Решение по дело №116/2020 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 23 юли 2020 г.)
Съдия: Божидарка Данчова Йосифова
Дело: 20201310100116
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 май 2020 г.

Съдържание на акта

                                Р  Е  Ш  Е  Н  И Е  

 

       № 118, 23.07.2020 г., гр. Белоградчик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        БЕЛОГРАДЧИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 3-ти състав, на двадесет и трети юли две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

                  Районен съдия: БОЖИДАРКА ЙОСИФОВА

 

Секретар МАРГАРИТА НИКОЛОВА,

като разгледа докладваното от съдия Йосифова гр. дело 116 по описа за 2020 г.

 

         Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 128, т.2 във вр. с чл. 242 КТ – неизплатени трудови възнаграждения, по чл. 245, ал. 2 КТ – мораторни лихви за забава, и за законни лихви върху главницата.

 

Ищцата, в исковата молба твърди, че работи по трудово правоотношение в ответното дружество – МБАЛ «Професор доктор Георги Златарски» - гр. Белоградчик, като «Лекар педиатрия» в Педиатрично отделение, по силата на Трудов договор № 17 от 29.07.2016 г. Твърди, че от страна на работодателя – ответник по делото, не са й изплатени полагащите й се трудови възнаграждения за периода 01.03.2018 г. – 01.04.2020 г., в размер на общо 16 877.30 лв. Въпреки престирания от ищцата труд, ответника не й е заплатил дължимите трудови възнаграждения. Твърди, че за дължимостта на възнагражденията, е издадено Удостоверение от 23.04.2020 г., в което е посочен размера на дължимите и неизплатени й заплати за исковия период.

Предвид горното, ищцата моли, ответника да бъде осъден да й заплати неизплатените й трудовите възнаграждения за положения от нея труд за периода 01.03.2018 г. – 01.04.2020 г., в размер на общо 16 877.30 лв., ведно с мораторните лихви за забава върху неизплатените трудови възнаграждения, считано от изискуемостта на всяко едно от тях до датата на образуване на делото в размер на 1 806.26 лв., ведно със законните лихви върху главницата, считано от образуване на делото, до окончателното й изплащане, както и направените по делото разноски. 

          В подкрепа на исковете са представени писмени доказателства.

Ответникът, в срока по чл. 131 ГПК не е депозирал отговор на исковата молба. Не изпраща и свой представител и в съдебно заседание.

По делото е допусната и изслушана съдебно – счетоводна експертиза, в която вещото лице – икономист, е изчислило размера на мораторните лихви  за забава върху неизплатените на ищцата трудови възнаграждения.

В съдебно заседание, процесуалния представител на ищцата поддържа исковата молба. Предвид на това, че от страна на ответника не е депозиран отговор в срока по чл. 131 ГПК и в съдебно заседание, не изпраща представител, адвоката – пълномощник на ищцата направи искане за постановяване на неприсъствено решение срещу ответника съгл. разпоредбата на чл. 238 и сл. ГПК.

Съдът намира за установено от фактическа и правна страна :

Предвид направеното искане от страна на проц. представител на ищцата за постановяване на неприсъствено решение срещу ответника, в о. с.з. на 21.07.2020 г., съдът, прие, че са налице всички изискуеми законови предпоставки за постановяване на неприсъствено решение срещу ответника, съгласно чл. 238, ал. 1 ГПК, а именно : ответника не е депозирал в срока по чл. 131 ГПК отговор на исковата молба, не изпраща свой представител в първото по делото заседание, като не е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие. От своя страна, пълномощникът на ищеца е направил искане постановяване на неприсъствено решение срещу ответника и е представил писмени доказателства с исковата молба.

Съдът прие, че са налице и предпоставките на чл. 239, ал. 1, т. 1 ГПК – на ответника са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжата и от неявяването на негов представител в съдебно заседание /с връчването на съобщението, разпореждането на съда и призовката за делото/.

Налице са и предпоставките на чл. 239, ал. 1, т. 2 ГПК – а именно – така предявените обективно съединени искове са вероятно основателни, с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените с исковата молба писмени доказателства.

Доказа се съществуването на валидно трудово правоотношение между страните, предвид представения Трудов договор № 17 от 29.07.2016 г.

Доказано е неизпълнение от страна на ответника на вменените му по закон задължения – да изплати на работника/ служителя полагащото му се трудово възнаграждение за положения от него труд. Съгласно разпоредбата на чл. 242 КТ, положения труд по трудово правоотношение е възмезден.

С Исковата молба е представено и приобщено по делото Удостоверение от 23.04.2020 г., издадено от Управителя и счетоводителя на ответното дружество, от което е видно какъв е периода и размера на неизплатените на ищцата възнаграждения за престирания от нея труд.  

Размерът на исковата претенция с правно основание чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 242 КТ, изцяло съответства на размера на дължимите възнаграждения, обективирани в процесното Удостоверение, а именно – 16 877.30 лв.

Поради това, съдът приема, че иска за неизплатени трудови възнаграждения на ищцата – по чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 242 КТ, е основателен и доказан в претендирания размер, поради което съдът го уважава.

По иска за мораторни лихви.  

В случай на ненавременно изплащане на трудовите възнаграждения от страна на работодателят, същият изпада в забава. Този факт обуславя основателността на предявеният иск за мораторни лихви. Видно от събраният по делото доказателствен материал, ответника не е изплатил в законният срок полагащите се на ищцата трудови възнаграждения, поради което и работодателят дължи следващите се мораторни лихви върху главницата, в какъвто смисъл е и разпоредбата на чл. 245, ал. 2 КТ.

Претендираният с исковата молба размер на мораторните лихви, е 1 806.26 лв., в какъвто е и размера на мораторната лихва съгласно заключението на вещото лице, поради което съдът уважава иска в претендирания размер.

Основателен е и акцесорният иск за присъждане на законни лихви за забава върху главницата от 16 877.30 лв. – неизплатени трудови възнаграждения, считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 04.05.2020 г., до окончателното й изплащане. С депозирането на исковата молба, на практика към ответника е отправена покана за заплащане на главницата, поради което и от този момент същия изпада в забава и дължи законни лихви.

При горните мотиви, съдът постановява неприсъствено решение срещу ответника и уважава предявените искове, като предвид разпоредбата на чл. 239, ал.2 ГПК, съдът не се мотивира по същество, а указва, че решението се основава на наличието на предпоставките за постановяване на неприсъствено решение.

По разноските.

Предвид изхода на делото – съдът уважи обективно съединените искове, то ответника е страната в процеса, която следва да понесе в своя тежест направените по делото разноски за държавна такса и възнаграждение на вещо лице, от заплащането на които ищеца е освободен съгл. разпоредбата на чл. 83, ал.1, т. 1 ГПК. Дължимата държавна такса е 747.34 лв., съобразно цената на исковете. Ответникът следва да заплати по сметката на съда и 60.00 лв. – възнаграждение за вещо лице.

По отношение на претенцията за разноски за адвокатско възнаграждение, съдът намира следното : С исковата молба са представени два договора за правна защита и съдействие. Съгласно Договор № 1 от 29.04.2020 г., договорено адвокатско възнаграждение е в размер на 1 010 лв. – за предявяване на искова молба за неизплатени трудови възнаграждения. В договора е посочено, че от договореното възнаграждение, платени на довереника в брой, са 505 лв. Това е посочено и в списъка на разноските – че общо договорените 1 010 лв., ищцата е заплатила на пълномощника си 505 лв.  

Съгласно Договор № 2 от 29.04.2020 г., е договорено възнаграждение в размер на 364 лв. – за предявяване на иск за мораторни лихви за забава върху неизплатените на ищцата трудови възнаграждения. В договора е посочено, че адвокатското възнаграждение, е изплатено в брой.

          По смисъла на т.1. от Тълкувателно решение № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/ 2012 г., ОСГТК, съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В договора следва да е вписан начина на плащане – ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка.

В случая, съдът намира, че искането за присъждането на разноски за адвокатско възнаграждение, е частично доказано. Както бе посочено по – горе, по отношение на разноските договорени в Договор за правна защита и съдействие № 1 от 29.04.2020 г., е доказано реално заплащане на част от тях – а именно 505 лв. от договореното възнаграждение в размер на 1 010 лв. Водим от въведената практика с Тълкувателното решение, съдът намира, че следва да присъди в полза на ищцата разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 505 лв., за които е доказано, че са реално направени, тъй като е посочено, че са платени. За останалата част от претендираното адвокатско възнаграждение – 505 лв., няма доказателства, че са изплатени на адвоката – пълномощник на ищцата, поради което и съдът не ги присъжда.    

Доказано е плащането на адвокатското възнаграждение по втория Договор № 2 от 29.04.2020 г., които са в размер на 364 лв., поради което и същите следва да бъдат присъдени в полза на ищцата. Или общия размер на разноските за адвокатско възнаграждение по двата договора за правна защита и съдействие, които съдът присъжда в полза на ищцата, е 869 лв., от общо претендираните 1 374 лв.

Съдът не постановява предварително изпълнение на решението в частта за присъдените трудови възнаграждения на осн. чл. 242, ал. 1 ГПК, както е поискано с Исковата молба, тъй като решението е неприсъствено и не подлежи на обжалване.

Водим от горното, съдът

 

                                           Р   Е   Ш   И :

 

ОСЪЖДА МБАЛ „Професор д-р Георги Златарски” ЕООД – гр. Белоградчик, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр. Белоградчик, обл. Видин, ул. „Христо Ботев” № 34, да заплати П.С.Ц. – В. ***, с ЕГН **********, чрез адв. А.М. ***, съдебен адрес ***, сумите: 16 877.30 лв. (шестнадесет хиляди осемстотин седемдесет и седем лева и тридесет ст. ) – на осн. чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 242 КТнеизплатени трудови възнаграждения за периода 01.03.2018 г. – 01.04.2020 г., както и 1 806.26 лв. (хиляда осемстотин и шест лева и двадесет и шест ст.) – на осн. чл. 245, ал. 2 КТмораторни лихви за забава върху неизплатените трудови възнаграждения, считано от изискуемостта на всяко едно от тях, до датата на образуване на делото – 04.05.2020 г., ведно със законните лихви върху главницата от 16 877.30 лв., считано от 04.05.2020 г. – датата на образуване на делото, до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА МБАЛ „Професор д-р Георги Златарски” ЕООД – гр. Белоградчик, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр. Белоградчик, обл. Видин, ул. „Христо Ботев” № 34, да заплати по сметката на Районен съд – Белоградчик, направените по делото разноски в размер на:  747.34 лв. – държавна такса, 60.00 лв. – възнаграждение за вещо лице, 5.00 лв. – в случай на служебно издаване на изпълнителен лист в полза на съда за държавните такси, и 5.00 лв. – в случай на издаване на изпълнителен лист в полза на ищцата.

ОСЪЖДА МБАЛ „Професор д-р Георги Златарски” ЕООД – гр. Белоградчик, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр. Белоградчик, обл. Видин, ул. „Христо Ботев” № 34, да заплати на П.С.Ц. – В. ***, с ЕГН **********, чрез адв. А.М. ***, направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 869.00 лв., като в частта до претендирания размер на 1 374 лв., отхвърля искането.   

На осн. чл. 239, ал. 4 ГПК, решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                          Районен съдия: