Решение по дело №58/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 72
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Бянова Нейкова
Дело: 20207280700058
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 72/23.6.2020 г.                                           

 

гр.Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЯМБОЛ, ВТОРИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ

на единадесети юни 2020 год.

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                                           ЧЛЕНОВЕ :   ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

 СТОЯН ВЪЛЧЕВ

                                                                                                                                                                       

Секретар   В.Митева

Прокурор   Р.Лефтерова

като разгледа докладваното от  съдия ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

КАНД №58 по описа на 2020 г.

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, вр. с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс. Образувано е по жалба на М. – А. И., родена на *** година, румънска гражданка чрез адв. В. от АК – Хасково, против Решение №322/07.02.2020г. по АНД № 361/2019 г. по описа на Елховски районен съд. Със съдебния акт е потвърдено Наказателно постановление №917/31.07.2019 година, издадено от и.д. Началник отдел „МРР Южна морска“, при ГД „МРР“ В ЦМУ, Агенция „Митници“ – И.П., с което на М. – А. И. /M.A.I./, родена на *** година, румънска гражданка, е наложено административно наказание – глоба в размер на 1000.00 лв. на основание чл.18, ал.1, вр. с чл. 14а, ал.1 от Валутен Закон /ВЗ/ и на основание чл.20, ал.1 от ВЗ са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението – златни изделия с тегло 416.00 грама както следва:  златни обици – проба 585 – 98 чифта, 200 грама; златни гривни – проба 585 – 32 броя, 189.79 грама; златни пиърсинги – проба 585 – 3 броя, 3.38 грама и златни мъниста – проба 585 – 295 броя, 22.83 грама, като правилно и законосъобразно.

В касационната жалба се навеждат доводи за допуснати съществени процесуални нарушения в хода на настоящото АНП, тъй като още със съставяне на акта не е назначен преводач на подведеното под отговорност лице, което не владее български език. Иска се отмяна на първоинстанционното решение и цялостна отмяна на наказателното постановление, а в условието на евентуалност- отмяна на НП в частта за отнемане в полза на държавата на вещите предмет на нарушението, предвид настъпилата законодателна промяна в чл.20 от ВЗ.

Касаторът чрез процесуалния си представител е депозирал молба вх.№1033/11.06.2020г., с която поддържа жалбата и претендира направените по делото разноски.

В съдебно заседание, касаторът и ответникът по касацията, редовно призовани, не изпращат процесуални представители.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата в частта на наложеното наказание глоба, но счита, че НП следва да се отмени в частта на постановеното отнемане на предмета нарушението, предвид последвалата законодателна промяна с отмяна на чл.20 от Валутния закон.

След като прецени доводите и становищата на страните и събраните по делото доказателства, въз основа разпоредбите на закона Административен съд – Ямбол, в настоящият състав, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК от надлежна страна, по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, за която съдебният акт бил неблагоприятен и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА. Констатираното налага да бъде разгледана по същество, при което съдът намери следното:

С НП касаторът И. е санкционирана за това, че на 25.03.2019 година около 20.10 часа на МП „Лесово“, не изпълнила задължението си да декларира пренасяните от нея златни изделия общо 416 грама, с което виновно е нарушила състава на чл.18, ал.1 във връзка с чл.14а, ал.1 от Валутния закон. Установено по делото е, че на тази дата и час в МП, трасе „Вход леки автомобили и автобуси” за влизане в страната от Република Турция пристигнал лек автомобил марка ***с рег. № ***, управляван от румънския гражданин Н.К. И.. В автомобила пътувала и съпругата на водача – М.–А.И., също румънска гражданка.  Според създадената инфраструктура и организация на МП – Лесово, на трасетата за влизане и излизане, има поставени указателни табели, в които на различни езици са указани задълженията на лицата, преминаващи границата, да декларират носените от тях стоки, ценности или валута над определени размери. Преди пристъпване към митническата проверка, служителите С.Д. и И.Г. попитали водача и пътника в автомобила на румънски и английски език дали имат стоки за деклариране - цигари, алкохол, валута и валутни ценности, на което получили отрицателен отговор. След това двамата служители пристъпили към проверка на превозното средство, пътниците и техния багаж. В хода на тази проверка те открили укрити в личния багаж на лицата, пришити в долните ръбове на сак изделия от жълт метал, които били поставени в осем полиетиленови пакета в тънка цилиндрична форма. От М.И. са поискани писмени обяснения, в които тя посочила, че половината от златните изделия са нейна собственост, а другата половина на съпруга й – Н. И.. Като свои жалбоподателката посочила обици, гривни, пиърсинги и мъниста както следва: златни обици – 98 чифта; златни гривни – 32 броя; златни пиърсинги – 3 броя  и златни мъниста - 295 броя. На място бил повикан оценител на благородни метали и скъпоценни камъни от гр. Елхово, притежаващ Удостоверение за регистрация №5107, издадено от Министерството на финансите – Д.А.Я., видно от заключението на който, изделията от жълт метал, посочени от М. – А.И. като нейна собственост, са златни, проба 585, с общо тегло 416 грама, по видове както следва: златни обици – проба 585 – 98 чифта, 200 грама; златни гривни – проба 585 – 32 броя, 189.79 грама; златни пиърсинги – проба 585 – 3 броя, 3.38 грама и златни мъниста – проба 585 – 295 броя, 22.83 грама. Съгласно приложеното към АНП заключение на вещото лице, средната пазарна стойност на 1 грам злато проба 585 е 60.00 лева, общата пазарна стойност на златните изделия, собственост на жалбоподателката, установена от вещото лице е в размер на 24 960.00 лева. 

Районен съд Ямбол е потвърдил НП, като е приел, че нарушението е установено по несъмнен начин, както и че не са допуснати процесуални нарушения в производството по констатирането на процесното административно нарушение. Изложил е подробни съображения досежно възражението за липса на преводач, които изцяло се споделят от настоящия съдебен състав, поради което и на осн. чл.221, ал.2 от АПК Административен съд Ямбол препраща към мотивите на първоинстанционния съд в тази част.

Решението на РС е правилно досежно съображенията за осъществения състав на нарушение и наложеното наказание, но понастоящем, предвид настъпилата законодателна промяна се явява в противоречие с разпоредбите на материалния закон по отношение отнемане на вещите - предмет на нарушението, тъй като вече не е налице законово основание за подобно отнемане.

Първостепенният съд е установил в пълнота фактическата обстановка по процесното нарушение, вменено на жалбоподателя. Съвкупният анализ на доказателствата в производството обосновава извода за виновно поведение /бездействие/ на касационния жалбоподател да изпълни вмененото от нормативната уредба на страната задължение за деклариране на пренасяните златни изделия /416 грама грама/, което съставлява нарушение на чл. 14а, ал. 1 от Валутния закон, вр. с чл. 5, ал. 1 и чл. 9 от Наредба № Н-1 от 01.02.2012 г. на МФ, поради което законосъобразно й е наложена глоба в минималния възможен размер, а именно 1000 лева. Макар да не е извинително обяснението, че вещите не са декларирани, поради незнание за задължението да се декларират златни изделия над 60 грама пренасяни от един пътник, самото поведение на проверяваното лице онагледява ясно субективното му намерение да не изпълни процесното задължение. Показателен за намерението на лицето да не декларира вещите, т. е. да укрие златните изделия преминавайки границата, е  начинът им на съхранение. Всички изделия са се намирали укрити в личния багаж на лицето, пришити в долните ръбове на сак. Независимо от това, по отношение на  отнетите вещи, следва да се съобрази наличието на по-благоприятен закон, във връзка с отмяната на чл. 20 от Валутния закон /обн. в ДВ, бр. 14 от 18.02.2020 г. /. При това положение, след настъпилата нормативна промяна законодателят не предвижда отнемане вещите предмет на нарушението. При тези констатации, действащата редакция на закона, след отмяната на този текст е по-благоприятен закон, по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН и именно тази законова редакция следва да бъде съобразена понастоящем, предвид висящността на производството по оспорване на процесното НП. Обосновава се извода за частична отмяна на съдебния акт по обективни причини, предвид настъпилата по-благоприятна уредба на закона и отмяна на нормата указваща отнемане на вещите, респективно отмяна и на НП в съответната част за отнемане на вещите- предмет на нарушението и връщането им на притежателя. Вещите следва да се върнат на М. – А. И., тъй като същите са били иззети с Разписка №0128124/25.03.2019г. към Протокол за извършена митническа проверка №Н93/код на МУBG009931/25.03.2019г. В останалата част съдебният акт следва да бъде оставен в сила, като законосъобразен, а и в съответствие с действащата по-благоприятна редакция на материалния закон към датата на нарушението досежно размера на наложената глоба.

От страните в настоящото производство само касаторът претендира разноски, но те не са конкретизирани по вид и размер, нито са представени доказателства за реалното извършване на разноски, поради което искането е неоснователно.

 

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. с чл. 218 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2-ро от ЗАНН, Административен съд – Ямбол

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №322/07.02.2020г. по АНД № 361/2019 г. по описа на Елховски районен съд, В ЧАСТТА, в която е потвърдено наказателно Наказателно постановление №917/31.07.2019 година, издадено от и.д. Началник отдел „МРР Южна морска“, при ГД „МРР“ В ЦМУ, Агенция „Митници“ – И.П., с което на основание чл.20, ал.1 от ВЗ са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението – златни изделия с тегло 416.00 грама както следва:  златни обици – проба 585 – 98 чифта, 200 грама; златни гривни – проба 585 – 32 броя, 189.79 грама; златни пиърсинги – проба 585 – 3 броя, 3.38 грама и златни мъниста – проба 585 – 295 броя, 22.83 грама, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №917/31.07.2019 година, издадено от и.д. Началник отдел „МРР Южна морска“, при ГД „МРР“ В ЦМУ, Агенция „Митници“ – И.П., с което на основание чл.20, ал.1 от ВЗ са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението – златни изделия с тегло 416.00 грама както следва:  златни обици – проба 585 – 98 чифта, 200 грама; златни гривни – проба 585 – 32 броя, 189.79 грама; златни пиърсинги – проба 585 – 3 броя, 3.38 грама и златни мъниста – проба 585 – 295 броя, 22.83 грама и ПОСТАНОВЯВА вещите да бъдат върнати лично на собственика М. – А. И., родена на *** година, румънска гражданка, с документ за самоличност паспорт №*********, издаден на 13.06.2016 г. от DAMBOVITA или на изрично упълномощено за такова действие лице.

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №322/07.02.2020г. по АНД № 361/2019 г. по описа на Елховски районен съд, В ОСТАНАЛАТА МУ ЧАСТ.

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователно искането на М. – А. И., родена на *** година, румънска гражданка, за присъждане на разноски по делото.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ не се чете          ЧЛЕНОВЕ:    1. /п/ не се чете         

 

 

                                                                                                2. /п/ не се чете