Определение по дело №377/2016 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 289
Дата: 19 май 2016 г. (в сила от 19 май 2016 г.)
Съдия: Пламен Димитров Петков
Дело: 20161800600377
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 май 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 19. 05. 2016 год.

 

 

 

 

 

 

                   Софийски окръжен съд, наказателно отделение, въззивен състав, в закрито съдебно заседание, проведено на деветнадесети май, две хиляди и шестнадесета година в състав :

 

                                                                                 Председател: Пламен П.

                                                                                        Членове: 1. Яника Бозаджиева

                                                                                                        2. Стефан Стойков

 

                   при участието на секретаря ………… и прокурора……………., като разгледа

докладваното от съдията П., ВЧНД № 377 по описа за 2016 год., и за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

 

 

 

 

                  Производството е по чл. 341, ал. 2 във вр. с чл. 288, ал. 2 вр. ал. 1, т.1 от НПК и е образувано по частна жалба от адв. Б.З. от САК - защитник па поде. С. Симеоново П., срещу протоколно определение от 18. 04. 2016 год., постановено по н.о.х.д. № 203 / 2016 год. по описа на Районен съд - гр. Ихтиман.

                  С посоченото определение, съдебното производство по делото било прекратено на основание чл. 288, ал. 1, т.1 от НПК, поради допуснато на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила.

                  В частната жалба по същество се сочи, че обжалваният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен, тъй като е постановен след като е бил даден ход на съдебните прения по горепосоченото наказателно дело от общ характер Защитникът счита, че след като по делото е бил даден ход на съдебните прения, липсва процесуална възможност за изменение на обвинението. Изразява мнение, че съдът е следвало да постанови присъда с която признае подзащитния му за невинен по повдигнатото му обвинение. Към въззивната инстанция е отправено искане обжалваното протоколно определение да бъде отменено, а делото върнато на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

                  СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, след като обсъди депозираната частна жалба и  извърши служебна  проверка  на  атакувания съдебен акт и материалите по

 

 

 

 

 

 

1

делото, с оглед разпоредбата на чл. 341 - чл. 345 от НПК, прие за установено следното :

                  Жалбата е допустима, но разгледана по същество, неоснователна. Това е така поради следните съображения:

                   Ихтиманският районен съд е бил сезиран с обвинителен акт от РП - гр. Ихтиман против поде. С. Симеоново П. от гр. Самоков с обвинение за извършване на престъпление по чл. 3436, ал. 1 от НК, като било образувано н.о.х.д. № 203 /2016 год. по описа на същия съд.

С посоченото определение, съдебното производство по делото било прекратено на основание чл. 288, ал. 1, т.1 от НПК, поради допуснато на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила изразяващо се в противоречие между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт досежно местоизвършването на твърдяното като налично от обвинението, престъпно деяние.

                  Действително, преди същото да бъде постановено, по делото е бил даден ход на съдебните прения. Законодателят обаче, е предвидил в нормата на чл. 302 от НПК възможност за възобновяване на съдебното следствие. Последното е възможно да бъде сторено не само след като по едно наказателно дело от общ характер е бил даден ход на съдебните прения, но дори и в рамките на тайното съвещание на което решаващия съд се оттегля преди да постанови присъдата си. Иначе казано, като е постановил своето определение на основание чл. 288, ал. 1, т. 1 от НПК, първоинстанционния съд не е допуснал нарушение на процесуалните правила, макар и по делото да е бил даден ход на съдебните прения.

                 Факт е, че изрично определение за отменяване на определението за даване ход на съдебните прения и такова, за възобновяване на съдебното следствие по делото да не са налице, но извън всякакво съмнение тези нарушения на процесуалните правила не се явяват съществени по смисъла на чл. 348, ал. 3 от НПК.

                 Междувпрочем, в жалбата неправилно е била визирана хипотезата на чл. 287 от НПК която в конкретния случай, не е налице, тъй като делото е било върнато на прокурора поради допуснато на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила изразяващо се в противоречие между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт досежно местоизвършването на твърдяното като налично от обвинението, престъпно деяние, а не му е била предоставена възможността по ал. 1 на посочената по-горе, наказателно-процесуална правна норма.

                 Поради всичко гореизложено, въззивния съд счита доводите изложени във въззивната частна жалба за неоснователни, обстоятелство, налагащо настоящата инстанция да постанови определение с което потвърди атакувания съдебен акт на първоинстанционния съд като правилен и законосъобразен поради липса на основания за неговото изменение или отмяна.

                 Водим от горното СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

 

 

 

 

2

 

                   ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 18. 04. 2016 год., постановено по н.о.х.д. № 203 / 2016 год. по описа на Районен съд - гр. Ихтиман, с което съдебното производство по делото било прекратено на основание от НПК.

                  Определението е окончателно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3