз, Бургаският окръжен съд,

О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 1302/2020 г. по описа на Окръжен съд - Бургас.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд - Бургас в петнадесетдневен срок, който тече от обявяването му.

Председателят на съдебния състав ОБЯВИ определението в 10:30 часа публично в присъствието на страните – прокурор Илиева и адв. Асадурян, на които разясни реда и сроковете за неговото обжалване и/или протестиране.

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание.

Заседанието приключи в 10:35 часа.

 

СЕКРЕТАР:                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: