Решение по дело №545/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260023
Дата: 25 септември 2020 г. (в сила от 4 март 2021 г.)
Съдия: Миглена Северинова Кавалова Шекирова
Дело: 20201510100545
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Номер                                        25.09.2020г., град Дупница

 

IV, г.о.

 
Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

25.08.

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

Миглена Кавалова

 
В открито  заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Сашка Вукадинова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

гражданско

 

545

 

2020

 
 


                                      дело №                                    по описа за                                  г., и за да се произнесе взе предвид следното:

    

           Производството е образувано по искова молба, предявена от Г.Х.М., с ЕГН ********** и адрес: ***, действаща чрез адв. М.Б. от Софийската адвокатска колегия, адрес за съобщения и връчване: гр. София, кв. „Лозенец”, ул. „Елин Пелин“ № 4, партер, офис 2, тел. 0888 94 11 82 срещу „АЛК“АД, с ЕИК *********, седалище и адрес на управление: адрес: гр. София, район Слатина, ул. „Шипченски проход“ № 63, представлявано от В.Н.К. - изпълнителен директор.

           Ищецът твърди, че е страна по Договор за въздушен превоз, сключен със закупуването на самолетен билет, съгласно който ответникът се е задължил да изпълни полет № VВВ 6005 по дестинация: София (SOF) – Хургада (HGR) на 22.04.2017 г. Полетът е изпълнен с повече от 3 часа закъснение: вместо да излети в 10, 00 часа, съгласно самолетното разписание, самолетът е излетял в 14, 30 часа. Самолетът е пристигнал в Хургада (Египет) в 18 часа, вместо в 14 часа. С закъснение от 4 часа (повече от 3 часа, по смисъла на чл. 7, т. 2, б. „б” от Регламент ЕО 261/2004) при кацането на самолета в крайната дестинация (Хургада, Египет), поради което, на основание чл. 7, т. 1, б. „б“ ог Регламент (ЕО) № 261/2004 г., „АЛК“ АД му дължи обезщетение в размер на 400 евро. Сочи, че на 11.05.2017 г. изпратила искане за плащане на дължимото обезщетение до дружеството, на което получила отговор на 04.07.2017 г. с отказ за изплащане на обезщетение за допуснатото закъснение, без да се посочват извънредни обстоятелства, които биха могли да освободят превозвача от задължението за плащане, нито били приложени и доказателства в подкрепа на твърденията, че обезщетение не се дължи, както се изисква съгласно Тълкувателните насоки за Регламент (ЕО) № 261/2004 на Европейския парламент и на Съвета относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети. С оглед изложеното моли съда да постанови решение, с което да осъди ответното дружество да й заплати сумата от 400 евро, представляваща обезщетение за причинените й вреди от забавеното с повече от три астрономически часа изпълнение на полет, ведно със законната лихва върху посочената сума от предявяване на иска до окончателното изплащане. Претендира сторените в производството по делото разноски, включително и адвокатско възнаграждение.

           В срока за отговор на исковата молба по реда на чл. 131 ГПК е депозиран такъв от ответника, в който отговор се изразява становище за неоснователност на предявените претенции.

           Съдът като взе предвид твърденията и доводите на страните и след обсъждане на събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

           Приети са по делото писмени доказателства - бордна карта, кореспонденция между страните по делото за настоящата претенция и удовлетворяването й извънсъдебно, покана за доброволно изпълнение, копие на фактура оригинал № **********/15.08.2019 год.

           От прието по делото писмо от МВР, ГД „Гранична полиция” се установява, че ищцата не е сред лицата, регистрирани за полет № VВВ 6005 от 22.04.2017г.  

           Прието е заключение на назначената по делото съдебно – счетоводна експертиза, от което се установява, че в счетоводните записи на „АЛК”АД няма записи за Г.Х.М. с ЕГН **********, не са регистрирани транзакции между ищеца Г.Х.М. и „АЛК”АД, ЕИК ********* за календарната 2017г. в дневниците на покупките и продажбите, няма счетоводни записи за осчетоводяване на суми между ищец и ответник и в счетоводния баланс за календарната 2017г. на ответника, няма отразени задължения в пасива на ответника с Г.Х.М. за 2017г., в дневниците за покупки и продажби на фирма ответника за календарната 2017г. в частта за физическото лице Г.Х.М. по ЕГН ********** няма извършено плащане от ищцата в полза на същото.

           Предявен е иск с правно основание чл. 7, т. 1, б. „Б” от Регламент /ЕО/ 261/2004г.

           Съобразно правилата на чл. 154 ГПК ищецът следва да докаже наличието на валиден договор за въздушен превоз, сключен с ответника или негов представител; обстоятелството, че полет VBB 6005 е изпълнен със закъснение, че е достигнал до крайната дестинация със закъснение от  4 часa.

           Ответникът от своя страна следва да докаже онези свои възражения - правоизключващи, правоотлагащи, правопрекратяващи, правоунищожаващи и правопогасяващи възражения, от които черпи изгодни за себе си правни последици.

           Предвид изложената по – горе фактическа обстановка и установеното от заключението на вещото лице по назначената съдебно – счетоводна експертиза, както и информацията от писмо на МВР, ГД „Гранична полиция” съдът счита, че ищцата в производството не доказва наличие на облигационна връзка между страните по валидно сключен между тях договор за въздушен превоз и изпълнение на задълженията си по него, както и фактът, че е била на самолета, осъществил полет № VВВ 6005 от 22.04.2017г.  дестинация: София (SOF) – Хургада (HGR), предвид което не й се следва претендираното обезщетение по чл. 7, т. 1, б. „Б” от Регламент /ЕО/ 261/2004г.

           При този извод на съда за изхода от правния спор, на ответника се следват претендираните от него и направени разноски в размер на 684, 00 лева за адвокатски хонорар съгласно представения по делото договор за правна защита и съдействие и 150, 00 лева за възнаграждение за вещо лице.

           Мотивиран от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

           ОТХВЪРЛЯ предявения от Г.Х.М., с ЕГН ********** и адрес: *** срещу „АЛК“АД, с ЕИК *********, седалище и адрес на управление: адрес: гр. София, район Слатина, ул. „Шипченски проход“ № 63, представлявано от В.Н.К. - изпълнителен директор иск с правно основание чл. 7, т. 1, б. „Б” от Регламент /ЕО/ 261/2004г. за заплащане на сумата от 400 евро, представляваща обезщетение за причинени вреди от забавеното с повече от три астрономически часа изпълнение на полет № VВВ 6005 от 22.04.2017г.  дестинация: София (SOF) – Хургада (HGR), ведно със законната лихва върху посочената сума от предявяване на иска до окончателното изплащане, като неоснователен.

           ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 3 ГПК Г.Х.М., с ЕГН ********** и адрес: *** да заплати на „АЛК“АД, с ЕИК *********, седалище и адрес на управление: адрес: гр. София, район Слатина, ул. „Шипченски проход“ № 63, представлявано от В.Н.К. - изпълнителен директор сумата в размер на общо 834, 00 лева, представляваща сторените по делото разноски.

 

           Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред ОС - Кюстендил в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено.                                                                                             

 

                                           

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: