Решение по дело №3831/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1879
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 8 ноември 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330203831
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                               Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е      № 1879

                                         гр. Пловдив,16.10..2019г.

 

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

          Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на единадесети септември две хиляди и деветнадесета година в със

тав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 3831/2019г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

          Обжалван е издаден Електронен фиш на ОДМВР Пловдив, серия К № 2543341, с който е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 150 лева на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.3, т.3 от ЗДвП на И.Д.А., ЕГН:********** за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, извършено на 16.12.2018г. в 10:45 часа в гр. Пловдив на бул. „Марица” № 160, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1 – M № 648, за превишаване на разрешената скорост с 27 км/ч. при управление на МПС - автобус „ИСУЗУ НОВОСИТИ“ с рег.№ ** **** **.

          По съображения изложени в жалбата си И.Д.А. моли съда да отмени атакувания електронен фиш, като незаконосъобразен и неправилен. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява, а се представлява от ***. П., който поддържа жалбата.

          Въззиваемата страна - ОД МВР - Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и след като анализира събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

 

Жалбата е подадена в преклузивния 14-дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна  /лице, което е било санкционирано/ и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

На жалбоподателя е бил издаден Електронен фиш за налагане на административно наказание глоба за нарушение, извършено на 16.12.2018г. в  10:45 часа в гр. Пловдив на бул. „Марица” до № 160, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1 – M № 648, за превишаване на разрешената скорост с 27 км/ч. при управление на МПС - автобус „ИСУЗУ НОВОСИТИ“ с рег.№ ** **** **. Скоростта от 77 км/ч била с 3 км/ч по-ниска от отчетената от автоматизираното техническо средство от 80 км/ч – т.е. след приспаднат толеранс от минус 3 км/ч.

Нарушението било заснето с мобилна система за видеоконтрол  TFR1 – M № 648, монтирана в служебен патрулен автомобил с рег. № РВ 5357 ВС. Същата е преминала последваща проверка, за което е бил издаден Протокол от проверка № 8-32-18/26.10.2018г. За мобилната система за видеоконтрол  TFR1 – M № 648 е било издадено и Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835, със срок на валидност до 24.02.2020г. В този смисъл е приложеното по делото копие на Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835.

Фактите се установяват от всички приложени по делото писмени доказателства.

Обжалваният електронен фиш е издаден в съответствие с изискванията на чл.189, ал.4 от ЗДвП, като в същия са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, дата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на МПС, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство /ползвател, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката и начини за доброволното й заплащане.

Нарушението е заснето с мобилно автоматизирано техническо средство TFR1-M № 648, за което е доказано, че отговаря на установените технически изисквания и е преминало съответната проверка. По отношение на това обстоятелство, като част от административната преписка са представени Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835, както и Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система „TFR-1M“ № 648 от 17.12.2018г. От последния се установява мястото за контрол, посоката на движение на контролираните МПС, ограничението на скоростта, автомобилът, на който е поставено мобилното АТСС, режима на измерване, начало и край на работа и броят на свалените статични изображения.

В приложения към преписката снимков материал е отразено, че е била измерена скорост на движение на МПС - автобус „ИСУЗУ НОВОСИТИ“ с рег.№ ** **** **. В Протокол от проверка № 8-32-18/26.10.2018г. на Български институт по метрология изрично е отбелязано, че при техническото средство грешката при измерване на скоростта е + - 3 км/ч до 100 км/ч и + - 3 % над 100 км/ч. С оглед на това в полза на нарушителя от измерената скорост - 80 км/ч, са били приспаднати 3 км/ч толеранс, поради което наказуемата скорост е  77 км/ч, която скорост е указаната в електронния фиш.

С оглед преодоляване констатираната с Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014г. на ОС на ВАС празнота в материалния закон, следва да се отбележи, че с приетата Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /обн. ДВ бр.36 от 19.05.2015г./, вече са налични ясни правила за използването на мобилни технически средства, посредством които се установяват и заснемат нарушенията на правилата за движение по пътищата. Съгласно същата издаването на електронен фиш за налагане на административни санкции за нарушения на чл.21, ал.1 и ал.2 от ЗДвП е допустимо и когато нарушенията бъдат установени и заснети с мобилно АТСС. Така цитираната наредба е приета именно в изпълнение нормата на чл.165, ал.3 от ЗДвП, предвиждаща, че условията и редът за използване на АТСС за контрол на правилата за движение се определят с наредба на министъра на вътрешните работи.

Нарушението е било установено с мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение тип TFR1-М № 648. След като нарушението е било установено и заснето с техническо средство, то законосъобразно на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП в отсъствието на контролен орган и на нарушител е бил издаден електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Законосъобразно за констатираното нарушение е бил издаден електронен фиш, а не е бил съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, въз основа на който да бъде издадено наказателно постановление /НП/.

В случая не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на електронния фиш, свързани с липсата на дата на издаването му, автор или наименование на издаващия орган, липса на подпис и печат, липсата на отразяване в електронния фиш на срока за неговото обжалване, както и органът, пред когото се обжалва. В нормата на чл.189, ал.4 от ЗДвП изчерпателно са изброени реквизитите на електронния фиш, като такива реквизити на фиша не са посочени и не се изискват. Наред с това в §1 от ДР на ЗАНН пък е залегнало, че електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно - информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи. Т.е. електронният фиш представлява не волеизявление на определен орган, а електронно обективирано такова, което единствено се записва върху съответния носител от определено лице, но на база административно - информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от АТСС. Действително съобразно разпоредбата на чл.189, ал.11 от ЗДвП влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление. Това приравняване обаче е само относно последиците, с които се ползват влезлите в сила НП и електронните фишове и не обосновава необходимост от механично пренасяне на правилата относно процедурата за съставяне и изискването за задължителни реквизити по чл.57 от ЗАНН, както и пренасяне, респ. прилагане на сроковете по чл.34, ал.1 от ЗАНН.

На базата на всички събрани по делото доказателства, съдът намира за установено, че действително на датата и мястото, отразени в електронния фиш, описаният в него автобус е извършвал движение с превишена скорост. Това обстоятелство е било установено и надлежно заснето, като правилно е и отразяването, че така е била нарушена именно нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Въпреки така установената фактическа обстановка, настоящата съдебна инстанция намира, че в случая не се доказва по един безспорен начин, че точно И.Д.А. е извършил установеното нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП. Съображенията за това са следните:

На първо място изрично в разпоредбата на чл.188, ал.1 от ЗДвП се предвижда, че собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

Съобразно нормата чл.189, ал.5, изр.2 от ЗДвП в 14-дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

В тази връзка по делото е налице декларация по чл.189, ал.5, изр.2 ЗДвП, но от нея не се установи, че на процесната дата и място именно И.Д.А. е управлявал процесното МПС. Това така, защото във въпросната декларация е посочено, че жалбоподателят е управлявал автобус „ИСУЗУ НОВОСИТИ“ с рег.№ ** **** **, но на дата 13.01.2019г., а не на 16.12.2018г. и е извършил нарушение в 11:33 часа, а не както е посочено в процесния фиш в 10:45 часа. Тоест така посочените дата и час в декларацията, които са с ключово значение за индивидуализиране на конкретното нарушение, нямат нищо общо с датата и часа посочени в процесния фиш.

Предвид изложеното съдът намира, че вмененото нарушение се явява недоказано. Самото отричане законосъобразността на електронния фиш изисква от административнонаказващия орган да ангажира убедителни и безспорни доказателства в подкрепа на своите констатации за извършено от жалбоподателят нарушение, тъй като именно в негова тежест е доказването на последните по несъмнен начин. Доказателствената тежест е за наказващия орган, който трябва да установи по категоричен и недвусмислен начин, както законосъобразността на издадения от него електронен фиш, така и неговата доказаност. Това в случая не е сторено. А след като от събраните по делото доказателства не се установява по безспорен начин жалбоподателят да е осъществил обективните и субективните признаци на административното нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, за които е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност, то съдът намира, че неоснователно е бил санкциониран. По този начин е било допуснато съществено процесуално нарушение, засягащо правилата за издаване на електронен фиш -анулиране на такъв, като правото на защита на уличеното лице е било ограничено до степен, в което последното е било лишено въобще от възможността му дадена с чл.189, ал.5 от ЗДвП.

С оглед всичко изложено съдът намира, че обжалваният електронен фиш, като неправилен и незаконосъобразен, следва да бъде отменен.

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

          ОТМЕНЯ Електронен фиш на ОДМВР Пловдив, серия К № 2543341, с който е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 150 лева на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.3, т.3 от ЗДвП на И.Д.А., ЕГН:********** за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, извършено на 16.12.2018г. в 10:45 часа в гр. Пловдив на бул. „Марица” № 160, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1 – M № 648, за превишаване на разрешената скорост с 27 км/ч. при управление на МПС - автобус „ИСУЗУ НОВОСИТИ“ с рег.№ ** **** **.

          Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред  Административен съд- Пловдив.

 

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                             /п/

Вярно с оригинала!

ВК