Определение по дело №11/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 март 2022 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20227090700011
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 270

гр.Габрово, 22.03.2022

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в закрито съдебно заседание на двадесет и втори март две хиляди двадесет и втора година в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

 

при секретаря ……………., в присъствието на прокурора ……………… като разгледа докладваното от съдия Рачев КАНД № 11 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Решението с което Административен съд – Габрово ще се произнесе ще бъде окончателно по смисъла на чл. 267, ал.3 от ДФЕС.

 

            І. Страни в производството

            Д.Х.Д. с ЕГН **********,***, чрез адв. М.Х.,***, посочен и като съдебен адрес

            Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ гр. П***, ул. ***** № ****

 

            ІІ. Правна уредба

 

            1.Правото на Съюза

            Директива 2006/126 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година относно свидетелства за управление на превозни средства, (наричана по-долу Директивата или Директива 2006/126) и в частност:

            Съображение 8 - На основание пътната безопасност следва да се определят минимални изисквания за издаване на свидетелства за управление на моторни превозни средства. Необходимо е критериите за изпитите за управление на превозно средство и издаване на свидетелство за управление да бъдат хармонизирани. За постигането на тази цел следва да се определят знанията, уменията и поведението, свързани с управлението на моторни превозни средства, изпитът за управление на превозно средство следва да се основава на тези концепции и следва да се преопределят минималните стандарти за физическа и умствена годност за управление на такива превозни средства.

            Съображение 9 - Доказателство за наличие на съответствие на водачите на превозни средства, които се използват за транспорт на пътници или стоки с минималните стандарти за физическа и умствена годност за управление на превозно средство, следва да се предоставя, когато свидетелството се издава и периодично след това. Този редовен контрол съгласно националните правила за съответствие с минималните стандарти ще допринесе за свободното движение на хора, ще избегне нарушаването на конкуренцията и по-добре ще взема предвид специфичната отговорност на водачите на такива превозни средства. На държавите-членки следва да се позволи да налагат медицински прегледи като гаранция за спазване на минималните стандарти за физическа и умствена годност за управление на други моторни превозни средства. Поради причини, свързани с прозрачността, тези прегледи следва да съвпадат с подновяването на свидетелствата за управление и поради това да се определят от срока на валидност на свидетелството.

            Член 7, § 2, буква „б“ - Считано от 19 януари 2013 г. свидетелства, издадени от държави-членки за категории C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E имат срок на административна валидност 5 години;

            Член 7, § 3, ал. 5 - Държавите-членки могат да ограничат срока на административна валидност, постановен в параграф 2, на индивидуалните свидетелства за управление на превозно средство за всички категории, ако счетат за необходимо да прилагат увеличена честота на медицински проверки или други специфични мерки, като ограничения за нарушители на пътното движение.

            Приложение ІІІ, точка 1 - По смисъла на настоящото приложение, водачите се класифицират в две групи:

1.1.Група 1: водачи на превозни средства от категории А, А1, А2, АМ, В, В1 и ВЕ.
1.2. Група 2: водачи на превозни средства от категории C, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E.

            Приложение ІІІ, точка 4 - Група 2: Кандидатите преминават медицински преглед преди свидетелството за управление С да им бъде издадено за първи път и след това преминават периодични медицински прегледи съгласно предвиденото в националното законодателство.

 

            2.Правото на Република България

            Член 51, ал.4 от Закона за българските лични документи /ЗБЛД/ - Срокът на валидност на свидетелството за управление на моторно превозно средство за категории С, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E и Т е 5 години.

            Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания /наричана по-долу Наредбата или Наредба № 36/ и в частност: 

            Член 8, ал.1 - При всяко постъпване на работа и при извършване на дейността като водач на таксиметрови автомобили или водач на автомобили за обществен превоз на пътници или товари, както и за председател на изпитна комисия, лицата представят удостоверение за психологическа годност.

            Член 8, ал. 2 - Удостоверението за психологическа годност е валидно за срок три години от датата на неговото издаване ……

            Член 8, ал. 4 - Лицата по ал. 1 подлежат на психологическо изследване на всеки три години след датата на издаване на предходното удостоверение за психологическа годност.

            Член 13, ал.1, и Член 15, ал. 2 от Наредба № I-157 от 1.10.2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина – Сочещи необходимите документи при първоначално издаване на свидетелство за управление на МПС и при неговото подновяване, както следва:

            Член 13, ал.1 - Първоначалното издаване на свидетелство за управление на МПС се извършва въз основа на служебно изпратен от съответните областни отдели на ДАИ оригинален протокол за успешно положен изпит, като лицето представя:

            1. заявление по образец и приложени документи съгласно ПИБЛД;

            2. (отм. - ДВ, бр. 18 от 2013 г., в сила от 22.02.2013 г.);

            3. карта за оценка на физическата годност на водач/кандидат за придобиване на свидетелство/правоспособност за управление на МПС, издадена от общопрактикуващия лекар, от транспортните областни лекарски експертни комисии (ТОЛЕК) или от Транспортната централна лекарска експертна комисия (ТЦЛЕК);

            4. копие на удостоверение за психологическа годност за издаване на свидетелство за управление на МПС от категории С1, С, D1, D и Ттм (трамвайна мотриса);

            5. копие на удостоверение за завършен курс по първа долекарска помощ при пътно-транспортни произшествия (ПТП) за водачи на МПС;

            6. декларация, че обичайното му пребиваване не е в друга държава - членка на Европейския съюз, и че не е притежател на валидно свидетелство, издадено от държава - членка на Европейския съюз;

            7. копие от документ за завършен най-малко първи гимназиален етап на средно образование, а в случай че образованието е завършено в чужда държава - уверение по чл. 110, ал. 2 от Наредба № 11 от 1 септември 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците (ДВ, бр. 74 от 2016 г.).

            Член 15, ал. 2 - За подмяната по ал. 1 водачите подават документите, посочени в чл. 13, ал. 1, т. 1, 3 и 6, както и старото свидетелство за управление на МПС

 

            Член 178в, ал.5 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ - Наказва се с глоба в размер 500 лв. водач, който извършва таксиметрови, превози за собствена сметка или обществени превози на пътници или товари без валидно удостоверение за психологическа годност.

            § 35, т.3 от Допълнителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата (ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. и доп., бр. 60 от 2012 г., в сила от 7.08.2012 г.) Този закон въвежда изискванията на Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г.относно свидетелства за управление на превозни средства

 

            ІІІ. Спорът в главното /настоящото/ производство

            Д.Д. притежава свидетелство за управление на моторно превозно средство, валидно за превозни средства от категории  А, А1, А2, АМ, В, В1, ВЕ, C, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E и Ткт. Свидетелството му е със срок на валидност от 28.11.2019г. до 28.11.2024г.

            На 04.08.2021г. е управлявал композиция от влекач и прикачено към същия полуремарке, осъществявайки обществен превоз на товари. Около 07:55 часа, на посочената дата е спрян за проверка от контролни органи /служители на Регионален отдел „Автомобилна администрация“ – Плевен/. При проверката се е установило, че водачът не е в състояние да представи валидно удостоверение за психологическа годност. Последното притежавано от него Удостоверение за психологическа годност е било издадено на 07.10.2017г. и същото е било със срок на валидност – 07.10.2020г.

            Контролните органи са съставили акт за установяване на административно нарушение № 290274 от 04.08.2021г. за извършено според тях нарушение на чл.8, ал. от Наредба № 36 – водачът не е представил валидно удостоверение за психологическа годност. Основавайки се на този акт, Директорът на Регионалната дирекция „Автомобилна администрация“ – Плевен е издал Наказателно постановление № 35-0000992 от 24.08.2021г., с което за констатираното нарушение на чл.8, ал.1 от Наредба № 36, на основание чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП е наложил на г-н Д. административно наказание – глоба в размер 500,- лева.

            Наказаното лице е оспорило така наложеното му наказание пред Районен съд – Севлиево /съд от първа съдебна инстанция/, като най-общо доводите му са, че разпоредбата на чл.8, ал.1 от Наредба № 36 и санкционната норма на чл. 178в, ал.5 ЗДвП са в противоречие с нормите на Директивата. Съдът от първа инстанция, като се е позовал на т.4 от Приложение ІІІ на Директивата, е възприел, че държава-членка може да налага допълнителни по-строги изисквания към водачите по отношение на времето на извършване на периодичния преглед. С тези разсъждения е стигнал до извода, че не е налице противоречие между националното и съюзното право и е потвърдил обжалваното пред него наказателно постановление с Решение № 142/10.12.2021г. постановено от Районен съд – Севлиево по АНД № 433/2021г.    

            Настоящият съд  е сезиран с касационна жалба, насочена срещу посоченото решение. Отново основното твърдение на наказаното лице е, че съда от първа инстанция е приложил незаконосъобразно Директива 2006/126.

 

            ІV.Преюдициалния въпрос

            Настоящият състав на Административен съд – Габрово, намира че разпоредбите на Директива 2006/126 са неясни и в известен смисъл същите са вътрешно противоречиви и това налага да се потърси официалното им тълкуване от Съда на Европейския съюз /СЕС или Съда/. Неяснотата се състои в следното:

            От една страна, съгласно Съображение 9 на Директивата доказателство за наличие на съответствие на водачите на превозни средства, които се използват за транспорт на пътници или стоки с минималните стандарти за физическа и умствена годност за управление на превозно средство, следва да се предоставя, когато свидетелството се издава и периодично след това, като in fine на същото съображение изрично е препоръчано медицинските прегледи, да съвпадат с подновяването на свидетелствата за управление и поради това да се определят от срока на валидност на свидетелството.

            От друга страна Точка 4 от Приложение ІІІ на Директивата, дава възможност на държавите-членки да предвиждат в законодателството си периодичност на медицинските прегледи, каквато намерят за целесъобразно, за водачите от Група 2 /управляващи превозни средства от категории C, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E/ и която периодичност е напълно възможно да е със срок различен от срока на валидност на свидетелството за управление.

            Съдът на Европейският съюз е необходимо да даде еднозначен отговор на въпроса, дават ли нормите на Директива 2006/126 възможност на държавите членки, да изискат от водачите, управляващи превозни средства от категории C, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E, да преминават медицински прегледи, които да установят тяхната психическа и умствена годност през интервали от време, по-къси от срока на валидност на свидетелството за управление на МПС и в тази връзка да изискват отделен документ /различен от свидетелството за управление/, който да удостоверява годността им.  Или притежанието на валидно свидетелство за управление на МПС от посочените категории удостоверява и психическата и умствена годност на водача, тъй като тази годност е вече установена при издаването, съответно подновяването на свидетелството за управление.

            Отговорът на тези въпроси е от съществено значение за правилното решаване на спора в основното производство. Не на последно място следва да се отбележи, че в последните месеци се забелязва увеличение на броя на делата със сходен предмет, както и че е налице разнородна практика, материализирана в съдебните решение на административните съдилища в Република България. Произнасянето по посочения преюдициален въпрос от страна на СЕС, ще допринесе до правилното и единно прилагане на нормите на Директива 2006/126.

 

            Всичко изложеното по-горе, налага извода, че е необходимо отправяне на преюдициално запитване до СЕС, а производството по настоящото дело следва да бъде спряно до произнасянето на Съда.

 

            Така мотивиран и на основание чл. 628 и сл. Гражданския процесуален кодекс, във връзка с чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс, както и на основание чл.267 от Договора за функциониране на европейския съюз съдът

             

 

          О П Р Е Д Е Л И:              

 

          ОТМЕНЯ протоколно определение, постановено в открито съдебно заседание на 23.02.2022г. с което е даден ход на делото по същество.

 

            ОТПРАВЯ ЗАПИТВАНЕ до Съда на Европейския съюз със следното съдържание:

            дават ли нормите на Директива 2006/126 възможност на държавите членки, да изискат от водачите, управляващи превозни средства от категории C, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E, да преминават медицински прегледи, които да установят тяхната психическа и умствена годност през интервали от време, по-къси от срока на валидност на свидетелството за управление на МПС и в тази връзка да изискват отделен документ /различен от свидетелството за управление/, който да удостоверява годността им.  Или притежанието на валидно свидетелство за управление на МПС от посочените категории удостоверява и психическата и умствена годност на водача, тъй като тази годност е вече установена при издаването, съответно подновяването на свидетелството за управление.

 

            СПИРА производството по КАНД № 11 по описа на Административен съд – Габрово за 2022г., до произнасяне на Съда на Европейския съюз по отправеното запитване.

 

            Определението не подлежи на обжалване.

 

            На Съда на Европейския съюз да бъде изпратено пълно копие на делото.

 

            Да се уведомят страните, чрез изпращане на копие от настоящото определение.

                      

                                  

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

                                                                                               2.