Решение по дело №173/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 234
Дата: 16 юли 2021 г. (в сила от 16 юли 2021 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20217080700173
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 234

 

гр. Враца   16.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 06.07.2021 г. /шести юли две хиляди двадесет и първа  година/ в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

         ЧЛЕНОВЕ:ТАТЯНА КОЦЕВА

    ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 173 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл.от АПК във връзка с чл. 63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на В.М. ***, депозирана чрез адв. Г.П., против Решение № 325 от 30.12.2020 г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД № 791 по описа на съда за 2020 г., с което е потвърдено издаденото срещу касатора  НП № 20-0967-001257/09.07.2020 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“.

В касационната жалба са релевирани доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, като постановено в нарушение на материалния закон, съществени процесуални нарушения, включително и поради необоснованост. Поддържа се становище, че изводите на съда за доказаност на отразените в АУАН и последвалото го НП административни нарушения не се подкрепят от доказателствата по делото, като не е отчетено противоречието в показанията на разпитаните свидетели. Изложени са твърдения, че съдът не е обсъдил доводите в сезиралата го жалба за допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, което допълнително опорочава обжалваното решение. Излагат се аргументи, че са налице предпоставките по чл. 28 ЗАНН за маловажност на случая, тъй като извършеното е с незначителна степен на обществена опасност и не следва да бъде реализирана административнонаказателната отговорност на касатора. Иска се отмяна на решението и при решаване на спора по същество да бъде постановено решение, с което НП да се отмени изцяло. Претендирани са разноски по делото.

В с.з. касаторът редовно призован се представлява от адв. Г.П., като поддържа жалбата по изложените в нея съображения.

Ответникът, сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – Враца, редовно призован не се представлява в с.з. и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца, прави заключение за неоснователност на касационната жалба. Намира, че описаните в НП нарушения са доказани от обективна и субективна страна, а оспореното решение не страда от визираните в касационната жалба пороци и моли да бъде оставено в сила.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка съгласно чл. 218,  ал. 2 от АПК, приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

Административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана за това, че на 24.06.2020 г. около 09:40 часа в гр. Враца на ул. „Х.Б.“ до № ***, пред сградата на КАТ, управлява собствения си л.а. Мицубиши Паджеро с рег. № *** и при извършване на маневра движение на заден ход без да се убеди, че пътя зад него е свободен, реализира ПТП с материални щети, като блъска паркиран л.а. с рег. № ***, след което напуска мястото на ПТП без да уведоми и изчака пристигането на органите на МВР. За установеното нарушение на ЗДвП е съставен АУАН серия GA, № 134543/24.06.2020 г., в който е отразена същата фактическа обстановка. Последвало е издаване на НП № 20-0967-001257/09.07.2020 г. от Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“, в което описаното деяние е прието за нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и на основание  чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗДвП на основание и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

За да потвърди НП районният съд е приел, че АУАН е съставен и НП издадено от компетентни органи, в кръга на предоставените им в закона правомощия и в съответствие с разпоредбите на ЗАНН и ЗДвП.

В хода на съдебното следствие, при преценка на доказателствената съвкупност, съдът е установил достатъчно данни за извършено нарушение по чл. 40, ал. 1 от ЗДвП, изразяващо се в това, че преди да предприеме маневрата движение на заден ход, в противоречие с задължението в цитираната разпоредба, водачът не се е убедил, че пътят зад превозното средство е свободен, в резултат на което е реализирал ПТП с материални щети, за което правилно е приложена фиксираната по размер санкционна разпоредба на чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП. Първостепенният съд е обосновал извод за доказаност и на второто вменено нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗДвП, като е изложил мотиви, че касаторът в качеството му на водач на МПС по смисъла на § 6, т. 25 от ДП на ЗДвП и участник в ПТП с причинени само имуществени вреди, в нарушение на правилото е напуснал местопроизшествието, без да уведоми съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието и правилно е санкциониран с минималния размер на посочената в разпоредбата на чл. 175, ал. 1, т. 5 глоба от 50 лева и минимален срок на лишаване от право да управлява МПС, а именно за срок от един месец.

Решението на районният съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на материалния закон. Съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал твърдените в касационната жалба нарушения на съдопроизводствените правила. Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка. Обсъдени са всички възражения изложени в жалбата, включително относно качеството на свидетелите и здравословното състояние на касатора и са формирани изводи за тяхната неоснователност, които изводи се споделят напълно от настоящия касационен състав и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК не следва да бъдат повтаряни. Следва да се отбележи, че лишаването от правоуправление, което в случая също е за минималния установен в закона срок от един месец, не е отделно наказание, а част от санкционната разпоредба на чл. 175, ал. 1 от ЗДвП приложението на която изисква едновременно налагане на глоба и лишаване от правоуправление.

Неоснователни са доводите на касатора, че в случая са налице предпоставките за прилагане на чл. 28 от ЗАНН за маловажност на административното нарушение, тъй като напускането на местопризшествието е поведение запретено от закона и конкретното нарушение не е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните нарушения от същия вид, а от друга страна накърнените обществени отношения са с особена важност, тъй като касаят живота, здравето и имуществото на участниците в движението по пътищата. Наложените наказания са в минимално предвидения от закона размер, а съгласно чл. 27, ал. 5 от ЗАНН не се допуска определяне на наказание под предвидения най-нисък размер на наказанието глоба, поради което за съда не съществува правна възможност да го редуцира.

Правни аргументи, факти, обстоятелства и доказателства, оборващи констатациите отразени в акта и НП, а оттам и за различни правни изводи на въззивния съд не са посочени и представени от касатора. Това, че изразява недоволство от издаденото НП и счита същото за незаконосъобразно,  настоящият касационен състав счита за израз на правото му на защита, а не релевантен към случая факт.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото претенцията на касатора за присъждане на направените по делото разноски е неоснователна и такива не му се дължат.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал.2 АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН Административен съд – Враца 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 325/30.12.2020 г., постановено по АНД № 791 по описа за 2020 г. на Районен съд – Враца, с което е потвърдено НП 20-0967-001257/09.07.2020 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

      ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

      2.