Решение по дело №390/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1239
Дата: 18 юни 2021 г. (в сила от 13 юли 2021 г.)
Съдия: Дичо Иванов Дичев
Дело: 20217180700390
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 1239

гр. Пловдив, 18.06.2021 г.

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Пловдив, II състав, в публично съдебно заседание на деветнадесети май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ  

 

при секретар Теодора Цанова и прокурор Данаила Станкова, като разгледа  адм. дело № 390 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е образувано по иск с правно основание чл.1 от ЗОДОВ /този въпрос е разрешен с необжалваемото Определение № 3/ 10.02.2021 г. по гр.дело № 36/2020 г. на смесен петчленен състав от ВКС и ВАС/, предявен от „Индустриал сървиз груп“ ЕООД – Пловдив срещу Агенция „Пътна инфраструктура“ – София, с който се претендира обезщетение за причинени неимуществени вреди, в размер на 525 лв., изразяващи се в наложената от МВР с ЕФ и заплатена глоба за превишена скорост. В исковата молба се твърди, че на базата на един нищожен общ административен акт - Заповед РД-11-1330/19.12.2018 г. на АПИ, ответникът без да е публикувал същия,  без да реализира и дори да планира ремонт на конкретен пътен участък, незаконосъобразно е възложил на органите на КАТ в този пътен участък ограничение на скоростта на базата на посочения нищожен по своя правен характер административен акт. Това незаконосъобразно поведение на Агенция "Пътна инфраструктура" водело и до незаконосъобразно налагане на глобата. Съобразно  посоченото в цитираното определение се претендира обезщетение за вреди от нищожен административен акт, като тези вреди са следствие на действията на администрацията и един неин незаконосъобразен административен акт. В СЗ ищецът не се представлява и не взема становище по иска.

Ответникът в писмено становище оспорва иска и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Прокурор от ОП – Пловдив изразява становище за неоснователност на иска.

 Искът е неоснователен. Заповед № РД-11-1330/ 19.12.2018 г. /л.36 от делото/  е със срок на действие 31.03.2019 г., а ЕФ за налагане на глоба /л.4 от адм.д. № 2394/ 2020 г. по описа на АдмС – Пловдив/ е за нарушение, извършено на 24.07.2020 г.  Очевидно е, че между заповедта, която се твърди да е нищожна и наложената глоба, чийто размер се претендира като обезщетение за причинени имуществени вреди няма абсолютна никаква връзка, поради което събирането на каквито и да е доказателства в този смисъл и обсъждането им, както и обсъждането на твърденията на ищеца в този смисъл по исковата молба е безпредметно, тъй като няма как логически да е налице пряка и непосредствена причинна връзка между твърдяната като нищожна заповед и настъпилата вреда, при което липсва тази предпоставка за търсене отговорността на държавата. Съвсем отделен въпрос е, че твърдените за настъпили имуществени вреди са вследствие и резултат на издадения ЕФ, следователно пряка връзка няма как да е налице и в този аспект.

На следващо място - заповедта не е и нищожна, тъй като  същата   е издадена в предвидената в закона форма и от компетентния за това орган, а евентуално твърдените за допуснати нарушения биха довели единствено до незаконосъобразност, а не до нищожност на издадената заповед, която е съобразена и с останалите изисквания за законосъобразност по чл.146 от АПК, при което липсва и другата предпоставка за търсене отговорността на държавата.

Отделно и независимо от изложеното съдът намира необходимо да отбележи, че ищецът е  разполагал с правната възможност, която му предоставя чл.59 ЗАНН, а именно да обжалва пред съответния районен съд издадения му ЕФ, като в това производство изложи всичките си възражения във връзка с незаконосъобразното ангажиране на административнонаказателната му отговорност, в т.ч. и че въведеното ограничение е евентуално незаконосъобразно. Вместо това, а именно да организира адекватно своята защита в хода на административнонаказателното производство и да докаже твърденията си, че незаконосъобразно е бил санкциониран,  сега ищецът претендира заплатената от него глоба, наложена му с влязъл в законна сила ЕФ, да му бъде репарирана от ответника в настоящото производство. При това положение, съдът приема, че ищецът търпи вреди от собствените си действия, респ. бездействия, т.е. дори да се приеме, че ищецът евентуално е претърпял вреди в размер на 525 лева, те се дължат изключително на поведението на последния, а съгласно чл.5 ЗОДОВ, ако увреждането е причинено, поради изключителна вина на пострадалия, обезщетение не се дължи. Последното е изцяло валидно и по отношения твърдените бездействия на служители на АПИ, тъй като не в резултат на евентуални такива бездействия, а действията/бездействията на самия ищец са станали причина за санкционирането му. 

Поради изложеното искът следва да се отхвърли като неоснователен.

С оглед изхода на спора, в полза на АПИ, на основание чл.10 ал.4 ЗОДОВ във връзка с чл.24 от Наредбата за правната помощ, следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иск с правно основание чл.1 от ЗОДОВ, предявен от „Индустриал сървиз груп“ ЕООД – Пловдив срещу Агенция „Пътна инфраструктура“ – София, с който се претендира обезщетение за причинени неимуществени вреди, в размер на 525 лв.

ОСЪЖДА    „Индустриал сървиз груп“ ЕООД  – Пловдив, ЕИК *********, да заплати на Агенция „Пътна инфраструктура“ – София разноски в размер на 100 лв.

Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му.

                             

 

                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ: